Автор Тема: Космология  (Прочетена 199277 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #420 -: Декември 11, 2018, 07:26:27 pm »
Осирис рекс откри вода на Бену.
Ха ха ха, чувствам, че и тази мисия в най скоро време ще я сполети внезапна и неочаквана авария, я в софтуер я поради неволна погрешна команда на оператор. Обаче казаното е казано. Намерили вода в глинести слоеве, какво ли значи това. Ами ето първоначално говореха за половин кило донесени проби, сега вече става дума за прашинки. Защо ли? Защото вода в глина означава седиментни отлагания.
« Последна редакция: Декември 11, 2018, 07:52:26 pm от Радико »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Космология
« Отговор #421 -: Декември 12, 2018, 01:42:20 pm »
Като си говорите за наблюдения, мога да ви дам телескоп за през зимата и април да ми го върнете. Телескопа ми е с D=246мм F=1200мм монтировка добсън и през лятото на морето ми върши много добра работа. От вас се иска само да ми оставите залог- било предметен било финансов- идвате, пробваме го, обяснявам кое как, вечерта наблюдаваме заедно и сутринта или същата вечер го взимате под наем до средата или края на април! Аз съм дал за него 1300 лева, мога да ви го оставя за нещо на същата стойност или да речем за 1000 лева. Ако някой се съмнява може да минем през нотариус. Подбудите ми са напълно чисти, просто зимата докато съм на Боровец скиучител телескопа ми събира прах на село, а убеден съм ще ви е интересно да гледате небето с него! Може да обсъдим това тук, а може и на лични! ;)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #422 -: Декември 12, 2018, 03:18:53 pm »
Моя скоп не съм го вадил от доста време, че планетите избягаха засега :) Обичам да следя и слънчевата активност, но за съжаление в момента тя е много ниска и няма никакви петна за гледане. Това е така някъде от около година. Като опции от Слънчевата система в този период остават Луната и Венера като най-атрактивни. За наблюдения и снимки ползвам 200мм Селестрон, на тавана се въргаля едно 305мм огледало от стария ми добсън, на което съм намислил някой ден да направя семпла поддържаща отворена (без тръба) установка, която да върши работа за планетарни снимки.

Предложението на адаша си заслужава - 250мм огледало предлага сериозна резолюция и могат да се видят много неща по небето като мъглявини, купове, галактики и т.н. и човек лесно да се запали по астрономията. Има обаче едно условие, което е много важно да се спази за максимално разгръщане способностите на един телескоп. А то е изискване за максимална тъмнина, особено при наблюдения на по-бледи обекти от дълбокия космос. От града също може да се наблюдава, но на някое пусто поле на 5-10км встрани от всякакви светлинни източници, гледката ще е многократно по-хубава и подробна. Също така никой не трябва да очаква да види цвят в мъглявините и галактиките (като картинките от Хъбъл примерно). Нещата се виждат черно-бели заради отдалечеността и бледостта на самите обекти. Цвят може да се види само с много големи апертури или при снимане с астро-камера на дълга експонация. При повечето планети (когато са налични) се виждат най-характерните цветови окраски, особено на газовите гиганти.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #423 -: Декември 12, 2018, 06:04:04 pm »
Струва ми се, че никой не схваща за какво иде реч. За да има вода в глината е необходимо тя да се наслоява слой след слой на дъното на локва, река, море, където и да е, но под вода. Това от своя страна изисква наличието на течна вода и на по сериозна гравитация. С една дума ПЛАНЕТА току що значи намериха доказателство, че там е имало още една планета превърнала се по незнайна причина в рояк астероиди

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Космология
« Отговор #424 -: Декември 12, 2018, 06:44:58 pm »
В езотеричната астрология планетата се нарича Фаетон, и се смята, че е разрушена от възникнал дисбаланс на сили.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Космология
« Отговор #425 -: Декември 12, 2018, 07:12:27 pm »
В езотеричната астрология планетата се нарича Фаетон, и се смята, че е разрушена от възникнал дисбаланс на сили.
Дисбаланса на силите е всъщност свободната енергия която търсим. Разбирате ли сега защо и политици и учени така добре я крият.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Космология
« Отговор #426 -: Декември 12, 2018, 07:27:56 pm »
Благодаря за поясненията, Хипарх, черно- белият образ излиза такъв, защото голямото огледало прави всичко толкова наситено, че ретината на окото не може да отсее цветовете- представете си ретина голяма 25 сантиметра диаметър! Това е причината цветовете при наблюдения на дълбокия космос да не излизат. Иначе планетите се наблюдават с цветовете си! Образите на Хъбъл се оцветяват с фотошоп допълнително, но това не е толкова важно. Важно е да няма паразитни светлини наоколо, за да се видят обектите максимално наситено и атрактивно. Мога да ви изброя всичко, което бихте могли да видите понастоящем, но само ако някой се интересува от офертата.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #427 -: Декември 12, 2018, 09:43:01 pm »
Твърде бледа е светлината, идваща от дийп скай обектите. Апертурата от 25см ни помага да видим тези бледи обекти, но само донякъде. Активират се рецепторите за светлина в окото от прииждащите фотони, но цветовите рецептори си остават неактивни поради липса на достатъчно светлина и затова картинката е сива. Това може да варира от човек на човек (възраст, състояние на зрението и т.н.), но принципно за някакъв цвят (предимно в синьо-зеления диапазон) са необходими 18 инча и нагоре и то само в по-ярките мъгели като M42 и M27 примерно. Виж, като туриш CCD-то да събира светлина в продължение на минути или часове, нещата стават съвсем други :)

