Автор Тема: За Гениите - ПОКЛОН!  (Прочетена 20980 пъти)

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #15 -: Януари 26, 2014, 03:54:22 pm »
Майсторе, "Гений" е дума, измислена от римляните и означава човек, който върви сам по своя път.
Радико, "емпирично", означава, чрез практически опит, експериментално!
Сега разбрах, че не съм разбрал точно думите ти! Прав си! Някакъв грип ме мъчи и явно ми е размътил мозъка :D

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #16 -: Януари 26, 2014, 04:46:28 pm »
+1 за Радико.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #17 -: Януари 26, 2014, 06:28:00 pm »
Бедини разказваше в един филм,че накрая Тесла се отказва от променливия ток и е искал да въведе " импулсния" такъв ,може би така се получава резонанс ..Не знам!
 чел съм доста за Никола Т.,бил е много интересна личност,има регистрирано писмо /едно от многото/ в което му благодарят гадатели ,че подобрил чувствителността им ,чрез неговите намотки -Представяте ли си за какъв гении става дума?!
Можел е да променя времето,знаете за проект филаделфия ,за Тунгуският метеорит и още куп интересни неща за който знаем ,а тези за който не знаем /top secret/?!
Мога много да пиша за него-но все неща който вече са известни!
А кой беше Едисон ?Чел съм и за него,но с нищо не ми e направил впечатление ..

@praktik

  • Гост
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #18 -: Януари 26, 2014, 07:04:44 pm »
O кей за ума на Тесла, но ми е чудно защо досега няма едно техническо устройство което да се ползва от човечеството, и да е от тесла изобретенията. Говори се надълго и нашироко за тесла безжичният метод на пренасяне на електрическа енергия, но на практика този метод не се използва, защо ? и друго, защо досега не е разработен и  автомобила на Тесла, задвижван от електромагнитна енергия или незнам си от какво . Тоя Тесла е станал идол на някои хора, може и да е гении но недоказан.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #19 -: Януари 26, 2014, 07:14:16 pm »
O кей за ума на Тесла, но ми е чудно защо досега няма едно техническо устройство което да се ползва от човечеството, и да е от тесла изобретенията. Говори се надълго и нашироко за тесла безжичният метод на пренасяне на електрическа енергия, но на практика този метод не се използва, защо ?
Напротив използва се! ... но за военни цели!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #20 -: Януари 26, 2014, 07:52:00 pm »
Цитат
Напротив използва се! ... но за военни цели!
Да точно така е, а пък Елвис е още жив.
Най евтината манипулация на обществото е чрез слухове и митове.
Някой хора му викат:
Американски градски легенди.

 
Апологетите на Тесла нищо не казвате за патента на Тесла В тази тема:
http://mazeto.net/index.php/topic,6745.50.html

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #21 -: Януари 26, 2014, 08:11:36 pm »
В посоченият линк е пропуснато нещо много важно: Първият опит за патентен трол. А може би вторият след Едисон. 

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #22 -: Януари 26, 2014, 09:00:14 pm »
epwpixieq-1
Цитирам ти 2 твой откъса който струва ми се са много антагонистични. Ако можеш някак си да обясниш едновременното им присъствие. излиза нещо като: Осанна и Разпни го
 
Обяснението е много просто, аз не бях достатъчно пунктуален (за хора незапознати със Американската действителност), за да се разбере веднага разликата:
Изложбата във Smithsonian музей Washington DC е съвременна тоест, човек може сега да отиде да я посети.
Речта, която визирах на годишната среща на IAEE което в последствие се преименува на IEEE, е от преди 100 години ( от 1916 ако трябва да съм абсолютно точен). Тогава хората които са работили на линията на електрическите науки са знаели кой е Tesla и какво той е дал на света.

Цитат
Ако Едисон "или някой от инженерите му" е намерил нещо което води до търсения от нас финал ненавистта към лошото в характера му затваря пътя към важното зрънце информация и преобръща каруцата ни.

В това няма спор откритието си е откритие. Аз просто имам проблем с хора които на база на труда на други издигат себе си на пиедестал. Но това може да е лично мое виждане и разбиране.

