Автор Тема: Слънчев хладилник на проф. Димитър Чернев от 1974 г.  (Прочетена 18371 пъти)

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Здравейте!
Хвана ме срам, че нищо не съм чувал за този забележителен българин - проф. Димитър Чернев.
Нищо не намерих за него и в нашия форум (от търсачката на Чернев или Tchernev, както се изписва на английски).
Ето обзорна статия за него http://e-vestnik.bg/15948.

Сега за хладилника:
Ровех се в нета по темата за сезонни акумулатори на топлина и по-точно абсорбционни топлоакумулатори.
Попаднах на информация, че природните зеолити имат такива функции - (десорбция на съдържащата се в тях вода при повишаване на температурата
 и отделяне на топлина при поглъщане на вода при нормална температура, като тези два процеса може да са разделени във времето колкото дълго искаме - акумулиране)


Да напомня, че в България се намира едно от най-големите находища на
зеолити / клиноптилолит/ в света. Също така находището ни е с най-чист минерал - 90% чистота.
У нас по това симпатично камъче са луднали на здравна тема и то не без основание.
Направо е чудодейно! В нета има многo информация, за който се интересува.

Сега наистина за хладилника :)
Попаднах на статия от проф. Д. Чернев (прикачена е).
Хладилникът (климатик), описан в статията работи на следния принцип:
На слънце се поставя контейнер със зеолит.
Контейнерът (системата) е вакуумиран при нормална температура (зеолита е 'пълен' с вода).
През деня при нагряване зеолита започва да се освобождава от водата под формата на пара.
Парата минава през кондензатора и се втечнява.
До тук със зареждането на хладилника. Сега започва работата.
След залез, контейнерът започва да се охлажда и зеолита абсорбира водни пари.
При това обратно изпарение на водата се получава желаното охлаждане.

В статията е описана и комбинирана система за охлаждане и отопление.

Надявам се да съм разбрал правилно, това което прочетох, защото не съм специалист в тази област.

P.S.
Една от схемите не се разчита добре (Fig.4), но не намерих друг, по-качествен файл в нета.
Помогнете да я възстановим!

P.P.S.  В статията е посочена мярката 'ton' за климатиците -> 1 ton is equal to 12,000 BTU's .
 
« Последна редакция: Април 14, 2014, 03:36:16 am от oneman »

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
oneman! Ами то амонячния хладилник е по добър ще охлажда докато се нагрява в същият момент и обратно. Работи без компресор има нагревател 90 Вата . Може да се замести от слънчево отопление с концентратор (лупа например).
« Последна редакция: Април 14, 2014, 08:59:58 am от Maistora52 »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Аз отдавна го обмислям тоя факт и трупам критична маса (знания), за направата на охладителна система за лятото на базата на адсорбционен хладилник с амоняк. За сега обаче нещо не ми се връзват, топлотехническият разчети за площта на изпарителя.
Има и хиляди условности с техническото изпълнение. Чета тук едни стари книги по топлотехника от 60 те където е описан подробно принципа, обаче... не знам дали ще стигне до етап изработка на прототип. Вижда ми се малко сложно за изработка в домашни условия.

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
sabaka808, аз също съм фен на абсорбционните хладилници.
И в частност на системите загрявани от Слънцето.

Този хладилник е абсобционен, но сорбента е твърд.
Харесва ми простотата на конструкцията за вариант отопление/охлаждане (fig.5).
Има и един друг момент - зеолитите могат да акумулират до 200kWh/m3. За сравнение на водата е 50+ kWh/m3.

fade, може да пробваш с тази система. 
Зеолит за експерименти може да си вземеш от магазините за домашни любимци.
Продават го за котешки тоалетни.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Това което продават в магазините за домашни животни, не се ли казва бентонит?
Може ли да се каже че има същите характеристики като споменатите в статията зеолити?
Доколкото разбрах от Википедия бентонита си увеличава размера от 14-16 пъти при хидратация. Това му свойство трябва да се вземе под внимание. В статията не видях никъде информация че зеолиите използвани в прототипа са имали подобни свойства.
Иначе фактите и резултатите изнесени в статията са много интересни, и като че ли наистина може да се реализира климатик с въпросният адсорбционен процес в домашни условия.
Благодаря за споделянето!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Не не е бентонит, напълно различни неща са Общото е само, че и двете са добри абсорбери  "както и активния въглен, и че и двете са с находища в региона Кърджали Хасково.