Автор Тема: Някой може ли да удари едно рамо с пресмятане на обем през малък отвор.  (Прочетена 12078 пъти)

rosenmvr

  • Гост
Колеги трябва да пресметна през газова дюза с диаметър 2,5мм и налягане 1.5 атм за колко милисекунди би минал 1 литър газ метан.
Ако може да ми обясните как бих могъл да го сметна по прост начин. Идеята ми е да си направя екселска таблица за да мога да променям параметрите а тя да го смята.
« Последна редакция: Май 22, 2014, 09:15:25 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Формулата за изчисление е площта на дюзата умножена по разликата от налягането "преди и след дюзата" на трета степен Само разликата се повдига на куб. Не помня обаче какви бяха дименсиите.
Както и да е тази атмосфера и половина не ти казва нищо обаче за да изчисляваш дебита ти е нужен диференциален манометър. По добре с дебитомер или го измервай практически със съд пълен с вода. метана да измества водата.  А да и предполагам измерване направено с въздух би дало различни данни поради различното вътрешно съпротивление на въздуха и метана.

paparosko

  • Гост
Мога да дам формулата, която се използва в хидравликата за протичане на определен дебит Q през отвор (в случая дюза), което създава известна разлика в налягането:

Q = α.f.√2∆p/ρ,

където α e коефициент на дебита (обикновено между 0,6...0,7);
             f - сечение на отвора;
             ∆p - пад на налягането (разлика в наляганията пред и след отвора);
             ρ - плътност на флуида (течността)

Ще се опитам да потърся подобна формула за протичане на газообразен флуид.

 :)

ПП: √2∆p/ρ е корен втори от 2∆p/ρ - горната черта на корена не е излезнала

paparosko

  • Гост
Мисля, че щом като във формулата Q = α.f.√2∆p/ρ участва плътността, то тя трябва да е валидна за всички флуиди - и за течностите и за газовете.

 :)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Скоростта на изтичане V от дюза е корен квадратен от 2Р/p, където Р е налягането (по-точно разликата в налягането преди и след дюзата), а р е плътността на флуида. Скоростта е в m/s, налягането е в Ра (паскали), плътността р е в kg/m3. Остава да се умножи скоростта на изтичане по сечението на дюзата и така се намира дебита в m3/s - кубичен метър за секунда. Сечението на дюзата също трябва да се изрази в квадратни метра.
   Направих сметка, но понеже не знам плътността на метана колко е, ще дам приблизително решение на задачата. Ако разделиш корен квадратен от плътността р на числото 0.002688626, ще получиш времето в секунди за изтичане на един кубически метър. За един литър това време ще трябва да го разделиш на 1000 и ще получиш отговора в секунди. За да е в милисекунди трябва да се умножи по 1000.
   Те затова хората са измислили системата SI за да се уеднаквят всички мерни единици в единен стандарт.
« Последна редакция: Май 22, 2014, 10:09:59 am от Иван Димов »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Здравеите,

Надявам се да ти е от полза.

П.П. Ако си тръгнал да правиш електролизна клетка и ще впръскраш в колектора на автомобил, обърни внимание че там има подналягане или частичен вакум. Коментирай, ако може, какво правиш.
Поздрави
« Последна редакция: Май 22, 2014, 11:28:54 am от vsl »

paparosko

  • Гост
Малко сметки:

По формулата Q = α.f.√2∆p/ρ може да се пресметне дебита на метана през дюзата, макар и теоретично, т.е. ориентировъчно. При флуидите разликата между теория и практика може доста да ни изненада.

