Автор Тема: Линеен електромотор с постоянни магнити  (Прочетена 24330 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Линеен електромотор с постоянни магнити
« Отговор #15 -: Декември 29, 2014, 08:16:55 pm »
за тоя V-Gate така както е кинематографиран определено има резерви, но ако заменим хоризонталния цилиндър с пулсиращ с определена честота електромагнит? - но не постоянно, или даже още един отдолу и според начина на разположение на магнитите да се редуват. Тука малко тайминг с контролер може и да свърши работа + малко генераторче + Jolie thief ? Тоест нещо като бедини, но не съвсем:)
« Последна редакция: Декември 29, 2014, 08:21:00 pm от GreenHulk »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Линеен електромотор с постоянни магнити
« Отговор #16 -: Декември 29, 2014, 08:19:55 pm »
за тоя V-Gate така както е кинематографиран определено има резерви, но ако заменим хоризонталния цилиндър с пулсиращ с определена честота електромагнит?
A електричеството за електромагнита откъде ще го вземеш?
Ако ще се ползват електромагнити... има значително по-изчистени конструкции. Името им е "електромотор" :) Но сам знаеш, че ако вържеш генератор на оста на електромотора системата няма да се самозахрани.
В тоя ред на мисли и аз имах подобен случай, когато се опитвах да намеря нещо много специално, и ми предложиха нещо познато, което съм виждаш десетки пъти всеки ден. Просто в опити за усложняване изпуснах очевадното решение.
Случката е следната: монтирам си усилвател на кората в багажника на колата. Трябва ми захранване. Големи токове - 20-30 ампера и възможност за бързо изключване за да мога да махам кората когато возя по-обемисти неща. Отивам в "Конрад" и почвам да обяснявам какво ми трябва, постоянно гледайки разни жакове, чинчове и подобни букси, предназначени за аудио и видео сигнали. Каката по някое време се усмихна широко и ме насочи към... железарията отсреща. Да съм си купел един най-обикновен ... контакт "шуко". Мъжко и женско, като за удължител :) И вече 4-та година нямам грижи с тази конструкция.
Така че понякога се оказва, че се опитваме да открием колелото... просто прекалено задълбаваме и пропускаме очевАдните решения.
« Последна редакция: Декември 30, 2014, 07:06:38 am от Maistora52 »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Линеен електромотор с постоянни магнити
« Отговор #17 -: Декември 29, 2014, 08:28:11 pm »
Електромагнита захранваме отначало от акумулаторче.
За оста не, обаче перпендикулярно на оста на въртене на цилиндъра да има 2 статора плоски с много намотки и тънка жица и отстрани на основите на цилиндъра също много малки магнитчета, които да създават постоянно напрежение в намотките, (ротор и статор да са безконтактни) което да се подава към  jolie thief + кондензатор, а оттам към акумулатор. И тъй като електромагнита не е пуснат постоянно, а в страничните намотки постоянно да се получава напрежение, предполагам така нещо може да стане.
Та идеята е нещо средно между ротовертер и бедини, но с малко логика и управление.
« Последна редакция: Декември 30, 2014, 07:07:37 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Линеен електромотор с постоянни магнити
« Отговор #18 -: Декември 30, 2014, 03:03:20 am »
juliang, не съм казал, че е практично или евтино:)
Просто уточних за какво точно става въпрос...и нямам никакво намерение да дораздъвквам темата- не знам каква си врата, па еди-колко си килограма или тона.
С електродвигател е най-ефективно, разбира се! А дали е шумно или не - въпрос на техническо изпълнение - редуктори бол!

avr

  • Гост
Re: Линеен електромотор с постоянни магнити
« Отговор #19 -: Декември 30, 2014, 11:19:40 am »
Линейни мотори има и се ползват даже и в супер прецизни е високонадежни CNC машини - от скъп клас.
Обаче в случая ми се вижда абсолютно неоправдано ползването им. Заради магнитите.
По скоро виж линеен релуктанс мотор, където вместо магнити е просто желязо. Може и да си престържеш една Ф железна пръчка и да стане евтино.
 http://www.pe.org.pl/articles/2011/5/72.pdf
« Последна редакция: Декември 30, 2014, 11:39:10 am от avr »