Автор Тема: Направа на парно.  (Прочетена 18105 пъти)

to6o-2101

  • Гост
Направа на парно.
« -: Юни 09, 2014, 09:38:57 am »
Колеги мисля да започна да си правя парно (естествено отново всичко ще правя сам) изчетох куп глупости и ще помоля някой, който се е занимавал с това да даде някой съвет от опит.

ПП. Може да ви се стори, че темата не е за тук но ще публикувам снимки и обяснение с направените неща, както в предната ми тема.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Направа на парно.
« Отговор #1 -: Юни 09, 2014, 03:54:43 pm »
Моя съвет е да не правиш неща които са извън сферата ти на компетентност. Ако не знаеш как да го направиш, просто иди и си плати на хората които могат.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Направа на парно.
« Отговор #2 -: Юни 09, 2014, 05:24:55 pm »
Тошо,
 парно с какво?
 Радиаторите и тръбите са ясни, но с какво ще топлиш водата?

to6o-2101

  • Гост
Re: Направа на парно.
« Отговор #3 -: Юни 11, 2014, 03:44:06 pm »
Nizo аз си правя всичко сам, обичам да експериментирам а парите нямат значение, колкото и да ми струва един експеримент предпочитам да си го направя сам от колкото да платя на някого. Определено е извън моята сфера но ако се ограничим само до нещата които разбираме няма да прогресираме нали така?
Тръбите и радиаторите са ясни, преди няколко дни говорих с един познат който се занимава с котли на твърдо гориво (какъвто ще е и моя) и според кубатурата която ще отоплявам ми сметна размерите за котела, утре ще отида да ми огънат ламарина по неговите размери и ще кача снимки.
Котела ми няма да е баш обикновен а с голяма горивна камера и голяма вратичка за да мога да го използвам като пещ за бъдещи експерименти със захранване на генератор от дървен материал което смятам да е следващата ми разработка.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направа на парно.
« Отговор #4 -: Юни 11, 2014, 06:15:26 pm »
to6o-2101
Бих ти предложил да предвидиш клапан за регулиране на въздуха , който влиза в котела. Така ще може да се автоматизира регулирането на температурата. И клапан на изхода на изгорелите газове (към комина). Той не трябва да може да се затваря плътно.
Предполаган, че ще правиш системата на 'атмосферно налягане'? Слагаш разширителен съд на най-високото място и автоматични обезвъздушители примерно като на лирите в баните. Организирано на две вертикални тръби и от тях хоризонтални разклонения  (в кутии) към радиаторите. На радиаторите автоматични или ръчни вентили.
Ако имаш пари предвиждаш конвектори и съответно захранване за тях или си слагаш 12V вентилатори в долната част на радиаторите (пак трябват жици).
Можеш да предвидиш място за акумулиращ съд, възможност за свързване към слънчеви колектори и други бъдещи 'екстри'.
Бих ти препоръчал подово отопление на баните (изходните тръби от лирите да минават на серпентина под пода на банята), а може и на други места (аз имам подово на кухненската част от  хола). Аз съм сложил и 'топлинна завеса' на вратите навън и към терасата.
Подробностите зависят от броя радиатори и разпределението им по етажите.
« Последна редакция: Юни 11, 2014, 06:38:17 pm от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Направа на парно.
« Отговор #5 -: Юни 11, 2014, 08:43:41 pm »
Чудесни предложения, предвидил съм клапата на изхода но това с топлинните завеси ме заинтригува, имаш в предвид вътрешни тела от климатик или има специални такива за парно?

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Направа на парно.
« Отговор #6 -: Юни 11, 2014, 10:46:35 pm »
Предвиди да си сложиш и голям буфер за топла вода, много по-добре работи котела ако имаш буфер за топлина.
Не е зле да попрочетеш и тука, има много инфо за това което ще правиш.
http://forum.napravisam.bg/forum/viewforum.php?f=10
« Последна редакция: Юни 12, 2014, 09:46:21 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Направа на парно.
« Отговор #7 -: Юни 12, 2014, 10:24:54 am »
Става на въпрос за пасивна топлинна завеса. Тоест парче тръба на която има навита радиално алуминиева лента за радиатор. Такива имаше едно време по промишлените охладителни системи. Такива купих преди години от завод 'Клокотница'  в Димитровград. Тръбата се поставя пред външна врата поставена в обикновен канал за отичане на вода (имаги примерно в Бриколаж). Създава се слаб вертикален поток на въздух пред студената врата, който кара студения въздух да се стопля до някъде и да се завихря там без да навлиза в стаята. Чуства се ефекта с и без топлинната завеса.