Автор Тема: Въстановяване на стари акумулатори  (Прочетена 66216 пъти)

@praktik

  • Гост
Въстановяване на стари акумулатори
« -: Януари 27, 2014, 07:26:25 pm »
Някой знае ли как, и дали може ( чувал съм че го правели но не знам как ) да се въстановят стари акумулатори от авто морга, така че да държат поне 48 часа 2/3 от капацитета си, някой опитвал ли е да експериментира поне по въстановката. Оловната мрежа в старият акумулатор дали се поврежда смисъл оловото все още да не е напълно окислено, а и да е може ли с някакъв химически реактив да се редуцира до чисто олово на клетките. Разбивал съм стари акумулатори за олово и съм забелязал че оловните им мрежи са покрити с окис на оловото някъде десети от милиметъра. Ако стар акумулатор се третира с някъкъв химикал който да премахне окиса наслоен върху оловната мрежа, дали няма акумулатора да се въстанови поне частично. Трябват ми поне 10 акумулатора за един експеримент.

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #1 -: Януари 27, 2014, 08:51:30 pm »
    Ако в акумулатора е останал някакъв живот може да пробваш да го заредиш за малко време. Ако вече са се натрупали големи кристали оловен сулфат няма възстановяване. Промиване, зареждане, разреждане, смяна на електролит помагат донякъде, но само на все още работещ акумулатор. Ако успееш по някакъв начин да им върнеш живота, мога да ти дам 2.
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 11:07:08 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #2 -: Януари 27, 2014, 10:16:49 pm »
От акумулатора се източва киселината. Акумулатора се измива отвътре с течаща топла вода (наливаш, обръщаш рязко да изтече целия боклук по дъната на клетките). Така докато почне да излиза чиста водица.
После наливаш ЧИСТА вода (по възможност дестилирана, ма нали сме българи, а и сега е зима - стопен сняг става също) и пускаш акумулатора да се зарежда. Час-два. Няколко пъти тоя цикъл (3-5). Естествено няма как да се зареди, идеята е мехурчетата които ще се образуват да съборят каквото може. Отново промиване с топла вода.
Намираш отнякъде киселина с концентрация, подходяща за акумулатори (откъде, и колко е концентрацията - нямам идея). Има опция да ползваш старата която си източил, но след филтрация и утаяване - да разкараш колкото е възможно от боклуците. Пускаш да се зарежда. Ако нищо не стане - язък за двата дена дет си загубил да го пробваш. Хвърляш и пробваш със следващия.
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 11:09:05 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #3 -: Януари 27, 2014, 10:24:56 pm »
Дали ще стане ако промия оловните мрежи на акумулатора с разтвор на NaOH натриев хидроокис. ( сода каустик )за да се премахне налепа от оловен сулфат ?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #4 -: Януари 27, 2014, 10:52:28 pm »
Ами ... не съм химик, но  мисля че ако нещо е издържало на сярна киселина, едва ли ще се уплаши от натриева основа. Просто налепите са толкова инертни, че вече нищо не може да ги разложи (освен нещо, дето би разложило и оловото, и самия корпус на акумулатора.
Идеята е да се изчисти механично каквото може, химично нещата са обречени.

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #5 -: Януари 27, 2014, 10:56:47 pm »
       Ако искаш да ползваш стари акумулатори ,и имаш достъп до голямо количество такива ,за да си избереш "правилния" стар   акумулатор , трябва да отидеш с гъстотомер и волтметър ,ако пък имаш и "товарна вилка" още по добре .Подутите от ляво и от дясно ги забравяш ,означава че са много стари (гледай датата на производство ,щампована е на кутията ) .Търси "по-пресни" като производство(от година две -не повече).Има такива , които са с нормална гъстота 1.27-1.28 ,а като ги натовариш с повече ток напрежението изчезва съвсем .Това са напълно изправни акумулатори по отношение на електролит плочи и т.н. ,но връзката между две съседни клетки се е нарушила .Като го натовариш с вилката , на мястото на прекъсване електролита започва да съска от големия ток и в двете съседни клетки има мехурчета .Така повредени батерии съм ги "оперирал" и са изкарвали още няколко години живот.Да се занимаваш с промивания ,заряд - разряд ,корекция на електролит и пр.,е много бавен процес И НАЙ ВЕЧЕ С  НЕИЗВЕСТЕН ИЗХОД !Ако годините му са няколко(3-5) и е сулфатизирал -не се занимавай - само ще изгубиш време!

