Автор Тема: Репликация на kogechi  (Прочетена 53771 пъти)

kogechi

  • Гост
Репликация на kogechi
« -: Януари 26, 2009, 11:41:33 am »
Здравейте приятели!
Реших, че е време да ви информирам и за мойте опити в областта на TPU - теорията.
Това е моето устройство, което направих с леки корекции според възможностите ми.
1. Най-важното условие е да има правоъгълни импулси с конкретна честота. Тъй като мога да работя с микроконтролери -изработих EDC на базата на PIC18F452 с Fosc - 25MHz, което ми осигурява 160ns време на цикъл, и го програмирах на честоти 100, 200 и 300kHz за F1, F2 и F3 съответно.

2. За драйвери използвах TC4420 и разтоварващ резистор от 10k на изхода на драйверите (без резистора изгорих 4-ри драйвера).
3. За MOSFETs използвах IRFP460.
4. Стандартната схема на Otto с 0,75мм2 основен кабел на Mobius-a.


Първични резултати:
Input - 13,2V, 2,39A
Output - 1439V, ? A (Амперметъра не помръдва :(, т.е. много е слаб тока. По моите изчисления ако уреда работи само като трансформатор, при този изходен волтаж амперите ще са около 20mА). Малко съм разочарован, но .... (съм и инат - ще продължавам).

NB! Още не съм изчислил и не съм закачил трансформатор, за да бутна волтажа на 220V и да вдигна ампеража (тогава лампата би трябвало да светне по-ярко). Ако има готови трансформатори - посъветвайте ме за да си купя.

Успех на всички!
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 09:42:17 am от mzk »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #1 -: Януари 28, 2009, 10:34:42 am »
Имам един въпрос:

Някой знае ли точното разтояние между големия и малкия ринг, защото ми се струва, че съм прекалил малко. При изчисленията си използвах стойността на "златното сечение" (= 1,618), но чисто визуално ми се струва, че е малко по-високо.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 12:32:41 pm от kogechi »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Репликация на cogechi
« Отговор #2 -: Януари 31, 2009, 12:45:51 am »
Здрасти.
Ами дават, че трябвало ринговете трябва да са съотвено 6" големия и 4" малкия.
Ето поизчистени снимки от видеото на СМ:


Съдейки по броя на навивките е силно вероятно честотата да е много висока или да ползва як ферит.
За контролера направил ли си му някакъв интерфейс за контрол на честотите, съответно фазите на честотите?
Поздрави от мен, очаквай скоро да се влюча по-активно, но като ми минат изпитите.

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #3 -: Февруари 02, 2009, 12:08:56 am »
Смятам, че разгадах истината за геометрията на Mobius-а. Другото ми увлечение е езотериката и според мен Mobius е изцяло подчинен на теорията за "златното сечение"(http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5).

Ако вземем за основа на "златния триъгълник" 6'-вия ринг, то ще излезне много интересна работа - 4'-вия ринг според размера си ляга в "златния триъгълник" в точката на пресичане на медианите. Разтоянието между плоскостите на двата ринга ще е 78,23mm (виж чертежа - "златния триъгълник" е със син цвят).
Стори ми се, че при това разтояние не може да се очаква ефект от 6'-вия ринг и електромагнитното поле на трите бобини върху 4'-вия ринг. Затова вкарах изчисленията и за "сребърния триъгълник". Ако погледнете чертежа ще видите, че същият размер на малкия ринг се вписва и в "сребърния триъгълник" и отново в точката на пресичане на медианите.  Разтоянието между плоскостите на двата ринга е 18,45mm (виж чертежа - "сребърния триъгълник" е със зелен цвят). Ако се търси влияние на 6'-вия ринг и електромагнитното поле на тритв бобини върху 4'-вия ринг, то ми се струва, че това е точната позиция. Не ми се смейте, но в това има силно езотерично значение. Цялата геометрия в природата е подчинена на тази пропорция (виж geometry.jpg).

