Автор Тема: търся хлор  (Прочетена 42648 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: търся хлор
« Отговор #15 -: Декември 07, 2013, 08:37:06 pm »
Мога само да попитам откъде го купуват, това ще стане утре и да ти пиша.

@praktik

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #16 -: Декември 07, 2013, 08:46:49 pm »
Krasias не съм сигурен, така че не споря. Още повече че ти работиш с хлор.
Сашо , ако не човека му е за охлаждане има толкова други методи много по-безопасни че няма смисъл да се коментира :)

И като спомена за охлаждане ( не че темата е затова де ) тука ли някъде бях чел че пакет ( батерия ) от Пелтиета може да достигне доста ниски температури от порядъка на -70 и надолу градуса.

Каква е тази батерия пелтиета, дето можело да се постигне от -70 градуса надолу. Трябват ми по ниски температури от тази във фризерите.

bdimov

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #17 -: Декември 07, 2013, 09:07:10 pm »
Каква е тази батерия пелтиета, дето можело да се постигне от -70 градуса надолу. Трябват ми по ниски температури от тази във фризерите.
Ами знаете че Пелтие елементите, когато им се подава прав ток от едната страна се охлажда за сметка на загряване от другата ( Така работят и евтините диспенсери за минерална вода. Два съда за вода, топла и студена и между тях пелтието, което хем охлажда едната хем загрява другата. Мисля че съда за охлажданата вода е около 3 пъти по-голям като обем от загряваната ).
Та като се налепят едно за друго няколко пелтиета и им се подаде прав ток едното охлажда от едната страна и загрява от другата, после загряваната страна тъй като е долепена до другото пелтие се охлажда от него, което загрява от другата и т.н. Само не съм сигурен че пакета от пелтиета е от еднакви такива или всяко следващо е по-мощно от предходното ( знае се че има най-различни пелтиета с най-различни мощности и работни напрежения ). Така най-охладената страна на първото пелтие може да достигне доста ниски температури.
В другия вариант, когато на пелтието не се подава ток, а се нагрява с външен източник от едната страна и се охлажда от другата то същото произвежда Е.Д.Н.

@praktik

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #18 -: Декември 07, 2013, 09:18:31 pm »
Ами знаете че Пелтие елементите, когато им се подава прав ток от едната страна се охлажда за сметка на загряване от другата ( Така работят и евтините диспенсери за минерална вода. Два съда за вода, топла и студена и между тях пелтието, което хем охлажда едната хем загрява другата. Мисля че съда за охлажданата вода е около 3 пъти по-голям като обем от загряваната ).
Та като се налепят едно за друго няколко пелтиета и им се подаде прав ток едното охлажда от едната страна и загрява от другата, после загряваната страна тъй като е долепена до другото пелтие се охлажда от него, което загрява от другата и т.н. Само не съм сигурен че пакета от пелтиета е от еднакви такива или всяко следващо е по-мощно от предходното ( знае се че има най-различни пелтиета с най-различни мощности и работни напрежения ). Така най-охладената страна на първото пелтие може да достигне доста ниски температури.
В другия вариант, когато на пелтието не се подава ток, а се нагрява с външен източник от едната страна и се охлажда от другата то същото произвежда Е.Д.Н.

У, чудо, ами какво напрежение може да се получи от такова пелтие, примерно, лятно време ако се охлажда със лед от едната му страна, пък другата да се нагрява с слънчев рефлектор ? Акумулатор дали ще може да зарежда ? акумулаторът ще ми трябва, щото по една седмица кисна на язовира, и трябва да го зареждам периодически. Но това става само лятно време.

bdimov

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #19 -: Декември 07, 2013, 10:56:51 pm »
Това вече нямам представа. Взимаш едно за проба правиш експерименти и смяташ. Но казваш лято/язовир и т.н. Та от цялата тази картинка не знам откъде ще дойде леда в такива количества.
Аз съм си мислел друго. Ако се наредят достатъчен брой в панел, от едната страна да се нагрява от слънцето ( лятото залепени на черна ламарина ) , а от другата да се измисли начин да се обливат постоянно с тънък слой вода. Този начин е приложим за селски район, където има много вода за поливане и няма да е проблем. Примерно в района на Пазарджик и по-точно село Дебръщица. Някога като ходех за по-дълго време помня че имаше една тръба от която поливаха. Той ми беше казал че това е била някаква каптажна вода, която принципно не била за питейни нужди, а за поливане и цената на кубик вода била символична. Тази вода излизаше на 7-8 градуса. Черна ламарина лятото минава 100-те та и даже понякога 120-130 градуса. Това е доста голяма температурна разлика, пък и си поливаш двора  ;D

Мисля да приключим тези приказки поне в тази тема, защото много е разводнихме.   

