Автор Тема: Инфрачервени отоплителни панели  (Прочетена 33063 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Инфрачервени отоплителни панели
« -: Ноември 29, 2013, 09:47:11 pm »
Интересува ме някой има ли опит с "инфрачервеното отопление". Мисля да си купя един малък/средно мощен панел и да го пробвам. Има най-различни, можете ли да препоръчате и споделите мнение за някой от видовете.
Също съм хвърлил око и на светодиодните нагреватели, които не ги срещам в България. :)

Цитат
ПРИНЦИП НА РАБОТА
Основният принцип е, че с инфрачервеното лъчение се затоплят твърдите обекти, а не въздуха.

МИНУСИ НА КОНВЕНЦИОНАЛНОТО ОТОПЛЕНИЕ
Влагата във въздуха кондензира върху студените стени, което води до образуване на плесен и влага
Постоянното движение на въздуха разнася прах
Температурните разлики причиняват течения
Затоплянето на въздуха има няколко отрицателни ефекта. Първо, това е движението на въздушни маси в стаята, когато топлият въздух се вдига нагоре, а студеният пада надолу. Това води до големи температурни разлики, които ние усещаме, например чрез студения под. Второ, движещият се въздух вдига прах и частици, които след това ние вдишваме в белите си дробове.
 
От физиологична гледна точка, хладният въздух е много по-здравословен от топлия – просто си помислете за отпускаща зимна разходка! Друг ключов фактор е, че въздухът в дадена сграда има нужда да бъде освежаван често чрез  проветряване – но когато топлината се съдържа в самия въздух, това означава много енергия да бъде изхвърлена през прозореца. Друг проблем се случва, когато топлият въздух кондензира върху студената стена. По този начин може да се развие мухъл, който също оказва влияние на нашето здраве.

ПЛЮСОВЕТЕ НА ИНФРАЧЕРВЕНОТО ОТОПЛЕНИЕ НА REDWELL
Тъй като затопляме физически самата структура на стаята (стени, под, таван), както и директно човешкото тяло, ние можем да запазим топлинната енергия  много по-дълго. Това води до значителни спестявания на енергия. Щом стаята веднъж достигне желаната температура, отоплителния уред ще се изключи автоматично, докато не е необходимо отново да допълни топлината.
От презентацията на  Prof. Dr.-Ing. Habil Claus Meier.

Обектите и стените остават сухи и излъчват топлина
Инфрачервената топлина има положителен ефект върху хората
Те са икономични за закупуване и спестяват енергия по време на работа
 
Тъй като инфрачервените вълни топлят чрез излъчване, а не чрез конвекция, това не позволява движението на прах. Температурата на въздуха е по-ниска, отколкото тази на стените. По този начин, въздухът е свеж, без прах, и значително по-здравословен.


http://redwellbulgaria.com/10004691/bg/about-redwell/workprinciple.html
« Последна редакция: Ноември 30, 2013, 02:14:06 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2013, 09:52:27 pm »
 Що не пробваш с това
       http://ru.wikipedia.org/wiki/%CF%EE%EB%E8%E0%ED%E8%EB%E8%ED
 разбира се не и без помощта на Пировесо.......
« Последна редакция: Ноември 30, 2013, 02:10:52 pm от Maistora52 »

rpavlov

  • Гост
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #2 -: Ноември 30, 2013, 01:30:41 pm »
http://www.multithermsystems.com/e_sub201-11.html
Лепиш това зад тапет, картина, боядисано стъкло, под ламиниран паркет, на тавана и готово, имаш инфрачервено отопление.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #3 -: Ноември 30, 2013, 02:22:48 pm »
Имам впечатления от първите панели внесени в Б-я преди 10-15 години.
Казват го много ясно и в сайтовете - въздухът остава хладен. Личното усещане е като СТУД. Топли "грънци"!
Измишльотини. С 220W-атово харчиш за денонощие над 2 KW, а на практика мръзнеш като ЖП-спирач!
Трябва да седнеш или легнеш върху него, за да усетиш малко повече топлина.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #4 -: Ноември 30, 2013, 03:20:58 pm »
Това фолио излиза "без пари" 41 лв. за 70-90 вата, защото го дават по 20.96 лв. за линеен метър а мощността е посочена за квадратен метър пък ширината му е 50 см.
Ееее, писна ми от търговски трикове, няма ли да се засрамят бе м....та им лъжлива.
« Последна редакция: Февруари 10, 2014, 01:39:30 pm от GTV »

