Автор Тема: Космология  (Прочетена 23248 пъти)

Неактивен hyparh

• Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 747
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #405 -: Юли 29, 2018, 07:54:59 pm »
Няколко етапа от лунното затъмнение, както и Марс в опозиция. Добавям втора снимка на Марс от 12-ти, за да се направи пряко сравнение с промените над южния полюс. На тази от 12-ти в центъра на полюса добре се вижда тъмно петно, докато на снимката от 28-ми то вече е напълно изчезнало. Най-вероятно са се образували нови облаци/мъгли, които скриват повърхностните детайли. Също така изглежда, че прашните бури вече са утихнали и марсианската атмосфера постепенно се прояснява.
Пълната фаза на лунното затъмнение се вижда на снимка 1492.

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 968
  • Мисля, следователно...мисля!
« Отговор #406 -: Юли 29, 2018, 11:10:40 pm »
"снимка 1492", къде е затъмнението, извинявай?
Филтри?

Неактивен hyparh

• Стабилен
  • As above, so below
« Отговор #407 -: Юли 30, 2018, 07:20:18 am »
Това е затъмнението :) Няма филтри. Дори и при пълно лунно затъмнение Луната се вижда (предполагам не си успял да го наблюдаваш) в кафеникав/тъмнооранжев цвят. Въпреки огромната земна сянка, изглежда слънчевата светлина успява да рефрактира от атмосферата ни и да достигне цялата видима лунна повърхност. Представям си каква гледка се разкрива от там...

Ето едно схематично представяне на затъмнението, както и инфо относно точния час на навлизане/излизане от съответната сянка (които се разделят на две): http://astrocalendar.50webs.com/mooneclips.html#27072018

Неактивен dmitarp

• Сериозно Активен
  • Публикации: 428
« Отговор #408 -: Август 12, 2018, 09:30:11 am »
Hyparh, снощи от любопитство наблюдавах 3 планети. При изгрева им около 21 часа едната беше ниско на изток другата ниско на запад а третата централно високо. И трите планети се движеха на запад и се виждаха погледнато на юг. Би ли казал имената на планетите. Благодаря

Неактивен hyparh

• Стабилен
  • As above, so below
« Отговор #409 -: Август 12, 2018, 10:14:06 am »
Всички небесни тела, погледнати от Земята, изгряват от изток и залязват на запад.
На изток ярката оранжева е Марс, в средата Юпитер, а на запад - Венера.
Реално по това време са били налични четири планети, но не си обърнал внимание на Сатурн, който визуално се пада някъде между Марс и Юпитер (по същата дъговидна траектория, която планетите описват на южния небосклон). Той е доста по-блед от останалите и прилича на звезда със средна и даже слаба яркост.
Имаш ли някакъв оптичен прибор, с който да наблюдаваш?

Качвам един Марс от предните дни, както и Венера, която не бях снимал от много време. Условията за нея са трудни, понеже обикновено е ниско в небето и турбуленциите влияят силно. В момента е в 50-процентова фаза, като с времето се променя. Снимката е в инфрачервената област (742nm), където се получи най-стабилен образ.

Неактивен dmitarp

• Сериозно Активен
  • Публикации: 428
« Отговор #410 -: Август 12, 2018, 01:17:46 pm »
Още веднъж благодаря за информацията.  Нямам никакви средства за наблюдение, мисля че тези три планети в момента са най ярките небесни тела. Сатурн не бях е фиксирал, тази вечер ще се опитам.  За Венера има много малко време за наблюдение но ми се вижда най ярка от трите и най интересна. В планински район съм и мога да наблюдавам само за около 1 и 30 и то в не най тъмната част от денонощието

Неактивен hyparh

• Стабилен
  • As above, so below
« Отговор #411 -: Август 12, 2018, 09:35:46 pm »
Dmitarp, сега се сетих да напиша имената на две приложения, които са в голяма помощ за начинаещи (и не само) астрономи. Това са Stellarium за PC и Sky Map за Андроид. И двете са безплатни.
В Стелариум си въвеждаш координатите и ти показва текущите обекти по небето (включително от каталога на Месие, IC, NGC, комети, сателити и др.) и може да местиш времето напред/назад. Докато Sky Map превръща телефона в скенер за космически обекти - насочваш го някъде по небето и на екрана ти дава обектите в тази част, много готина програмка. Предполагам за ориентиране използва GPS, както и компаса на телефона.