Автор Тема: Размисли около източването на атмосферно електричество  (Прочетена 44630 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Здравейте,

реших да споделя идеята за която говоря в темата "Търся честотен генератор + ключ". Идеята е по патента на Тесла, но според мен се пропуска съществен елемент в идеята. Вижте схемата която нарисувах, ако не сте запознати с патента.

Тайната на това устройство е ЕЛЕКТРОСТАТИЧНА ИНДУКЦИЯ. Много хора демонстрират идеята, очаквайки устройството да създава постоянен ток. Измерват го и установяват едно НИЩО. Това обаче не е правилния подход. Тесла не случайно е нарисувал КЛЮЧ, който периодично да източва заряда от кондензатора. Реално земята индуцира позитивен заряд върху едната плоча, а въздуха индуцира негативен заряд върху другата плоча, след което общо взето процеса спира. Един вид проводниците се насищат, балансират се и ток няма.
Според мен правилно е да се ползва нисковолтов кондензатор с тънък диелектрик, за по-добро улавяне на заряда. Колкото по-дебел е диелектрика, толкова по-малко заряд се улавя. След като сме уловили доза заряд, трябва периодично да го изпразваме през товара. Говорим за стотици хиляди малки дози заряд. След изпразване, електростатичната индукция мигновенно възстановява малкото заряд в кондензатора.
Защо смятам, че мощности от рода на 160kW са възможни с този прост механизъм. Сметката е груба и е базирана на Wimshurst генератор. Един Wimshurst генератор има около 30 двойки плочи и при демонстрация се върти с не повече от 3 оборота в секунда, което ще рече около 100 импулса в секунда. Нека приемем, че генерира 0,01W. Плочите са максимум 5кв.см, а ние ще ползваме плочи 1кв.м. и то 2-те им страни. Нека да приемем, че в това отношение имаме 400 пъти по-големи плочи. Не съм сигурен дали се нуждаем от площ или е по-добре да имаме и обем.
Имаме подобрение и в броя цикли. Ако приемем, че точим кондензатора със скорост 400kHz, то имаме 4000 пъти подобрение. 0.01*400*4000=16kW
Слагам и грубо 10 пъти подобрение относно близостта на плочите. При Wimshurst имаме плочи разделени на 1-2см., а ние ползваме кондензатор с много тънък диелектрик, което многократно увеличава индукцията. Така стигаме до заветните 160kW.
Мощността може да се регулира с размера на плочите и честотата. Леееко подозирам, че Капанадзе прави същото, но ползва една много хубава земя, а спъва постановката с малка антена. Може колбаса да е прост кондензатор, земята в центъра, а отгоре друг слой, уж намотка и дебел меден проводник като "антена". Не твърдя обаче това да е вярно, просто донякъде прилича на това което обяснявам тук.
Като заключение мога да кажа, че постановката по принцип може да се сравни с прецизен Wimshurst с плочи 1кв.м. който се "върти" с около 4000 оборота в секунда. Nice! :D

« Последна редакция: Юли 21, 2014, 09:37:20 pm от nizo »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Долавям лека грешка в разсъжденията ти. 
Добре сравняваме Wimshurst генератор с нещо друго, но кое  отговаря на плочите на Wimshurst генератора в случая, дали плочите на кондензатора. Това, че се казват плочи не означава, че имат идентична функция.
 Аз съм единственният човек в този форум който е получил реално количество енергия от атмосферата. Описал съм го преди време някъде по темите не си спомням къде точно беше. само ще ти кажа, че "антената" беше 320 метра висока. тока не помня какъв беше но се измерваше с обикновен мултицет ТОКА НА КЪСО СЪЕДИНЕНИЕ
Зарежи това е бита кауза необходимо ти е да обереш заряда на милиони кубични метри въздух за да получиш реална енергия. 

