Автор Тема: Космология  (Прочетена 199107 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #61 -: Юни 12, 2018, 06:27:35 pm »
Луната, не се върти около оста си, само отнесено към земния наблюдател.  Иначе всичко се върти, без никакво изключение.
Абсолютно вярно!
Затова ако гледаш Земята от Луната, ще видиш земното въртене.
Луната се върти ЧРЕЗ обикалянето си около Земята! На това се дължат и лунните фази, които наблюдаваме. Периферната скорост на подобно въртене е доста малка, за да предизвика видимо сплескване при полюсите!
Сега - много добре знаете какво имам в предвид, нарочно ли се превземате?
Хипарх, лунния ден и лунната обиколка около Земята са абсолютно еднакви, разликата при измерването идва от факта, че за тия (около) 28 дена, Земята се е изместила по траектория в орбитата си около Слънцето.

ndm, какво целиш с тези извадки от мои цитати, които си изтършувал из форума? Каква връзка имат с темата?
Нещо някъде те досърбява ли?
За последните ти 50 поста (да не кажа - всичките), нямаш НИТО ЕДИН градивен, конструктивен или носещ твоя смислена идея?!?!
За да не съм голословен - мога да ги изтипосам всичките тук, по ред, ако държиш?
Защо пишеш във форума? Вълнува ли те нещо друго, освен да избиеш някой и друг комплекс чрез иронизиране на нечий пост?

Писаниците ти се свеждат единствено до инфантилен сарказъм, граничещ със заяждане и то независимо в коя тема! Пренебрегвал съм досега няколко сигнала от потребители спрямо твоята особа, но вече снизхождението ми е към изчерпване!


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Космология
« Отговор #62 -: Юни 13, 2018, 07:43:10 am »

Луната се върти около оста си с такава скорост, че винаги остава с една и съща страна към нас.

hyparh, ще си позволя да ви поправя. Луната не се върти около оста си, като под разбиране на въртене около оста си, основно се има в предвид че масата (на луната, а и на всяко едно тяло при подобно движение) притежава инерционна енергия. Тоест спряни всякакви външни влияния, тялото ще продължи това си движение определен интервал от време. Луната има само транслационна енергия на въртене, дължаща се на гравитационната връзка със Земята, която се проявява в нейното преместване около определена централа ос. Това движение може да се "види" като "ротационно", но само ако се постулира че такова едно "ротационно" движение не притежава инерционна енергия.

Тесла е публикувал няколко прекрасни статии на тази тема, които заслужава да бъдат прочетени и анализирани:

https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/moons-rotation-0
https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/moons-rotation

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #63 -: Юни 13, 2018, 10:14:41 am »
Мисля, че това изисква обяснение поради вероятно неразбиране на твърдението, изказано в тази си последователност:
...Луната се върти ЧРЕЗ обикалянето си около Земята!На това се дължат и лунните фази, които наблюдаваме.
Да, Луната се върти, около своята ос, но това няма отношение към Лунните фази. Лунните Фази се дължат на въртенето на Луната около Земята, но спрямо относително неподвижен земен Наблюдател.
Ако имаме трима Наблюдатели в три различни точки на Земята, Лунните фази в тези три точки ще са различни една от друга. Оттук:
Лунните фази са следствие от взаимопозиционирането на ТРИ "точки":
1. Слънцето - то излъчва светлинни лъчи във всички посоки около себе си, като така осветява и Луната.
2. Земята е "точката" , в която е Наблюдателят.
3. Луната е "точката", която при въртенето си около Земята застава под различен ЪГЪЛ между Слънцето и Земята. Именно този различен ЪГЪЛ е причината за Лунните фази.

Проста планиметрия, намираща особено място при рисуване на СВЕТЛОСЕНКИТЕ на дадено тяло (в случая кълбовидно). Източникът не мени мястото си. Наблюдателят не мени мястото си. Тялото обаче, като променя мястото си (по окръжност около Наблюдателя) винаги ще има различна по големина осветена повърхност спрямо Наблюдателя.
Имаме Триъгълник АВС .
Точка "А" е Слънцето. Точка "В" е Земята. Точка "С" е Луната.
АВ е хипотенузата. АС и ВС са катетите.
Луната е в точката свързваща двата катета.

