Автор Тема: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ  (Прочетена 92355 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #30 -: Юли 05, 2014, 07:24:02 pm »
 В случай, че някой колега се спре на такъв вариант за това или за друго упражнение. Ето
ви тук една разбиваща цена:
http://www.banggood.com/Arduino-Compatible-DUE-R3-32-Bit-ARM-With-USB-Cable-p-906466.html

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #31 -: Юли 06, 2014, 03:40:45 pm »
Nizo ! Това е най-практичното което открих за теб ! От платката отпояваш тримерите и ги заменяш с аналогични потенциометри ! Всичко останало се намира на пазара наш ! Ще го решим на стъпки ! Дерзай !!
http://www.ebay.com/itm/NE555-Pulse-Frequency-Duty-Cycle-Adjustable-Module-Square-Wave-Signal-Generator-/271251079422

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #32 -: Юли 06, 2014, 04:38:27 pm »
Михаил Кузмов, да. Явно NE555 е най-простия и бърз вариант за справяне със задачката. Търсих другия чип LMC555, но не го намерих ... нито единичен чип, нито китове. Честотата на NE555 е достатъчно висока, стига да не прави номерата за които спомена mentgele.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #33 -: Юли 06, 2014, 08:52:52 pm »
И аз мисля, че предложения продукт от Михаил Кузмов е удачен... поне външно.
Само не виждам никъде какви са му параметрите. Ако са удовлетворителни и аз бих си взел.
Нужно ми е да имам минимална честота от 1HZ до поне 100Hz, и да може да управлява поне 12 волта и 5А.

CPU

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #34 -: Юли 06, 2014, 08:57:29 pm »
Правоъгълни импулси могат да се получат по десетки и стотици начини,  не разбирам защо още се дъвче това, след като от страна на силовата част се говори за светкавици, киловолти, и в същото време употреба на мосфети с 30-40 волта пробивно напрежение и капацитет на гейта 13000 пФ, клатени със стотици килохерци. Тока видяхме че е голям.
Конкретизирайте параметрите на силовата част, какво ще се накъсва, колко волта, товара индуктивен ли е, или резистивен, каква е целта на употребата на висока честота и доколко може да се смъкне, и т.н., това е сложното, а не някакъв генератор с таймер.
« Последна редакция: Юли 06, 2014, 09:01:10 pm от CPU »

Velektra

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #35 -: Юли 06, 2014, 09:16:21 pm »
Nizo, защо ще правиш мини електроцентрала?
Това, което си намислил да правиш, не може ли да стане за 16-20kW?
Не съм смятал, но долу-горе толкова трябва на едно домакинство. Да си го сложат на терасата и да си ползват електроенергия за апартамента.
Ако смяташ да захранваш завод или летателен апарат - това вече е друго.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #36 -: Юли 06, 2014, 09:26:18 pm »
По горе, CPU е прав, НО, Nizo не конкретизираш какво точно ще управляваш ! Може би е know-how ! Не съм погледнал data sheet на транзисторите ! Ако това е вътрешния капацитет зор ще видиш с управлението по висока честота ! Ако пък ще управляваш индуктивно, капацитивен товар.... с това таймерче не става приятелю ! Всичко се изчанчва ! Може да управлявате и 100 kw с него, но трябва да знаете какво може, и какво не ! Очевидно дъвчем неправилно ! Ако искаш конкретизирай, и тогава да даваме акъли ! Иначе, в момента и до тук, нищо не направихме конкретно по твоята идея ! Ако пък това ти е помогнало, ДЕРЗАЙ !! Да продължим !

Ctah

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #37 -: Юли 06, 2014, 10:20:36 pm »
     Ей, братлета!  Вие какво ще правите с тоя изтъркан таймер 555?

Електронна революция или СЕ по свой си начин? ;D
Самото му име подсказва, че е тайм, т.е. може да ви тактува и върши някои слаби и нестабилни импулси!
Дву-транзисторната матрица или същата изпълнена с дискретни елементи ще е по-стабилна от този остарял боклук!

Има специализирани схеми за тази работа...

   (С извинение към работещите)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #38 -: Юли 07, 2014, 08:15:30 am »
Какво ви става момчета ?? Хайде сега да се съберем всички, дето що годе чаткаме от електроника, и да смажем ентусиазма на тия дето не чаткат ! Май това правим ! Човека търси помощ ! Ако можеш помогни ! Ако не можеш не мачкай ! Ами ако от идеята излезе нещо ? Така го е наумил, така го иска ! Ако не се получи, или ще замълчи, или ако е упорит, ще търси решение и нова помощ ! Никой от нас не знае идеята му !
Таймера 555 е остаряла работа, но все още е стандарт, и се произвежда от много производители, дори и в SIMOS съвместим вариант ! С няколко дискретни елемента, може да се вкара в желан режим ! Кеф ти рег. на честота, кеф ти рег. коефициент на запълване, кеф ти ramp генератор, кеф ти мултивибратор, кеф ти чакащ вибратор и т.н. Това последното беше за начинаещите ! Не се обезсърчавайте !!
Бъдете здрави !!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #39 -: Юли 07, 2014, 12:18:07 pm »
Ctah
Специализирани схеми за "Тази работа" НЯМА. Има специализирани схеми за други специализирани нужди далеч от ТАЗИ РАБОТА. Под ТАЗИ РАБОТА имам предвид използване в схеми за ТОЗИ ФОРУМ. А вземи престани да се правиш на велик, че си знаем всички кой к,ъв е.

