Автор Тема: Космология  (Прочетена 199133 пъти)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Космология
« Отговор #450 -: Януари 16, 2019, 01:05:46 pm »
"Хъбъл" в действителност е качен на самолет Бойнг 747 с инициали "SOFIA" и не се намира в орбита около земята, (преди време мисля имаше публикация тук по въпроса)


Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Космология
« Отговор #451 -: Януари 16, 2019, 01:31:58 pm »
"Хъбъл" в действителност е качен на самолет Бойнг 747 с инициали "SOFIA" и не се намира в орбита около земята, (преди време мисля имаше публикация тук по въпроса)



А защо тогава твърдят че е бил качен на орбита.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #452 -: Януари 16, 2019, 01:40:56 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=A5XUremPhaY
Някой досега да се е запитвал защо NASA не е пуснала нито една снимка на лунната повърхност от Хъбъл?







Само искам да уточня, че силата на Хъбъл не е в това. Той е направен за заснемане на изключително слабо светещи космически обекти (когато снима във видимия спектър). Такива, които от Земята не биха се виждали поради смущенията от атмосферата. На Земята има телескопи с огледала от примерно 10 метра, които могат да предоставят по-голямо оптично увеличение от Хъбъл.
А и Хъбъл не се намира кой-знае колко по-близо до Луната от Земята. Едни 500км е разликата...

"Хъбъл" в действителност е качен на самолет Бойнг 747 с инициали "SOFIA" и не се намира в орбита около земята, (преди време мисля имаше публикация тук по въпроса)

Това не е Хъбъл, това е SOFIA - Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy.
https://www.nasa.gov/mission_pages/SOFIA/overview/index.html

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #453 -: Януари 16, 2019, 03:28:48 pm »
Юлиане, пак забиваш на контра...
Тези лунни снимки, с такава резолюция (че даже и по-добра), може да ти направи и Хипарх с личния си телескоп! Да не говорим за стотиците земни обсерватории...
Да, разликата е 540км. но е над атмосферата, а и направен специално да снима с висока резолюция! Говорим за телескоп, който ни дава "картина" от обекти, отдалечени на 130 милиона светлинни години!
Би трябвало на лунни снимки от Хъбъл да се виждат страхотно много подробности и то в безпрецедентно ясна резолюция, а не да ни пробутват любителски снимки!

И не ми излизай с обясненията, че Хъбъл едва ли не, не може да се "фокусира" в по-близки обекти! Всеки, който се е занимавал с оптика знае, че няма телескоп, който има минимален праг на фокусиране над няколко километра...

« Последна редакция: Януари 16, 2019, 03:46:13 pm от atos »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Космология
« Отговор #454 -: Януари 16, 2019, 03:45:05 pm »
hyparh, тази вечер мога ли да погледна през моята тръбица луната? Отразената и светлина СЕ усилва с приближаване към пълнолуние и не е много приятно за гледане, но заради експеримента ще се жертвам. С вишечайшото ти разрешение, а и разбира СЕ с разрешението на всички космолози, мога ли да СЕ опитам да направя някакви си там мои умозаключения? То е ясно, че само като се види от кого е поста, анатемата е изречена, но обещавам да се разкая, ако само и една мисъл ми нашепне, че съм сегрешник.  Аа, да забравих, нямам намерение да споделям мисловните набези, те и без това са ВИ досадни, като знаете от къде идват. Ех и още едно забравих, тез китайчета СЕ крият от другата страна в пясъка, че и диря оставят от самия луна-ход, помоли ги да се покажат мааалко и от нашата страна, ей там в неосветената част дето температурата е….като от другата страна, да сплакнем малко грешните си очи. Благодаря! 

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #455 -: Януари 16, 2019, 03:59:47 pm »
Особено тази последната снимка е доста зле... обикновен фотоапарат, снабден с телеобектив, ще изкара в пъти по-добра. Кратера Коперник вече е представен с доста висока резолюция, макар че кратери принципно не се снимат когато са напълно осветени, защото се губи детайла и излизат "плоски". Трябва да има и сенки (т.е. да се снима в непълна лунна фаза в близост до терминатора), за да се откроят добре детайлите.

