Автор Тема: Домашен акумулатор  (Прочетена 107951 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #30 -: Юли 09, 2014, 12:45:54 pm »
Не съм химик, но не съм съгласен. Акумулаторът има примерно 500 цикъла на заряд/разряд при разряд до 80% и примерно 1000 цикъла заряд/разряд, ако се разрежда до 50%, т.е. ако в половината живот го разреждаш до 30% да речем, а другата половина до 70%, тогава ще има очакван живот от 700-800 цикъла (съвсем условно). Мисля, че се схваща идеята...

Примерно аз дозареждам винаги моя телефон, без да го оставям да се разреди напълно и по този начин очаквам да удължа живота на батерията му.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #31 -: Юли 09, 2014, 01:29:41 pm »
Мислил съм и съм смятал много относно това - по какъв начин да се съхранява "излишната" електроенергия от соларна инсталация, така че да може да се използва нощем и/или по-облачните дни. ПАВЕЦ е добро решение, но е скъпо, огромно и.. подходящо за имот с неограничени размери и денивелация |-)
Като че ли най-удачното при наличине на относително по-голямо пространство (къща, двор..) е да се прави електролиза, при която се събират разделно водорода и кислорода, и след това да се съхранява само водорода в някакъв хидравличен съд (цистерна?) над вода.
След това водородът може да се гори директно ако е необходим за отопление, готвене, бойлери и т.н., или да се прекарв през горивна клетка, ако трябва да се произвежда електричество.
За едно домакинство съд с обем 3-4 кубика би трябвало да е достатъчен. Ако водородът се съхранява и под известно налягане (2-4-7 атмосфери), енергията за създаването на което се взима също от солара, тогава този обем може да бъде намален съответния брой пъти ИЛИ времето за автономна работа на домакинството да се увеличи също съответния брой пъти.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #32 -: Юли 09, 2014, 02:11:37 pm »
mzk
А защо при 'въстановяване' на акумулатори се припоръчва пълен цикъл заряд/разряд според теб?
Никъде не съм срещал идея да заредиш 'малко' акумулатор. Зарежда се като се изтощи напълно и се зарежда до пълния капацитет.
Това важи и за литиевойонните акумулатори.
Възможно е да се приложи и 'импулсно зареждане' за подобряване на зареждането на оловните акумулатори.
« Последна редакция: Юли 09, 2014, 02:49:58 pm от valex »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #33 -: Юли 09, 2014, 02:42:13 pm »
@valex,
Позовах се на предната графика, която се отнася за оловни акумулатори.

За Литиеви акумулатори съм виждал същата информация. Ето примерна спецификация: http://koorteh.com/batteries/sinopoly-lyp/SP-LFP40AHA.pdf
Разряд до 70% - 3000 цикъла.
Разряд до 80% - 2000 цикъла.

Цитат
Никъде не съм срещал идея да заредиш 'малко' акумулатор.

Никъде не съм споменавал, че трябва да се зарежда "малко". Трябва да се зарежда номинално, до пълния капацитет!
Твърдя, обаче, че е по-добре да заредиш акумулатора, ако той е 50% пълен, отколкото да го разредиш напълно и след това да го заредиш отново до пълния капацитет!

Цитат
Зарежда се като се изтощи напълно и се зарежда до пълния капацитет.
Това важи и за литиевойонните акумулатори.
Напротив, зарежда се когато не е в употреба и има остатъчен заряд, а не да се чудиш как да го разредиш, за да можеш след това да му направиш пълно зареждане от 0%.

Погледни отново графиката от по-предния ми пост, както и спецификацията на горния (примерен) литиево-йонен акумулатор.

Не твърдя, че същото се отнася за NiMH, NiCd и др. подобни акумулатори.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #34 -: Юли 09, 2014, 02:57:35 pm »
mzk
Явно съм те разбрал погрешно :(
Моята идея  е да се създадат условия за пълно и нормално зареждане на акумулатора при неравномерни цикли заряд/разряд.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #35 -: Юли 09, 2014, 03:00:51 pm »
@PyroVeso,

Точно така, не набавянето, а съхранението на енергията е проблемът днес! Според статия в wikipedia се оказва, че ПАВЕЦ всъщност осигуряват доста малка възможност за съхранение, а основно са за компенсационни цели.