Цитат
А сега за AC/DC войната.
Абсолютна глупост е твърдението, че правият ток има повече загуби от променливият. На правият ток проводника се съпротивлява само с активното си съпротивление. За променливия положението е друго всеки дори и прав проводник има импеданс "магнитно съпротивление за променлив ток" освен това има и загуби от капацитета на проводника Както спрямо земя така и спрямо другия проводник.

Тук направо не знам как да отговоря, понеже изразите показват неразбиране на основни концептуални постулати в електрическите науки (тук не говоря лично, а изобщо за голяма група от хора които се занимават академично и практично с тези науки, защото как може да се надяваме да изразяваме и представяме идеи ако нямаме фундаментално еднакъв понятиен апарат, което все едно означава, на елементарен език, да нямаме концептуално ясно виждане какво представлява '+' или '-' знака в елементарната математика, само си представете до какво объркване води това). Тук е много уместно да вмъкна едно изказване на Heaviside на страниците на "The Electrician" и в последствие публикувано в неговите "Electrical Papers" : "There is no royal road to knowledge and hard thinking and rigid fixation of ideas is required", The Electrician, 1883 - "Няма кралски път към познанието, и усилено/концентрирано мислене и непоклатимо/стабилно фиксиране на/върху идеите е абсолютно необходимо.". Източник: ( http://books.google.com/books?id=bU7PAAAAMAAJ  XXIV, section I, line 12, p. 195)

 Например:
"капацитета на проводника" - предполагам, че така се преподава ( както и на мен ми е било преподавано) и така се наизустява и в последствие се минава към определено "разбиране" на физичните явления по този начин, но ако се четат оригиналните трудове на Maxwell и Heaviside, ще се забележи, и определено ще се разбере, че абсолютно няма такова понятие "капацитета на проводника" а има "капацитета на диелектрика около метал" което е коренно различно, и се надявам това да се усети като разлика, понеже от подобно погрешно научаване на понятията произлизат след това неразбиране и големи каши в понятийния апарат.
"правият ток" - няма физическо явление, изразено с това понятие. Понятийно израза е "постоянно напрежение" (всъщност физически няма такова, а просто флуктуациите са с много малка делта в сравнение с основната/поддържана амплитуда) и "променливо напрежение", което "напрягане" в диелектрика съответно води до "определени реакции", на делта разстояние, в диелектричния слой "по повърхността" на метала.
Не искам да навлизам по надълбоко в тази тема понеже ще бъде цяла лекция, а за това нямам както време така и нерви (но ако някой ден има интерес можем да съберем група от заинтересувани колеги и да дискутираме тези въпроси на чаша бира).
Щом като моето ( а то определено не е мое ) твърдение е "Абсолютна глупост" то тогава следва, че ти защитаваш тезата за нисковолтово (0-400, да кажем, това е много важно) постоянно напрежение да е с далече по-ниски загуби при "провеждане/пренасяне" на електрически вибрации, в което няма нищо лошо (предполагам). Ами тогава, например имаш чудесно поле за изява с такова практично познание, направи компания, която предлага услуги на платежоспособни граждани да замениш техните инсталации (както знам трябват само малки промени на "входа" и може би също на "изхода", за някои уреди, на така вече положените кабели)  във вили и къщи ( а пък даже и в цели блокове, а защо не и в цели градове ) от подаващи ( носещи/обгърнати ) променливо напрежение на подаващи постоянно такова.  Имайки предвид това което ти твърдиш хората и организации ще спестят пари само от едно такова преобразуване на тяхната инсталация понеже, постоянното напрежение (според това което твърдиш) ще има, като проява, по-малко загуби ( и следователно по-малко разходи в парично изражение) от тези проявяващи се при променливото напрежение и всичко това ще бъде функция от дължината на метала използван в електрическата верига (всъщност повърхността на този метал, поради зависимостта от диелектричния слой който го обвива, ако трябва да съм точен, но това в този хипотетичен случай е без значение) както и на твоето твърдение за процентно или в пъти по-високата ефективност.  Тоест колкото по-голяма е площта на метала "прехвърлена" от променливо напрежение в постоянно напрежение толкова повече спестявания ще се реализират. Лично ти пожелавам успех в такова начинание, и публично обявявам, че няма да искам никакви риалити плащания колкото и успешно да е това начинание.


