Автор Тема: генераторът на Руслан Кулабухов  (Прочетена 670246 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #75 -: Октомври 22, 2014, 12:16:56 pm »
Аз също мисля, че не става въпрос за резонанс в общия смисъл. Мисля, че става въпрос за капацитет. Щом има заземяване значи има достъп до едната плоча посредством забития в земята кол, а как се стига до втората плоча и как се свързва товара към нея - това е работа на самия генератор така да го наречем.

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #76 -: Октомври 22, 2014, 12:31:26 pm »
Като се загледаш във схемата, какво виждаме .
Бифиляр на земя а другият му край е към напреженовата на Пуш Пула.
Е как ще получиш половин вълна във бифа ?
ВЪЛНА , Стояша вълна ! Точно под индуктора !
От къде ще дойде ? На коя хармонична, каква е осцилограмата когато имаш стояща, и каква когато липсва стояща?
Без резонанс няма такава ! Вълнов резонанс !
А вместо земята Акула използвува дросел !


Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #77 -: Октомври 22, 2014, 01:55:55 pm »
Като се загледаш във схемата, какво виждаме .
Бифиляр на земя а другият му край е към напреженовата на Пуш Пула.
Е как ще получиш половин вълна във бифа ?
ВЪЛНА , Стояша вълна ! Точно под индуктора !
От къде ще дойде ? На коя хармонична, каква е осцилограмата когато имаш стояща, и каква когато липсва стояща?
Без резонанс няма такава ! Вълнов резонанс !
А вместо земята Акула използвува дросел !
Добре, вълновия резонанс и стоящата вълна ясно според кратността и и възлите  - така... а от къде е свободната енергия ? Само това не ми е ясно иначе си прав.

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #78 -: Октомври 22, 2014, 02:41:05 pm »
 :) Много добър въпрос.

Обясних го но не станало ясно.
Енергията на стоящата вълна !!!!
За какво е цялата работа ?
Помисли !
Импулсна технология Тесла.При прилагане на колебания във един проводник се образува вълна,и лампата светва. ОК
То значи тази вълна компенсира консумираната, и при добра настройка консумираната я сваляш до минимум но не очаквай тотална 0.
При мен бифа генерира тази вълна без да товари захранването при 14.32кхц. При по ниска или по висока честота или не светва лампата или товари захранването.
Какво ще рече това, че вълната във индуктора трябва да се появи на същата честота.Малка разлика във честотата и ефекта изчезва. Все едно настройваш станция на радиото. :)
Така ли е ?

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #79 -: Октомври 22, 2014, 03:11:15 pm »
При мен бифа генерира тази вълна без да товари захранването при 14.32кхц. При по ниска или по висока честота или не светва лампата или товари захранването.
Какво ще рече това, че вълната във индуктора трябва да се появи на същата честота.Малка разлика във честотата и ефекта изчезва. Все едно настройваш станция на радиото. :)
Така ли е ?
Аз бях питал преди няколко поста Мито Купона дали бифиляра му товари генератора точно поради същата причина , ама още не ми е отговорил. Само че това се дължи на LC резонанса предполагам  или дето викаш ти да настроиш радиото. А получаването на стоящата вълна е в пряка зависимост от дължината на проводника, а не от индуктивността и капацитета. И още нещо - на пуш пул генератора тоя кондензатор (въпросния последователно на бифиляра) по скоро е ограничител на тока при положение , че бифиляра има много ниска индуктивност в идеалния случай 0. 

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #80 -: Октомври 22, 2014, 03:19:51 pm »
Изобщо не става въпрос за LC , все едно настройваш КСВ енергията трябва да си е на мястото при определена честота.
С Гридип мера мериш резонансната и проверяваш на лампа. Между другото, захранването на генератора трябва добре да е филтрирано. Има ли затихващи синусоиди има проблем !

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #81 -: Октомври 22, 2014, 03:32:49 pm »
Стояща вълна се нарича вълната, която възниква в резултат от интерференцията на падаща и отразена вълна, разпространяващи се в противоположни посоки.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #82 -: Октомври 22, 2014, 03:39:31 pm »
Стояща вълна се нарича вълната, която възниква в резултат от интерференцията на падаща и отразена вълна, разпространяващи се в противоположни посоки.
Да де аз нали това казах , че е в пряка зависимост от дължината на проводника не от LC и според кратността има възли или ако е 1:1 дължината на проводника е дължината на вълната.
Нека изчакаме и Мито Купона да се включи, интересно ми е и при него как се развиват пробите.
 