Това е модифицирания Mobius с 18,45mm разтояние между плоскостите на ринговете (виж new Mobius01.jpg, new Mobius02.jpg, new Mobius03.jpg).

Продължавам експериментите с тази позиция на 4'-вия ринг, но ако трябва ще го вдигна и на 78,23mm за да видя разликата.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 12:55:36 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #4 -: Февруари 02, 2009, 01:06:29 am »
Разбира се Radko!
Паралелно с експериментите, разгръщам и софтуера на микроконтролера. Идеята ми е да мога да използвам синхронни/асинхронни и симетрични/асиметрични импулси, но най-важното за мен беше да видя, че лампата ще светне принципно.

Е видях - светна :)... продължавам напред.

За момента съм с фиксирани честоти, указани по-горе в темата. За всяка промяна в честотите - препрограмирам контролера, но в близко бъдеще ще го управлявам с бутони и планирам LCD-дисплей за визуализиране на настройките в режим "Setup". Другия вариант, който умувам е да се управлява от лаптопа ми по USB-порта. Още не съм решил как точно ще го направя.
Също така мисля да пробвам с 3, 4 и 7 чифта бобини, защото тези бройки също имат езотерично значение. Иска ми се да пробвам и да раделя primary и secondary coils и да ги управлявам разделно в режими на синхронно/асинхронно и симетрично/асиметрично. И още доста идеи, ама нека да е постепенно.

За сега целта ми е да получа стабилни и измерими резулати от Mobuis-a.
За промените ще пиша малко по-късно.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 02:13:53 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2009, 09:39:22 am »
Ммм дааа...!
Много противоречиви резултати. Трудно ми е за сега да ги интерпретирам.
Прекарах microECD-то и Mobius-a по честоти от 300kHz до около 30kHz симетрични и синхронизирани импулси в съотношение 1:2:3.
Наистина със постепенното намаляване на честотите лампата светеше все по-силно (бих казал прилично), вотажа на изхода падаше и амперметъра най-после се отлепи (макар и незначително) от нулата.
Но... при намаляване на честотите се увеличаваше и тока, подаван от захранването, като стигна до около 5А при сравнително фиксиран волтаж между 12-15 волта.
Все още не подавам точни стойности от експериментите, защото нямам измерими стойности на силата на тока, а от там ми е трудно да изчисля ватовете и КПД-то, но и до там ще стигна.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 09:59:35 am от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2009, 09:43:46 am »
Нещо важно! (е поне за мен е важно)
Тъй като при мен ECD control-а и Mobius-a се захранват отделно установих, че ако се спре ECD control-a преди да се изключи захранването на Mobius-a, горят или MOSFET-ите или драйверите за тях (вече изгорих по 5 от тях :) ).

При разделно захранване препоръчвам първо да се спира захранването на Mobius-a, а след това на ECD control-a. Този проблем не съществува, когато е общо захранването и се прекъсва централно.

И второ, не свързвайте ZERO на изхода на Mobius-a с GND на ECD control-a и MOSFET-ите, устройството не работи (вече го пробвах :) ). Също така не замасявайте радиаторите на MOSFET-ите, поради същата причина.

NB! Заредих се с достатъчно количество драйвери и MOSFET-и за всеки случай :).
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 01:45:22 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #7 -: Февруари 02, 2009, 10:29:08 am »
И още нещо интерено!

Ако забелязахте от по-горните снимки, имам включени две крушки, от които едната не свети. Това е така, защото изначално при изработката на Mobius-а вместо пластмасови рингове за фиксиране на кабелите, го изработих от два отделни кръга - единият е от 0,75mm2 (така както е в описанието на Otto), а дригуя - 1,0mm2.
Дойде времето и ги включих и двата. Ето какво се получи :)...
Бялата лапма е включена към Mobius-a от 1,0mm2, лампата с прозрачния цокъл - Mobius 0,75mm2.

