Автор Тема: Как да си набавяме калций в домашни условия.  (Прочетена 10670 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Калция е много нужен елемент за организма. Той е минерал, който организма няма как да синтезира и следователно трябва да го хапваме. Полезен е за всичко твърдо ... костите, зъбите, косата, ноктите и т.н.
Рецептата:
1. Вземате черупките на няколко яйца
2. Варите ги в кипяща вода 10 минути
3. Начупвате ги на дъното на буркан и ги покривате със слой вода
4. Сипвате около 2 пакетчета лимонена киселина за всяка черупка. Не знам колко точно, но да речем за 3 черупки 4 пакетчета.
5. Оставяте черупките да се разтворят в киселината (отнема няколко дена)
6. На дъното на буркана е нашата калциева добавка. Разбърквате добре и филтрирате боклуците с цедка.
7. Консумирате

Не мога да кажа колко трябва да се консумира. Някой казват, че 1 черупка е за 1 ден, но на мен ми се струва много. Според мен не е важно колко консумирате, въпроса е да приемате по малко, но редовно. Ако сте направили смес с три черупки, то мисля, че е добре да го приемате в продължение на 1 седмица. За да се усвои добре е нужен витамин D3. Той се синтезира в кожата когато стоите на слънце. Ако нямате възможност да стоите на слънце, то е добре да приемате D3 под някаква друга форма.

В рецептите които съм гледал, препоръчват след като се разтвори да го изсушите на фурна, като с това целим да убием всякакви вредни организми. Пробвал съм, но така изгарят примеси от ципата на яйцето и общо взето след това вкуса и миризмата са ужасни. Аз ги слагам в микровълновата и стискам палци :D
Не препоръчвам да ползвате оцет като киселина. Оцета е слаб и издава много меко казано, отвратителна миризма.

Приемайте калций, няма да съжалявате! :)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #1 -: Юни 25, 2014, 03:18:35 am »
Доста по-приятно и полезно е да се хапва прясно сирене. http://gotvach.bg/n5-31921-%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B8_%D0%BE%D1%82_%D0%BF%D1%80%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5
Освен това много лесно се прави само трябва истинско мляко а такова лесно се намира по селата.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #2 -: Юни 25, 2014, 07:08:00 am »
Колега Nizo, не съм сигурен, че точно калциевият цитрат (продуктът, който се получава при взаимодействието на черупките с лимонена киселина) е биологично най-добре усвоимата форма на калция. Проблясват ми някакви далечни спомени за калциев глюконат и други такива... Като примерче ще дам, че не е все едно дали ще хапваш повечко коприва или от една ръждива тръба ще остъргаш ръжда и ще я погълнеш - и в двата случая става въпрос за желязо, но в първия случай (копривата) то е в биологично усвоима форма, и макар че като количество е няколко порядъка по-малко, по този начин накрая в организма ще попадне много повече от него, отколкото като погълнеш 2 шепи ръжда...

Колега Ppipilica, o-o прясното сиренце е едно от най-любимите неща на света! Жалко е, че много трудно се намира, а е известна играчка да си го правиш сам (и винаги да го докараш...).
Само едно предупреждение! Кравешкият растежен хормон, по някаква ирония на съдбата, като химично съединение е идентичен (1:1) с човешкия растежен хормон!!! В млякото (понеже теленцето трябва да расте) този хормон е в особено големи количества, а в сиренето (понеже то е на практика концентрирано мляко) - в 5-8 пъти по-големи количества! Да не говорим, как промишлено отглежданите животни буквално ги ТЪПЧАТ с хормони за да растат по-бързо и да дават повече мляко!!! И сега тънкия момент - докато човек расте, той расте на дължина, когато порасне обаче - започва да расте на ширина... Така че правете си сметката! Това е и основният фактор за вредата от млечните (кравешки) продукти - объркват хормоналния баланс на организма. Дори понякога се оказва, че те вместо да внасят калций (на който несъмнено са богати) го изнасят, понеже стимулират растежа! Млякото не се препоръчва при борба с остеопороза.
За щастие - това не важи за козето и за овчето мляко и млечни произведения... там хормоните са различни и не корелират с човешките по никакъв начин...
« Последна редакция: Юни 25, 2014, 08:33:45 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #3 -: Юни 25, 2014, 08:59:05 am »
Млечните продукти, съдържат много серни аминокиселини, които намаляват калция в костите. Странно но факт.  Ако искате здрави кости, яжте същото, т.е. кости. Примерно, костно брашно, но по-важно е, да поддържате организма алкален. Организмът поддържа нивото на калция в кръвта,  като принедост го извлича, от собствените ви кости. При кисела среда в тялото, се извличат най- много калциеви йони.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #4 -: Юни 25, 2014, 11:13:22 am »
   А за биволското мляко имате ли информация?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #5 -: Юни 25, 2014, 01:38:22 pm »
Всичко, което е с мярка е добро. Биволското също. С мярка! Човек може и с вода да се отрови.
И понеже темата е за калция, най-богат на органичен калций е сусамът.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #6 -: Юни 25, 2014, 01:56:31 pm »
+1 и за двата коментара на колегата Edin!