"Може да съм дришльо, ама съм каубой!  А бе може да съм каубой, ама съм си дришльо!"
« Последна редакция: Юли 09, 2014, 08:10:05 am от Maistora52 »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #40 -: Юли 08, 2014, 09:26:31 pm »
Какво ще кажете за този DDS генератор? Има дисплей, финна настройка, коеф. на запълване, SIN, TRI, SQR до 1Mhz казват се държал добре. Струва около 70лв. с доставката.

https://www.youtube.com/watch?v=XexXSLdpIqY

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #41 -: Юли 08, 2014, 10:31:32 pm »
Има коефициент на запълване на импулсите от 1 % до 99 %. Има и възможност за измерване на честота, но не съм пробвал тази функция. Иначе съм доволен!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #42 -: Юли 09, 2014, 05:36:31 pm »
Опитах се да разбера, на какъв контролер е базирана схемата, но нищо не докопах ! Освен PDFа ! Щом Bat_Vanko е доволен, може да споделите още ! Поне един, практикува с него ! http://www.marcmart.com/download/UDB11xxUsersManual%20OT748.pdf

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #43 -: Юли 09, 2014, 10:27:02 pm »
Аз го поръчах малко по-рано. За цената си е повече от добър.

Сега остава частта с ключа и ще мога да проведа експеримента.

Цитат
Правоъгълни импулси могат да се получат по десетки и стотици начини,  не разбирам защо още се дъвче това, след като от страна на силовата част се говори за светкавици, киловолти, и в същото време употреба на мосфети с 30-40 волта пробивно напрежение и капацитет на гейта 13000 пФ, клатени със стотици килохерци. Тока видяхме че е голям.
Конкретизирайте параметрите на силовата част, какво ще се накъсва, колко волта, товара индуктивен ли е, или резистивен, каква е целта на употребата на висока честота и доколко може да се смъкне, и т.н., това е сложното, а не някакъв генератор с таймер.

Не знам параметрите. Единствено знам, че всяка жица се превръща в генератор, при високи честоти. Когато напрежението спира, от въздуха влиза магнетизъм, а следващия цикъл го избутва навън. За това светят CFL лампите около ТТ. Има поток от въздуха към намотката. Ефекта ще е по-голям ако проводниците са без изолация. Увеличение ще има и при железни проводници. Някакви такива идеи имам и искам да ги тествам.
Например смятам, че ако ТТ го сложим в един кафез, то високото може да се трансформира обратно, но върху кафеза ще има много заряд, който може да се "открадне", ако вържем кафез-товар-земя. Смисъл, че магнетизма който се е засилил към ТТ кафеза, ще мине през товара към земя. ТТ ще си намери магнетизма от другаде.
Големите киловати са по друга идея. Там се върти един и същ заряд многократно. Колкото волта искам, толкова ще е. Амперите не идват от някъде си, а от многократното движение на един и същ заряд. Кажи ми сега ти, като мине дори малък заряд, 500 000 пъти в секундата през транзистора, какво ще му стане? Аз мисля, че ще му дойдат много амперите. Затова мисля около това, да разпределя потока през много транзистори. IRFP2907 го избрах, защото го дават да държи на 200А. Ако ще движа с 12V и се получат 1000А, имаме 12kW. 5 транзистора едва ли ще издържат на 1000A. Само транзисторите ще генерират няколко киловата топлина. Може да се вдигне волтажа, но другите транзистори IRFP реално са по-маломощни от 2907.
Това са общо взето съображенията.

Velektra

  • Гост
Re: Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ
« Отговор #44 -: Юли 09, 2014, 10:53:07 pm »
Здравей, Nizo!
Киловатите са малко относитна работа, защото различните товари си искат: едни напрежението, други - тока.
Вярно е че 12Vx1000A=120Vx100A=1200Vx10A=12kW. Мощността е еднаква, но нещата са доста различни според мен.
И аз сега съм на тема няколко мосфета паралелно за повече ток. Може и да издребнявам, но според мен ако се прави устройство то трябва да работи по-дълго време и трябва да се помисли и за най дребните (уж) неща. Та ме притеснява, ако например навържа 10 мосфета за ток през тях да кажем 1000А. Все ми се струва, че след няколко часа или дена работа в един прекрасен момент 9 транзистора ще се запушат и един ще закъснее няколко мили, микро или незнам колко секунди и целия ток ще се опита да мине през него...