Автор Тема: Какво е това магнитен комутатор  (Прочетена 23289 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Какво е това магнитен комутатор
« -: Декември 12, 2013, 11:22:35 am »
Тук искам да изразя моето мнение за тези устройства. Гледам, че са се изписали маса неща по въпроса, повечето от които на мен лично ми се виждат меко казано наивни, а има и такива които не мога да определя като нищо друго освен като явна измама.
В мой стар стил първо ще разгледам нещо по опростено и познато подчиняващо се на общи закони. Като например електричеството, нали електромагнетизма е всъщност едно и също нещо "не е сигурно, но в контекста това твърдение може да се счита за задоволително вярно"
та така заменяме източника на постоянно магнитно поле с източник на постоянно напрежение и очакваме да получим някакво променливо напрежение. остана да заменим с нещо магнитопроводите и бобините. Както и да ги разглеждам не мога да ги квалифицирам по друг начин освен като пасивни елементи. Значи, ако успееме да направиме работещ електрически генератор само с пасивни елементи "проводници съпротивления, кондензатори и бобини" Това означава, че най вероятно е възможно да направиме и генератор използващ постоянно магнитно захранване само с пасивни елементи.  В противния случай ще са необходими и активни компоненти. Такива които променят магнитните си свойства под въздействие на други сили или магнитни полупроводници "диоди и транзистори" Според мен колкото парче медна тел може да се превърне при подходящо връзване на възел в транзистор, толкова и парче желязна ламарина "магнитопровод" може да се превърне в активен елемент.
Струва ми се, че за успех е необходима сериозна промяна на идеята.
Впрочем нека първо да видиме дали пък някой не се сеща за схема на генератор със пасивни елементи това би преобърнало концепцията ми наопаки

П.П. електрическият дъгов разряд не може да се причисли към пасивните елементи.         

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #1 -: Декември 12, 2013, 12:48:15 pm »
Радико, като пишеш нещо и го характеризираш като наивно или явна измама, вземи го  покажи да го видят всички, де ?! В противен случай става само бла-бла  >:(.
та така заменяме източника на постоянно магнитно поле с източник на постоянно напрежение и очакваме да получим някакво променливо напрежение. остана да заменим с нещо магнитопроводите и бобините. Както и да ги разглеждам не мога да ги квалифицирам по друг начин освен като пасивни елементи. Значи, ако успееме да направиме работещ електрически генератор само с пасивни елементи "проводници съпротивления, кондензатори и бобини" Това означава, че най вероятно е възможно да направиме и генератор използващ постоянно магнитно захранване само с пасивни елементи.  В противния случай ще са необходими и активни компоненти. Такива които променят магнитните си свойства под въздействие на други сили или магнитни полупроводници "диоди и транзистори" Според мен колкото парче медна тел може да се превърне при подходящо връзване на възел в транзистор, толкова и парче желязна ламарина "магнитопровод" може да се превърне в активен елемент.   
Фатална грешка, колега...е тва удебеленото в червено. Магнитният комутатор (КМП) е абсолютен аналог на усилвателен електронен елемент с три извода - вход, изход, управление. По характеристики прилича на MOSFET транзистор в режим на управляемо съпротивление. Аналогия -> с гейтовото напрежение управляме плавно съпротивлението на канала на транзистора / с тока през управляващата намотка на комутатора управляваме неговото съпротивление в магнитната верига. Идеята е това да става барзо с кратки импулси, а не плавно, какта при магнитните усилватели.
Това мисля стига, щото неща като насищане на магнитопровод, магнитни вериги и т.н. сме ги дъвкали много пъти. Явно без особен резултат.
Извинявам се, ако нещо е прозвучало наивно или съм въвел неволно някого в заблуждение  :)

Е за това искам ограничен достъп, колеги...за да не предъвкваме едно и също N-бр. пъти. а дали ще се промени концепцията врметето ще покаже...и опита, де  ;)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #2 -: Декември 12, 2013, 01:01:13 pm »
getca
http://mazeto.net/index.php/topic,8201.0.html
Виж една графика, която бях публикувал на зависимост на силата на привличане на два магнита от разстоянието между тях. Има момент когато отблъскващи се магнити се привличат. Идеята ми е за механичен комутатор чието комутиране да става с разнополярни импулси за превключване само на магнитната верига, а после подръжката на самата магнитна верига да е от привличането на магнитите. Май подобно на стъпков двигател би трябвало да се получи. Все още умувам по идеята.
В тези постове има и електрико-магнитните аналогии.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #3 -: Декември 12, 2013, 02:23:27 pm »
getca
Изобщо не виждам и идея за аналогия с Мосфета, при него както знаещ се получава промяна свойствата на средата "полупроводник" под въздействието на електрическо поле докато тук по скоро аналогията е, че се опитваме да променим тока в един пасивен проводник с ниска проводимост "резистор" с добавяне на още ток от друг източник през него. Да може и ще има ефект тогава когато "магнитопровода" който използваш има свойствата на магнитен полупроводник а не на магнитен проводник. Необходим е материал различен от проста железна сърцевина независимо магнитно мека, твърда или каквато и да е. 

