Автор Тема: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.  (Прочетена 54880 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #15 -: Юни 19, 2014, 12:29:17 pm »
Цитат
(понеже графитът провежда тока, а не въглерода..),
Графита е въглерод с определена кристална решетка, а чистият въглен е със аморфна структура и не виждам защо графита да провежда тока а въглена не.
Цитат
Газовете в активния въглен са си газове - не са йонизирани,
А как си обясняваш тогава, получаването на потенциал между двата електрода?

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #16 -: Юни 19, 2014, 01:19:39 pm »
...не виждам защо графита да провежда тока а въглена не.
Ако прочетеш какво е спрегната електронна система, ароматно ядро, sp2-хибридизация и делокализация на пи-орбиталите, може би и сам ще успееш да си отговориш на този въпрос. Всъщност графитът има слоиста, а не кристална структура. Кристалната алотропна форма на въглерода се нарича "диамант", но той грам не провежда тока, а светлината... ;)

А как си обясняваш тогава, получаването на потенциал между двата електрода?
Потенциал в електрода възниква ТОЧНО на границата между молекулната/атомната и йонната форма на веществото. В случая - на границата на газовото мехурче (или адсорбиран слой) SO2 и сулфитния анион (SO32-) в разтвора. На другия електрод имаме молекулен хлор Cl2 и хлориден анион Cl-...

Колега, тези неща се учат в средното училище по химия. Не е лошо да си попрегледаш учебниците от тогава, особено ако смяташ наистина да експериментираш с подобни акумулатори! Имай в предвид, че както хлорът, така и серният диоксид са СИЛНО ОТРОВНИ ГАЗОВЕ, които в случая могат да се отделят и в големи количества. И макар, че и двата газа имат остра задушлива миризма (т.е. човек трябва да е пълен идиот та да се отрови сериозно с тях), все пак при ниски концентрации са много коварни (примерно ако леко ти намирисва, обаче го дишаш 4-6-10 часа...). Експериментите - на двора или на балкона, и чак при добри резултати вече да се мисли за някакво добре изолирано от хората и достатъчно проветриво помещение за акумулаторите.
« Последна редакция: Юни 19, 2014, 01:26:52 pm от PyroVeso »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #17 -: Юни 19, 2014, 02:42:36 pm »
Здравеите,

От моя скромен опит искам да споделя някои неща. Така, работил съм в насока производство на суперкондензатори в лабораторни условия. Също така проекта беше за устройство което пречиства замърсена вода. Правихме си електродите от нула. Използвахме различни разтвори, както солни (NaCl) така и K2SO4.
Ние използвахме като колектори на ток титан или стомана. Най вече титан заради корозивността на разтворите. Върху него се полага фин слой смес от различни въгленови прахове. Тези прахове са предварително смесени по определена процедура. Мога да ви кажа че не всички въглени са еднакво проводими и трябват добавки. Разбира се трябва баланс между пори и проводимост. За основа употребявахме въглен наречен Picactiv. Имахме цял бидон 200 литра. Казваха че е евтин. За увеличаване на проводимостта слагахме carbonblack, мисля че е ацетиленов дим. За запазване на цялостта на сместа се слага PDVF, подобно е на тефлон. Първоначално сместа се разтваря в разтворител NMP.
Прилагам два файла. Макар и да не са на български разгледайте ги. Пратих писмо да ми пратят файловете с данните от опитите. Там всичко се вижда, но останаха в лабораторията.

https://drive.google.com/file/d/0B_vFmccNJzwvVHA3dTNxRjNCYUE/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_vFmccNJzwvN0RPWHpaSE1oNWM/edit?usp=sharing
« Последна редакция: Юни 19, 2014, 03:02:35 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #18 -: Юни 19, 2014, 05:32:51 pm »
Пиро Весо, не съм чак толкова навътре в електрохимията, обаче от опит знам че колкото добре графитът провежда тока, толкова добре го провежда и въглеродът под формата на въглен или кокс, а знам и че графитът има слоеста осмоъгълна кристална решетка. А за това че газовете не са в йонно състояние, може и да си прав, но само частично, иначе просто няма откъде да се вземе потенциал. И накрая смятам да експериментирам, напук на академичните знания, още повече че няма да ми струва много  ;D
« Последна редакция: Юни 19, 2014, 07:15:39 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #19 -: Юни 19, 2014, 09:45:43 pm »
PyroVeso
Ей сега се разрових из нета, точно така е ако се разлага готварска сол на единият електрод ще се отдели хлор а на другия водород, а в електролита ще остане постепенно повишаващо се количество натриева основа. Докато мехурчетата хлор са в досег с електролита ще реагират с получилата се натриева основа и ще се получи натриев хипохлорит  със "Т" накрая. Затова се поставя разделителна мембрана да попречи на смесването.
« Последна редакция: Юни 20, 2014, 09:08:00 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #20 -: Юни 19, 2014, 10:07:43 pm »
Цитат
Кристалната алотропна форма на въглерода