@praktik

  • Гост
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #5 -: Ноември 30, 2013, 04:11:46 pm »
това фолио излиз "без пари бе" 41 лв. за 70-90 вата щото го дават 20.96 лв. за линеен метър а мощността е посочена за квадратен метър пък ширината му е 50 см.
Ееее писна ми от търговски трикове нема ли да се засрамят бе мамицата им лъжлива.
Умен пост, по добре да използвам саксиите на Англичанина ;)
Между впрочем, ще експериментирам с тези саксии, само че със спирт вместо със свещи, да видя какво ще излезе.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #6 -: Ноември 30, 2013, 05:46:21 pm »
С най-евтиният инфрачервен отоплителен панел експериментирах през 90-те години: Алуминиево домакинско фолио се залепя на лист хартия, нарязва се ивици на зиг-заг, поставя се между два слоя тънък картон и се вакуумира в полиетиленово фолио. Такъв лист формат А4 нарязах на лентички 1 см и свързах последователно на нагревател 2 kW. Листа се изви заради различният коефициент на термично разширение, но издържа и не се запали. По изчисления трябваше да нарежа 6 кв.м - голямо рязане щеше да падне... и се отказах (тока все още беше евтин).

GTV

  • Гост
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #7 -: Ноември 30, 2013, 06:49:26 pm »
Това фолио развива 40-45 градуса, а ако се постави екран от алуминиево фолио, с 10-тина градуса повече. Може да се експериментира и с проводящ графитен спрей. То и на самото фолио пише че е с нано въглероден филм.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #8 -: Ноември 30, 2013, 08:10:34 pm »
Поръчах си панел Noirot Aurea SAS - дават ефективност над 90%. Към тези фолиа и кварцови реотани съм скептично настроен....
Toва със саксиите е интересно. Може да се използва метода на Тренчев. Плазмен разряд м/у водни електроди.
 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #9 -: Ноември 30, 2013, 09:07:31 pm »
 Радeв най-добри са конвекторите с открит реотан.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #10 -: Декември 01, 2013, 01:51:24 pm »
Аз ползвам ето това през последните две зими в квартирата ми в града където работя през седмицата! Токът ми от 12 лв през летните месеци става на ~60 лв през зимните. Сложил съм му часовников механизъм от 6 лв който го вкл в 17:00 т.е. 1.5 ч преди да се прибера от работа, и го изкл към 24ч през ноща. Сутрин го вкл 1ч преди да стана и го изкл във времето когато излизам за работа ~ 1.5 ч работа. Имам също така, бойлер 50л който през седмицата също с часовников механизъм се топли на нощна енергия от 3 до към 6 ч през ноща и се вкл към 17ч да покрия топлозагубите през деня докато ме няма, микровълнова, индукционен котлон и халогенни крушки навсякъде. Имам топлоизолация 4-5 см експандиран полистирол (стиропор) и "остъклена" тераса. На първи етаж съм и под мен има гражи които нямат изолация, от двете ми страни топлят, но определено се чувства липсата на изолация на пода.

П.П. А да... забравих, не разбирам що давате грешни пари за тези френски панели... тези българските вършат същата работа пък и някак си уж побутваме нашата си икономика по този начин... ама това си е лично моя гледна точка де.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #11 -: Декември 02, 2013, 06:50:03 am »
Имам известно впечатление от подобни дивотии - евентуално вършат някаква работа ако си чисто ГОЛ... например в банята...

За мен най-доброто и като субективно усещане, и като икономичност е подовото отопление, независимо дали е изпълнено с топла вода, ток или по някакъв друг начин.  При добра топлоизолация на помещението, при реална температура на въздуха 18-19'C субективното усещане е като за 22-23'С, т.е. 3-5 градуса "измама", с които се пресичат границата на комфорта. Обяснявам си го с това, че първо краката ти са винаги на топло - стъпили върху отопляващата повърхност, и второ - лицето ти е високо горе, вече в топлата горна половина от градиентно разпределения по температура въздух. Съответно като легнеш да спиш пък (ниско долу) си на хладно, което при добра завивка е супер. Има конвекция на въздуха, но е много слаба, понеже е разпределена по цялата площ на помещението, т.е. не вдига прахоляци и не прави петна с тях по тавана.

mayadob

  • Гост
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #12 -: Декември 21, 2013, 01:29:48 pm »
Знаете ли дали инфрачервеното отопление има вредни страни?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #13 -: Декември 21, 2013, 01:57:54 pm »
Някой купи ли си от фолиото?
Ако може да сподели.

Неактивен vesod

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 59
Re: Инфрачервени отоплителни панели
« Отговор #14 -: Декември 22, 2013, 09:32:31 am »
Някой купи ли си от фолиото?
Ако може да сподели.

Купих 1 m2 за проба.Монтирах го м/у 7 мл. изолация/депрон/ и 6 мл. ламинат. Температурата м/у фолиото и ламината е 48-50°C  , на ламината e 36-38°C . Скоро ще го разглобя и ще сложа алуминиево фолио м/у изолацията панела и ще споделя за резултати.