Автор Тема: Космология  (Прочетена 199130 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #45 -: Юни 11, 2018, 06:18:37 pm »
Аз скала не съм коментирал, ама като стана въпрос, би ли ни информирал каква е мерната единица или по-просто: Ако аз се намирам на някоя светло синя зона, да речем съответстваща на -40 на скалата, какво трябва да очаквам?

Нищо. Тези гравитационни аномалии (т.е. изменения в силата на гравитацията) са изключително малки и няма как да бъдат усетени.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #46 -: Юни 11, 2018, 09:13:20 pm »
От човек - да, така е ;)
Установено е обаче, че в доста от пустините, пътищата, от където минават камилските кервани, криволичат! На някой някога му е хрумнало да си зададе въпроса - защо, след като пустинята в тези зони е "равно поле"?
Оказало се, че точно по трасето на "камилските" пътеки гравитацията е по-слаба. Животните, носейки товара си, сами си избирали пътя, облекчавайки бремето си по този начин :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #47 -: Юни 11, 2018, 09:25:30 pm »
Господа колеги.
Отново накарахте темата да направи салто и да застане в  стойка на глава. Космологията гледа нагоре а не надолу в краката си. За последните няколко поста би била по достойна една нова тема с името "Геология" а не космология.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #48 -: Юни 11, 2018, 09:33:50 pm »
Колкото си по нависоко, гравитацията е по-слаба. Така, че за пустинята и камилите, не вярвам.
А за облите планети, че се гледат с телескоп. Не  за релефа.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #49 -: Юни 11, 2018, 09:45:15 pm »
Не вярваш ама е така. Ако те интересува защо, отвори тема геология и да го дискутираме там.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #50 -: Юни 11, 2018, 10:55:38 pm »
А за облите планети, че се гледат с телескоп. Не  за релефа.

Би ли пояснил малко повече това за телескопа? Да не би да намекваш, че телескопът по някакъв начин изкривява изображението (което между другото е любим аргумент на плоскоземците)?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #51 -: Юни 11, 2018, 11:30:04 pm »
hyparh: гледани от разстояние, планетите са кръгли. Тук не намесваме релефа,защото не се вижда. Примерно Луната при пълнолуние, се вижда с невъоръжено око, че е кръгла. Ако беше плоска, при нейното завъртане около оста си, нямаше да я виждаме.
 А тя си е идеално кръгла. Даже и при полюсите и не се виждат отклонения.
 На далечни разстояния, при използване на телескоп, камери и други е нормално планетите, да изглеждат, като яице. Това се дължи на лещи, разстояние, атмосфера на дадената планета и още много други условия.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #52 -: Юни 12, 2018, 07:57:43 am »
При описване на триизмерен обект с такава форма, е хубаво да се казва "сфера", за да не се получава двусмислие (и храна за плоскоземците :D).
Луната се върти около оста си с такава скорост, че винаги остава с една и съща страна към нас. Тя също е сплесната откъм полюсите, но много леко. Сплеснатостта присъства при всяка планета или звезда в различна степен.

На далечни разстояния, при използване на телескоп, камери и други е нормално планетите, да изглеждат, като яице. Това се дължи на лещи, разстояние, атмосфера на дадената планета и още много други условия.

Ами това не е така. Телескопът (освен ако не е играчка с пластмасови лещи за 50лв) не изкривява по никакъв начин изображението. Това е оптична система с изключително прецизна изработка.
С телескоп може да се наблюдават и наземни обекти. Тях защо не ги изкривява? Всъщност за телескопа разстоянието няма никакво значение. Значение имат само ъгловият размер и яркостта на наблюдавания обект.
Примерно размерът на Юпитер, наблюдаван от Земята, е около 40" (дъгови секунди). 40" може да бъде също така и размера на една къща на около 40км разстояние (примерно, не съм смятал точно).
Къщата се намира на 40км, а Юпитер на около 700 милиона км, а и двата обекта ще бъдат увеличени в еднаква степен от телескопа. И при двата случая изображението си е съвсем реално, без изкривявания.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Космология
« Отговор #53 -: Юни 12, 2018, 09:58:17 am »
Хипарх,много обичам да си играя с оптични с-ми-имам доста,но телескоп все още нямам...би ли снимал нещо наземно ,примерно някоя къща или дърво и би ли качил снимката в форума..
Поздрави!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #54 -: Юни 12, 2018, 10:29:56 am »
Здравей, Вектор
Ето три снимки на лунен залез над Витоша (вижда се лифта). Тук снимката е на сравнително малко увеличение през телескопа, за да мога да обхвана Луната.
Снимах в близост до парк-музей "Врана".
Ако успея да хвана хубава прозрачност ще снимам някоя сграда възможно най-далеч. При лоша прозрачност/мараня обектът ще излезе замъглен, но не и изкривен.


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #55 -: Юни 12, 2018, 10:44:53 am »
Луната почти не е сплесната, защото тя реално не се върти около себе си!
Въртенето и е косвено, все едно е завързана с връв за Земята.
На снимките от Хипарх ясно се вижда как Юпитер е сплескан, понеже едната снимка е завъртяна на 90 градуса.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #56 -: Юни 12, 2018, 11:05:35 am »
Е, не можем да кажем, че не се върти около себе си. Луната прави завъртане около оста си за 27,321661 дни (27 дни 7 часа 43,2 мин.), а една обиколка около Земята за 29,530588 дни
(29 дни 12 часа 44 мин.).
Сплеснатостта й е 0,0012, докато тази на Юпитер е 0,06487. Много голяма разлика заради бясното въртене на гиганта (точно заради това той има толкова мощно магнитно поле). Не съм сигурен какви са мерните единици.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Космология
« Отговор #57 -: Юни 12, 2018, 01:01:39 pm »
...тя реално не се върти около себе си!

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Космология
« Отговор #58 -: Юни 12, 2018, 02:22:36 pm »
Сега нищо чудно да ни преместят пак в друга тема,но няма как,някои разисквания са доста широкообхватни...
Добра дискусия се получи.
Да дискусията е добра, но някои дискутиращи липсват.(Други навярно ще започнем да липсваме)

caduceus,не казвам,че съм използвал правилния термин за случая,просто с друга дума не разполага "фундаменталната наука" или аз не се сещам за момента:)

"фундаменталната наука" използва ли термина косвено въртене, ако е да и то ли се измерва с познатите на науката мерни единици. Как участва връвчицата във формулата на косвеното въртене?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Космология
« Отговор #59 -: Юни 12, 2018, 03:27:01 pm »
Луната, не се върти около оста си, само отнесено към земния наблюдател.  Иначе всичко се върти, без никакво изключение.