Както виждате обаче се вдигна и консумацията от захранването (виж experiment002_4.jpg), което е логично.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 12:21:11 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #8 -: Февруари 02, 2009, 12:04:02 pm »
Тъй като на практика имам два синхронизирани Mobuis-a, реших да ги включа към една крушка успоредно. По закона за успоредното свързване на източници на ток, би трябвало да се увеличи тока, подаван от тях.

Свързах ги, пуснах ги... и нищо. Лампата си свети по същият начин, както и с един Mobius. Още го мисля защо... Ама ми иде да ги пусна и последователно... :)
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 12:22:12 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #9 -: Февруари 02, 2009, 12:33:05 pm »
Пробвах със трансформатор от компютърно захранване (~220V към ~12V), получих 63V на изхода. Лампата не светна. Ама не съм сигурен и за мощността на трафа (в нета не намерих данни за него).
Днес планирам да купя трансформатор към 24V/100W за да намаля коефициента на трансформиране.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 02:15:43 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #10 -: Февруари 02, 2009, 12:33:29 pm »
Ммм даааа...
Още един проблем - честотите на програмирания микроконтролер не отговарят на честотите на изхода на драйверите на MOSFETITE. Не знам на кое да вярвам - на програмата или на уреда.
Някой знае ли какви са честотите на изхода от драйверите на Otto и отговарят ли на неговия ECD control.
Драйверите или кондензаторите на изхода променят ли честотната характеристика? (Сигурен съм, че променят, ама нали за това ги изчислявах, за да не променят). Все пак в оригинала на ECD control-a няма включени филтриращи кондензатори на изхода на драйверите.

NB! Нещо ми липсва в схемата на Otto. Имам чувството, че трябва да се сложат ограничителни диоди, ама нека да приключа с текущите експерименти.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 01:48:05 pm от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #11 -: Февруари 02, 2009, 10:21:34 pm »
Много проблеми се събраха, така че малко ще забавя темпото за да ги изчистя.
Тези дни ще се занимавам само с ECD-то за да го свържа с лаптопа през USB порта и да го управлявам от компа. Ще се опитам и да пусна обратна връзка за контрол на честотата. Струва ми се, че в момента съм далече от истината за точната честота, ама без да пусна debuger-а няма как да го видя. Ще пиша като съм готов с процесора и лаптопа (ще ми отнеме малко време).

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #12 -: Февруари 03, 2009, 05:05:23 pm »
Аз сложих попследователно на бобините диоди RF302, спрравят се идеално и така върнатия ток то бобината не минава през обратния на мосфета.
Ако мериш честотата с индуктивен товар е нормално честотомера да показва различни неща. Мосфетите започват да се запушват късно когато е по-висока чесотата, близка до критичната.

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #13 -: Февруари 04, 2009, 08:29:10 am »
Radko!
Много ти благодаря за съвета, ще пробвам с диодите, само да допрограмирам процесора. До края на седмицата съм си сложил срок за програмата и USB-връзката (само да не ми мине черна котка пътя...) и от събота пак започват експериментите.
По отношение на честотата, смятам да направя обратна връзка след драйверите и да меря честотата на входа на MOSFET-ите.
« Последна редакция: Февруари 04, 2009, 08:31:32 am от kogechi »

kogechi

  • Гост
Re: Репликация на kogechi
« Отговор #14 -: Февруари 23, 2009, 12:47:17 pm »
Здравейте приятели!

Извинявам се за дългото отсъствие, но за сега имам проблеми с програмирането на микроконтролера. Не всичко върви "като по вода". Наложи се да сменя PIC микроконтролера с микроконтролер на Atmel 128 Mega, защото PIC18F524 поддържа само два ШИМ-канала, а Atmel 128 Mega е с 3 ШИМ-канала на CCP. Проблеми има и със ШИМ-каналите. За сега съм достигнал стабилна работа на микроконтролера до 10 кHz и има вероятност да го увелича два пъти, но ми се струва малко.
Сега ще проведа експериментите до 10 kHz, а после ще видя как да го издуя нагоре (имам някои идеи).