Цитат
The storage capacity of the German natural gas network, which contains also many so called caverns (artificial caves produced by mining), is more than 200,000 GW·h which is enough for several months of energy requirement. By comparison, the capacity of all German pumped storage power plants amounts to only about 40 GW·h. The transport of energy through a gas network is done with much less loss (<0.1%) than in a power network (8%) (besides High-voltage direct current). The use of the existing natural gas pipelines for hydrogen was studied by NaturalHy.[66]

В резюме: капацитетът на газопреносната мрежа, който включва изкуствени хранилища) е над 200 000 ГВт/ч, което е достатъчно за няколко месеца. За сравнение, целият капацитет на ПАВЕЦ е 40 ГВт/ч.

Източник: http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_storage (в Power to gas секцията).

Този проект NatyralHy е една... (недомислица), където помпят до 2% водород в газопровода успоредно с природния газ, а след това със специални горивни клетки го извличат.

Смятам, че най-подходящо би било газопреносната мрежа да се ползва директно с водород, доколкото това отговаря на условията на безопасност.

В нашия форум експерименти за съхранение на водород/оксиводород са правили холандеца и emm.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #36 -: Юли 09, 2014, 05:21:25 pm »
Здравей  valex, ако знаеш някакъв начин за зареждане на напълно разредени литиевойнни акумулатори те моля да го споделиш, защото аз не знам да има такъв начин. Даже в момента имам 20 клетки които са били разредени напълно, опитвах много начини но напразно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #37 -: Юли 09, 2014, 06:56:17 pm »
Колеги изобщо не се занимавайте с тези оловни акумулатори. Ако не се използват акумулатори като тези:
http://www.trojanbattery.com/products/deep-cycle-gel/
резултатите са плачевни. Обаче не си мислете, че с тези от линка не са, просто са малко по малко плачевни ;D ;D ;D
Единственото решение е това дето избра Практик. Всичко друго като му драснеш чертата на финала, ще се окаже няколко пъти по скъпо от тока на енергото.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #38 -: Юли 09, 2014, 07:04:53 pm »
Колеги, не знам как си представяте процесите в акумулатора, но с увеличаване дълбочината на разряда/заряда се повлиява все по-дълбоко не само химическата, но и самата механична (физическа) структура на електродите му.
Представете си, примерно, отрицателния електрод на оловния акумулатор - той представлява оловна решетка (прилича малко на стъклофибърната армировъчна мрежа за строителни работи), свързана към кабел и потопена в разтвор на сярна киселина. По време на работата (когато черпим ток от акумулатора), оловните атоми от повърхността на електрода отдават електроните си на кабела, като при това самите те се превръщат в оловни йони, отделят се от повърхността и започват да плуват в разтвора. Един вид оловото от електрода се "разтваря" в разтвора.
Сега, ясно е, че ако продължим този процес на "разтваряне" до твърде дълбока степен, някои от най-тънките брънки на мрежата могат да се разтворят напълно. Ако се прекъснат няколко такива, може дори цяло парче от електрода да се откъсне и да отпадне необратимо от него. В крайната фаза на разреждането цялата решетка ще се разтвори и ще остане само кабелът, потопен в разтвора... Е, как мислите, при опит за зареждане на такъв акумулатор дали ще може електродът (мрежата от килийки) електрохимически да изгради наново структурата си, да "порасне" един вид от разтвора? Няма!
