Автор Тема: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК  (Прочетена 16543 пъти)

GTV

  • Гост
РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« -: Ноември 29, 2013, 06:26:36 pm »
 Привет. Имам мобилен климатик на охлаждане който бях приспособил на термопомпа вода-въздух. Вярно ми служи почти две години, та реших да му дам малко почивка като го приспособя на рекуператор. Със съпругата ми пушиме като Икаруси и непрекъснато проветряваме от което  не можем да си стоплим основното помещение. Та идеята ми е да изкарвам задимения въздух през изпарителя и да вкарвам външен въздух през кондензаторната пита. Проблема ми е че климатика е с СОР - 3,2 на охлаждане и бързо му се обледенява изпарителя. Компресора харчи 4Ампера ток и е с кондензатор 25 микроФарада. Нужно ми е да му намаля мощноста за да не се обледенява изпарителя и да се получи по ефективана рекуперация. Мисля че компресора е с асинхронен двигател защото според означенията като че ли има възбуждаща намотка. Но пък има и кондензатор. Ако сменя кондензатора с друг с по-малка стоиност дали ще му падне мощноста? С асинхонните генератори имам някякъв опит но с двигателите хич и ми е нужна консултация за да не го прецакам. Все пак в най студените месеци не ме е оставял. :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #1 -: Ноември 29, 2013, 06:47:07 pm »
Не няма да стане.
Доколкото разбирам от написаното ползваш монофазен двигател. При тях кондензатора се използва само при първоначалното развъртане и след това се изключва. Най много да не може да тръгва ако намалиш кондензатора. Щом ползваш компресор от кола най простото решение би било двигател от автоматична пералня. На повечето от сегашните перални двигателите са колекторни и се управляват много лесно с един мосфет или със тиристор.
На неомонтана има много ефтина готова схема с обратна връзка, въпреки, че двигателите на пералните обикновенно имат вграден енкодер улесняващ регулирането на оборотите   

GTV

  • Гост
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #2 -: Ноември 29, 2013, 07:02:23 pm »
 Радико не си ме разбрал, автомобилния климатик се развърта по друг начин, но това е в по-следващ етап. ;)
  Климатика си е на охлаждане и е с компресор който се храни от мрежата. Проблема е да намаля мощноста на двигателя за да падне дебита на въздуха който е около 180 куб. метра  за час.
   Хайде давайте решения.
  Мислил съм и за Пелтие, но като че ли тази рекуперация е най -ефективна. Има и опции в света на свободната енергия. Идеята е при 0 градуса околна температура, да изхвърлям -4 градуса задимен въздух. Да не говорим за влагоуловител :)
« Последна редакция: Ноември 29, 2013, 07:11:01 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #3 -: Ноември 29, 2013, 07:13:35 pm »
GTV говориш за компресора а искаш да намалиш дебита на въздуха а дебита на въздуха е от вентилатора. Уточни моля те.

GTV

  • Гост
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #4 -: Ноември 29, 2013, 07:24:59 pm »
 Хайде да се съсредоточим към заданието. За да не се обледенява изпарителя са нужни 180 куб метри замърсен въздух с температура 16 градуса. Заледи ли се изпарителя рекуперацията свършва. Дайте да свалим мощноста на компресора за да падне квадратично дебита. Ако изхвърлям 180 куб м. изпарителя ще работи с много ниско КПД.
  П.П. Не се обърквайте, става дума за РЕКУПЕРАТОР! Рекуператора опреснява въздуха в помещението, ако може и с по-висока температура, като ползва натрупаната топлинна енергия в помещението. Това не е климатик!
« Последна редакция: Ноември 29, 2013, 07:34:26 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #5 -: Ноември 29, 2013, 07:59:38 pm »
 GTV замери самия компресор ако е с три извода и вътре има две намотки едната с по голямо съпротивление другата с по малко трябва да е асинхронен. А кондензатора може да е едновременно и пусков и работен. Ако намалиш кондензатора в случай че е и работен мощноста ще падне но не се знае дали ще тръгва. При тези двигатели само честотен инвертор оправя нещата ама е много скъп.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #6 -: Ноември 29, 2013, 08:56:10 pm »
GTV
Най-тъпото, което може да се направи е схема с управление на оборотите на двигателя на компресора. Навремето сме правили плавно регулиране на оборотите на ПЕРЛА пералня  ( с асинхронен двигател) с оптична обратна връзка по обороти и импулсно управление със синхронизация в нулата. Прекрасно си работеше, но трябва да има в началото пълно напрежение за да може да се развърти двигателя.
НО при теб няма как да се разберат оборотите (освен звуково :) ) така, че трябва да има друга обратна връзка, по която да се управлява : налягане, температура , влажност на обледеняване или други.

GTV

  • Гост
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #7 -: Ноември 29, 2013, 09:24:52 pm »
 Валекс,
GTV
Най-тъпото, което може да се направи е .......
и кво му е тъпото?
     От ветроенергетиката знам че че когато има порив на вятъра превключвам следващата група от реактивно възбуждане на мощноста....... ако става на дума за работа в паралел.

 Валекс, слаботоковата електроника няма нищо общо със силовата електротехника.
   
« Последна редакция: Ноември 29, 2013, 09:27:28 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #8 -: Ноември 29, 2013, 09:48:37 pm »
GTV виж това на страницата има и други разгледай ги http://www.sentera-controls.com/bulgarian/hvac-controllers/3-electronic-controllers/stk.html

mitko80

  • Гост
Re: РЕКУПЕРАТОР ОТ МОБИЛЕН КЛИМАТИК
« Отговор #9 -: Януари 03, 2014, 07:19:49 pm »


Моят мобилен климатик го закупих преди около 5 години от една позната търговска верига, която смятам, че всички знаят.

Ефективната рекуперация е важна за всяко семейство според мене.

Krasias благодаря за сайта много ми помогна.