Ndm, заповядай! :) Аз също смятам тази вечер да погледам (и евентуално поснимам), само трябва да изчакам месечината да СЕ издигне още малко, пък и да падне здрач и да настъпи крионощта както си му е реда. Може да разгледам и някой мъгел.
Хубавото сега е, че прозрачността е отлична заради ветровете, и турбуленциите едва ли ще пречат особено ;)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Космология
« Отговор #456 -: Януари 16, 2019, 05:46:00 pm »
Благодаря за поканата hyparh. Възможностите ми за наблюдение са твърде скромни, нямам такава тръба като твоята, а и съпътстващи апаратури. Ся ако благоволиш, с твоите възможности навярно няма да е проблем, да направиш едно кадро на спътника дето ретранслира сигнала от земята към обратната страна иии от обратната страна към нас. При снимките трудности винаги могат да се появят, 27000км/ч на самия спътник, попадане в сянката на месечината, ексцентричното движение на двоиците земя-луна, земя-слънце, луна слънце, а и не на последно място китайчетата да са направили така, че да се вижда само от окръг Пекин, да няма да ни правят кефа, да им снимаме такъв важен обект. А няма ли снимки от самия ретранслатор? От него ще СЕ вижда ВИЧКО- земя като една човешка длан, луна на една каменица разстояние иии СЛЪНЦЕ, което осветява до плутон. Е, само ако снимките не са строго секретни.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #457 -: Януари 16, 2019, 06:39:28 pm »
Юлиане, пак забиваш на контра...
Тези лунни снимки, с такава резолюция (че даже и по-добра), може да ти направи и Хипарх с личния си телескоп! Да не говорим за стотиците земни обсерватории...
Да, разликата е 540км. но е над атмосферата, а и направен специално да снима с висока резолюция! Говорим за телескоп, който ни дава "картина" от обекти, отдалечени на 130 милиона светлинни години!
Би трябвало на лунни снимки от Хъбъл да се виждат страхотно много подробности и то в безпрецедентно ясна резолюция, а не да ни пробутват любителски снимки!

И не ми излизай с обясненията, че Хъбъл едва ли не, не може да се "фокусира" в по-близки обекти! Всеки, който се е занимавал с оптика знае, че няма телескоп, който има минимален праг на фокусиране над няколко километра...
Никой не ползва Хъбъл да гледа Луната - как да ти го обясня по друг начин...
И проблема колкото и да ти е странно е в ... резолюцията на Хъбъл. На камерите която се позлват за снимки във видимия спектър тя е 0.04 - 0.03 ъглови секунди. Оставям математиката на теб за да видиш колко трябва да е голям един обект на Луната за да може да се появи като един пиксел на матрицата на Хъбъл. Или и към формулите с тангенс изпитваш недоверие? :)
Има и още един проблем - Хъбъл не може да следи толкова близки обекти. Той не се позиционира с двигатели (оставям на теб да проучиш как точно го прави), така че не може да се върти толкова бързо в синхрон с Луната, за да запази картината спокойна.
Има и трети проблем - минималното време на експозиция на Хъбъл е 0.1 секунда. Луната просто е прекалено ярка за снимане с огледало над 2 метра и скорост 0.1 секунда.

Та да повторя - този уред не става за тая работа. Не е правен за такива снимки.

П.С. Но това не значи че не са го ползвали "не по предназначение" :)

https://www.spacetelescope.org/images/potw1219a/zoomable/

https://www.spacetelescope.org/images/opo0529l/zoomable/

https://www.spacetelescope.org/images/opo9914b/zoomable/



Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #458 -: Януари 16, 2019, 11:25:37 pm »
Благодаря за поканата hyparh. Възможностите ми за наблюдение са твърде скромни, нямам такава тръба като твоята, а и съпътстващи апаратури. Ся ако благоволиш, с твоите възможности навярно няма да е проблем, да направиш едно кадро на спътника дето ретранслира сигнала от земята към обратната страна иии от обратната страна към нас. При снимките трудности винаги могат да се появят, 27000км/ч на самия спътник, попадане в сянката на месечината, ексцентричното движение на двоиците земя-луна, земя-слънце, луна слънце, а и не на последно място китайчетата да са направили така, че да се вижда само от окръг Пекин, да няма да ни правят кефа, да им снимаме такъв важен обект. А няма ли снимки от самия ретранслатор? От него ще СЕ вижда ВИЧКО- земя като една човешка длан, луна на една каменица разстояние иии СЛЪНЦЕ, което осветява до плутон. Е, само ако снимките не са строго секретни.