@praktik

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #20 -: Декември 07, 2013, 11:04:06 pm »
Сега ще ти кажа за леда, може да ти е от полза. Фризер имаш ли , ако имаш слагаш зареждаш го със 2 литрови пластмасови шишета от безалкохолно или бира пълни с вода. Колкото повече шишета, толкова по добре. Ако имаш дворно място правиш изкоп примерно 2х2х2 метра, шахта, стените я термоизолираш със стеропор, и капак пак от стеропор. Слагаш замръзналата вода в пластмасовите шишета или туби, слагаш капака и отгоре пръст, и имаш лед в продължение на около 24 часа в най големите летни жеги. :)
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 11:09:06 pm от @praktik »

bdimov

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #21 -: Декември 07, 2013, 11:09:39 pm »
Абе така е ама тоя фризер докато замрази примерно 50 или 100 шишета по 2 литра, доста пъти ще врътне електромера, а и доста време ще отнеме. Иначе така със замразени бутилки си охлаждам лятото шпиндел мотора на CNC-то ( защото е с водна риза )

@praktik

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #22 -: Декември 07, 2013, 11:15:41 pm »
Абе така е ама тоя фризер докато замрази примерно 50 или 100 шишета по 2 литра, доста пъти ще врътне електромера, а и доста време ще отнеме. Иначе така със замразени бутилки си охлаждам лятото шпиндел мотора на CNC-то ( защото е с водна риза )
Моят фризер е с чекмеджета, и във всяко чекмедже слагам по 3 бутилки 2 литрови. Замразява ги за една нощ. Е ще врътне малко повечко електромера но няма да е колкото една 2киловатова печка.

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: търся хлор
« Отговор #23 -: Декември 08, 2013, 12:36:45 pm »
dimko1 хлора се изсушава като се прекарва през водоотнемащи химикали, такива са конц.сярна киселина или двуфосфорен петоокис предполагам, че има и по- евтини методи за изсушаването, а за втечняване се използва метода на адиабатното разширяване на сгъстени газове, при което те се втечняват. По подобен метод се получава и течен кислород. Ето линк за един изсушител http://www.sovel.eu/silicagel.xhtml
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 04:45:24 pm от Maistora52 »

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: търся хлор
« Отговор #24 -: Декември 08, 2013, 12:58:12 pm »
У, чудо, ами какво напрежение може да се получи от такова пелтие, примерно, лятно време ако се охлажда със лед от едната му страна, пък другата да се нагрява с слънчев рефлектор ? Акумулатор дали ще може да зарежда ? акумулаторът ще ми трябва, щото по една седмица кисна на язовира, и трябва да го зареждам периодически. Но това става само лятно време.
гледах на един руски клип един елемент на пелтие залепен за едно канче с вода и загряват канчето на обикновен огън ,а от клемите на елемента захранваха зарядното на джиесема бяха някакви ловци във тайгата , а тук нещо подобно http://www.vbox7.com/play:8defcde122
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 04:45:52 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #25 -: Декември 08, 2013, 01:33:18 pm »
гледах на един руски клип един елемент на пелтие залепен за едно канче с вода и загряват канчето на обикновен огън ,а от клемите на елемента захранваха зарядното на джиесема бяха някакви ловци във тайгата , атук нещо подобно http://www.vbox7.com/play:8defcde122

Да, практично и полезно  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: търся хлор
« Отговор #26 -: Декември 08, 2013, 02:19:51 pm »
Само да вметна:
Пелтие елемент направен с използване на метала Самарий има КПД над 60%
Което надвишава повечето топлинни двигатели включително и стърлинговия.

@praktik

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #27 -: Декември 08, 2013, 03:33:58 pm »
Само да вметна:
Пелтие елемент направен с използване на метала Самарий има КПД над 60%
Което надвишава повечето топлинни двигатели включително и стърлинговия.
Имаш ли информация за този вид пелтие, продава ли се.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: търся хлор
« Отговор #28 -: Декември 08, 2013, 05:41:35 pm »
За съжаление до сега не съм открил подобно нещо в нета, само откъслечни данни и недомлъвки за устройства в които е вложен такъв елемент на баснословни цени.
Преди доста време канадска фирма имаше намерение да прави такива домашни ядрени реактори с мощност до 50 киловата. После както се сещате някой развали нещата. със сигурност на този принцип вече 30 и повече години безотказно работят "Батерийте" на Вояджърите. на 13 милиярда километра от земята. Напоследък наблюдавам бясна патентна активност за неща свързани с този и подобни ефекти досега смятани за меко казано ексцентрични. 

bdimov

  • Гост
Re: търся хлор
« Отговор #29 -: Декември 08, 2013, 06:04:55 pm »
Радико - не разбрах малко за Самария. Имаш в предвид че пелтиетата, при които се използва Самарий имат КПД 60% или че по принцип в пелтието се използва този елемент.
Колкото до намирането на такива елементи мисля че вече ги има под път и над път.  За справка
 http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82+%D0%BD%D0%B0+%D0%9F%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B8%D0%B5+TEC1-12710+89W

Този 89W елемент ако приемем че КПД-то му е 60% то при загряване/охлаждане с необходимата Т-разлика ще получим 53W. Цена на дребно ( в посочения магазин ) е 36 лева т.е. 360 лева за 530W или около 650 лева за киловат. Не знам ( защото не съм гледал ) , как вървят цените на фотоволтаиците ват/лев. на "вятърните мелници" и т.н. и дали има смисъл да се напряга човек да мисли по темата макар че това са различни начини за получаване на енергия и не може да ги сравняваме тотално.

П.С. Темата все пак не беше ли "търся хлор"  :D Не съм гледал из форума но ако няма тема да пелтиенцата и тяхното приложение по-добре да си отворим  друга тема , модератора да премести оспамването тук и да се понаредят малко нещата :)

« Последна редакция: Декември 08, 2013, 08:46:49 pm от Maistora52 »