Ясно е, че колкото по малко, по-"плитко" и т.н. се разрежда и зарежда акумулаторът, толкова по-малко деструктивни ще са тези процеси...
При зареждането на акумулатора става обратното - оловните йони от разтвора "кристализират" т.е. отделят се под формата на метал по повърхността на електрода, само че не образуват първоначалната равна и плътна повърхност, а кристали като игли във всички посоки. Когато тези иглички са на микро-ниво - всичко изглежда ОК, но при дълбоки процеси на разряд/заряд решетката заприличва по-скоро на телена четка за миене на съдове...
Така разтваряйки се и кристализирайки обратно с всеки цикъл на дълбок разряд/заряд структурата на електродите все повече се скапва, не че оловото, никелът или лития се изчерпват или нещо такова - просто първоначално заложената структура се скапва.
Ентропията (спонтанното движение на неосъзнатата материя към безпорядък) не прощава!
Затова и акумулаторите са много лесно рециклируеми - необходимо е само да им се пооправи структурата, НО, това е процес неизбежен по никакъв начин. Фактически част от енергията, която влагаме при рециклирането на акумулатора отива за преподреждането на структурата му (вършим работа на обратното на ентропията!).
« Последна редакция: Юли 10, 2014, 12:34:22 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #39 -: Юли 10, 2014, 11:04:41 am »
krasias
Точен начин за възстановяване не знам (само съм срещал по форумите споменаване, че има такъв). Това, което съм виждал с очите си е скапана батерия от GSM (беше на абсолютна нула и даже не искаше да почне заряд). Отидох с батерията като мостра в едно ателие за GSM апарати. Нямаше в момента точно такава батерия и човека ме попита дали да опита да я активира. После взе двете жици на един регулируем изправител, като тези за едновремешните електрически влакчета (подобен на PIKO) и почна да слага жиците някъде по контактите на батерията. За съжаление не можах да видя къде и как ги поставя. След 1-2 минути сложи батерията да се зарежда. Вечерта когато отидох да си я взема батерията си работеше нормално. И все още работи макар и с намален капацитет.
« Последна редакция: Юли 10, 2014, 12:36:08 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #40 -: Юли 10, 2014, 12:45:38 pm »
Следва един друг не маловажен въпрос: Под-зарядът, или т.нар. непрекъснато зареждане с 1/1000 от номиналния ток на акумулатора. Т.е. ако имаме акумулатор с 70Ah и го под-зареждаме със 70mAh непрекъснато (понеже аз например си карам колата веднъж в месеца и то да ида да си напазарувам туй-онуй) и понеже знаем, че всеки оловен акумулатор се саморазрежда естествено с определен процент (също горе-долу 1/1000 от капацитета си), то - прави ли са тези от VARTA да ни подсказват, да си подзареждаме акумулаторите, за да не се (дори дълбоко) саморазредят и съответно да се скапят?
Аз имам собственоръчно направени три такива Под-Зарядни и си седят вързани непрекъснато на трите ми налични акумулатора, и досега (чукам и на дърво!) - No problems! Даже, най-старият ми акумулатор (тоже VARTA на повече от 10 години и с една скапана клетка) - държи завалията ток и радва душата ми!
Дайте ваше становище! 

