Автор Тема: Колеги имам нужда от помощ със закона за скачените съдове.  (Прочетена 10039 пъти)

rosenmvr

  • Гост
Колеги искам да направя доливане от първия съд във втория, но до определено ниво. Да кажем, че в горния имаме 2л. а в долния трябва да имаме постоянно 0.5л. Направих няколко практически опита, но така и не можах да се оправя. Нямам си и представа къде бъркам. 
Прикачам схематично обяснение на опитите които съм реализирал.

1. Вариант А вода не преминава от горния в долния съд.
2. Вариант B вода не преминава от горния в долния съд.
3. Вариант C вода от горния съд се източва цялата и долния прелива.
4. Вариант D на практика не съм го изпълнил но предполагам резултата ще бъде както при вариант B .

ПС. Двата съда - горния и долния - да с еднакъв диаметър, разлика има само във височината им.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:54:05 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
При вариант "А" вакуума който се образува на тавана на горният съд пречи да се реализира преливането. При вариант "В" в момента в който нивото на течността  закрие тръбата от ляво и схемата е вече същата. По късно ще го начертая, ако не можеш да ме разбереш, но ако поставиш същата тази тръба до нивото на регулиране запушването й от течността може да се използва за регулатор. На този принцип работят поилките за птички. 
« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:56:27 am от Maistora52 »

rosenmvr

  • Гост
И аз така си мислех колега, но се оказва, че когато водата достигне тръбата спира да се допълва, да така е, но когато водата спадне, източвам я със спринцовка и системата не иска да допълни пак.  Може би защото когато водата се покачи до тръбата в нея влиза вода, която после остава там и не иска да се източи от там защото вакума, който е от горния съд я държи.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:57:53 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Да, така е, когато има хоризонтална част или още по-зле обратен наклон. "Ако си използвал някакво маркуче" тръбичката за вентилация на горният съд трябва да е достатъчно широка, за да не пречат капилярните сили за оттичането и да бъде достатъчно стръмна за да се източи течността от нея без да се получи водна тапа. 
« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:59:16 am от Maistora52 »

rosenmvr

  • Гост
Значи съм на прав път, не съм толкова тъп за колкото бях започнал да се мисля вече. Истината е че ниворегулища тръбичка в опитите беше сламка с отвор около 3 мм а и имаше хоризонтална част.
Така би трябвало да няма проблем. Дали 6 мм ще бъде достатъчно.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 09:00:09 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Да, само че ...мисля че нивото на течността в байпаса ще стигне нивото на течността в горния съд, така че гледай байпаса да е възможно най-кратък.

С'я се сещам... ако сложиш байпаса успоредно на основната тръбичка, просто да свършва малко по-високо... дали тогава той няма да остава празен? Не мога да си го проиграя в акъла...
« Последна редакция: Май 03, 2014, 09:00:53 am от Maistora52 »

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
rosenmvr
Вариант А е работещ вариант. Единственото изискване е  тръбичката от съда надолу да може да пропусне въздух обратно в съда (грубо казано). Значи увеличаваш  диаметъра на тръбичката докато започне водата да изтича от тръбичката и да влиза въздух в съда. И това е :)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Eто така хората правят автоматични поилки за животни. Нивото на водата е на нивото на отворите. Падне ли по-ниско, в тях влиза въздух, който намалява вакуума и така от съда пада надолу вода до момента, когато отворите се покрият и спира да влиза въздух. Отворите трябва да са достатъчно големи за да може да се разминат водата и въздуха. Периодично се долива големият съд като кранът се затваря за да се формира вакуум. До крана за доливане може да има и кран за обезвъздушаване, който се отваря при доливането и после пак се затваря. Прилагам файл.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 04:22:17 pm от Иван Димов »

rosenmvr

  • Гост
Колега valex
Прав си за това което казваш, но отвора става много голям... ако вземеш една стъклена бутилка, за да не може да се поддава на вакуума и да се свива, същата я напълниш с вода и пробиеш капачката със свредло 10 мм , вода няма да протече... ефект има чак към 13-15 мм което е много.
Маркуча става много груб и не е практично.

Колега Иван Димов
Прав си за поилката, но тук предполагам пак има големи отвори или поне голям среден съд.

При мен се налага долния съд да е с  диаметър около 50 мм и да се пълни около 60 мм от дъното при обща височина от 100-120 мм .  Горния също ще бъде с диаметър 50 мм, но значително по-висок да кажем 200 мм.
Двата съда ще бъдат разделени един от друг между 100 - 500 мм . Може би най-подходящ би бил вариант B, но дали байпас от 6-8 мм ще бъде достатъчен?
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:44:45 am от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   В случай В имаме два водни стълба с височина h, "висящи" на вакуума. С други думи, налягането на тези водни стълбове с височина h се уравновесява с атмосферното налягане. Ако отгоре е пълен вакуум, водата трябва да е с височина 10 метра. А ако е живак трябва да е "висок" 760 мм. В нашия случай имаме непълен вакуум и положението ще е такова - прилагам файл. Понеже тръбичките са тънки не знам как въздухът ще премине към зоната на вакуума за да "освободи" водата.
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:46:07 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ако централната тръбичка е малко по широка и е спусната до нивото на регулиране то дясната вентилиращата става излишна. Забодете една пълна бутилка от минерална вода в чаша и ще видите за какво говоря. Проблема е по-скоро с пълненето на системата. В случая  не може да се напълни без разглобяване. Ако се добави кранче между двата съда и капачка отгоре може да се допълва без демонтиране и без разливане на течност.
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:47:03 am от Maistora52 »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Само се чудя защо никой до сега не предложи най-простото и елементарно решение за поддържане на нивото?!  ???
Горният съд може да бъде отворен или да е вързан към водопровод. Изумен съм, че хора ровещи из карантията на слънцето за едно казанче за тоалетна се не сетиха или за най-прост карбуратор на моторетка! ;D
« Последна редакция: Май 03, 2014, 08:50:22 pm от Брадатия »

rosenmvr

  • Гост
Колега Радико
Съгласен съм с теб, но само ако приемем, че отвора на бутилката е колкото капачката, опитай същия вариант с бутилка с капачка разпробита със свредло да кажем 8-12 мм, тогава нещата не стават. Аз имам диаметър на цилиндъра около 55 мм - не е подходящо да сложа маркуч 20 мм , защото щуцера за такъв отвор ще е много голям.
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:48:38 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Не мога да кажа нищо повече ако не знам за какво точно иде реч при положение, че имаме два определени размера и множество неопределени - става сложно. За какво изобщо иде реч.
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:49:04 am от Maistora52 »

rosenmvr

  • Гост
Колеги крайния резултат е че вариант (от пост 4) работи само е нужно маркуча за контрол на нивото да е поне 8 мм.