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #4 -: Декември 12, 2013, 07:33:58 pm »
Радико, като аналогия на съпротивление в електротехниката, тук съществува явлението магнитно съпротивление. Разпределението на магнитният поток в една магнитна верига се определя по същият начин, както и тока в една електрическа верига. Когато магнитното съпротивление на част от веригата може да се променя чрез подаване на управляващо напрежение, то тази верига може да се разглежда като аналог на транзистора (не съм сигурен като биполярен или полеви). Магнитното съпротивление е обратно пропорционално на магнитната проницаемост на средата. При магнитномеките материали тази проницаемост може да се променя от стойности няколко десетки или стотици хиляди до приблизително 1 само чрез промяна на магнитното насищане.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #5 -: Декември 12, 2013, 07:43:58 pm »
не съм сигурен като биполярен или полеви

Предполагам полеви, тъй като идеята е магнитният поток на шунта да не преминава през комутираната верига.

GTV

  • Гост
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #6 -: Декември 12, 2013, 08:01:38 pm »
Възмутен съм от модерацията на Форума! Първо се отваря тема на Практик, а сега и на Радико, като общото между тях е че не знаят що е това квадратно уравнение.
  Момчета има поне четири теми над Вас! Ако сте решили да събаряте Форума няма да ви е толкова лесно!
 Хайде Гетца, Хайде Бат-Ванко скачайте в модерацията че не остана какво да се спасява!
     Писна ми от теми КАК ДА ТОПИМЕ ЖЕЛЕЗО или ТРЕБЕ МИ ХЛОР :'(
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 08:08:06 pm от GTV »

@praktik

  • Гост
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #7 -: Декември 12, 2013, 08:42:15 pm »
Възмутен съм от модерацията на Форума! Първо се отваря тема на Практик, а сега и на Радико, като общото между тях е че не знаят що е това квадратно уравнение.
  Момчета има поне четири теми над Вас! Ако сте решили да събаряте Форума няма да ви е толкова лесно!
 Хайде Гетца, Хайде Бат-Ванко скачайте в модерацията че не остана какво да се спасява!
     Писна ми от теми КАК ДА ТОПИМЕ ЖЕЛЕЗО или ТРЕБЕ МИ ХЛОР :'(

Кво ти стана бе психопат  >:(

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #8 -: Декември 12, 2013, 09:43:04 pm »
И аз бих помолил психопата да цапа с обидни квалификации други теми.
Bat_Vanko транзисторите имат един параметър означаван с Бета "нямам тази буква на клавиатурата" нали си спомняш
когато коефициента на усилване е 1 или по малък това е пасивен елемент
когато е 2, 50, 200, 2000 това вече е активен елемент. Кои знае защо магнитни комутатори изпълнени с бирени капачки или консервна ламарина имат коефициент на усилване, предаване под 1. Регулирането с подмагнитване е възможно само когато с постоянно поле влияеш на изменението на другото поле, в случая слагате каруцата пред коня искате с изменението на другото поле да влияете на постоянното, но ядец. Не става. Не задължавам никого с мнението си който иска да продължава още 10 години да си копае на където си иска. Играйте си с празни консервни кутии, че е по безопасно.   Успех на всички.     


















Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #9 -: Декември 12, 2013, 10:06:07 pm »
Кои знае защо магнитни комутатори изпълнени с бирени капачки или консервна ламарина имат коефициент на усилване, предаване под 1. Регулирането с подмагнитване е възможно само когато с постоянно поле влияеш на изменението на другото поле, в случая слагате каруцата пред коня искате с изменението на другото поле да влияете на постоянното, но ядец. Не става.   
Радико когато направиш транзистор от бирената бутилка, то и аз ще направя магнитен комутатор от капачките! ;D Може и така да стане, но "...кравата си иска бик!" Аз работя със съвременни нанокристални магнитно меки материали, които имат ред предимства пред бирените капачки! Не знам на теб ли да вярвам или на тесламетъра за експериментите ми? Когато някой започне да произвежда масово магнитни комутатори може да въведе в каталозите параметъра "тета" например ... но дотогава...
Празното говорене шества в този форум! Но докато практик все още търси своето призвание и поприще, то ти май си го намерил!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #10 -: Декември 12, 2013, 10:36:25 pm »
Цитат
но "...кравата си иска бик!" Аз работя със съвременни нанокристални магнитно меки материали
Е за това приказвам ама не знам защо никои не ме разбира.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Какво е това магнитен комутатор
« Отговор #11 -: Декември 12, 2013, 11:54:32 pm »
Здравейте,
Този магнитен комутатор по отворена верига или затворена работи? До колкото разбирам по затворена. Трябва два параметъра да се изменят. Правят се сравнения с транзистор. Транзисторът е активен елемент, генератор става за сметка на външен източник   може би става с постоянен магнит. Какъв е смисъла на темата? Усъвършенстване на магнитни вериги или забавление, ползваме скъпи материали. Може се намери практическо приложение. Все едно комутатор с транзистор, кажете приложения!
Ако се работи по отворена магнитна верига достатъчен е един параметър за изменение. Голям проблем е ниското КПД, подобно на реактивен двигател (при големи мащаби това може да се обърне). 
Магнитното поле поражда електрично при комутация на магнитно поле трябва се смени концепцията, трябва се ползват пимерно конусни и асиметрични трансформатори.
Темата за мен е теоретично и логически сбъркана и неинтересна.
« Последна редакция: Декември 13, 2013, 12:27:44 am от mi68 »