Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер

Търся генератор на правоъгълни импулси + ключ

(1/14) > >>

nizo:
Здравейте,

може ли някой да ми каже как да се сдобия с генератор на импулси (с регулиране на честота), чрез който да управлявам mosfet транзистор/и като ключ. Гледах някакви схеми, но не знам коя да избера. Има с 555 таймер, но те са в много насипно състояние. Гледам продават някакви генератори, но не ми е ясно стигат ли им волтажите да управляват mosfet. Има такива с по 20V управляващо напрежение, а повечето генератори нямат такъв изход?! Това означава ли, че трябва да имам друг по-слаб транзистор, който да движи по-големия. Съжалявам за глупавите въпроси, но не съм се занимавал с транзистори досега.

CPU:
Генератора с таймер 555 става,  но зависи какво ще искаш от него, променлива честота  или запълване, или и двете, съответно се избира подходящата схема. Според честотата, големината на тока и желаните фронтове на превключване може да се наложи и драйвер, между генератора и мосфета.
20 волта обикновено е максимално допустимото напрежение на гейта, а мосфета се отпушва с много по-малко, повечето  се отпушват с под 5 волта.

mentgele:
nizo, за управлението на мосфета е писано доста, от това  което разбрах е, че полевака има огромно съпротивление на гейта и се управлява по напрежение , а не по ток както биполярния транзистор. С много малък ток можеш да отпушиш мосфета /микроампери/, с който да управляваш ...примерно 10-20 ампера. Обаче има уловка. Винаги има уловка. Въпросът е с каква честота искаш да го "клатиш". Гейта спрямо сорса има капацитет... и точно заради него се свързват така наречените драйвери. Те помагат при високи честоти, бързо да се зареди капацитета /гейт-сорс/ , за да се отпуши транзистора поради големия ток, който могат да отдадат и съответно в края на импулса  бързо да разредят капацитета /гейт-сорс/, поради ниското си изходно съпротивлвние. Това помага за он-офф работата на транзистора. В противен случай транзистора е постоянно в активен режим - грее, пече и дава фира.
 Това е, което съм разбрал от писането по този въпрос във форумите.
 

nizo:

--- Цитат ---Генератора с таймер 555 става,  но зависи какво ще искаш от него, променлива честота  или запълване, или и двете, съответно се избира подходящата схема.
--- Край на цитат ---

Желателно е и двете, но и 50/50 фиксирано запълване е ОК. Търся честоти от сорта на 100-400kHz ... смисъл за един експеримент, но като цяло искам от 1Hz по диапазони да си стига до 400kHZ и нагоре да речем. Искам читав генератор който да клати мощни транзистори, като идеята е да е на модули. Генератора да си е генератор, а транзисторите отделно в друг модул.
Като цяло се надявах някой по напреднал в електрониката да ми спретне схемата, а аз да си платя материалите и труда. Къде ще ходя да правя платки и т.н. ... нямам никаква подготовка за такива неща. Като цяло искам и да клатя много транзистори наведнъж. Избрал съм този IRFP2907PBF. Желателно е да са поне 5 такива, най-добре 10, защото се очакват много ампери. Измислил съм една щуротия, която или тотално ще се провали или ще изкара мощност от рода на 80-160kW. Даже това е консервативно сметнато. Постановката е такава, че или ще има едно нищо или ще има немислимо много. Изниква проблема, че ако е прекалено много, трябва да издържат транзисторите. Не, че ще ги напъвам чак толкова, но и не искам да изгарят. Все пак са по 9лв. парчето. Давайте предложения. Идеята ми е ако се провали експеримента, то поне да ми останат нещата като модули за бъдещи експерименти.

ppipilica:
С 555 няма да стане въпреки че го дават до 360 kHz и то CMOS варианта.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия