Автор Тема: Светодиодно осветление на 220V  (Прочетена 10735 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Светодиодно осветление на 220V
« -: Юли 13, 2014, 12:03:15 am »
Отдавна си го мисля да го пробвам и ето дойде деня!
Светодиодното осветление е много добро като ефективност, но на цена от 25 лева за крушка която свети слабо не е оферта ...
Купих един метър светодиодна лента за 6лв. Нарязах я на 20 секции свързани последователно и ги захраних през изправител - ГРЕЦ.
Да си призная очаквах доста повече ....

http://youtu.be/HXOZlvi2LM8

« Последна редакция: Юли 13, 2014, 07:39:20 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #1 -: Юли 13, 2014, 02:18:27 am »
Диодчетата в тия ленти са толкова маломощни, че стават само за декорация, не и за осветление.
Все още не мога да се ориентирам в означенията на тия LED-ове, но съм попадал на съвсем мънички "семки", които светят учудващо ярко, както и на сериозни и скъпи елементи, които нямат необходимия светлинен поток за осветление.
Преди време си правих крушки за колата (че по магазините бяха на страшни цени). За съжаление съвсем съм забравил какви диодчета точно купих, но светлинния им поток беше страшен.
Габаритна крушка от 9 диодчета в сравнение с фар за мъгла:


Крушка от 18 диода в сравнение със 7 ватова обикновена крушка (за плафона):

След няколко дена тази крушка отиде в багажника и на нейно място сложих 12 диодна - просто нощно време ако някой трябва да се качи и отвори вратата, след това 20 секунди ми трябват за адаптация на очите преди да тръгна. В колата можеше спокойно да се чете вестник или етикет с дребен шрифт.
9-диодна крушка за осветление на задния номер - сравнение със заводската:


Първоначалните ми екземпляри - нескопосани, дървени, но няколко светят вече 4-та година в колата:



После реших да си правя таблото. Там нещата бяха вече поуточнени, бях натрупал опит и "скочих в дълбокото" с едни съвсем мънички диодчета, които обаче вадят страхотен светлинен поток. Сравнение на диодчето със заводската крушка:


Диодна крушка за индикациите - фарове, аварии и предупреждения:




червените диодчета осветяващи стрелките в сравнение с 1/4 ватов резистор:


Вече на мястото им под стрелките:


И резултата:




Иначе за битово осветление съм взимал от тези:

Стават за осветление на коридори, но не и за всекидневни - снопа им е насочен в една посока и тавана остава много тъмен. Но са по 3-6-9-12 вата, и хич не ги и изключвам... да горят по 20 стотинки на месец.
Взимал съм и от тия:

но ... явно не им държи електрониката когато са завити във фасунга сочеща надолу - почват да прегряват след няколко седмици. Сега стоят в кенефа и в килера, където не са във полилеи и се охлаждат по-добре.
Иначе цената им е съвсем поносима - 3-5 лева/бр с доставката.
« Последна редакция: Юли 13, 2014, 02:32:17 am от juliang »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #2 -: Юли 13, 2014, 07:24:23 am »
Колега Радев, има диоди и диоди!
Виж например тук: http://www.led.omega-light.com/Flexstrips/flexstrips.htm - има ленти с различен брой диоди на линеен метър (от 30 до 120), с различна яркост и съответно различна мощност (от 2,4 до 14,4W/м). Аз ползвам тези - HFLWW60, топлобели, които в момента са и в някаква промоция (6 лв./м) и съм много доволен.
Хубавото на диодите е, че дават разпределение на светлинната яркост по продължение на лентата, а не бодящ очите точков източник на светлина (какъвто си направил ти...)
При мен ги ползвам за източник на осветление с отразена светлина, на която от 2-3 години съм голям фен. Запалих и няколко приятели от различни краища на страната - и те си направиха такива :)
Какво правя: купувам си едни стиропорени профили (0,50 - 1,20 лв. за метър), които са предвидени да се лепят декоративно между стената и тавана (да крият ъглите, дето "майсторите" са си оставили копитата..). Има всякакви профили, но аз взимам от тези най-простите, на които сечението им е четвърт-кръг. Лепя ги с Ц-200 хоризонтално на стената на 20-30 см под тавана, и върху горната им повърхност, с лице към тавана, залепвам светодиодната лента, като я подравнявам към "външния" ръб на профила (максимално отделечена от стенета)... Получава се много красив ефект на градиентно осветяване на стената над лентата и на малка част от тавана над нея! (за да се подчертае ефекта е хубаво да се вземат диоди с по-тесен ъгъл на светене). Като сложиш и едно димерче (колкото по-висока честота на димиране - толкова по-добре... 200-400Hz е идеално!)

