Автор Тема: За Гениите - ПОКЛОН!  (Прочетена 20978 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #30 -: Януари 27, 2014, 10:00:28 am »
epwpixieq-1, сравняваш HVDC далекопроводи с телефонни кабели!!!

В единия случай става въпрос за сигнали, а в другия случай за ефективен пренос на мощност.

Поинтересувай се каква е ефективността при предаване на радиовълни, например от предавателя на БНР от Копитото и приетата мощност от съответните "клиенти", слушатели, за да разбереш разликата.

То си е написано и в следващата страница на това, което цитираш.

Ако загубиш себе си и собствената си мисъл в тези четива, не знам каква е файдата ти от цялото упражнение.
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 02:28:20 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #31 -: Януари 27, 2014, 05:21:20 pm »
   Аз си мисля, че всички сте донякъде прави. Доколкото си спомням, променливият ток се е наложил, защото чрез трансформатори предаваната мощност става при високо напрежение и малък ток. Този малък ток дава и по-малки загуби, а чрез понижаващи трансформатори се прави всякакво ниско напрежение каквото е нужно. А Тесла е велик, спор няма и едва ли е спорил на времето с колегите си кой изобретател преди тях е по-велик. Просто се е вглъбявал и е мислил и работил много. Хайде и ние да си вършим работата вместо да спорим кой знае повече или е чел повече.

Ctah

  • Гост
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #32 -: Януари 27, 2014, 05:44:01 pm »
epwpixieq-1,

Ако загубиш себе си и собствената си мисъл в тези четива, не знам каква е файдата ти от цялото упражнение.

  Това е добре казано, но колко ще чуят...
Хайде и ние да си вършим работата вместо да спорим кой знае повече или е чел повече.

  Хайде да покажем какво правим все пак ;)

Velektra

  • Гост
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #33 -: Януари 27, 2014, 06:35:21 pm »
  А Тесла е велик, спор няма и едва ли е спорил на времето с колегите си кой изобретател преди тях е по-велик. Просто се е вглъбявал и е мислил и работил много. Хайде и ние да си вършим работата вместо да спорим кой знае повече или е чел повече.
На Тесла му е било лесно. Нямало е форуми тогава да спори и пише и е имал време да се вглъбява.
Затова наистина: "Хайде и ние да си вършим работата вместо да спорим кой знае повече или е чел повече."
Предлагам от утре никой да не пише повече във форума. Сядайте и работете! Навивайте, развивайте бобини, запоявайте и разпоявайте, пък може нещо случайно и да стане. Знае ли се?
Ако утре някой напише нещо, значи не работи по устройство за СЕ.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #34 -: Януари 28, 2014, 05:07:30 am »
epwpixieq-1, сравняваш HVDC далекопроводи с телефонни кабели!!!

В единия случай става въпрос за сигнали, а в другия случай за ефективен пренос на мощност.

Въпроса който беше поставен се отнасяше до индукцията, като намаляваща ефективността при пренасянето на електрически вибрации в сравнение с HVDC. Предполагам, че е разбираемо, че на единица мощност (малка) подадена на телефонния кабел индукцията е съразмерно по-висока, в сравнение с HVAC провеждаща система (зависейки от цикличността, разбира се). А това дали определена вибрация ще се определи като сигнал или мощност, зависи само от степента на електрически флуид задвижен, основните принципи са едни и същи. Всъщност посочената публикация на Heaviside е изцяло на теоретичен план, като само накрая той прилага теорията, към практическото обяснение за разсейване, и обратно, запазване на сигналите през далеко-проводен (подводен) телефонен кабел, понеже това е бил основният практически проблем който тогава е интригувал физично-инженерната общност. Всъщност, Heaviside с този си трактат, и приложението му към динамиката на сигналите в подводните телефонии кабели, става известен в последствие, макар и никога да не а бил харесван, понеже е бил самоук и не е имал формално университетско образование.
 
Всъщност на страница 463, от същия том, има директно третиране на проблема със електростатичната и магнитната енергии и как тяхното съотношение влияе върху предаването на мощност.

Цитат
То си е написано и в следващата страница на това, което цитираш.
Ще ми бъде интересно да го прочета, може ли да цитираш началото на параграфа, както и страницата разбира се.

Цитат
Ако загубиш себе си и собствената си мисъл в тези четива, не знам каква е файдата ти от цялото упражнение.
Така е, понякога е трудно, но затова човек винаги може да го остави настрана и да си навие бобина или направи HV кондензатор или просто да сглоби нещо и след време пак да опита да разбере теоретичната концепция.
Ще споделя, че книгата на Tesla "Colorado Springs Notes 1899-1900", съм я чел 3-ри пъти. Първият път беше много объркващо (Tesla има определено уникален стил на изразяване). Втория път беше по-добре, но чак на третото четене мога да кажа, че започнах да схващам неговите идеи. И в последствие това, четене и препрочитане ми помогна за направата на първата ми VTTC и за осъзнаване на това, за което той говори в публикациите си.

