Автор Тема: Бюджетна вакуумно тръбна система.  (Прочетена 12559 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравейте! Купих си 120л Нипон - термосифонна система.
Та въпроса ми е с какви маркучи го свържа. Търся, евтин бърз и лесен монтаж. Смятам да ги навържа покрай водосточната тръба от покрива до моя етаж.  За студената тръба ме устройва 8-10мм вътрешен диаметър, а за топлата да кажем 12.
Покрива е 2 етажа над мене. Мисля да е с трипътен кран да избирам солар/бойлер.
На първо време няма да му свързвам нагревателя.
« Последна редакция: Юли 25, 2014, 12:22:01 pm от Maistora52 »

koko5

  • Гост
Re: Бюджетна вакуумно тръбна система.
« Отговор #1 -: Юли 25, 2014, 09:19:01 pm »
Купил си нипона, който се продава в Алати?
И аз го гледах, ама нещо подозрителен ми се струваше... за 500 лева панел с бойлер, а само панел е доста по скъпо...

Както и да е... ще чакаме отзиви :)

По темата: Мисля, че тръбите с алуминиева вложка ще са най-добрия избор.

Нагревателя наистина няма смисъл да връзваш. Ако го ползваш като нормален бойлер 1/2 от енергията ще отива за покриване на загубите. По скоро за зимата може да се помисли да прекарваш студената вода на домашния бойлер през него. Все ще вдига температурата с няколко градуса
« Последна редакция: Юли 26, 2014, 08:12:30 am от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Бюджетна вакуумно тръбна система.
« Отговор #2 -: Юли 26, 2014, 01:13:32 am »
Точно така, тръбите с алуминиева вложка са най-изгодни, 70-80ст/м.
За студената вода вътрешен диаметър 5-6мм ме устройва дори. Има такива маркучи с оплетка - 1.20/м. За топлата вода вече трябва да се използват устойчиви маркучи - има гумени маслоустойчиви 1.40лв/м. А силиконовите - 13лв/м.
Мисля да ги изолирам тръбите с или стиропор/фибран и отгоре увити с алуминиево фолио.
« Последна редакция: Юли 26, 2014, 02:06:39 am от Радeв »

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетна вакуумно тръбна система.
« Отговор #3 -: Юли 26, 2014, 08:00:51 am »
Здравей Радо. Избора на слънчева система като цена/качество си уцелил. Като човек, който се занимава вече 20г. с такива /отоплителни и слънчеви/, няколко съвета  ;D 
1.не използвай PeXaL НА ЦЕНИ 0, И ЛВ. фолиото е с шеф и зимата се цепи, само ХЕНКО ИЛИ ХЕРЦ. Системата при 1-дневно неползване - завира на следващия ден --- 0,90/..лв - направо се разлепя на 3-те си слоя  ;D.
За външна изолация - тръбна -- само черната изолация /за климатиците/ със стена поне 13мм, отгоре нанизваш ал.гофре - има по 3м ф60 или-80 ---- иначе гаргите си подобряват гнездото с фолио и изолация. Задължително т.датчик -- влиза в отдушника на системата и ако не искаш да ти замръзва зимата -- тръбите имам предвид - нагревател под изолацията. Системата топли целогодишно - при -20 С, също -- има слънце имаш вода. ЗА тръбите студена ф16мм, топла ф20. Надявам се, че съм ти бил от полза - за неясности звънкай /имаш ми тел./
« Последна редакция: Юли 26, 2014, 08:17:25 am от Maistora52 »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Бюджетна вакуумно тръбна система.
« Отговор #4 -: Юли 26, 2014, 12:29:58 pm »
Цитат
Та въпроса ми е с какви маркучи го свържа.

Подобен панел сложи майка ми на една малка вила която купи. Доколкото разгледах инсталацията, то от панела до бойлера са инсталирани медни тръби с някаква черна изолация, която наподобява снимката.

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетна вакуумно тръбна система.
« Отговор #5 -: Юли 26, 2014, 04:24:01 pm »
Да за същата изолация иде реч--скъпа е,но не се топи. ;)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
fr33
« Отговор #6 -: Декември 18, 2016, 03:27:33 pm »
Здравейте! Ползвам бойлера, но дойде време дс го заземя. Оставих около 30л вода и изсипах 1 пакет морска сол. Лоша идея ли е? Незнам от каква мсрка беръждавейка е водосъдържателя. Имам план следващия ел. бойлер в къщи да е вече със серпентина, и ще сяържа да циркулира през нея. А помпата ще се активира от проста схема - компаратор и два термистора - когато водата във вънлния бойлер е по-топла да пуска помпата фокато изравни.


Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: fr33
« Отговор #7 -: Декември 21, 2016, 06:01:04 pm »
Ползвам бойлера, но дойде време дс го заземя.

Предполагам искате да го зазИмите.

 На мен не ми се струва добра идея сипването на сол във водата. По добре източете всичко.
Успехи!
« Последна редакция: Декември 21, 2016, 06:51:21 pm от atos »