Вярно е и че технологията е още много нова, и тепърва се развива и дебъгва. Не са решени още редица проблеми с охлаждането (за крушките), със здравината и т.н.
За колата, примерно, смених 2-3 комплекта китайски крушки за фарове, изработени от множество отделни диоди - е, от вибрациите ли, от що ли, се чупят с времето! Накрая взех едни дето са COB - няколко диодни ядра, заляти с обща смола и върху метален корпус - повече от година вече са бетон. Фаровете ми в момента харчат 12W вместо 110W :)

Ето и някои снимки:.

В къщи:




В кабинета:




Приятели от Кюстендил:




Не можах да намеря снимките от приятелите от Бургас...
« Последна редакция: Юли 13, 2014, 08:21:38 am от PyroVeso »

врановски

  • Гост
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #3 -: Юли 13, 2014, 09:11:56 am »
Здравейте, монтирани на здрава планка и заляти със смола изкарват много дълго.
Така са ми стоповете вече осма година. Направих и фара на басейна, като няма влага светят, ама след една година един по един изгарят, сигурно охлаждането не им е достатъчно. Количеството светлина зависи от мощността и качеството на кристала, вече има и 100 W мощност, но субективното усещане за осветеност зависи от много фактори. Каква е поглъщателната способност на стените и тавана, какъв е цвета на светлината и най вече ъгълът на фокусиране. Има диоди с ъгъл 10 градуса дето и на улична лампа да ги сложиш ще осветят тротоара. Въпреки всичко обаче, все още технологията не може да конкурира луминисцентното осветление и затова се използва предимно за декорация.
« Последна редакция: Юли 13, 2014, 09:15:13 am от врановски »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #4 -: Юли 13, 2014, 09:28:07 am »
PyroVeso - показаното е направо жестоко! Върхът!
Особено музикалното "ателие"!
Запалих се!

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #5 -: Юли 13, 2014, 10:48:45 am »
Всички, които са в Сф или минават през, са добре дошли!
Гарантирам, че ще им се преобърнат представите за звук...

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #6 -: Юли 13, 2014, 11:41:30 am »
Много добре, предполагам знаете, че гледането директно в светодиод е като да гледаш слънцето или да заваряваш без маска и да гледаш. Мащабите са по-малки, но....
« Последна редакция: Юли 13, 2014, 05:18:44 pm от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #7 -: Юли 13, 2014, 07:34:35 pm »
Тези светодиоди, които купувате от въпросния сайт, са вече остарели, като технология, с ниско КПД, а на всичкото отгоре са и доста скъпи.

Ето място, от където могат да се купят на най-изгодни цени (3 лв./м), последно поколение светодиоди - 5730 с около 45 lm на диод, което прави 2 700 lm за 5 м лента, която е по 18 W/м или 90 W: 
http://www.aliexpress.com/item/New-LED-Chip-SMD-5730-strip-flexible-light-12V-Non-Waterproof-60LED-m-5m-lot-Brighter/1678633405.html

В БГ светодиоди 5730 се продават за около 10 лв./м

За сведение 100 lm се равняват на 100 W крушка с нажежаема жичка. Но при светодиодите тия показатели визуално не са такива. Реално около 500 lm се равняват на 100 W еквивалент.

Другото много важно за лентите е, че за да работи на мощността, която е посочена, е необходимо през 5-6 см да се свържат в паралел диодите с отделен проводник. Само метализацията на лентата не е достатъчна, тъй като върху нея се отлага голям пад на напрежение, което ограничава тока, тъй като свързването е  последователно.

Добре е лентата да се закрепи за алуминиеви ъгълчета за гипсокартон, така ще се охлажда.
За да не дразнят очите светодиодите или трябва да се отразяват от тавана, или ако се ползват директно за осветяване е добре да има пластмасов светодифузьор: бял мат или релефен-прозрачен.

От сайта АлиЕкспрес купувам редовно. Пристига най-бързо от всички останали и е най-евтино.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Светодиодно осветление на 220V
« Отговор #8 -: Юли 13, 2014, 08:19:52 pm »
Ей тука един български сайт и магазин където цените са много много сносни:
http://www.dimel-bg.com/