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Ще го пробвам, пък да видим.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Радико, не знам дали имаш проблем с егото, но първият човек в нашия форум, който получи ток от атмосферния потенциал и писа тема е готиния7, доста преди да се регистрираш.
« Последна редакция: Юли 22, 2014, 08:16:39 am от mzk »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Много съм мислил по този въпрос.
http://mazeto.net/index.php?topic=6797.0

Пробвал съм и да стимулирам процеса. Пускал съм +/-40kV на антената, но не се случи нищо .... След откачане на HV източника, напрежението бавно си спада ....
Ако построиш достатъчно голяма антена, поставена на достатъчно високо мисля че ще имаш положителен резултат.
« Последна редакция: Юли 22, 2014, 03:24:34 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
mzk
Ти силно ме заинтригува и се разрових в форума но уви намерих в общи линии това:
Цитат
Други устройства на Tesla / Re: Tesla Power Antena / radiant energy receiver
« -: Юни 14, 2012, 21:39:19 »
Енергията е доста по-близо до нас отколкото е йоносферата :) 10-12 км , просто принципа на снемане още ни се губи.

US учени създадоха уред, пленяващ енергията на светкавиците
Специалисти от американския холдинг Alternative Energy информираха, че са открили начин за използване на електрическата енергия на мълниите. От Alternative Energy засегапазят в тайна новия метод.
Според Дон Джилеспи, един от ръководителите на проекта, вече е създаден и изпитан малък прототип на уреда, с който ще се добива електричество от светкавиците. През 2007 г. ще бъде изградена електроцентрала, която ще "пленява" мълнии, ще натрупва тяхната енергия и ще снабдява потребителите с електричество на цена половин цент за киловатчас.
Иначе никакво его не ме гони просто отбелязвам, че при сегашното състояние на технологиите тази идея е неизпълнима поради технологични проблеми. Забележи не казвам невъзможна а неизпълнима.
П.П.
Все пак ако нещо ми е убегнало при търсенето дай линк.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Първият, който е "уловил" атмосферното електричество май беше Франклин с едно хвърчило по време на буря. И едва е оцелял от "срещата" си с тока на мълнията. Рискът от инциденти при този начин е по-голям от евентуалната полза от електроенергията. За големи мощности ще са нужни огромни съоръжения - не е за нас тази работа.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
mzk
Ти силно ме заинтригува и се разрових в форума но уви намерих в общи линии това:Иначе никакво его не ме гони просто отбелязвам, че при сегашното състояние на технологиите тази идея е неизпълнима поради технологични проблеми. Забележи не казвам невъзможна а неизпълнима.
П.П.
Все пак ако нещо ми е убегнало при търсенето дай линк.

http://mazeto.net/index.php?topic=433.msg2831#msg2831 (отг. №15)

Цитат
здравейте отново,значи ето до къде стигнах аз...1 малък хелиев балон,от тези дето се продават по пазарите,увит със алуминиево фолио вдигнат на около 30 метра,без никакви трансформатори и кондензатори...крушка 12 волта/5 вата свети слабо постоянно.ще търся кондензатор с малка утечка,но нямам идея за капацитет

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Аз имах подобен случай преди години във Вакарел При пускането на малко захранващо трасе на завод "ЗИНО Вакарел" (който не съществува вече) При измерване на съпротивлението с мегаомметър показа перфектно съпротивление а после при измерване с веригопроверител състоящ се от батерия и крушка даваше верига "Крушката светеше"
След подмяна на три мегаомметъра разбрахме, че всъщност крушката светии без батерия, че за да светне са и достатъчни 2 метра кабелче, че местнита така си осветяват домовете вечер защото тогава имаше режим на тока. И най накрая установихме, че ако замениш крушката с малък високоговорител и диод можеш да слушаш радио софия поне на 20 метра от говорителчето  Причината беше, че на 3-4 километра от Вакарел е антената на радио София  която по това време излъчваше 2000 киловата мощност. Подозирам, че в Царево случая е аналогичен. Там военните имат радарни установки за корабите.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
По принцип е възможно, но Вакарел никога не е излъчвал с 2000кВт, всъщност в България никога не е имало предавател с такава мощност. ( http://www.predavatel.com/bg/1/ihtiman#vakarel ). 2000кВт са около най-мощните радиопредаватели в света.

Експериментът трябва да се проведе отново и да се види спектъра какъв е, за да се потвърди дали е някакъв атмосферен потенциал. Мога да асистирам с необходимото оборудване.

