Автор Тема: Енерго-спестяващ инвертор. Дали?  (Прочетена 6899 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Енерго-спестяващ инвертор. Дали?
« -: Февруари 15, 2014, 10:06:01 am »
Момчета, намерих интересен материал в руски сайт. Разглежда се "номера" за не-отчитане на цялата използвана ел-енергия. Мен може и да успеят да поизлъжат, но Вас - НЕ!
Разгледайте моля, и обяснете, заслужава ли си да се пробват тези схеми?!
Всичко е на руски, и то от онзи с многото диалектни думи, та малко по-трудно "вдявам"
Материалите бяха в pdf формат, но аз ги преформатирах в WORD.
В първия WORD файл са общите приказки и зарибявката + първата схемичка.
Във вторият WORD файл е схемата и цялата спецификация с обяснения и прочие.

« Последна редакция: Февруари 15, 2014, 11:14:50 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Енерго-спестяващ инвертор. Дали?
« Отговор #1 -: Февруари 15, 2014, 12:55:30 pm »
Принципа показан на 02.png лесно може да бъде проверен ! По горната (средна) схема определено е без проблемна ! Ако капацитета на кондензатора 1 мкф. е достатъчен през първична да протече максималния проектиран ток, то на вторична ще имаме 21 W ! Всеки трансформатор би трансформирал на номиналната си мощност с подходящ капацитет ! При долната схема е очевидно че А ще покаже мин. ток ограничен от резистора и първичната ! Но колко време ще е нужно с този ток да се зареди енергия в паралелния контур ? Тук трябват конкретни сметки за всеки траф !Ако това е така защо ни е сложната схема с тиристори ?? Намаляваме съпротивлението увеличаваме капацитета и сме готови и с двата полу периода ! Ориентировъчно за сведение, всеки 14 мкф. пропуска 1 А ! Забелязах една грешка в схемата но тя е чертожна ! Иначе тя е обяснена но изказвам огромно съмнение за потресающия ефект !
« Последна редакция: Февруари 15, 2014, 12:57:48 pm от Михаил Кузмов »

nikolayst

  • Гост
Re: Енерго-спестяващ инвертор. Дали?
« Отговор #2 -: Февруари 15, 2014, 07:17:18 pm »
  Относно писаното от HristoDimovHristov искам да споделя, че аз също направих "Експеримент №2". При мен е по-различно. И аз се зарибих от http://tarielkapanadze.ru/science-cond.htm. Реших да заредя кондензатор от нарастващия фронт на мрежовата синусоида и да го разредя през активен товар.
  Подхода ми е по-различен от този на руснака. Използвам микроконтролер с АЦП който един вид сканира синосуидата и при нарастване на RB0 има +5V за зареждане, а при намаляване на RB1 има +5V за разреждане на кондензатора. След това чрез Isolated MOSFET Gate Drivers управлявам два силови транзистора.
  Друга разлика е, че силовата част е направо на мрежовото напрежение. Измервам вложената енергия с ватметър за активна енергия. За сега съм пробвал само варианта с кондензатор. За бобина имам готовност.
  За съжаление аз не забелязах да черпя по-малко енергия отколкото получавам. Като начало показвам кадри от симулациите ми. Ако има интерес мога да публикувам много повече, включително и реални осцилограми.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Енерго-спестяващ инвертор. Дали?
« Отговор #3 -: Февруари 15, 2014, 07:30:24 pm »
Мисля, че става дума за премахване на косинус фи като фактор в сметката за тока, и от там идва малко аванта. Нищо повече.
На кондензатора му е все тая дали ще се зареди от синусоидалната част на формата на мрежовото напрежение или от постоянната съставка на върха й, докато един индуктивен товар, ще се "инфектира" периодично, когато през него премине постоянен ток, и ще сваля периодично своето съпротивление, от където идват и загубите.
« Последна редакция: Февруари 15, 2014, 10:04:50 pm от Maistora52 »