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #83 -: Октомври 22, 2014, 08:36:53 pm »
    До колкото знам аз и мито купона действаме, ако има и други не знам....

« Последна редакция: Октомври 22, 2014, 08:45:04 pm от coke2k »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #84 -: Октомври 22, 2014, 11:50:44 pm »
Аз бях питал преди няколко поста Мито Купона дали бифиляра му товари генератора точно поради същата причина , ама още не ми е отговорил. Само че това се дължи на LC резонанса предполагам  или дето викаш ти да настроиш радиото. А получаването на стоящата вълна е в пряка зависимост от дължината на проводника, а не от индуктивността и капацитета. И още нещо - на пуш пул генератора тоя кондензатор (въпросния последователно на бифиляра) по скоро е ограничител на тока при положение , че бифиляра има много ниска индуктивност в идеалния случай 0. 
   Още не съм стигнал до включването на бифиляра към пуш пул генератора. В момента още се занимавам с качера и настройките му спрямо честотата на бифиляра. При мен бифиляра е навит с 36 метра проводник 4 мм2 и резонансната честота се получава по сметките 2,083 MHz, но реалната честота със заземлението е около 2,250 MHz. А индуктора е навит с 18 метра от същия проводник. Руслан казва, че честотата на качера трябва да е третия хармоник надолу от реалната честота на бифиляра със захранването или около 750 KHz в моя случай. Да, ама не, при мен лампата светка при честота от около 630 KHz със заземлемието, а като го махна свети съвсем слабо. Друго нещо на антената включвам генератор на правоъгълни импулси и на два от каналите на осцилоскопа включвам бифиляра и индуктора. Като подам сигнал от генератора двете бобини резонират едновременно на честота два пъти по-висока от тази на качера около 1,250 MHz. Според мен пуш пул генератора трябва да работи на някаква кратна честота на на тази, да речем 12,5 или 25 KHz. При мен генератора работи на 12 волта, просто подготвих трафа на пуш пул генератора, така и сега не ми се пренавива. Това е за сега.
« Последна редакция: Октомври 23, 2014, 12:32:23 am от mito_kupona »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #85 -: Октомври 23, 2014, 12:09:11 am »
И аз работя на 12волта , по стандартно ми се струва и понеже прецених,  че честотите на които работи руслан са сравнитрлно високи за качер и минах на по дълги проводници и по ниски честоти.  Реално погледнато днес понавързах нещата и тепърва започвам да настройвам. А ако принципа е работещ, честотите ще имат значение само за габаритната мощност мисля.




anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #86 -: Октомври 23, 2014, 03:53:35 pm »
Виж, и моята установка е на 12в.
Проблема във настройката е най вече тия 15кхц.
Там 1hz. да мръдне и всичко заминава.
Там тези пикове във синусоидата , най отгоре, които удряш с качера трябва да са на правилното място, на правилният хармоник.
Там ако не е добре направен пуш пула ще имаш много такива пикове, едната ти страна на синусоидата ще е цялата къдрава, и ако измериш със спектрометъра, ще видиш че тези пикове отговарят точно на честотата на която е настроен бифа и индуктора.
Един вид модулира във тези 15кхз. това нетрябва да става.
Виж снимките . VPP +28v или 280волта сондата е по 10.
« Последна редакция: Октомври 23, 2014, 03:57:57 pm от anton »

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #87 -: Октомври 23, 2014, 04:05:43 pm »
Този пик трябва да съвпадне с фазата на честотата на бифа !

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #88 -: Октомври 23, 2014, 04:34:46 pm »
Значи щом получаваш идеален синус на бифиляра значи е добре резониран - това първо, второ - този резонанс трябва да е на честотата на качера или кратна, демек самия качер се явява генератора в контура *индуктор - бифиляр* и трето пуш пул-а да бута на някаква кратност да речем 100 спрямо качера към бифиляра, Правилно ли те разбрах?

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #89 -: Октомври 23, 2014, 04:56:49 pm »
Антоне, ти подкарал ли си машинката? Ако да - сподели впечатления от работата й? Поне ще са на чист български...