Начало > Новини от света на технологиите

Часовник работи с вода вместо с батерии

(1/2) > >>

paparosko:
Часовник работи с вода вместо с батерии

Повечето от нас имат часовник някъде по стените в дома си или в офиса си (или и двете), или на бюрото или на масата си – нали все бързаме за някъде и се надпреварваме със стрелките.

Един от недостатъците на всеки стенен или настолен часовник е необходимостта от енергия. Вариантите са, общо взето, два – или трябва да му се сменят батериите (да се купуват нови или да се презареждат) или да се захранва със зарядно, включено в контакта. Последно не само прави неизползваем един контакт в дома, но и ограничава местата, където можем да поставим часовника, да не говорим за естетическия ефект от провесения кабел на зарядното.

Този часовник няма подобни недостатъци. Той работи само с вода.

Може би си спомняте от часовете по природни науки, че човек може да си направи батерия от лимон или картоф – чрез поставяне на цинков електрод и медни електроди в плода, възползвайки се от протичащата химическа реакция (редукция – оксидация).

Е, този часовник не се нуждае от лимон или картоф, или от специален електролит, за да генерира енергия – той използва обикновена чешмяна вода.

Този часовник, обясняват създателите му, пести пари и намалява въглеродния отпечатък на потребителя чрез използване на възобновяеми ресурси, което елиминира необходимостта от обикновените литиево-йонни батерии. Захранван от йони, каквито има в обикновената чешмяна вода, водният стенен часовник лесно отмерва времето благодарение на две патентовани метални пластини, специално проектирани за тези часовници… Когато плочите се намокрят, естествено срещащите се положителни и отрицателния  йони генерират достатъчно електричество, за да може часовникът да „тиктака“. „Просто е – и чисто“.

Часовникът може да отмерва времето в продължение на шест месеца (или повече, до една година ) с едно пълнене вода от чешмата. След това всичко, което е необходимо, е да се излее водата (например за поливане на цветята) и да се напълни отново с чешмяна вода.

Разработен е в два варианта – стенен и настолен часовник, като и двата се захранват само с вода.


Ето източника на статията: http://www.greentech.bg/archives/50560

Какви ли може да са тези две патентовани метални пластини?
Това вече e екологичен часовник.

 :)

PyroVeso:
Колега, "оксидация" на български е "окисление", докато понятието "оксидиране" има съвсем друг смисъл. :)

Какви може да са пластините - ами от мед и цинк, най вероятно. Както при ябълката и лимона. Защо точно чешмяна вода - защото съдържа разтворени соли в нея и в конкретния случай играе ролята на електролит. Защо се сменя през 6 месеца - защото се насища с йони на единия от металите и спира да действа. Сипеш ли дестилирана вода, ток - нанайци.

Вземете прочете за елелктродния потенциал в Уикипедия и за елемента на Даниел, примерно. Всеки метал, потопен в разтвор на електролит, развива електроден потенциал на повърхността си... Два такива метала, свързани, образуват БАТЕРИЯ. При работата на батерията обаче единият метал се разрушава (окислява) - именно оттам идва енергията на батерията, от реакцията на окисление. Никаква мистерия няма в тези работи... Когато този процес е спонтанен и нежелан се нарича "корозия" или "ръждясване". Затова и металните предмети от по-"кекави" метали се никелират, хромират, позлатяват и т.н. - за да се предпазят от корозия.

paparosko:
Колега, благодаря за поясненията.
Да, правилното е окисление - такъв е превода явно.

 :)

GreenHulk:
Кола работи на солена вода:
http://novavarna.net/2014/09/21/napraviha-super-kola-koqto-se-dviji-sys-solna-voda/

android:
Вече има батерии в които се сипва вода и се сменя водата като се изтощи.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия