Автор Тема: Размисли за магнити, магнитопроводи, трансформатори и други такива  (Прочетена 3763 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Доста отдавна разсъждавам върху този проблем безрезултатно. Затова реших да спретна няколко картинки да илюстрирам проблема по ясно и да разсъждаваме заедно. На картинка 1. съм нарисувал една бобина и някаква електронна платка примерно. На картинка 2. се вижда какво се случва когато протече ток през бобинката:
Започва да се смущава платката. Решението е магнитен екран "който си е обикновен магнитопровод" показан на картинка 3. Ако токът през бобинката е по голям се налага магнитния екран да бъде като на картинка 4. Тогава магнитното поле се екранира напълно поне до насищането на магнитопровода. Е сега въпроса ми е какво предизвиква тока във втората бобинка от картинка 5. при положение, че всичкото магнитно поле е екранирано - шунтирано от магнитопровода, както е показано на картинка 5. Нещо не ми се връзва обяснението от учебниците. Логиката е някаква друга според мен.   

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Радико ! Тези картинки до някъде ми напомнят на клип който пуснах в "разработките на clanzers" ! Предполагам че си го виждал защото имаш коментари в тази тема ! Все пак насочвам ! Виж #119 revers na bobina 5 ! Като натискам котвата на релето променям поляритета (+ -) на изводите на бобината !  Клатенето на "люлката" ми дава повод да си мисля че полето се затваря (както е моделът на Ампер) ! А не както посочваш на картинка 2 ! Ако искам да разбера докъде стига силата на полето използвам тънка MDF плоскост ! Посипвам отгоре с железни частици отдолу поставям магнита и при достатъчно мощно поле се наблюдава разположението на линиите ! Дали съм помогнал ?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Естествено, че се затваря. Приеми, че съм го нарисувал така просто за повече прегледност, но това което казваш не променя нищо нито отговаря на въпроса свързан с картинка 5.   По скоро се налага мисълта за друга сила или да го наречем поле което действа в случая.

@praktik

  • Гост
Радико, на картинка №5 е изобразено две бобини разположени от двете страни на магнитопровод. Едната бобина създава променливо магнитно поле, което индуктира напрежение във другата бобина. Какво те учудва  това .

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Картинка №5 е затворена магнитна верига и важи з-н на Фарадей за електромагнитна индукция. Другите картинки е отворена магнитна верига и з-н на Фарадей не важи напълно, може се ползва с някой уговорки и уточнения, започва да важи индукция на  на Лоренц.
« Последна редакция: Януари 20, 2014, 09:50:14 pm от mi68 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Аз разбирам за картинка 5 че Радико има в предвид не променливо а постоянно ! За променливо нещата са ясни ! При постоянно имаме индуктиране  във втората бобина при изключване на първата ! Полето на първата се свива и индуктира импулс във втората ! Или пак нещо не съм доразбрал ?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Явно нещо не съм се доизказал правилно. Нали магнитопровода служи за екран и предпазва платката от полето. Значи би трябвало да предпазва и втората бобинка от полето разликата в местоположенията на платката и бобинката не е от съществено значение за принципа. едно и също нещо променливото поле което е внасяло шум в платката и тя е бръмчала изчезва пък в бобинката напротив става повече. Някакви идеи за нещо като напречни или перпендикулярни полета да сте срещали някъде  на мен ми се върти нещо такова в главата. Поле посредник или съпътстващо но с различни свойства.
Не знам какво е но електромагнетизма не е това което пише по учебниците.