Автор Тема: Повторно използване на отработени газове?  (Прочетена 48163 пъти)

Nicolov

  • Гост
Здравейте, онзи ден докато разглеждах реактора на PANTONE, ми хрумна следната идея! Както знаете, има известна част от ГВС, която се изхвърля заедно с изгорелите газове без да е оползотворена.
Ако тази газова смес, която съдържа подходящи за синтез на метан или метанол продукти се порпусне през PANTONE в противоток на подходящо загрята водна пара( например идваща от радиатора); при подходящо налягне и катализатор- то тогава би трябвало да се синтезира достатъчно количество нова горивна смес, която да влезе в двигателя. Това ще е смес от метан/метанол, водород, кислород, неизгоряло гориво.

triceratopsoff

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2009, 11:44:01 am »
Nikolov, грабнахте ме с вашата идея! Като се замисля, има резон в нея. Въртят ми се някои идеи в главата, от гледна точка на конструктивното изпълнение. Преди да дам, каквито и да било идеи, бих искал, разбиращите от химия, да определят -до колко е възможно по този начин да се получи горивна смес и тя да премине през ДВГ-то, и какво КПД би извадило?
С нетърпение, следя развитието на темата!

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #2 -: Февруари 02, 2009, 11:52:05 am »
То идеята тук не че двигателя ще получава част от горивот си от изходните газове - а по скоро те ще служат за инертни газове в ДВГ. Тоест ще са нещо като нитро за колата. Тук обаче доста недостатъци (които биха могли в замяна не нещо да се преодолеят):
 - висока температура на ДВГ
 - твърде голяма компресия - много е вероятно на старите ни брички просто да им гръмнат двигателите
 - регулиране на отношението изгорели газове гориво и не за друго ами трябва да се запази отношението 14.7:1 (кислород/гориво)...


Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #3 -: Февруари 02, 2009, 12:38:06 pm »
Във видеото от тази тема (ако не се лъжа), имаше демонстрация на двигател с GEET, който работи на отработени газове.

Nicolov

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #4 -: Февруари 02, 2009, 09:27:32 pm »
Здравейте, виждам че темата е породила известен интерес. Мисля че, не съм успял да предам идеята си както трябва.  Днес успях да поусмисля нещата и вече доста работи се избистриха. Част от цилиндрите ще работи на конвенционално гориво, а другата на отработено такова (2х2). Готов съм да поекспериментирам с тази идея, но колкото повече мисля толкова по-реално ми  изгежда да пасне най-лесно на V-двигател или boxer за да има компенсация за охлаждане на ГВС преди постъпване в цилиндрите. Ще се радвам да помислим заедно над проблема!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2009, 09:39:07 pm »
Здрасти! По принцип съм на мнението, че игра с газоразпределението винаги може да доведе до някакви резултати (лоши или добри).

Обаче, по- лесно би било да се експериментира с водородна клетка. Още по- интересно ще е като се добави плазмено запалване и се увеличи отдаваната енергия на искрата. Със сигурност има ефект. Преди време гледах бъги с променено запалване (не е пипано по впръскването, само по електрическата част. Резултат- увеличена мощност и съкратен живот на свещите.

Ако има мераклии от София може да заформим някаква група. Преди време експериментирахме малък ГЕЕТ, без успех за съжаление, но не сме влизали в детайли за изпарението на горивото и водните пари (т.е. изпарителя с буркана е чиста проба лъжа и никой не би трябвало да го прави).

Аз мога да сглобя моята клетка или една нова. Също така бих експериментирал с електромагнитен електролизер за получаването на някакви количества водород. Имам интерес също и в плазменото запалване, ако няма кой друг да се навие. Имам и двигател, но е тежък и голям за работа и ако някой от вас има вече двигател на стенд или малък такъв, може да се ползва. Моят е закрепен, но не е пускан още и трябват 1-2 дни за довършителни работи-заваряване на ауспух, монтиране на трети тампон на кожуха на скоростие, поставяне на кабелите, закачане на радиатора и т.н., но частите ги има.

triceratopsoff

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2009, 11:03:32 pm »
Момчета, момчета,
темата, отиде точно в тази насока, в която си мислех, че ще станат нещата!
Темата, опира до това-до колко се получава този въпросен метанол/метан, при определеното взаимодействие и до колко, образувалата се слес, би могла да се ползва като смес за работа на ДВГ?
Материалната база, не е проблем! Възможността за експерименти-също! Доброволци-на лице! :)
Въпроса за мен, изцяло седи на теоретична основа, за момента! Трябва да изясним, дали изобщо има "хляб" в цялата работа?Дали ще получим горивото, с което би могъл да работи един двигател, на теория! Ако резултата е-ДА, да палим двигателите :)
Надявам се, че съм разбран правилно!