Направете си опита вкъщи - Заставате срещу прозореца и наблюдавате "фазите" на осветеност на едно яйце променящо позицията си по окръжност около вас, в чийто център сте вие.

Ще ме извинявате за тези обяснения, но аз като художник веднага си представих причината за Лунните фази..
« Последна редакция: Юни 13, 2018, 10:31:55 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #64 -: Юни 13, 2018, 11:00:59 am »
Луната не се върти около оста си, като под разбиране на въртене около оста си, основно се има в предвид че масата (на луната, а и на всяко едно тяло при подобно движение) притежава инерционна енергия. Тоест спряни всякакви външни влияния, тялото ще продължи това си движение определен интервал от време. Луната има само транслационна енергия на въртене, дължаща се на гравитационната връзка със Земята, която се проявява в нейното преместване около определена централа ос. Това движение може да се "види" като "ротационно", но само ако се постулира че такова едно "ротационно" движение не притежава инерционна енергия.
Ето един съфорумец, който има верен поглед и разбиране на нещата!

Луната се върти, около своята ос, но това няма отношение към Лунните фази.
Напротив, едно и също е!
Защото въртенето на Луната и обикалянето и около Земята са едно и също нещо!
Ако Луната не обикаля около Земята, тя няма да се върти и около себе си (не разглеждаме сега въпроса, че ще се откъсне от земната орбита). Да, лунните фази съществуват само за земните наблюдатели, това е така. Всичко останало е точно така.

epwpixieq-1 описа нещата много точно - ако Луната се откъсне от земната гравитация и полети в космоса, тя няма да продължи и секунда да се върти около себе си!
За разлика от нея, ако Земята се откъсне от слънчевата си орбита, тя ще продължи да се върти!
Ако завъртите един чук на въже с около 2 об/сек. той се "върти около себе си" също с 2 об/сек. И ако въжето се скъса, чукът ще отлети по моментната тангента, но няма да се върти около себе си с 2 об/сек. в никакъв случай!
(да не се преекспонира с неправилната му форма и съпротивлението на въздуха върху нея)
« Последна редакция: Юни 13, 2018, 11:40:18 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #65 -: Юни 13, 2018, 11:37:26 am »
Тъй като сме на вълна "Луна", някой може ли да изкаже смислено обяснение - защо Луната е постоянно с едната си страна към нас и не мръдва да се завърти и на милиметър (спрямо Земята) в продължение на...много векове?

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Космология
« Отговор #66 -: Юни 13, 2018, 01:45:37 pm »
« Последна редакция: Юни 13, 2018, 01:58:47 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Космология
« Отговор #67 -: Юни 13, 2018, 03:09:51 pm »
https://dariknews.bg/novini/komentar/razkriha-kak-lunata-ostanala-s-edno-lice-za-zemqta-894048
Тука едни "тъпи" учени се мъчат да дадат смислен отговор за atos!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #68 -: Юни 13, 2018, 04:04:04 pm »
Да, вярно, че се мъчат, заваллиите, изсмуквайки най-разни аргументи от пръстите си :D
Единственото вярно, което са разбрали е, че Луната е с изместен център на тежестта, поради което към Земята се привлича по-силно по-тежката и половина и това я "закотвя" силово с едната страна към нас!
Оттук следват и други заключения, но "тъпите учени" са толкова арогантни и късогледи, че никога не биха приели чистата логика, даже и да им я навреш отзад насила...
Няма тяло с идеална сферична форма в космоса, което да е с изместен център на тежестта! Сферичната форма на луна или планета се получава, когато тялото е в полутечно (флуидно) състояние и застиващата (или пък незастиваща) повърхност е еднакво отдалечена от центъра на тежестта - по този начин изобщо се формира сферата!
Всякакви напъни да се обясни последващо движение на огромни обеми метали и минерали през застиналата вече кора са жалки и несъстоятелни.
Следващото логично заключение е...че Луната е с изкуствен произход! Твърдостта на обвивката и изобщо не е пропорционална на предполагаемият и "скален строеж" - кратерите от метеорити са в пъти по-плитки от диаметъра си, отколкото би следвало! Дали е още "действащ" автоматизиран обект или отдавна "умряло" съоръжение - това могат да кажат само посетилите я астронавти?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Космология
« Отговор #69 -: Юни 13, 2018, 04:06:23 pm »
Тъй като сме на вълна "Луна", някой може ли да изкаже смислено обяснение - защо Луната е постоянно с едната си страна към нас и не мръдва да се завърти и на милиметър (спрямо Земята) в продължение на...много векове?
Има твърдения, че е изкуствен обект. Нещо, като космическа станция. Луната управлява , човешката психика и ако я няма, човек би станал, като биоробот.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Космология
« Отговор #70 -: Юни 13, 2018, 05:29:34 pm »
М'да! Жал ми стана за тези учени! Да не разберат че някой се е маскирал като луна!

