Автор Тема: управление на монофазен асинхронен двигател / генератор  (Прочетена 18919 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
И на мен ще ми е интересно да видя как работи - гледам, че по схема има някаква обратна връзка реализирана от отделна намотка на изходният траф. Това ОВ по ток ли е. Или не само.
« Последна редакция: Юли 29, 2014, 08:57:41 am от Maistora52 »

avr

  • Гост
И на мен ще ми е интересно да видя как работи гледам, че по схема има някаква обратна връзка реализирана от отделна намотка на изходният траф. Това ОВ по ток ли е. Или не само.
Значи това е стара схема и има много промени. Това е феритен тороид, с навити бифилиарно намотки като има малко разсъгласуване. Идеята бе да следим тока, а и режем хармоници. Обаче реших че няма нужда, махнах го после. Поставих шунт 0.05 Ом и от него вземам тока. Примерно при 40 А микропроцесора  задейства за около микросекунда, достатъчно бързо е да пази транзисторите. Друго изменение е използване на сигнала SD на драйверите, защото тая схема при откачен куплунг би дала всички транзистори отпушени. Трето изменение са оптроните - усъмних се, че не са достатъчно бързи и плеснах микро контролера във високото директно, като има много дебела галванична връзка. Масата е емитера на долните транзистори и трябва да е бетон.
Сега има и по-добри на параметри и цена IGBT-та, и те са други, радиатора в тоя вид е прекалено голям, практически е студен и след час работа. Та е по-малък.
Имам клип как върти на мотора, ама не е в мен и ще гледам да го поискам и пусна тук. Мотора е от Перла и действително при 85 херца е с много високи обороти, така го правихме - за точиларски нужди беше.
« Последна редакция: Юли 29, 2014, 09:00:13 am от Maistora52 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
А като себестойност правил ли си сметка какво излиза?

avr

  • Гост
А като себестойност правил ли си сметка какво излиза?
По съвсем груби сметки около 100 лв, чуствителни са  електролитните кондензатори и транзисторите при по-големи мощностти.
Според мен на модула ще му трябва и преработка на схемата и платката, в смисъл да е по-универсален. Което може да стане с допълнителни мостове. Щото се сещам за други приложения, за които може да се ползва - например електрожен, инвертор, там разните индуктивни нагрявания, управление на стъпков мотор и т.н.
Естествено не може да се конкурира по цена с разните промишлени  китайски джаджи, но пък може да е нещо удобно за хора като нас.
« Последна редакция: Юли 30, 2014, 02:10:23 pm от Maistora52 »