Автор Тема: електричеството  (Прочетена 19458 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: електричеството
« Отговор #30 -: Юни 10, 2014, 11:49:54 pm »
Здравейте,
Едностранчиви приказки не са полезни. Електрически ток е движение на заряд. Обикновенно се движи от електрично поле, но има и други начини.
При магнетизма имаме три вида материали: феромагнетици, парамагнетици, диамагнетици.
При електричеството имаме два вида материали: параелектрици и сигнетодиелектрици.
Усилването на електрическата енергия ще дойде за сметка на магнитното поле или индуктивността.
Тук има прост пиниз, но в лекциите на Тесла само се загатва.
 За да имаме голям качествен фактор на трептящ кръг, трябва индуктивността да е голяма или капацитета да е малък. По-малък капацитет от собствения на сферата /плочата/ не може да има.
При малък капацитет честота е висока и токът е малък, а напрежението високо. Остава да се сложи трансформатор с голяма индуктивност, да трансформира високото напрежение в ниско и голям ток.
Усилването ще дойде от параметър честота. ТТ освен трансформиране на напрежението трансформира и честотата, подобно на цигулка, лъкът се движи едва едва но честотата на звука е в килохерци. С повишаване на честотата индуктивното съпротивление расте и ефективността на трансформатора расте.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: електричеството
« Отговор #31 -: Юни 11, 2014, 01:53:52 am »
Радико, прави си. Теорията ми не е пълна, но пък подозирам, че някои неща са така.
Относно моите изказвания аз изхождам от няколко основни довода. Електричеството е движение на частици. Тези частици си имат геометрия/форма. Енергията в тях е кинетична. Спиралата просто отговаря на изискванията. Спиралите могат да дърпат и да отблъскват. Могат и да се въртят ПЧС и ОЧС. Няма причина да мисля, че частицата има друга форма.

Не ми се спори, просто споделям мисли.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: електричеството
« Отговор #32 -: Юни 11, 2014, 04:09:06 am »
Числен пример,
Имам трансформатор с индуктивност 1Хенри и линейна честота 1мегахерц. Индуктивно съпротивление   е 6,28 мегаома. Да протече 1ампер ток ми трябва 6,28 мегаволта, мощност 6,28мегавата.   Тази мощност може да се получи в импулсен режим. Реално ако имам индукционна бобина за кола, токът е около 1милиампер напрежението е 6,28 киловолта. На тези условия отговаря феритен трансформатор със затворена магнитна верига.
Това са прости сметки, просто се използва ефективно напрежението и честотата, термин на Тесла.
« Последна редакция: Юни 11, 2014, 04:31:54 am от mi68 »

@praktik

  • Гост
Re: електричеството
« Отговор #33 -: Юни 11, 2014, 07:40:24 am »
Радико, не ми се спори с теб, но в много схеми на Тесла трафове, не участва никъкъв магнитопровод. Точно при големите честоти използването му не е задължително. Колебанията са толкова резки, че няма почти никакви загуби от хистерезис.