Каква е тази хем кристална, хем алотропна форма на въглерода. Кристалната форма е противоположността на алотропната форма, първото е състояние на подреденост на атомите, а второто е, не-подреденост, хаотичност в подредбата на атомите на въглерода.
« Последна редакция: Юни 20, 2014, 09:08:30 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #21 -: Юни 19, 2014, 10:31:36 pm »
Радико, номерът тук е, че хлорът ще се адсорбира във въглена ПРЕДИ да реагира с натриевата основа. Иначе няма да получиш никакъв акумулатор...
Въобще ролята на този активен въглен е ДА ПОГЪЛНЕ И ЗАДЪРЖИ тези газове, които иначе биха излетели в атмосферата или биха реагирали с разтвора. Ако го нямаше въгленът, цялата постановка щеше да си е една обикновена електролиза с отделяне на газове и нищо повече. Въпросът е как да ги събереш (задържиш) тези газове обратно, за да бутнеш процеса в обратната посока и да получиш акумулатор.

@praktik, чистият аморфен въглерод НЕ провежда електричеството! Ако въгленът, получен по някакъв практически метод все пак има някаква проводимост, то тя е защото при процесите на овъгляване, пиролиза и т.н. винаги се получават малки примеси от графит. Мисълта ми е, че активният въглен, получен по различни методи има различна проводимост... Когато тези факти се отчитат, може да се избере технология, която благоприятства образуването на графит, както и такава, при която графит почти не се получава (примерно - по-ниско температурна). В случая ти трябва активен въглен, който има колкото се може по-добра електропроводимост (т.е. по-високо съдържание на графит), но без това да пречи на адсорбционните му свойства към съответните газове. На практика - противоречиви изисквания. Виж какво пише vsl:
" За основа употребявахме въглен наречен Picactiv. Имахме цял бидон 200 литра. Казваха че е евтин. За увеличаване на проводимостта слагахме carbonblack, мисля че е ацетиленов дим. " т.е. добавят графитни сажди...
Между другото - полиацетиленът е ЕДНОМЕРЕН (линеен) органичен проводник, за разлика от графита, който има двумерна (планарна) структура... От няколко години полиацетиленът заедно с още няколко структури - графен, бъкибол, нанотръби и т.н. са признати за алотропни модификации на въглерода, подобно на графита и диаманта.
« Последна редакция: Юни 20, 2014, 09:12:43 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #22 -: Юни 20, 2014, 06:23:04 pm »
Цитат
Радико, номерът тук е, че хлорът ще се адсорбира във въглена ПРЕДИ да реагира с натриевата основа. Иначе няма да получиш никакъв акумулатор...
Въобще ролята на този активен въглен е ДА ПОГЪЛНЕ И ЗАДЪРЖИ тези газове, които иначе биха излетели в атмосферата или биха реагирали с разтвора. Ако го нямаше въгленът, цялата постановка щеше да си е една обикновена електролиза с отделяне на газове и нищо повече. Въпросът е как да ги събереш (задържиш) тези газове обратно, за да бутнеш процеса в обратната посока и да получиш акумулатор.
Напълно съм съгласен с тебе, обаче всичко това е в идеалния "математически" случай. В природата както знаеш няма нищо идеално. Винаги ще се промъкне отнякъде малко количество натриева основа ще реагира и ще натрови електролита, Очевидно за това в сайта обръщат внимание на необходимостта  веднъж седмично да се сменя разтвора. Както и да е, експеримента не е скъп и труден. Практик ще каже след едноседмична употреба дали разтвора е замирисал на белина. Аз върна ли се в България мисля да се включа сериозно в този експеримент. Е по-малко по различна технология, но по същество ще е едно и също.
« Последна редакция: Юни 20, 2014, 08:50:18 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #23 -: Юни 20, 2014, 06:56:23 pm »
Радико, първо ще трябва да посъбера малко черупки от кайсии, но това става бавно, щото не мога да ги кормя преди да съм ги изконсумирал :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #24 -: Юни 20, 2014, 07:01:36 pm »
Няма страшно иде времето на компотите, освен това стават и черупки от череши.

g_mihuev

  • Гост
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #25 -: Ноември 25, 2016, 11:12:49 pm »
Здравейте,
Някой направи ли го вече този акумулатор, за да даде отзиви?
Радико, нещо не ми стана ясно за какво точно служат мешочките от плат?
Да задържат активната маса добре стегната около електрода и/или да не допускат навлизането на електролита вътре в нея?
Първото е така със сигурност, но второто ми образува следната мисъл:
Ако не проникне електролит в активната маса, от къде ще се затвори електрическата верига при тези ниски напрежения? Изобщо как се превежда "капронового чулка" - (гугъл не знае добре)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: "Газов" АКУМУЛАТОР - 1955г.
« Отговор #26 -: Ноември 26, 2016, 05:52:47 pm »
Пиши "капроновый чулок" в Гугъл и виж в картинките какво ще ти излезе. Излиза, че това са найлонови чорапогащи.