За съжаление стабилно следене на спътник с такава скорост ще бъде (почти) непосилна задача от моята позиция. За тракинг на такива бързи обекти трябва да има перфектно засеверяване, а аз нямам пряка видимост към Полярната звезда. Доколкото съм запознат самата монтировка трябва да се пипне софтуерно (един вид програмиране), за да може да следи такива обекти. Пък и надали ще се види нещо повече от светеща точка :) Зависи колко е отдалечен сателита и каква е големината му.

Ето няколко снимки от тазвечершната месечина. Атмосферата беше с много добра прозрачност, въпреки че се "вълнуваше" заради вятъра във височина. Имаше отделни моменти на стабилизиране и отлична видимост.
Снимките са в червения спектър (за допълнително "укротяване" на турбуленциите) като стакнатите кадри са по около 1000 от 4000 за всеки заснет сектор.


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #459 -: Януари 17, 2019, 02:02:41 am »
Никой не ползва Хъбъл да гледа Луната - как да ти го обясня по друг начин...
И проблема колкото и да ти е странно е в ... резолюцията на Хъбъл. На камерите която се позлват за снимки във видимия спектър тя е 0.04 - 0.03 ъглови секунди. Оставям математиката на теб за да видиш колко трябва да е голям един обект на Луната за да може да се появи като един пиксел на матрицата на Хъбъл. Или и към формулите с тангенс изпитваш недоверие? :)
Има и още един проблем - Хъбъл не може да следи толкова близки обекти. Той не се позиционира с двигатели (оставям на теб да проучиш как точно го прави), така че не може да се върти толкова бързо в синхрон с Луната, за да запази картината спокойна.
Има и трети проблем - минималното време на експозиция на Хъбъл е 0.1 секунда. Луната просто е прекалено ярка за снимане с огледало над 2 метра и скорост 0.1 секунда.

Та да повторя - този уред не става за тая работа. Не е правен за такива снимки.


ХА - ХА - ХА....

Хипарх, я кажи ти...колко бързо се въртиш, за да си в "синхрон с Луната"?
Щото, Юлиане...пред снимките на Хипарх, тези, които показваш от Хъбъл са...пръдня пред ураган!

Луната била прекалено ярка за снимане...а Слънцето е по-"неярко" от нея? Аааа, сетих се - тия от NASA не знаят, че в оптиката се ползват филтри, ясно!

Никой не ползва Хъбъл да гледа Луната - как да ти го обясня по друг начин...
Е, точно де! И аз това казвам - никой не ползва Хъбъл, по-точно...не показват, да са го ползвали за това!
Защо?
Щото снимките не са за всеки, бе!
И престани с наивните си обяснения - няма кой да се върже на тях!
Ти да не си внедрен агент на NASA?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Космология
« Отговор #460 -: Януари 17, 2019, 03:55:51 am »
ето тук искам много специално да обърна внимание на този акцент с телескопа Хъбъл, който е много показателен особенно що се касае за подвеждащата и измамна страна на въпроса в която е въвлечена цялата интелигенция на планетата така да се каже. Излиза, че учени, професори и много образовани и начетени кадърни хора вярват, че телескопа Хъбъл се намира в орбита около планетата, което всъщност е една голяма грандиозна лъжа и измама, защото според статията посочена тук се оказва че при по задълбочено проучване изображенията "получени" от телескопа Хъбъл в действителност идват от самолета за който се спомена по горе, което е едно на ръка защото в статията има засегнати и други меко казано скандални ключови моменти относно този въпрос. Ето защо мисля това ми дава основание да презирам дълбоко всички онези "слепци" (независимо колко образовани, начетени и кадърни) вярващи и доверяващи се на такива големи и уважавани научни институции като НАСА и т. н.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Космология
« Отговор #461 -: Януари 17, 2019, 10:18:03 am »
ето тук искам много специално да обърна внимание на този акцент с телескопа Хъбъл, който е много показателен особенно що се касае за подвеждащата и измамна страна на въпроса в която е въвлечена цялата интелигенция на планетата така да се каже. Излиза, че учени, професори и много образовани и начетени кадърни хора вярват, че телескопа Хъбъл се намира в орбита около планетата, което всъщност е една голяма грандиозна лъжа и измама, защото според статията посочена тук се оказва че при по задълбочено проучване изображенията "получени" от телескопа Хъбъл в действителност идват от самолета за който се спомена по горе, което е едно на ръка защото в статията има засегнати и други меко казано скандални ключови моменти относно този въпрос. Ето защо мисля това ми дава основание да презирам дълбоко всички онези "слепци" (независимо колко образовани, начетени и кадърни) вярващи и доверяващи се на такива големи и уважавани научни институции като НАСА и т. н.

