Автор Тема: Въпрос за заряда в бобина  (Прочетена 36998 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Въпрос за заряда в бобина
« -: Ноември 22, 2013, 09:34:32 pm »
Знам, че не е тук мястото на тъпия ми въпрос, но не можах да намеря бързо в коя тема да го задам.
Въпросът ми е : къде се съхранява енергията на бобината (с и без сърцевина) след като се зареди (подаде и се постоянен ток или импулсен ток)?
Имаше подобен въпрос в форум за заряда на кондензатор - къде се запазва заяда?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #1 -: Ноември 22, 2013, 09:51:20 pm »
Заряда на кондензаторите се съхранява в диелектрика. За другите не съм сигурен дали може да се съхрани по някакъв начин енергията, по-скоро се преобразува. Има вариант соленоид да действа като плоча на кондензатор (намотка около PVC тръба примерно). Така при експеримент случайно установих, че тесловия ми тр-р зарежда PVC тръбата (поляризира молекулите) и след това, вече при изключен тр-р, като докоснеш някой от изводите на намотката прехвръква искра. В случая заряда се задържаше доста дълго в тръбата. Получи се кондензатор само с една плоча. Беше интересен опит, но не задълбах в него, че тогава целта ми беше съвсем друга.
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 10:15:20 pm от hyparh »

Velektra

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #2 -: Ноември 22, 2013, 09:56:39 pm »
Здравей, valex!
За мен енергията е движение, динамика. Думата "съхранява" ми говори за статика, за липса на движение.
Въпроса за кондензатора беше за неговия заряд, а и кондензатора това му е работа - да съхранява.
Така, че според мен бобината не съхранява нищо, най-малкото енергия.
Протичащия през нея ток поражда енергия, но бобината не я съхранява.
(Според мен).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #3 -: Ноември 22, 2013, 10:16:56 pm »
valex
Задаваш въпрос отговора на който е достоен за нобелова премия.
Няма да ти отговоря, защото това са много пари, пък аз вече не мога да пия толкова много и ще се поозоря докато ги изпия  ;D

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #4 -: Ноември 22, 2013, 10:17:09 pm »
Здравей, valex!
За мен енергията е движение, динамика. Думата "съхранява" ми говори за статика, за липса на движение.
Въпроса за кондензатора беше за неговия заряд, а и кондензатора това му е работа - да съхранява.
Така, че според мен бобината не съхранява нищо, най-малкото енергия.
Протичащия през нея ток поражда енергия, но бобината не я съхранява.
(Според мен).
напълно си прав  ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #5 -: Ноември 22, 2013, 10:23:37 pm »
Съхранява съхранява първото реле за време в света Едисон е реализирал като е добавил дебела дебела месингова намотка на късо към обикновенно реле.
Вярно не може да съхранява дълго време но това е по други причини В края на краищата всеки акумулатор кой по бързо кой по бавно губи съхранената енергия. Ако проводника е достатъчно проводим "свръхпроводник" ще я съхранява вечно.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #6 -: Ноември 22, 2013, 10:33:56 pm »
Типичен пример, за заряд на енергия в индуктивност е т.н. boost converter, step up, или повишаващ преобразовател ! Терминология от ключовите захранващи устройства (КЗУ) или импулсни захранвания ! Друг типичен пример е автомобилната бобина ! И т.н. ! И в двата случая, имаме ключ който пуска ток през бобината ! Създава се поле ! Когато ключа се отвори полето мигновено се свива и индуктира мощен импулс във вторична (примерно) ! Това е простият принцип ! Сега си помислете, какво се случва, ако отваряме, и затваряме ключа с висока честота ? Ще получим високо напрежение !

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #7 -: Ноември 22, 2013, 11:03:52 pm »
Съхранява съхранява първото реле за време в света Едисон е реализирал като е добавил дебела дебела месингова намотка на късо към обикновенно реле.
Вярно не може да съхранява дълго време но това е по други причини В края на краищата всеки акумулатор кой по бързо кой по бавно губи съхранената енергия. Ако проводника е достатъчно проводим "свръхпроводник" ще я съхранява вечно.
Не съхранява , преоБразува, от електрична в магнитна и обратно, кондензатора обаче си съхранява електричната, че трака  ;D

Velektra

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #8 -: Ноември 22, 2013, 11:08:22 pm »
Усетих, че така ще стане.
Пак ще трябва да уточним кой какво смята за енергия.
Електрическия ток, напрежение, натрупването на заряди енергия ли е? (само по себе си).