Чакам мнения!

Nicolov

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #7 -: Февруари 02, 2009, 11:38:59 pm »
Triceratopsoff мисля, че си схванал идеята, проучвам нещата откъм "химията" на процеса. До колко ще е реантабилно, най-вероятно ще проличи при полеви тестове. Ако имаш поле за действие и си в региона (София) пиши да направим тестове! ::)

Nicolov

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #8 -: Февруари 03, 2009, 12:08:30 am »
Аз съм за групата в София. Ако има навитаци да пишат! Пък който има желание, да организира групи и в други градове! Ще е яко да има малко конкуренция. По принцип нямам условия за експерименти така че не е лошо да се съберем практици и теоретици и да видим какво може да стане от това ХА ХА. Ще увеличим смога над София с 100 %  ;D

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #9 -: Февруари 03, 2009, 12:22:52 am »
Стига теория. С нея до никъде няма да стигнем. Трябва да се направи на практика. Естествено трябва и да се чете. Аз имам някакво виждане за това как трябва да станат нещата, но като цяло начинанието не е лесно. Важното е последователност и упоритост.

За теорията достатъчно сме писали по темите във форума и мисля, че по- добре е да се направи нещо на практика.

Nicolov

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #10 -: Февруари 03, 2009, 10:00:25 pm »
Според последните ми проучвания е напълно възможно получаване на работна смес при преминаване на отработени газове през реактора на PANTONE CO+2H2= CH4 + H2O при катализатор Ni или Co температурата за провеждане на реакцията е около 300 C0!!!!!!!!!!!!!Абсолютно постижими параметри!

Nicolov

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #11 -: Февруари 08, 2009, 10:14:34 pm »
Като цяло идеята беше за намаляване на разхода на гориво/оборот. При V-двигател единия ред работи като спомагателен на отработени газове, но достатъчно обогатени на горивна смес! Защото са преминали през реактор подобен на GEET, но там се синтезира допълнително горивна смес. 

Duke_BG

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #12 -: Март 10, 2009, 10:06:58 am »
във по-новите двигатели си я има серийно тази система
(то и в моя от 89 я има - C16NZ Опел 1,6 моно )
това е ЕГР клапан който работи със Вакум и подава част от изгорелите газове обратно в всмукателния колектор
за целтта на всмукателния колектор има един канал, по който се подават изгорели газове и чрез един клапан те се пропускат отново в двигателя.

служи за по-добро изгаряне на газовете и за гасене на детонациите

но спъва много автомобила особенно при работа на газ става мазало и затова по принцип се изолира

lazy

  • Гост
Re: Повторно използване на отработени газов&#
« Отговор #13 -: Март 10, 2009, 09:24:04 pm »
    Не искам да ви разочаровам момчета, но нека погледнем реално нещата, щото не под всяка трънка има заек. И друг път съм го писал, но пак ще кажа: ЕГР ще рече по нашенски рециркулация на изгорелите газове и се први с цел намаляване на азотните окиси. Това става, защото във въздуха кислорода е 20-21%, а в изгорелите газове 0.5 - 1%. От двигателя при нормално горене излизат СО - 0.5%, НС - 0.3% мах, СО2 -14-16%, NOx - ?. Сега нека химиците преценят какво количество гориво ще се получи и колко цилиндри ще се захранят. След катализатора стойностите падат 10 -100 пъти!
« Последна редакция: Март 10, 2009, 09:25:54 pm от lazy »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Повторно използване на отработени газове?
« Отговор #14 -: Март 10, 2009, 09:50:18 pm »
21% + 1% + 0,5% + 16% = 38,5%  Остатъка до 100% какво е? И къде е?