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #6 -: Януари 28, 2014, 09:31:27 am »
Дали ще стане ако промия оловните мрежи на акумулатора с разтвор на NaOH натриев хидроокис. ( сода каустик )за да се премахне налепа от оловен сулфат ?
Натриевата основа "промива" всичко ;D
Така ще го промие, че грам олово няма да остане.
 Ето ти идея за нов живот:
Измиваш хубаво от вътре, зареждаш с р-р на концентрирана сярна киселина( не знам колко точно ) Пускаш 12V 20А-примерно- и започваш да си произвеждаш ННО!
Ампеража регулираш с концентрацията на киселината. Ефективността не е голяма, но поне е безплатно! ;)

@praktik

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #7 -: Януари 28, 2014, 06:41:03 pm »
Нончо, аз електролиза на водород зная как да направя, ти като по умен кажи как се въстановяват стари акумолатори, защото няма нищо невъзможно.

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #8 -: Януари 28, 2014, 06:51:04 pm »
 @praktik,
Нямам самочувствието на толкова умен! Обаче знам със сигурност, че умрелият си е умрял завинаги! Колкото и да е невъзможно!!
Нали ме разбираш?

PS Ако наистина знаеш.............
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 07:32:31 pm от Чичо НОНЧО »

@praktik

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #9 -: Януари 28, 2014, 07:12:52 pm »
@praktik,
Нямам самочувствието на толкова умен! Обаче знам със сигурност, че умрелият си е умрял завинаги! Колкото и да е невъзможно!!
Нали ме разбираш?

PS Ако наистина знаеш как се прави електролиза на водород казвай. Щото аз вече 4 год. се мъча, но успявам да добия само оксиводород и дори Браун газ, но не и водород!
Приеми го като майтап де....
Електролиза се прави , пъхаш си пръстите в контакта и готово ;D има и случаи на възкресение на мертвите  ;D ама ни е забранено от бога да знаем как  ;D

@praktik

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #10 -: Януари 28, 2014, 07:26:56 pm »
Виж сега нончо, без заяждане, аз не съм пубер за да не знам как се прави оксиводород, но разделянето на окси водорода до кислород и водород е друга тема, ти това ли искаш да знаеш, ами има методи но не са по силите нито на твойте нито на мойте домашни способности. Извинявай и не се обиждай, макар и разделени на километри и анонимни контактьори по интернета ние трябва да се уважаваме. :)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #11 -: Януари 28, 2014, 07:31:54 pm »
Вземам си PS-а обратно! Явно майтапа ми е неуместен. Бях забравил колко си запалителен!

@praktik

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #12 -: Януари 28, 2014, 07:44:53 pm »
Вземам си PS-а обратно! Явно майтапа ми е неуместен. Бях забравил колко си запалителен!
Раздразнителен а не запалителен, трябва ни някаква етика , която липсва в БГ комуникацията, не знам, същото е като отношенията в семейната среда, жената упреква мъжа , мъжа жената. Но дайте господа по същество. Който има каквото да каже го казва нали така . ПЪК ОПИТА Е МАЙКАТА НА ЗНАНИЕТО. :)

gguest

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #13 -: Януари 28, 2014, 07:50:57 pm »
Няма възстановяване стар акумулатор. И промиване не помага. Плочите на акумулаторите се правят не от монолитно олово, а от оловен прах. Така се увеличава големината на отдавания ток и мошност на акумулатора. При старите акумулатори вътре в самия мат`риал се натрупва сулфат, който не може да се махне.
Ако искате евтин акумулатор - добра идея е да си купите от катастрофирало МПС. Вече няколко пъти така правя и е "мноо яко" :)
Последния път една мома от Казанлък се заби в едно дърво буквално пред мен. Е, чаках 1 час да й мине, да дойде КАТ, да дотърчи "пътна помооооощ!!" и да се разберем, но резултатът си струваше - 60AH акумулатор на година за 50 лева.
По- добре промийте мозъка на някой катастрофирал, отколкото да точите киселини като армея на кисело зеле.

@praktik

  • Гост
Re: Въстановяване на стари акумулатори
« Отговор #14 -: Януари 28, 2014, 07:56:13 pm »
Няма възстановяване стар акумулатор. И промиване не помага. Плочите на акумулаторите се правят не от монолитно олово, а от оловен прах. Така се увеличава големината на отдавания ток и мошност на акумулатора. При старите акумулатори вътре в самия мат`риал се натрупва сулфат, който не може да се махне.
Ако искате евтин акумулатор - добра идея е да си купите от катастрофирало МПС. Вече няколко пъти така правя и е "мноо яко" :)
Последния път една мома от Казанлък се заби в едно дърво буквално пред мен. Е, чаках 1 час да й мине, да дойде КАТ, да дотърчи "пътна помооооощ!!" и да се разберем, но резултатът си струваше - 60AH акумулатор на година за 50 лева.
По- добре промийте мозъка на някой катастрофирал, отколкото да точите киселини като армея на кисело зеле.
Е ти чакай от мъртвите подарък >:(