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #9 -: Ноември 22, 2013, 11:17:38 pm »
Усетих, че така ще стане.
Пак ще трябва да уточним кой какво смята за енергия.
Електрическия ток, напрежение, натрупването на заряди енергия ли е? (само по себе си).
Всичко изброено от теб е енергия, въпросът е каква е деликатността на тази енергия, ако енергията на електричният ток, е енергия на електроните или йоните в движение, тоест тяхна кинетична енергия. То какво е енергията на магнитното или електрично поле ? какъв е техният материален носител ? ето това е загадката на съвременната физика.
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 11:19:27 pm от @praktik »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #10 -: Ноември 22, 2013, 11:20:24 pm »
Всяко устройство съхраняващо енергия я преобразува Кондензатора не прави изключение.
Освен това според мен всяко устройство което приема някаква енергия за определен период от време и после отдава енергия за друг различен период от време акумулира енергия. Ако ще и периодите да се измерват в фемтосекунди щом има разминаване във времето е акумулатор, в смисъл началото на единият цикъл да е ясно разграничено от края на другия.
П.П. не  това не е загадката, това е строго пазената тайна.  ;D
За някои не е толкова загадка колкото за нас.
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 11:22:03 pm от Радико »

Velektra

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #11 -: Ноември 22, 2013, 11:38:47 pm »
Аз имах предвид нещо по-прозаично и просто:
"Енергията (на гръцки: ἐνέργεια — активност, работа) е скаларна физична величина, която характеризира способността на дадена система да променя състоянието на заобикалящата я среда или да извършва работа."

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #12 -: Ноември 23, 2013, 09:20:51 am »
Споменах за съхраняване на енергията (в смисъл статична енергия) по следната идея:
"Зареждаме" бобина (пускаме ток и го спираме). В този момент ако го разглеждаме в достатъчно къс период от времето може да се приеме за статична ситуация. Имаме в момента поле, което не се увеличава или намаля (изключен е тока). Елмагнитното поле е запасената енергия. Можен да нахнем в момента бобината, но полето ще си остане. Полето явно променя нещо в 'средата' защото в следващия момент 'средата' се стреми да премахне полето???? И полето почва да 'изчезва'. Това 'намаляне' на полето може да се използва за СЕ само ако 'намалянето' на полето е по-голямо от пъвоначалното 'увеличаване' (зареждане) на полето.
Кое може да увеличи 'намалянето' на полето? Отговора е за мен е - 'средата'. Само ако може да се накара 'средата' да 'разсейва' по-бързо или по-вече полето.
п.п. Защо поставяне на сърцевина в бобината увеличава запасената енергия (при еднакъв ток през нея ).
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 09:23:36 am от valex »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #13 -: Ноември 23, 2013, 10:14:18 am »

...... Защо поставяне на сърцевина в бобината увеличава запасената енергия (при еднакъв ток през нея ).

  Привет. Като че ли отговора не е труден, макар и за неудоволствие на Радико не винаги може да се обясни с думи прости.
 http://phys.tu-sofia.bg/ef/Phys%202/Lektzii/Magnetizum/10%20vupros.pdf

 П.П. Може би Бат-Ванко би могъл, като човек с повече опит. ;)
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 10:22:04 am от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Въпрос за заряда в бобина
« Отговор #14 -: Ноември 23, 2013, 10:58:10 am »
GTV
Това с формулите е ясно (и аз съм ги учил и държал изпити на тях). Аз търся някакво 'просточовешко' обяснение, което да ми свърши работа.
Формулите изразяват количествено нещата, а каква е същността на електромагнитното поле?
Има различни теории. В pdf-a например:
"Променливото магнитно поле поражда променливо електрично поле, то от своя страна поражда променливо магнитно поле ... При този процес се извършва непрекъснато преобразуване на енергията на електричното поле в енергия на магнитното полето."
Излиза, че имаме 'трептене' или 'генерации' на магнитното и електричното полета. Не съм чул някой да ги е засичал тези генерации? :)
А как стои въпроса с постоянното магнитно поле на магнитите? И то 'трепти'?
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 11:00:13 am от valex »