Цитат
Толкова за войната на титаните Отношението към тях е като към Левски и ЦСКА и е запалянковщина, а не наука  Впрочем с кое от двете се занимаваме на практика в този форум.

За огромно съжаление не е така. Кажи това на Tesla чието име, де факто, не се споменава в университетските катедри (тук отварям една скоба за мой познат с докторско образование в експериментална физика в областта на супер-проводимост, от престижен, научно-ориентиран, Американски университет, на който единственото познание за Tesla беше, цитирам: "1 Tesla = 10000 Gauss"). Тези неща показват незнание на важни (в определено отношение) исторически факти и развития (както се опитвам да обясня, трябва да се четат неща в оригинал и само тогава човек би могъл да си направи, предполагаемо, правилни заключения), което е много важно за това какви познания се култивират и как се движат хората като съвкупност напред към (предполагаемо) определена цел. Иначе сама по себе си тази дискусия не ми е приятна, защото съм разбрал, че е трудно да убедиш хора (в каквото и да било), които са си изградили мнение, което е утвърждавано с години освен ако, те не са достигнали до степен сами да си променят мнението, което само по себе си е много трудно.
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 08:26:32 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #23 -: Януари 26, 2014, 09:36:58 pm »


 
Апологетите на Тесла нищо не казвате за патента на Тесла В тази тема:
http://mazeto.net/index.php/topic,6745.50.html
Човек, като теб, би трябвало да е наясно, че в един патент не са споменати техническите подробности, за успешно изработване на дадено устройство. Можеш да си разглеждаш патенти до припадък и пак нищо да не разбереш, как става и защо. Толкова от мен по въпроса.

@praktik

  • Гост
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #24 -: Януари 26, 2014, 10:07:29 pm »
В един променливотоков електродвигател, загубите са по големи поради токовете на фуко, които липсват в един правотоков електродвигател, не че и при него няма топлинни загуби, но са по малки. Та тази реактивна енергия от променливите токове, не се използва в полезна енергия, просто се расейва в пространството . Затова обаче са измислени хитрите енергоспестяващи уреди.
Базирани на преобразуването на реактивната енергия във активна.
http://energysaver.bg/

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #25 -: Януари 26, 2014, 11:13:45 pm »
Здравейте
Напомням, че ел двигателите се делят на постояннотокови или променливотокови само от външната ел верига, вътре магнитното поле е променливо. Какъв е смисъла да се усложнява двигателя, освен от конструктивни приложения? 
При променлив ток събирането е геометрично (векторно), при постоянен ток аритметично. При векторно смятане може да не тече ток, примерно в нулевия проводник на трифазна система. Променливият ток лесно става постоянен (пулсиращ) с изправител.
« Последна редакция: Януари 26, 2014, 11:19:44 pm от mi68 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #26 -: Януари 26, 2014, 11:19:43 pm »
Цитат
Например:
"капацитета на проводника"
Не чадо един проводник няма капацитет има индуктивност, капацитета е МЕЖДУ ДВА ПРОВОДНИКА А СЪЩО ТАКА МЕЖДУ ПРОВОДНИК И ЗЕМЯ
Вземи зарежи тези 18 страници словоблудства и се опитай да дадеш кратко ясно и смислено обяснение как така постоянният или правият ток се губи повече в мрежата ама цитирай физическо явление а не риторични пируети за моята теза за 400 волта защото тази теза си я изсмукваш от пръстите.
МОЯТА ТЕЗА Е, ЧЕ ПРИ РАВНИ ВСИЧКИ ДРУГИ ОБСТОЯТЕЛСТВА ПРОМЕНЛИВИЯТ ТОК СЕ ГУБИ ПОВЕЧЕ ОТ ПРАВИЯ ЗАГУБИТЕ ИДВАТ ОТ ИНДУКТИВНОСТ И КАПАЦИТЕТ
Това не е теоретична концепция това е факт от практиката лично съм го усетил и измервал не един път. Та си мисля по добре не се опитвай да ме оборваш по този въпрос глупави и безсмислени напъни ще са да изкараш черното бяло и обратното.   

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #27 -: Януари 26, 2014, 11:32:18 pm »
Радико,
На теория е така, но има практически и други фактори. Честотата е ниска 50-60Хц индуктивността е малка и капацитета.  С трансформатор лесно се дига напрежението и токът става нищожен. Има и постояннотокови далекопроводи, защото възникват вълнови проблеми като междуконтинентални далекопроводи. Като се тегли чертата това е най-добро, утре като се внедри СЕ, електроцентралата става персонална, кеф ти постоянен, кеф ти променлив ток, за всичко има приложения.
« Последна редакция: Януари 26, 2014, 11:34:54 pm от mi68 »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #28 -: Януари 27, 2014, 12:28:47 am »
Не чадо един проводник няма капацитет има индуктивност, капацитета е МЕЖДУ ДВА ПРОВОДНИКА А СЪЩО ТАКА МЕЖДУ ПРОВОДНИК И ЗЕМЯ
За съжаление това беше цитат от по горния твой коментар. Това което изписваш с главни букви е добре казано, обаче е хубаво и да е разбрано, защото както се вижда повтаряш едно и също нещо, понеже Земята е проводник, тоест "проводник и земя" са два проводника. Ами ако няма проводници, означава ли това, че няма капацитет? Интересен въпрос, и определено не е заблуждаващ.

Цитат
МОЯТА ТЕЗА Е, ЧЕ ПРИ РАВНИ ВСИЧКИ ДРУГИ ОБСТОЯТЕЛСТВА ПРОМЕНЛИВИЯТ ТОК СЕ ГУБИ ПОВЕЧЕ ОТ ПРАВИЯ ЗАГУБИТЕ ИДВАТ ОТ ИНДУКТИВНОСТ И КАПАЦИТЕТ
Хубаво е човек да има теза и да я подкрепя с практически опити. Но също така е хубаво да прочита какво са мислили, писали и експериментирали хората преди 120 години. Щом като си измервал, много хубаво, напиши публикувай и хората (може би) ще го оценят. Но е добре за знаеш срещу кого излизаш тогава ( определено не срещу мен ).
Както казах това не е моя теза а е на Heaviside. Затова е добре да прочетеш това: "On the Self-Induction of Wires" (Art XXXV, vol. II) Philophical Magazine 1886-7

Ето и една извадка ( Heaviside защитавайки тезата си, в отношение на университетски професори, в този случай, които са поддържали твоята теза) забележи че тук се говори за индукция при телефонни сигнали, които, както знаем са с много по-високи честоти от тази на стандартното променливо напрежение, и от там, при съразмерна сила на напрежението, съответно с много по-висока индукция на единица мощност:

"On the other side, was my theory asserting that owning to to the rapidity of telephonic changes of current inertia was not negligible, that it was often important, and sometimes, as in the case of wires of low resistance, even a dominating factor. Furthermore, that it was not harmful, but was on the contrary, beneficial in its effects, which was, in fact, the very reason why long-distance telephony was successful." - "От другата страна, беше моята теория убеждаваща, че благодарение на високата честота на телефонните сигнали, инерцията на електрическото течение не за пренебрегване, и че е често много важна, и понякога, както при кабели с ниско съпротивление, дори доминантен фактор. Още повече, че това не е вредно, а обратното, положително във своя ефект, което де факто, е основната причина далеко-дистанционното предаване на сигнали да бъде успешно." (http://books.google.com/books?id=bU7PAAAAMAAJ   Preface p. ix )

Ако имаш някакви проблеми отнеси ги към Heaviside, но преди това, пак препоръчвам прочети, оригиналната научна литература.

« Последна редакция: Януари 27, 2014, 08:11:40 am от Maistora52 »

Неактивен sednal

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 12
Re: За Гениите - ПОКЛОН!
« Отговор #29 -: Януари 27, 2014, 09:44:56 am »
Всъщност проводниците (както и метални сфери и други) имат капацитет зависещ от площта и формата им.