Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Бюджетна вакуумно тръбна система.

(1/2) > >>

Радeв:
Здравейте! Купих си 120л Нипон - термосифонна система.
Та въпроса ми е с какви маркучи го свържа. Търся, евтин бърз и лесен монтаж. Смятам да ги навържа покрай водосточната тръба от покрива до моя етаж.  За студената тръба ме устройва 8-10мм вътрешен диаметър, а за топлата да кажем 12.
Покрива е 2 етажа над мене. Мисля да е с трипътен кран да избирам солар/бойлер.
На първо време няма да му свързвам нагревателя.

koko5:
Купил си нипона, който се продава в Алати?
И аз го гледах, ама нещо подозрителен ми се струваше... за 500 лева панел с бойлер, а само панел е доста по скъпо...

Както и да е... ще чакаме отзиви :)

По темата: Мисля, че тръбите с алуминиева вложка ще са най-добрия избор.

Нагревателя наистина няма смисъл да връзваш. Ако го ползваш като нормален бойлер 1/2 от енергията ще отива за покриване на загубите. По скоро за зимата може да се помисли да прекарваш студената вода на домашния бойлер през него. Все ще вдига температурата с няколко градуса

Радeв:
Точно така, тръбите с алуминиева вложка са най-изгодни, 70-80ст/м.
За студената вода вътрешен диаметър 5-6мм ме устройва дори. Има такива маркучи с оплетка - 1.20/м. За топлата вода вече трябва да се използват устойчиви маркучи - има гумени маслоустойчиви 1.40лв/м. А силиконовите - 13лв/м.
Мисля да ги изолирам тръбите с или стиропор/фибран и отгоре увити с алуминиево фолио.

miro13:
Здравей Радо. Избора на слънчева система като цена/качество си уцелил. Като човек, който се занимава вече 20г. с такива /отоплителни и слънчеви/, няколко съвета  ;D 
1.не използвай PeXaL НА ЦЕНИ 0, И ЛВ. фолиото е с шеф и зимата се цепи, само ХЕНКО ИЛИ ХЕРЦ. Системата при 1-дневно неползване - завира на следващия ден --- 0,90/..лв - направо се разлепя на 3-те си слоя  ;D.
За външна изолация - тръбна -- само черната изолация /за климатиците/ със стена поне 13мм, отгоре нанизваш ал.гофре - има по 3м ф60 или-80 ---- иначе гаргите си подобряват гнездото с фолио и изолация. Задължително т.датчик -- влиза в отдушника на системата и ако не искаш да ти замръзва зимата -- тръбите имам предвид - нагревател под изолацията. Системата топли целогодишно - при -20 С, също -- има слънце имаш вода. ЗА тръбите студена ф16мм, топла ф20. Надявам се, че съм ти бил от полза - за неясности звънкай /имаш ми тел./

nizo:

--- Цитат ---Та въпроса ми е с какви маркучи го свържа.
--- Край на цитат ---

Подобен панел сложи майка ми на една малка вила която купи. Доколкото разгледах инсталацията, то от панела до бойлера са инсталирани медни тръби с някаква черна изолация, която наподобява снимката.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия