Автор Тема: диодна лампа свети изключена  (Прочетена 42889 пъти)

jivo.j

  • Гост
диодна лампа свети изключена
« -: Март 18, 2014, 09:12:13 am »
    здравейте ,всяка вечер от месец насам наблюдавам стряскащо и необяснимо интересно явление . две диодни лампи присветват през минута въпреки изключеното захранване . бих ги сравнил с фотографски светкавици .първо едната светва - загасва ,веднага след това и другата .
    желанието ,което провокират е да ги накарам да светят непрекъснато без да ги включвам .

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #1 -: Март 18, 2014, 08:01:31 pm »
Дай поне една снимка за да видим за какво става въпрос.С какво захранване са,каква електроника ползават (снимка) и тогава може би ще получиш задоволителен отговор.Така може са мо да гадаем на 40 зърна боб.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #2 -: Март 18, 2014, 08:29:20 pm »
При мен в колата сложих няколко диодни крушки на плафоните вместо нажежаемите жички. Сега при включен мигач диодчетата мигат лекичко. Явно има някаква утечка или загуба на маса която е достатъчна да запали диодите. Не е изключено при теб да има подобно нещо из къщи. Някаква "хлабава" нула в инсталацията която ... де да знам, да зарежда някой кондензатор в захранващия блок на диодната лампа, който се източва при достигане на някакъв праг, обусловен от транзистор в същата схема... или пък включването на комрпесора на хладилника или климатика у вас или у съседите да генерира някакво смущение, достатъчно да запали диодчетата за кратко.
При тези ниски консумации дори и малък ток - от порядъка на около един милиампер - е достатъчен да мигне диодчето. А то бачка на ... 3 волта. При 220 волта тая мощност се достига с 10-тина микроампера ток - толкова може да мине през човешкото тяло без човек дори да го усети.

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #3 -: Март 18, 2014, 09:04:02 pm »
Това е част от гадаенето за кето споменах вече.

jivo.j

  • Гост
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #4 -: Март 18, 2014, 09:56:36 pm »
        диодните лампи са еднакви .

   "osram "  led star classic,  p 20 , 3 w ,  110- 240v,  200lm,  2700 k , цокъл е 14 .
 бих качил и снимки на общият вид на лампата , за да направя снимка на електрониката ,трябва да разговарям с " майка им" .

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #5 -: Март 19, 2014, 12:23:59 am »
И аз имах такъв случай, но източника на енергия се оказа индикаторната глим лампа на ключа. При изключен ключ, тя се явява паралелно свързана на ключа и последователно на товара.Лампата беше от икономичните (луминисцентна с преобразовател).Протича малък ток през глим лампата, но достатъчен да зареди кондензатора на преобразователя ,следва краткотрайно запалване на лампата, като проблясък и отново започва бавно зареждане на кондензатора.Като махнеш глимката на ключа и СЕ-то изчезва ;D

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #6 -: Март 19, 2014, 08:45:25 am »
Язък! Тъкмо си помислих, че някой е хванал духа от лампата! ;)

jivo.j

  • Гост
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #7 -: Март 19, 2014, 11:01:38 am »
едната лампа спря и вече не пресветва когато е изключена  .двете заедно работят .само едната запази веселият си нрав .

donhuann

  • Гост
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #8 -: Март 19, 2014, 12:27:13 pm »
Имах подобен случай в къщи,оказа се че от ключа е прекъсната нулата а не фазата и занулява някак си  :o получаваше се мигане.....

Неактивен MrDeath

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
  • Пол: Мъж
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #9 -: Март 20, 2014, 09:39:19 am »
Да се включа и аз в гадаенето...
Гласувам за глимката. При мен имаше подобен ефект но не със светодиоди, а с енергоспестяващи крушки 20W (не помня марката). Доста е стряскащо като присветне мощна крушка. Разкарах ключа с глимката и проблема изчезна. Понеже не повярвах веднага - върнах обратно ключа и отново започна присвяткането.

При автомобилите 95% е загубена маса - почистване на контактите решава въпроса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #10 -: Ноември 11, 2014, 03:59:27 pm »
Здравейте, искам да споделя с вас един интересен факт и да получа обяснение някакво от по-знаещите колеги:)
Преди около 2 месеца си купих LED лампа, съставена от множество светодиоди.Мощността и е 3 W, свети като 20-25 W приблизително. Неудобството е, че светлината и е по-концентрирана в сноп, затова я монтирах за работна лампа на бюрото си. Изглежда така:


Преди 2 седмици ми изгоря крушката в тоалетната и аз (като българин) я монтирах "временно" там-та до днес:

Вижда се снопът лъчи в центъра на плафона. И без плафон:

Преди известно време влязох,без да съм светнал лампата, но имаше много слаба светлина. Като погледнах към плафона, беше осветен като от флуоресценция, махнах го и снимах:


 
Като развих малко "крушката" светлината изчезна, при завиване-отново се появи.
Въпросът е - откъде идва?
Странното е, че само там се появява такъв ефект, при монтиране на бюрото ми го няма?
Възможно ли е да има някакво частично "офазяване" или нещо подобно? И дали влияе на сметката за тока евентуално, ако го има?

Има и нещо още по-странно...когато някой ЗАТВАРЯ вратата на тоалетната, колонките на компютъра ми в съседната стая винаги "припукват" - един вид сигнализация:) Става само при затваряне, не и при отваряне, без значение дали светят лампи и т.н.


« Последна редакция: Ноември 11, 2014, 04:26:16 pm от atos »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #11 -: Ноември 11, 2014, 04:43:49 pm »
Това мъждукане го наблюдавам и при газоразрядни, енергоспестяващи  лампи.

Неактивен roskoj

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 16
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #12 -: Ноември 11, 2014, 04:56:40 pm »
На ключа имаш ли глимка?
На мен ми примигва енергоспетяваща лампа от глимката.

Поздрави!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2014, 05:37:26 pm »
Аз съм сложил диодна крушка на плафона в колата, и сега като си пусна мигач крушката в плафона почва съвсем слабо да мига в такт с мигача.
Крушката е абсолштно пасивна - диодите са вързани по 3 в група и има само по 1 съпротивление което да има свали тока до поносими граници. Няма кондензатори, няма електроника в тях. Единстното обяснение за мен е, че има някаква миниатюрна утечка някъде по инсталацията, която обаче е достатъчна за да "запали" диодите макар и слабо.
Не е изключено при теб прекъснатия от ключа кабел между ключа и крушката да върви близо до друг кабел, по който тече ток. Индукцията която се предизивква в "изключения" кабел да е достатъчна да запали диодите, но да е толкова малка, че да не може да се измери с домашен уред или да се усети ако пипаш кабела.
Другия вариант е няколко кабела да имат някакво нарушение на изолацията и да си "прехвърлят"нищожно количество ток. Или просто самата изолация да не е абсолютна - знаем че всеки материал има някаква електропроводимост.

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: диодна лампа свети изключена
« Отговор #14 -: Ноември 11, 2014, 07:14:52 pm »
Провери си ключа с който пускаш лампата дали прекъсваш фазата или нулата.Ако прекъсва нулата много е вероятно това което се случва при теб.Ако прекъсва фазата просто няма от къде да дойде това светене.По някога се получава когато има глим лампа в самия ключ.