Автор Тема: Комбинация от разлагане и синтез  (Прочетена 33187 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Комбинация от разлагане и синтез
« -: Март 13, 2014, 07:02:06 pm »
Намерих тази интересна статия в която се говори за синтез на въглеводороди от вода и въгледвуокис. Като гледам картинката "ако е на оригиналното устройство де" Това си е водородна клетка. Та се замислих какво ще стане ако заредиме водородна клетка с газирана вода. Газираната вода е кисела по природа и ще провежда ток, Никелът който го има в неръждавейката по принцип се използва за катализатор при синтез на въглеводороди. Моля колегите които имат под ръка работещи клетки да пробват при възможност.
Ето го линка:
http://30dumi.eu/2014/03/%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D1%8A%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%B0-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE/

@praktik

  • Гост
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #1 -: Март 13, 2014, 07:41:48 pm »
Едва ли , процесът на синтез на висши въглеводороди от въгледвуокис и вода е много сложен. За справка виж фотосинтезата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #2 -: Март 13, 2014, 07:55:24 pm »
Тук става дума за елементарни въглеводороди не за висши. В статията говорят за Етиленгликол, Но и нещо по просто да стане стига да гори това решава някой сложни проблеми с акумулиране на енергията от лятото за зимата примерно. 

@praktik

  • Гост
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #3 -: Март 13, 2014, 08:37:54 pm »
Дори и по прости въглеводороди не могат да станат, както го мислиш.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #4 -: Март 13, 2014, 09:21:27 pm »
@praktik
категорично изявление правиш. На какви доводи разчиташ за целта. Сподели да знаеме да не се блъскаме залудо. 

@praktik

  • Гост
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #5 -: Март 13, 2014, 10:07:30 pm »
Ми не става така кесим, пускаш ток през газирана вода и хопталя вадиш метан. Поинтересувай се, из нета бъка с инфо, аз какво да ти обяснявам не съм химик, ето виж едно видео, за получаване на най простият въглеводород СН4 метан, от животински екскременти.
http://videopook.net.ua/watch?v=0fiKe5DzoNP
« Последна редакция: Март 13, 2014, 10:13:07 pm от @praktik »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #6 -: Март 14, 2014, 02:35:06 am »
Я да питам че ми се върти идея да пусна ток през каша от вода и въглищен прах, има ли изгледи да стане нещо.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #7 -: Март 14, 2014, 07:37:30 am »
Колеги, реакциите, за които мечтаете, стават точно в Пантон-реактора. Основната идея там е, че:

в двигателя:
гориво(бензин, дизел, LPG) + кислород(въздух) -> изгорели газове + механична работа + отпадъчна топлина

в реактора:
изгорели газове + вода + отпадъчна топлина -> гориво(CO, H2, CH4) + кислород

Лошото е, че така полученото гориво са само газове, при това примесени с кислород (и "разредени" с азот) и няма как да го съхраняваме за "по-после"... най-целесъобразно е веднага да го изгаряме. Сумарният ефект от цялата работа е, че оползотворяваме отпадъчната топлина от двигателя и я превръщаме в допълнително количество полезна работа (механична енергия).

Колкото до синтеза на горива от въздуха - трудна работа! Най-вече защото концентрацията на CO2 е обезкуражаващо ниска (ppm). Оказва се, че растенията са невероятно хитри гадини, след като могат да го извличат от въздуха и да трупат биологична маса от това. Оказва се, че икономически най-обоснования метод да се извлича CO2 от въздуха и да се превръща в гориво е да се отглеждат някакви нисши растения, например едноклетъчни водорасли като хлорелата (линк 1, линк 2).
Преди много години, още докато си събирах изрезки от вестник "Орбита", "Наука и техника" и подобни, бях попаднал на статия за разработка на затворена система - аквариум с вода, в която се развъждат водораслите; поточна линия за извличането и изсушаването им; дизелов двигател за изгарянето им, който върти електрически генератор, а после връща "изгорелите газове" (главно CO2) обратно в аквариума... Беше се получило нещо сравнително "компактно", примерно паралелепипед с размери 5х5х4 метра, напълно затворен, в който влиза само слънчева светлина, а излиза ток - около 10KW на час.
Не знам по-нататък какво е станало с разработката - явно още не е достатъчно рентабилна, или има проблеми с надеждността и поддръжката, или пък фотоволтаиците отдавна са я аут-перформнали :)

