Автор Тема: Домашен акумулатор  (Прочетена 107944 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #45 -: Август 14, 2014, 01:51:07 am »
Да ама не на всички е така. Изтърбуших литиева батерия от Моторола да видя кво има вътре и в нея имаше платка с електроника и самата батерия, два листа станиол навити на руло с нещо черно, лепкаво и ужасно миришещо между тях.

Активен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #46 -: Август 14, 2014, 09:43:47 pm »
Здравейте колеги, намерих начин и възстанових част от литиевите акумулатори който имам. Те са от пакет от някаква акумулаторна косачка. На тях пише Samsung INR18650 1500mA, какъв беше проблема, отгоре на плюса има капачка като от неръждаема стомана която отстрани има три тесни продълговати дупки, под тази капачка има втора от алуминии чукната в средата накръст та при евентуално налягане на газове от батерията да се скъса по лесно без да гръмне батерията. Оказа се че проблема е точно в тази алуминиева капачка, при отделяне на газове в батерията тази капачка се надува и прекъсва контакта с плюса на батерията, като впоследствие си остава в това положение и батерията не дава верига. Решението е да бръкнем отстрани през горната капачка с пинсета с по затъпен връх и да притиснем на няколко места алуминиевата капачка докато даде добър контакт с плюса. По този начин от 21 батерии възстанових 13 броя, 8 батерии бяха дали вътрешно късо и не могат да се възстановят. 

Теофиле, това което го дават руснаците е много интересно, стига да е истина.

atos, това за Nicd акумулатор е така, ама обясни как да го направим в домашни условия и да не е много скъп. Оловния акумулатор ако се направи грамотно и се експлоатира правилно може да има доста дълъг живот.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #47 -: Август 14, 2014, 10:54:22 pm »
Ами...в домашни условия,казваш:)
Ще почна и аз като в оня виц за златната рибка-"Абе я ми дай пак глобуса..."
Абе я виж пак варианта с локомотива,дето го дърпат по нагорнището:)))
Въпреки,че знаеш ли,взех да се замислям-знаете как се навиват стенни часовници с кукувичка,нали?
В случая разстоянието може да се спести с голяма тежест и мултипликатор.Ще ми кажете,че има много загуби от механичното триене,нали?Да ама какво ви пука,ако е извлечена от безплатна енергия?И ако има непрекъснатост на процеса?Само трябва да се изчисли кинетичната енергия и баласта,съгласуван с мултипликатора.
И да отбележа-ако мултипликаторът е реверсивен и се използва ел. двигател-генератор,схемата ми се струва съвсем достъпна.Само мястото му е майката,на село...в града не става:)
« Последна редакция: Август 15, 2014, 08:44:17 am от Maistora52 »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #48 -: Октомври 25, 2014, 01:48:10 pm »
Опитах се да направя следния мислен, теоретически експеримент. Имаме два нови акумулатора т.нар. сухи незаляти с електролит. Напълваме първия с Н2SO4 + H2O, плътността на разтвора – 1.2. Включваме на заряд 72 часа с 1А ток. Имаме пълноценен прибор, който може да ни послужи за определен вид работа. Сега изливаме електролита от него в подходящ съд и заливаме втория акумулатор. Ще бъде ли акумулатор №2 пълноценен и готов за употреба както първия? Предстоят и практически експерименти, както обичайно се казва.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #49 -: Октомври 25, 2014, 08:37:38 pm »
В не чак толкова далечната 1994 г. ми се наложи да купувам акумулатор. И за моя голяма изненада в магазина ми казаха, че имат само сухи :o такива. Занеси го там на майстор (не на Майстора) ми отговориха, той знае какво да го прави. Нямах друг избор и се оказах при майстор който знае... Но преди това си направих труда да видя дали все пак няма нещо си там вътре. Оказа се, че там няма сярна киселина и е както се казва чисто сухичък. По-нататък майстора си знаеше работата. Въпроса е след като си вземах акумулатора напълнен с каквото трябва ;) и пълнежа го излея в друг подобен сух, то втория акумулатор ще бъде ли готов веднага за работа без да изчаквам часове и без да го дозареждам електрически.

fantom4e

  • Гост
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #50 -: Октомври 27, 2014, 11:44:48 am »
ndm, не. тока е в електродите, не в електролита, за това преливане на електролит от един в друг, е като от пусто в празно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #51 -: Октомври 27, 2014, 08:25:40 pm »
На сух акумулатор не може да се сложи работил, демек изгасен електролит. В момента на  първото зареждане протича реакция между електродите и електролита.  Заради това е нужно за първоначално зареждане сярна киселина, а това което е било вече в акумулатора е друго нещо, вече не е чиста сярна киселина. 
« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 09:05:25 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #52 -: Октомври 27, 2014, 11:40:03 pm »
ndm, прави са колегите - не става!
Електродите при зареждане си променят структурата и състава и се очаква от тях (отдавайки заредената енергия) да възвърнат първоначалното си състояние от преди зареждането!
Опитах се да направя следния мислен, теоретически експеримент. Имаме два нови акумулатора т.нар. сухи незаляти с електролит. Напълваме първия с Н2SO4 + H2O, плътността на разтвора – 1.2. Включваме на заряд 72 часа с 1А ток. Имаме пълноценен прибор, който може да ни послужи за определен вид работа. Сега изливаме електролита от него в подходящ съд и заливаме втория акумулатор. Ще бъде ли акумулатор №2 пълноценен и готов за употреба както първия? Предстоят и практически експерименти, както обичайно се казва.
Не се хаби в излишни експерименти - ще съсипеш и двата акумулатора така:)
При зареден акумулатор електролитът е готов да работи, отлагайки хим. съединения по електродите.При зареждането тези отлагания по електродите влизат (обратния ефект) в състава на електролита.Ако налеем концентриран електролит в разреден акумулатор, електродите няма да могат да поемат  въпросните съединения, тъй като вече са "преситени" и ще се образуват съответните соли по дъното на акумулатора или ще окъси някоя клетка, поради нарасналия обем на електрода, което би довело до "пробив"...такъв акумулатор или ще е тотално занулен, или ще гръмне.
Далеч по-правилно е в изтощен акумулатор да се налее "обеднен" електролит и да се пусне на зареждане!Тогава е по-възможно да има положителен ефект, въпреки, че е малко вероятно да се нацели точната необходима концентрация и режим на заряд!
Все пак, подобен изтощен акумулатор (ако не е алкален), който е стоял празен, го пиши заминал тотално...:)

Относно това, което казва Радико - не е съвсем така!Чиста сярна киселина си е, разликата е в концентрацията само!
И да, ако се вземе електролит от работещ акумулатор, може да се налее в сух, но НОВ и "девствен" още."Омокриш" ли го веднъж - всяко източване после е фатално-яко окисление,майка:)
Необходимо условие обаче е да се знае точната нужна концентрация и да си сигурен, че няма остатъчни микроелементи вътре!

« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 12:03:11 am от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #53 -: Ноември 09, 2014, 08:38:43 pm »
Мислил съм и съм смятал много относно това - по какъв начин да се съхранява "излишната" електроенергия от соларна инсталация, така че да може да се използва нощем и/или по-облачните дни. ПАВЕЦ е добро решение, но е скъпо, огромно и.. подходящо за имот с неограничени размери и денивелация |-)
Като че ли най-удачното при наличие на относително по-голямо пространство (къща, двор..) е да се прави електролиза, при която се събират разделно водорода и кислорода, и след това да се съхранява само водорода в някакъв хидравличен съд (цистерна?) над вода.
След това водородът може да се гори директно ако е необходим за отопление, готвене, бойлери и т.н., или да се прекарва през горивна клетка, ако трябва да се произвежда електричество.
За едно домакинство съд с обем 3-4 кубика би трябвало да е достатъчен. Ако водородът се съхранява и под известно налягане (2-4-7 атмосфери), енергията за създаването на което се взима също от солара, тогава този обем може да бъде намален съответния брой пъти ИЛИ времето за автономна работа на домакинството да се увеличи също съответния брой пъти.

Колега предполагам, че тази имплементация съвпада напълно с вашия анализ за складиране на "излишната" енергия и съответното й използване: https://www.youtube.com/watch?v=Vel9LH57RII
Разбира се намалена пропорционално, защото едва ли много къщи в България имат такива пространствени възможности за складиране на газовете от електролизата.
От друга страна, самия процес на електролиза може да се подобри, използвайки определени разработки от този вид: http://jnaudin.free.fr/wfcbooster/WFCbooster03en.htm
« Последна редакция: Ноември 10, 2014, 09:12:52 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #54 -: Ноември 10, 2014, 12:27:25 am »
А какъв е шансът къщата на подобно домакинство да стане "кабрио" в един момент?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #55 -: Ноември 10, 2014, 09:15:04 am »
Един вид да се "освободи" от оковите на покрива си?!!!
 ;D ;D ;D
Бъдете много, много, ама много внимателни с тези газове, че и животът ви е на кантар!