Ето тук например може да разгледате как излизат нещата с любителската техника на един приятел от Варна: https://www.astrobin.com/search/?q=misho89
Високорезолюционните му снимки на дийп скай обекти са много впечатляващи.

Принципно доста от начинаещите астро-любители се разочароват първия път поглеждайки към дълбокото (особено с малка апертура), понеже са очаквали да видят цветни картинки. Ако все пак решат да продължат, то се пренасочват към астрофотографията, където трябва да се налеят още парички, но пък си заслужава. За визуални наблюдения Луната и големите планети са най-впечатляващите мишени дори с по-малка апертура.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #428 -: Декември 12, 2018, 11:04:29 pm »
Радико, как да схваща някой, като не даваш информация?
Дай някакъв материал да видим?

В езотеричната астрология планетата се нарича Фаетон, и се смята, че е разрушена от възникнал дисбаланс на сили.
Не само в езотеричната! Има две теории за появата на астероидния пояс. Едната е за Фаетон - луна, която е разбита от огромен метеорит или комета (това е въпросният дисбаланс на сили).
Другата, която се смята за научна ерес е, че Тиамат (някогашният прародител на Земята, с диаметър около 1.5 по-голям от земния) е ударен от подобно тяло, което го е раздробило на астероиди и една по-голяма част - Еридан(сегашната Земя), измествайки я от орбитата и (мястото и между Юпитер и Марс) до сегашната и орбита.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #429 -: Декември 13, 2018, 07:36:01 am »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Космология
« Отговор #430 -: Декември 13, 2018, 08:05:28 pm »
Да, Хипарх, много добре обяснено! Винаги ми е било досадно когато някоя тъпа блонди погледне и изръси нещо от сорта "Мх! Точки!" Замислям се да слагам розъви филтри да им розовее на наблюдаващите, та да му се радват поиче! ;D
 И да поясня! Не опитвам да се отърва от телескопа, още април увисвам пред вратата на тоя на когото съм го разменил, или заложил или каквото се сетите и си го искам обратно! Аз си вадя хляба с нето през лятото!!! Така че е оферта!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #431 -: Декември 13, 2018, 09:41:03 pm »
За да се впечатлят блондитата им трябва нещо масивно и с повечко детайли да пълни окото, като... Луната ;D Гледката на безбройните кратери, погледнати като от окололунна орбита, е достатъчна да им се разхлаби челюстта и да изръсят някакво спонтанно възклицание ::) Знаеш за какво става въпрос. Всъщност първия поглед на месечината през такова увеличение, на всеки носи подобна емоция.

Мисля, че е добра идея да споменеш и габаритите на цялата сглобка или най-добре направо снимка, за да придобият хората представа с какво си имат работа. Добсън с 250мм огледало си спада към масивните и обемисти установки и е добре човек да прецени дали му е във възможностите за транспортиране, пренасяне и складиране.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Космология
« Отговор #432 -: Декември 13, 2018, 11:49:17 pm »
Мдаа за луната си прав- ако имаше начин да стои само на първа четвърт през цялото лято хич нямаше да ми е зле! Иначе телескопа не мога да го снимам щото е на село, но нека да посоча размера в малко по- разбираеми измерения- дълъг е 1 метър и 20 сантиметра и широк 25 сантиметра с монтировка добсън широка около 35 сантиметра и висока към 70 сантиметра. За да се транспортира с кола на предната седалка се сваля облегалката и телескопа се слага да легне. И за протокола- когато се наблюдава луната не бива да се използва голямо увеличение, защото излиза извън границите на окуляра, а когато се наблюдават звездни купове се търси минималното увеличение- парадокс- окулярите, които минимално увеличават образа са много по- скъпи от тези, които го увеличават на макс! Луната е по средата!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #434 -: Януари 01, 2019, 11:49:50 am »
Малко ще ви върна на Омуамуа. Може би най-ясното реално фото изображение което имаме от него е .... това:


Това е комбинирано изображение от няколко телескопа заснели кадри в леко различно време, затова и околните звезди са малко на различни места:


Надявам се ви става ясно колко малко знаем за този обект, дет мина и замина покрай нас кат експрес покрай селска гара. Изображенията като това:

са изцяло плод на фантазията на художници и нямат зад себе си никакви реални данни.