Значи според статията която даваш, телескопа хъбъл изведен на орбита, е лъжа, и такъв не съществува, а бил качен на самолет. Аз някъде четох за такива работи, възможно ли е да лъжат и с каква цел? щом извеждат спътници в орбита, какво пречи да изведат и телескоп?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #462 -: Януари 17, 2019, 10:52:53 am »
Не, нещата са други!
Хъбъл си е Хъбъл, той си е в орбита!
Само че...често дава дефекти, стар е вече, а ремонтите са много скъпо струващи, защото се извършват на място чрез мисии.
Затова, голяма част от снимките, които се представят за негови, всъщност са правени от земни обсерватории и подобни летящи телескопи на борда на самолети.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #463 -: Януари 17, 2019, 11:42:36 am »
Атос, направо се чудя как Хипарх търпи глупостите които говориш. Аре, аз съм лаик, ма той защо мълчи... идея си нямам. Показваш абсолютно нензние по въпроса за това как фокусира и изобщо как работи този телескоп.
1. Хъбъл НЯМА ЛЕЩИ (или поне по проект е нямал, не знам дали добавката която сложиха за да коригират производствения дефект на огледалото е от тип леща или работи по някакъв друг начин). Поставянето на лещи би довело до изкривяване на образа. Хъбъл разчита само на огледала.
2. Има физческо ограничение за това колко може да увеличава един телескоп, и то е тясно свързано с диаметъра на обектива му и диаметъра на матрицата. Ако приемем че матрицата е 0.5 мм, при 2000 милиметра диаметър максималното увеличение е 4 000 пъти. Предполагам че през 90-те години матрица 0.5х0,5 мм е силно преувеличено.
3. Камерата която снима във видимата и близката до видимата светлина е с резолюция точно 4 000 х 4 000 пиксела. Реално е съставена от 2 матрици които снимат 2 000 х 4 000 пиксела. И тези матрици са МОНОХРОМНИ - разчитат само степени на осветеност, не цветове.
Има набор от филтри, които се поставят пред матриците за да се направят снимки в точно определена честота (или цвят ако искаш го наречи). След това тези снимки се комбинират и се получават цветните снимки, които всички сме виждали.

За трети път го казвам - Хъбъл не е направен за увеличение на дребни детайли. Той е направен за улавяне на светлина (или друго лъчение) от ИЗКЛЮЧИТЕЛНО СЛАБО светещи обекти. В това е неговата сила. Понякога Хъбъл "се вторачва" неподвижно в определена точка в продължение на 48 ЧАСА за да събере в 2.5 метровото си огледало нищожната светлина която пристига от отдалечените обекти. Това че на теб ти се иска да снима Луната или Слънцето ... този уред не е за това. Той няма чак такава голяма увеличаваща способност. Ако приемем че увеличенето дори е 5 000 и насочиш този телескоп към Земята, ти ще получи образ еднакъв с това което ще виждаш ако летиш със самолет на 100 метра височина. Това, че ти си представяш че ще можеш да четеш вестника в ръката на някой седнал на стол пред кафенето е силно преувеличена илюзия, породена от незнанието за това какво представлява този апарат.

Сам можеш да си направиш сметката какво ще виждаш на Луната (на 400 000 км) при увеличение 5 000 пъти. Ще виждаш това, което виждаш гледайки с просто око Бургас от Варненското пристанище ... :)

Неактивен Vanhow

  • Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Космология
« Отговор #464 -: Януари 17, 2019, 12:01:03 pm »
Голяма комедия в тази тема ;D Хипарх, покани хората в астро форума да се образоват.