@Velektra
Цитат
На Тесла му е било лесно. Нямало е форуми тогава да спори и пише и е имал време да се вглъбява.
Има до някъде идея, но той-също е следял публикациите в професионалните списания като "The Electrician" за да следи какво правят/изследват другите колеги .
И определено не му е било лесно, особено когато изгаря (умишлено подпалена) цялата му лаборатория със всичките му записки.

@Иван Димов
Цитат
Хайде и ние да си вършим работата вместо да спорим кой знае повече или е чел повече.
За съжаление така изглежда, но не ми е това целта, но аз лично предпочитам да цитирам, отколкото да пиша перифразирани неща. Лично мисля, че имам прекалено малко познание за да мога да теоретизирам.
Иначе съм съгласен, че е по-добре да се правят неща и в свободното време на който му е възможно да се интересува какво са правили или теоретизирали други пък било то и преди 120-160 години.

Поздрави,
« Последна редакция: Март 04, 2014, 12:35:01 pm от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #35 -: Януари 28, 2014, 08:45:02 am »
epwpixieq-1,

В енергетиката се гони максимална ефективност. В комуникациите се гони също ефективност, но не винаги за сметка на мощността. Важно е предадената информация (форма на сигнала) да пристигне до приемника. Изкривяването на сигнала води до загубата на информация.

Това, което цитираш, явно е от зората на дефинициите на вълноводите (transmission lines потърси), където характеристичният импеданс играе роля.

Ето част от абзаца:
Цитат
The student is particularly recommended to read.....

... now the inductance of the circuit has also a beneficial effect; and the two together conspire to annihilate the distortion which the resistance of the circuit produces.

Спирам да следя и пиша в темата по обективни причини.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #36 -: Януари 28, 2014, 11:25:39 am »
Колега epwpixieq-1, ти май не "вдяваш" от забележки относно правописа си.
Прилагам снимка на част от последния ти пост, за да видиш на какво прилича писането ти. Подчертаното с червено е от автоматичния редактор на Форума. Ти не пожела да го използваш и пишеш ли пишеш - като на Световно!
Ако не си оправяш сам правописа в постовете ще ги изтривам. Излагаш и себе си и всички нас, и да знаеш, въобще не съм длъжен да се занимавам с твоя правопис. След 12 часа последният ти пост ще бъде изтрит, ако не си го оправиш сам.
Сори!
« Последна редакция: Януари 29, 2014, 07:13:38 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #37 -: Януари 28, 2014, 07:41:09 pm »
epwpixieq-1
Стига си пълнил форума с глупости. Хайде моля те вземи се запознай със:
Втория закон на Кирхов и Закона на Ом за цялата електрична верига с допълнението му за променлив ток.
За да ги разбереш наистина съветвам те да си изтеглиш от тук наръчник на електротехника на Клисаров Дано след това спреш да пишеш глупости. Има ги и в уикипедия но от там надали ще разбереш нещо.
А да и запомни от мене индуктивността е непроменлива стойност и не се променя при промяна на напрежението.
Толкова от мен по въпроса, че вече ми писна да повтарям.     
« Последна редакция: Януари 29, 2014, 07:14:25 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #38 -: Януари 28, 2014, 09:20:01 pm »
Цитат
А да и запомни от мене индуктивността е непроменлива стойност и не се променя при промяна на напрежението.
Това са глупости, индуктивноста е равна на тока по диаметъра на навивките и броят им,http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82 обратно пропорционална на дължината на разположение на навивките. От това следва че индуктивността ще е пропорционална и на напрежението от закона на ом i=u/r

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #39 -: Януари 28, 2014, 09:28:45 pm »
Това са глупости, индуктивноста е равна на тока по диаметъра на навивките и броят им,http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82 обратно пропорционална на дължината на разположение на навивките. От това следва че индуктивността ще е пропорционална и на напрежението от закона на ом i=u/r
Свещена Простота! (разбирайте простотия)
Къде го видя това бе!
@praktik теорията не за твоята глава - целодневно!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #40 -: Януари 29, 2014, 04:22:10 am »
epwpixieq-1,

В енергетиката се гони максимална ефективност. В комуникациите се гони също ефективност, но не винаги за сметка на мощността. Важно е предадената информация (форма на сигнала) да пристигне до приемника. Изкривяването на сигнала води до загубата на информация.

Това, което цитираш, явно е от зората на дефинициите на вълноводите (transmission lines потърси), където характеристичният импеданс играе роля.

Ето част от абзаца:
Спирам да следя и пиша в темата по обективни причини.
Да това е в зората на transmission lines моделите (Heaviside е така да се каже нейният баща), и теорията е приложима за всички вибрации по вълноводи (така изразено). При HVDC, вълновата честота е 0.
Предполагам, че става отегчително, затова и аз ще спра писането по тази тема.
« Последна редакция: Март 04, 2014, 12:36:11 pm от Maistora52 »