Не съм сигурен дали твоят случай не е трибоелектричество.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
   Попаднах на следната статия относно източването на атмосферно електричество: "ПОЛУЧЕНИЕ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ ИЗ АТМОСФЕРЫ С ПОМОЩЬЮ АНТЕННЫ И ПРИЁМНИКА" и я слагам тук за членовете на форума, понеже смятам, че има общо с темата. Авторът Касьянов Г.Т., твърди, че не е нужно да се използва градиентът на напрежение по височина, а се улавят йоните, които са във въздуха на произволно място. Антената представлява уединен капацитет, на който периодично (20-30 000 пъти в секунда) се подава високо напрежение. Създадената нееднородност в електрическото поле на границата с диелектрика (въздуха), кара електрическите диполи да се ориентират към точка с по-висок потенциал по време на зареждането, така според автора се увеличавала обемната плътност на заряда.
   За подробности прочетете прикаченият файл.

GMG

  • Гост
   Здравей lz1jer!
Най-после един свестен пост от няколко месеца насам във форума  :)
Странно, но след като правих няколко опита по почти същата постановка от ПДФ-а, след
това го намерих и прочетох  :D Схемата съм я пускал в чата, но там няма кой да ме разбере  ::)
   Ти може би си пропуснал, ама имаше як отпор и то не веднъж /меко казано/.
 Имам намерение да трансформирам това което кара лампата да свети и да го изправя и филтрирам, за да може да се измери и т.н. Не че сега не може, но сметките ми се виждат чудно-впечатляващи, вижда се поизкривен синус със няколко хармоника на моя дърт осцило-фазомер. Бях започнал да преустройвам цялата установка, но излязоха други интересни неща, затова ти препоръчвам да видиш твоя качер що работи  ;)
   На този "прословут" за чатаджиите клип, лампата е вързана към емитера или колектора и водопроводната тръба, но тук опита е в друга посока и е "чист" качер като стъклотекстолита също е затръбен  :)
http://vbox7.com/play:0749f1bfbc
                      Поздрави!

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Преди доста време четох някъде че се правят опити да се създаде устройство което да извлича енергия от свързването на йоносферата с земната повърхност ,това устройство използва високо енергиен лазер който създава йонизиран канал от молекулите на въздуха по дължината на целия лазерен лъч и така всъщност да се свържат йоносферата и земята,но после не намерих нищо за този проект и дали е успял

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
GMG, този експеримент, който си правил показан на схемата съм го правил и аз. Като ефект е впечатляващ от гледна точка на това че лампата свети към земя и отворена бобина, но след доста опити и различни модификации така и не получих по-голяма  мощност от вложената. Също като теб използвах 220V/40W лампа за тестовете. За да успея да направя точно измерване на изходната мощност сложих грец направен с ултра бързи диоди 46ns и 470nF/1000V като филтриращ и товар на греца същата лампа. Естествено изправеното и филтрирано напрежение (видимо без пулсации на осцилоскопа) се гледаше на два уреда единия показваше напрежението а другия тока през лампата. Реалните резултати бяха, че колкото и да си играх повече от 92%-93% КПД не можах да постигна. Или казано просто, интересен инвертор се получава, но като се вземе предвид обема на ТТ си е направо смешно. Пробвах даже да кача на покрива на къщата един глобус облепен със станиол и закачен за ТТ като антена/кондензатор, но това което се случи е намаляване на ефективността, а не обратното, каквито ми бяха очакванията. Това на кратко, размисли и проби по тази идея. Поздрави!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   GMG, според мен, това което показваш е точно принцип на Тесла. Прилагам схема. Върхът на бобината с топката е всъщност едната плоча на кондензатор. Другата плоча е земята. Затова заземлението може да бъде заменено с кондензатор. За експериментиране може да варираме разстоянието между плочите на този кондензатор. За високо КПД мисля трябва висок качествен фактор. Аз се опитвам да направя същата схема при ниски честоти при трансформатор с желязна сърцевина.
П.П. Може и едната плоча на кондензатора да е по-голяма от другата (несиметричен кондензатор).