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Космология
« Отговор #71 -: Юни 13, 2018, 07:58:02 pm »
Аtos, ма ти изби рибата бе момко, не се въртяла Луната! Може ли толкоз опростачен да си, се чудя! Хвани един лист и си нарисувай системата Земя - Луна, Луната я оцвети половинката в черно за да имаш светла и тъмна страна. След това си нарисувай, айде не 12 позиции, но поне 4 на 12 часа, 3 часа, 6 часа и 9 часа. Постни я тази рисунка за да видим, как точно не се върти Луната около оста си, а остава със светлата страна към нас?!

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #72 -: Юни 13, 2018, 08:41:03 pm »
Изкуствена Луна. Нищо подобно. Все едно планетите, да са плоски. Луната е нашия естествен спътник.
 А защо виждаме само едната и страна? Дължи се на  съвпадението на въртене, между Земята и Луната.
 Примерно, ако сме на Луната, ще виждаме определена част от Земята.
 Относно въртенето на Луната, ето един пример.
  Земята се върти около Слънцето,как и защо много - добре знаете. В случая Земята се явява естествен спътник на Слънцето. Ами и по същия начин се върти и Луната около земята.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #73 -: Юни 13, 2018, 10:17:20 pm »
Цитат
Защото въртенето на Луната и обикалянето и около Земята са едно и също нещо!
Ами да ти кажа въобще не е едно и също нещо. Жертва си на една много коварна хватка на тези и други тъпи учени.
Луната се върти около земята и този процес има две следствия:
1. От земята се наблюдават фази на лунния изглед
2. луната се върти около себе си.
От написаното от теб излиза, че следствие „2“ е причина за следствие „1“ Във случая това не изглежда толкова важно, че да се коментира. Да ама не постоянната замяна на посоката на причинно – следствените връзки създава голям хаос и възможност да се прокарат като верни какви ли не нагли научни обяснения и „теории“ Обяснението от публикацията на Кузмов е добър пример за това. Ще ми е драго да прочета от някой друг къде точно се преобръща връзката в това обяснение, за това ще изчакам преди да я посоча аз.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Космология
« Отговор #74 -: Юни 13, 2018, 10:19:28 pm »
Цитат
В астрономията термина синхронно въртене се използва за описване на тяло (А) намиращо се на орбита около друго тяло (Б), с орбитален период равен на периода на въртене, или с други думи – тяло А е винаги обърнато с една и съща страна към тяло Б.[1] Тяло Б от друга страна не е задължително да е обърнато с една и съща страна към тяло А. Луната има синхронно въртене спрямо Земята - времето, за което Луната се завърта около Земята, е равно на времето, за което извършва ротация около оста си. За Плутон и Харон е характерно взаимно-синхронното въртене, където и двете тела са обърнати с една и съща страна към другото. За повечето от спътниците в Слънчевата система е характерно синхронното въртене поради въздействието на приливните сили на планетата около която те се намират на орбита.