- коефициентът на дебита α може да се игнорира, като се приеме 1;
- сечението на отвора е f = π.d.d/4 = 3,14.0,0025.0,0025/4 = 0,000005 m2, където d е диаметъра на дюзата;
- падът на налягане е ∆p = 0,15 MPa = 150000 Pa, приемаме, че метанът след дюзата изтича в атмосферата;
- плътността е ρ = 0,717 kg/m3, при 0 градуса С

В крайна сметка се получава следното:

Q = 0,000005.√2.150000/0,717 = 0,000005.√418410 = 0,000005.647 = 0,003235 m3/s = 3,235 l/s

Или 1l метан ще премине през дюзата за 0,3 s

(Ако не съм сгрешил някъде разбира се)

 :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Формулата посочена по-горе е валидна само за течности. При газовете уравнението е кубично, а не квадратно.
« Последна редакция: Май 24, 2014, 05:50:38 pm от Maistora52 »

rosenmvr

  • Гост
Искам да пускам метан в дизелов двигател, тук е момента да вметна, че в началото имам под-налягане, после налягане от турбото. Редуктора ще поддържа налягането, като там където е ниското ще бъде подпряно от страна на турбото, така че когато то надуе, с толкова ще се завиши и налягането на дюзите. Идеята е да имам някакво приблизително  количество метан, което ще вкарам за 10 мс например, за да знам кога съм близо до ламба за да си направя таблица, която да следя.
« Последна редакция: Май 24, 2014, 05:52:01 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
rosenmvr
Мога да ти препоръчам експериментално да пробваш какво количество ти трябва. Слагаш на газовата дюза едно просто управление примерно с два чакащи мултивибратора (с 555 или 74123) свързани последователно към един транзистор за дюзата. Единия мултивибратор за паузата между импулсите, а другия за времето на импулса за отваряне на дюзата. С паузата регулираш количеството газ. Естествено паузата може да е във функция от оборотите и други параметри, но това е следващия ти етап.
Ако налягането на газта на дюзата на вход и изход е константно то и количеството което минава за единица време ще е константно.
След като се уточнят времената слагаш на дюзата примерно бутилка с вода и за 1 мин. измерваш колко газ измества водата.
« Последна редакция: Май 25, 2014, 10:36:38 am от Maistora52 »

rosenmvr

  • Гост
Точно до това съм стигнал да меря за колко мс. при налягането подавано от редуктора ще премине 1 или 5 литра газ , но се надявах че ще пропусна практическата част с някоя проста формула  аз съм си сметнал колко литра в какви обороти и при колко процента натиснат педал   ми трябват просто ми трябваше основа време за количество , но изглежда тя ще е опитна , което си има и плюсове , така поне няма да ме касае входно и изходното налягане а само измереното  за единица време. Мисля да взема една туба от вода 11 л. и да я срежа в горния край да я напълня с вода а друга туба примерно 5 л. да и отрежа дъното и да пробия капачката с диаметър за дюзата през която ще подавам газта. потапям едната туба в другата , след като се изравни нивото на водата пускам дюзата на цикли по 5 мс ( примерно) и така няколко пъти докато горната бутилка не изплува . Така мисля да засека за колко време при даденото налягане и диаметъра да дюзата ще премине 5 л. газ.  Така преди мерих дебита на водородния генератор.
Дотук надявам се съм на прав път . Но дали после мога да приема налягането за константа и да деля получените литри на диаметъра на дюзата и когато сложа по голяма или по малка просто да я умножавам по полученото число , за да не правя всеки път този опит.
А и до колко би имало проблем ако направя измерването с пропан бутан вместо метан. По лесна за изпълнение е тестовата обстановка в домашни услови , за редуктора (Метанов) няма никакво значение както ще изкарва той просто ще поддържа налягане.
« Последна редакция: Май 25, 2014, 10:36:52 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Дано това да ти помогне:
http://www.megamanual.com/v22manual/minj.htm
http://www.msextra.com/forums/viewtopic.php?f=94&t=22227
http://www.megamanual.com/v22manual/mfuel.htm
Да те предупредя, че нискоомните инжектори искат управление с PWM иначе горят. ( пробвал съм :( )
Освен това времето на импулса зависи и от напрежението на бордовата мрежа.
« Последна редакция: Май 25, 2014, 10:08:11 am от valex »