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #7 -: Юни 25, 2014, 05:11:32 pm »
Защо толкова сложно колеги, просто яжте по често ЦАЦА....

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #8 -: Юни 25, 2014, 06:16:31 pm »
Защо ЦАЦА, бре Теню!? - кажи го завоалирано - морски дарове! - дето гълтат фекалиите и промишлените отрови на целия свят. Да, има и калций тук-там! - има и злато, и изобщо цялата Менделеева таблица... И тук се сещам - ами то в морската (мляна, трапезна и йодирана) сол би трябвало да си ги има всичките тези елементи.
Недейте се подлъгва по Цацата, вкусна е защото е бъкана с отрови. И не се знае къде е ловена. Ако е черноморска, само "бегане" от тази Цаца му е майката! Същото е и със Стридите, Мидите и други филтриращи и тревопасни морски обитатели.
Яжте по-скоро раци и/или морски хищници - най-достъпна е Скумрията, после Паламудът, Кефалът, Леферът и пр.
Останалото е РАЗНООБРАЗНО ХРАНЕНЕ с уклон към РАЗДЕЛНО такова! - и много плодове и зеленчуци отгледани в собствена градина.
И без да отклоняваме вниманието си от Яйцата - те съдържат всичко в оптимални пропорции.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #9 -: Юни 25, 2014, 06:31:43 pm »
Цитат
Колега Nizo, не съм сигурен, че точно калциевият цитрат (продуктът, който се получава при взаимодействието на черупките с лимонена киселина) е биологично най-добре усвоимата форма на калция.

Колега PyroVeso, приемай калция както ти е на душата и на акъла.

rpavlov

  • Гост
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #10 -: Юни 25, 2014, 07:34:41 pm »
Цацата сигурно 1/4 е кости, като се опържи може да си я хрупаш цялата, в консерва (копърка или скумрия)  костите почти са се разтворили. Рибата по принцип си е леко мазна, а витамините А, D и Е са мастноразтворими, така че може и да има смисъл.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #11 -: Юни 25, 2014, 08:10:49 pm »
До колкото съм запознат със материята която е доста сложна. има пряка зависимост със недостатъчното количество магнезий в организма. Липсата му по незнайни пътища се отразява и на усвояването на калция и на много други неща. А кое прави човек да усвоява по трудно магнезии вече не мога да ви кажа. знам, че много магнезий има в лещата ама ако има проблем с усвояването му яденето на леща няма да помогне. Интересното е, че поне на половината българи не им достига магнезии.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #12 -: Юни 25, 2014, 10:05:28 pm »
Покрай майтапа с истините и неистините за Цацата и останалите "морски дарове" трябва наистина да се ориентираме към същите - поне по веднъж в седмицата. Така и с магнезия ще се реши въпроса, защото без да търсим количество, а по-скоро пропорции - точно с морски, или най-добре ОКЕАНСКИ продукти - ще си набавим всичко необходимо. Океаните са много по-чисти от моретата. Особено в зоните на риболов в полярните кръгове. Търсете например "норвежка" скумрия...
...
И как да не се сетя, пък, че Титлата "Дежурен оплювач" е толкова уместна, даже необходима.
Ура! За наш "дежурен оплювач" Радико!
Много ми хареса това! Не може всички да сме "захаросани петлета"!

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #13 -: Юни 25, 2014, 10:52:02 pm »
Цитат
А кое прави човек да усвоява по трудно магнезии вече не мога да ви кажа.

 Не само магнезия, а поне 100 хранителни елемента, не могат да се усвояват без Царя на минералите, негово величество СИЛИЦИЯ. Повечето хора имат хроничен недостиг на силиций, поради една главна причина. Имат паразити и гъбички!!! Тези гадини яко опоскват силиция в тялото и започват мъките.
Най-голямата са шиповете. Там където няма силиций, тялото го заменя с калций и хоп, около междупрешленните дискове се появяват израстъци. Как се морят паразитите. С джинджифил!!! Трепе де що има в червата.
Точно затова азиатците папат сушито, което е богато на паразити, с джинджифил. Друго антипаразитно е елдата. Взема се сурова по 5-6 зърна 4 пъти на ден и се пие, без да се дъвче. Силиций, можете да си набавите от Шуслерова сол номер 11 или от вода с потопен в нея черен кремък. Чувал съм и за потопен във вода, планински кристал.
« Последна редакция: Юни 25, 2014, 11:01:15 pm от edin »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Как да си набавяме калций в домашни условия.
« Отговор #14 -: Юни 25, 2014, 11:13:31 pm »
Между другото, без да съм чел всичките коментари.
 Изял съм толкова много сурови яйца с черупките, и то без да ги разтварям в никакви киселини (стомашните к-ни са напълно достатъчни), че сигурно всичките птички на света са ми сърдити! Вършат чудесна работа и няма смисъл от никаква обработка - изпиваш яйцето, лапаш черупката, сдъвкваш колкото да се натроши, пийваш вода и се пързалят в хранопровода като хапчета - лесно, удобно и неутрално като вкус! Препоръчвам го! ;)
« Последна редакция: Юни 26, 2014, 06:53:23 am от Maistora52 »