Все пак идеята ми се струва че има бъдеще - изсушената и прахообразната хлорела може да се съхранява практически неограничено, а освен като гориво се оказва, че има и редица други полезни качества - оказва се, че може да се използва дори като храна, твърде питателна и полезна при това.
« Последна редакция: Март 14, 2014, 10:16:27 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #8 -: Март 14, 2014, 12:48:16 pm »
Pyro Veso това с водораслите " хлорела " ме впечатли. И даже човек да си ги отглежда в домашни условия, пак е на печалба дори и да не строи скъпо струващи реактори. Идеята е че може от тях да се прави пиролизен газ , с който да се отоплява , а защо и не да се произвежда електричество от агрегат захранван от този пиролизен газ.
А за Пантон - реактора, сериозно съм се амбицирал , поне за агрегатче да захранва, има едни китайски 900W по 200 лева. четиритактови , ако знаеш подробности по направата, моля те сподели , мисля да се захващам за работа , че ми омръзна само да пиша  ;) Идеята е със агрегатчето , да пълня 4 акумулатора по 200 Ah , и по този начин да спестявам ток от мрежата. Сам разбираш че агрегатчето ще гълта много бензин, защото ще работи доста часове , примерно 4.24 часа= 96 часа . Затова искам да му приспособя един Пантон.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #9 -: Март 14, 2014, 01:42:42 pm »
Нямаш абсолютно никакъв проблем!

Можеш да ползваш фрий-плановете от beinsa.info. Те са правени точно за малък агрегат.

Всичко прави от неръждавейка 304 или 316L. Дължина на вътрешната пръчка - 304 мм, диаметър - между 12 и 18 мм, заострена и заоблена от едната страна и леко вдлъбната от другата. Вътрешна тръба - задължително безшевна, вътрешен диаметър по-голям точно с 1,5 мм от диаметъра на пръчката. Дебелина на стената - не повече от 2,5 мм. Повърхностите на пръчката и на вътрешната тръба (и отвътре и отвън) трябва да са ОГЛЕДАЛНО ГЛАДКИ, блестящи. Външната тръба - сечението на свободното пространство в нея (т.е. без сечението на вътрешната тръба) трябва да е с 10-ина% по-малко от "оригиналното" сечение на ауспуха.  Не си играй с шайби, втулки, медни глупости и тефлонови уплътнения - всичко се заварява и става вечно! Хубаво е да си намериш гъвкави (гофрирани) стоманени маркучи от неръждавейка (ама истински, не като тези с металната оплетка водопроводните, дето са гумени отвътре...).

Има някои трикчета, които ще ти кажа, ако наистина тръгнеш да правиш реактор. Даже бонус ще ти дам една туба "специална" течност - отпадък от производство, която освен вода съдържа ацетони и разни други такива хубави нещица. С него Пантона става дзвер и спестява още повече от основното гориво. С колегата Orenda сме пускали неговия генератор само на тая боза, обаче успява да държи ниски обороти и люти на очите само с нея :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #10 -: Март 14, 2014, 06:03:44 pm »
Веднага забелязах приликата с Пантона Но все пак тука става дума за друго нещо. Дайте да не смесваме темите. А въгледвуокиса се отделя много лесно от въздуха при охлаждане до достатъчно ниска температура. освен това се получава като един вид отпаден продукт при производството на чист кислород затова и цената му е ниска. Изобретателите твърдят, че са постигнали цена от 150$. на тон синтетичен бензин. което е доста под цената на бензина.
П.П. Положението с кашата от вода и въглищен прах е още по перспективно. Само, че мисля да се наложи ползването на високо напрежение. което разбира се не е кой знае колко голям проблем. 
« Последна редакция: Март 14, 2014, 06:07:09 pm от Радико »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #11 -: Март 14, 2014, 06:19:01 pm »
Радико, електрохидравличен удар на Юткин?
Мисля, че Getcaта беше писал преди години за него.

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147

@praktik

  • Гост
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #13 -: Март 14, 2014, 07:06:07 pm »
Някой да знае каква е технологията за получаване на тези течни въглища .  По рано тук един форумист беше пуснал тема за получаване на СО , 2Н чрез електролизен генератор, представляващ два въгленови електрода, доближени до 2 милиметра един до друг, във съд херметизиран със електролит в него. Електролита представлява 3% разтвор на калиева или натриева основа във чиста вода. Даже и клип беше пуснал човека как захранва малък агрегат с този газгенератор. Напрежение мисля че беше трийсетина волта, и към 10 ампера. Тогава беше модератор Алтиум( с алтавия ум  ;D ),  идиотът изтри поста на човечеца .
Много жалко . :-\

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Комбинация от разлагане и синтез
« Отговор #14 -: Март 14, 2014, 08:21:44 pm »
Въглеродния двуокис в атмосферата не само е отчайващо малко, но окуражаващо клонящо към нула(Справка да кажем някаква Wik..|А във водата, а тя водата е друга бира ;), да питаме пак Wi..., в коя по-точно част на водата се намира ???. Растенията не използват въздух, па било той и атмосферен. За тях е важно да е влажно, топло, и светло, не зависимо от къде идва светлото, от крушка или от слънцето. И всичките реакции които се опитваме да опишем са...да го кажем едно раждане, но с аналитичния си ум не можем да ги проумеем.