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #41 -: Юли 11, 2014, 04:55:33 pm »
Цитат от един явно образователен файл от нета.
"1.1. Процеси, протичащи в оловния акумулатор
Съществуват различни теоретично обосновани становища за това какви процеси
протичат в ОА. Сред тях най-вероятна е теорията на двойната сулфатизация,
съгласно която при разряд активните вещества и на двата електрода се превръщат в
оловен сулфат PbSO4. Сумарно процесът се изразява с уравнението:

 PbO2 + Pb + 2H2SO4
2PbSO4 + 2H2O

При разряд, когато се черпи ток от акумулатора, реакцията протича отляво надясно, при заряд – в обратна посока."
 Не е ясно защо в горната формула са изпуснати няколко неща:
- Не е написано, че това става само и единствено при въвеждане или извеждане на електрозаряди в системата. И според правилата трябва да се запишат като участващи.
- Не е написано че при заряд се отделя нещо като...мехурчета :), не знам какво е, но се установява визуално. В някои други уравнения например не пропускат да напишат, че се отдела например водород или кислород и т.н.
- Не е казано и, че оловния сулфат е изолатор. И щом например при зареждане получаваме изолатор, то не е ясно как изолатора ще пропусне електрическите заряди да преминат.
Явно процесите в акумулатора са обратими (май както и всички процеси в природата). И щом е така, то акумулатора може да има в пъти по-дълъг живот от сега съществуващите. Зависи как е конструиран и от какви материали. Една от причините за "стареенето" на акумулатора е: времето за заряд е многократно по-голямо с малки заряди и на порции, а разреждането става за няколко секунди с големи количества заряди. 
« Последна редакция: Юли 11, 2014, 05:32:22 pm от Maistora52 »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #42 -: Август 13, 2014, 04:49:43 pm »
http://wip-technology.com.ua/  http://wip-technology.com.ua/goods/omega/ Тук има информация за модификатор който се налива в акумулаторите при което живота им става неограничен, няма повече сулфатизация на електродите а броя цикли на заряд-разряд също се увеличава и теоретично също би трябвало да е неограничен... Ако всичко е така както е описано то обикновени оловни акумулатори ще вършат идеална работа за съхранение на енергия ...
Цитат:
Модификатор "Омега" : Характеристики
Модификатор Омега Модификатор "Омега" (патент Украины, Евразийский патент, мировая заявка РСТ) относится к разряду открытий в области сохранения энергии.
Кардинально меняется представление о химических процессах токообразования в т. н. "вторичных" источниках тока (свинцово-кислотных аккумуляторных устройствах всех видов и типов).
Модификатор представляет собой маслянистую жидкость светло-желтого цвета, щелочного характера, содержащую элементы НОУ-ХАУ.
Расход: смотрите Применение модификатора "Омега".
Не токсичен и не огнеопасен.
Фасовка: полимерные флаконы по 50 мл и 100 мл (в индивидуальной упаковке).
Отсутствует необходимость в периодическом применении модификатора. Модификатор применяется единожды.

Общие характеристики:
    Модификатор "Омега" изменяет химическую реакцию процесса токообразования, вследствие чего полностью исключается образование диэлектрической соли — сульфата свинца (сульфатация аккумулятора). Как результат, не происходит ухудшение протекания электрохимических процессов и снижения энергетических показателей аккумулятора (особенно при пуске двигателя), являющихся следствием сульфатации.
    После применения модификатора "Омега" в процессе эксплуатации аккумулятора активная масса пластин т. с. "цементируется" токопроводящими ионами, приобретая большую адгезию (прочность сцепления) к решеткам электродов. На поверхности электродов образуется полимерный высокопроводящий каркас, проницаемый для электролита, скрепляющий активную массу и предотвращающий ее осыпание/оплывание.
    Многократно увеличивается срок службы аккумуляторных пластин (при отсутствии заводского брака и соблюдении рекомендаций к применению модификатора).
    При 30% износе аккумулятора применение модификатора "Омега" приводит к восстановлению первоначальных характеристик аккумулятора.

Электротехнические характеристики:

    Вдвое увеличивается количество токопроводящих ионов участвующих в процессе токообразования, что приводит к повышению ЭДС и емкости аккумулятора на одну ступень (например, аккумуляторная батарея 6СТ-60 по характеристикам становится аналогична 6СТ-70).
    Не происходит выкипание электролита, ввиду способности аккумулятора принимать повышенное напряжение заряда.
    Значительно уменьшается внутренний саморазряд в режиме хранения, что обеспечивает запуск двигателя через любые промежутки времени.
    Многократно увеличивается количество циклов глубокого разряда (в стандартном исполнении по ГОСТ этот показатель равен 200 циклам).
    Увеличение ЭДС и емкости позволяет значительно облегчить запуск двигателя в условиях низких температур — за счет увеличения крутящего момента (дизельный двигатель) и увеличения подачи напряжения на свечу (бензиновый двигатель). Быстрый запуск двигателя уменьшает износ поршневой системы (70% износа двигателя приходится на момент запуска), возникающий при длительном движении поршней без необходимого масляного давления.
    Сокращается в 2–3 раза время необходимое для восстановления заряда, что особенно важно при поездках на короткие расстояния, а также в темное время суток при повышенном энергопотреблении.
    После применения модификатора "Омега" в аккумуляторе прекращаются все разрушительные процессы, связанные с сульфатацией пластин, влияющие на срок службы аккумулятора.

Ключевые эффекты для потребителя:

    Увеличение срока службы аккумулятора (за счет исключения сульфатации и увеличения количества циклов "заряд-разряд" в 3–4 раза).
    Увеличение тока холодной прокрутки (за счет снижения внутреннего сопротивления аккумулятора и увеличения активной поверхности пластин). [1]
    Увеличение емкости (за счет увеличения активной поверхности пластин). [1]
    Улучшение эксплуатационных характеристик в условиях низких температур (за счет снижения внутреннего сопротивления аккумулятора, увеличения емкости и тока холодной прокрутки).
    Улучшение эксплуатационных характеристик в условиях высоких температур (за счет исключения сульфатации).

    Сокращение времени заряда (за счет способности аккумулятора принимать повышенное напряжение заряда).
    Снижение интенсивности газообразования при заряде аккумулятора (за счет способности аккумулятора принимать повышенное напряжение заряда).
    Увеличение времени хранения аккумулятора без подзарядки (за счет снижения саморазряда).

Дополнительные эффекты:

    Сокращение цикла формирования пластин (для завода-изготовителя).
    Уменьшение оплывания активной массы положительных электродов ввиду увеличения ее прочности и повышения адгезии активной массы к решеткам пластин (электродов). [2]
    Полное восстановление характеристик аккумулятора после глубокого (даже "нулевого") разряда.

Примечания:
1 Модификатор также является разрыхлителем, увеличивающим активную поверхность пластин, что позволяет значительно улучшить электротехнические характеристики аккумулятора.

2 Модификатор увеличивает адгезию активной массы с электродами и обеспечивает образование на поверхности положительных электродов полимерного высокопроводящего каркаса, проницаемого для электролита, скрепляющего активную массу и предотвращающего ее осыпание/оплывание.

Модификатор "Омега" вводят единожды либо в электролит, в режиме зарядки аккумуляторной батареи, либо добавляют в пасту при формировании положительных электродов (для завода-изготовителя).
« Последна редакция: Август 13, 2014, 07:17:58 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #43 -: Август 14, 2014, 01:29:49 am »
А защо трябва акумулаторите непременно да са киселинни?
Да,при автомобилите ,където е малко мястото са удачни,защото имат по-голям капацитет за единица обем,но доколкото разбрах,човекът има идея да отдели цяла стая за тях,така ,че по-големият обем за единица капацитет(1,5 пъти) не е проблем в случая?
Всички знаем,че никело-кадмиевият акумулатор например вади 1,1 до 1,2 волта на клетка,но има много по-дълъг живот...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашен акумулатор
« Отговор #44 -: Август 14, 2014, 01:46:35 am »
krasias
Точен начин за възстановяване не знам (само съм срещал по форумите споменаване, че има такъв). Това, което съм виждал с очите си е скапана батерия от GSM (беше на абсолютна нула и даже не искаше да почне заряд). Отидох с батерията като мостра в едно ателие за GSM апарати. Нямаше в момента точно такава батерия и човека ме попита дали да опита да я активира. После взе двете жици на един регулируем изправител, като тези за едновремешните електрически влакчета (подобен на PIKO) и почна да слага жиците някъде по контактите на батерията. За съжаление не можах да видя къде и как ги поставя. След 1-2 минути сложи батерията да се зарежда. Вечерта когато отидох да си я взема батерията си работеше нормално. И все още работи макар и с намален капацитет.

Вал,занимавал съм се с мобилни телефони доста.Когато батерията е паднала толкова,че не иска да зарежда,се слага на "възбуждачка"-това е някое зарядно със срязани кабели,допират се директно кабелите до полюсите на батерията +към+ и - към -,нищо сложно.Обикновено 4-5 минути стигат.Номерът става,защото когато подаваш директно от зарядното,токът е по-силен и я възбужда,а ако батерията е на телефона,напрежението минава през стабилизатори и защити,които се явяват консуматори и токът има пад,недостатъчен е за възбуждане.