Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 75359 пъти)

CPU

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #30 -: Ноември 28, 2013, 01:47:40 pm »
Групата на Соленоида с плунжера и Лоста (кобилицата) вързан за плунжера няма да работят самостоятелно (преполагам) а ще задвижват друго тяло, което или ще се върти, или ще се движи постъпателно. От там трябва да се вземе синхронизиран сигнал, който да включва соленоида, за да може тласъците от енергия да вършат някаква работа.
Сензора може да е индуктивен, Хол, оптрон с въздушна междина, мех. контакт и т.н.
Енергията на импулсите ще се дозира чрез напрежението и ще доведе до регулиране на оборотите, по аналогия например с парната машина - повече пара, или с ДВГ - повече горивна смес.
Схемата не е решаваща, по-важна е концепцията на задвижването.

Като вариант може да се погледне към актюатора на главите на харддиска.

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #31 -: Ноември 28, 2013, 02:14:03 pm »
ЧАКАМ ЕЛЕКТРОННАТА СХЕМА
Схемата е лесна, ама не си споменал как да дърпа!
Само ляво, само дясно или и двете?
Направи блок-схема, за да се разбере... така ще е по-лесно!  Понеже не мога да разбера замисъла :(...

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #32 -: Ноември 28, 2013, 04:38:59 pm »
Имам чувството, че разговарям с деца от предучилищна...
Толкова е ясно заданието, че няма докъде...
Ето ви няколко схеми.
Имаме Диск - това голямото, плоското, облото... вид много широк и нисък цилиндър...
Имаме соленоид - това малкото, издълженото, също обло... вид тесен, издължен цилиндър...
Имаме плунжер на соленоида - виолетов на цвят
Имаме една къса рейка (хоризонтална) - кафява - с два отвора за стиковка с плунжера и другата рейка.
Имаме и една дълга рейка (вертикална) - светла охра с един отвор за стиковка с късата рейка.
На тази дълга рейка имаме неподвижно инсталиран магнит.
Магнитът лагерува - виждат се местата на лагеруване.
ТОЧКА.
Хайде сега, всички да четат внимателно какво съм обяснил, и да мислят за схема (с обикновени транзистори и диоди), с която да подавам ИМПУЛСНО 12 волта ПРАВ ТОК на соленоида и да мога да променям честотата на тези импулси от 1 Hz до 200 Hz.
Приемаме, че намотката (бобината) на соленоида харчи 1-2 А.
Специално за Ctah - активното движение на плунжера е двупосочно (има такива соленоиди), но ако ви затруднява - смятайте, че е еднопосочно - няма значение соленоидът дали дърпа или бута, просто ако е двупосочно активното движение на плунжера схемите са две и се управляват с оптрон.
И още - един тласък на соленоида е за половин оборот на диска. Другата половина от въртенето на диска ще се управлява от втори соленоид - разположен диаметрално на нарисувания, като импулсите и тласъците на двата соленоида ще се редуват.
...
Има ли още нещо неясно в заданието? Питайте - търпението ми да обяснявам като на първолаци е огромно.
Сега ще видим кой е "в час" и кой пише "за да не заспи"!
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 04:52:43 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #33 -: Ноември 28, 2013, 06:00:44 pm »
   Майсторе, не казваш колко ще е ходът напред-назад. Предполагам поне сантиметър, ... но тези 200 Hz ми се струват много - не за електрониката, а за инертността на цялото "съоръжение", което ще се тресе до разпад ако въобще ги достигне. Не знам, ако някой е виждал нещо подобно - да каже. Защо не мислиш вариант с въртене? Аз имам идея за моя двигател, който засега отлежава. Мисля за малък диск с магнити като на част от периферията (примерно 30 градуса от 360-те) ще имам смяна на поляритета на магнитите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #34 -: Ноември 28, 2013, 06:15:55 pm »
Ако електромагнитно бутало върти маховик с 200 херца това е равно на 12000 об/мин.
Е кво да ви кажа средни обороти за автомобил от формула едно  :D кво толкоз
Но явно идеята е друга примера беше даден само за да се илюстрира принципа, поне според мен.

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #35 -: Ноември 28, 2013, 07:02:27 pm »
Майсторе, първо много се зарадвах, кото каза, че ще използваш електромагнити (бобини) за задвижването на твоя двигател. Сега като видях, че електромагнетизма го използваш пак за механични движения (да движиш посточнен магнит напред-назад) ти казвам (доброжелателно), че грешиш.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #36 -: Ноември 28, 2013, 07:05:23 pm »
Високоговорител с дебело окачване ще свърши работа!
Като ще трябва да се модне-малко/вместо шпула в центъра може да е цилиндър с магнит на края,цилиндър за да може да има стабилност ...
Цъкаш в усилвателя,даваш 200 hz. бас. или 100 или 50 колкото си искаш...
Може да ползваш 2 та канала с по 2 моднати високоговорителя,като получаш 2 бутала с различно сработване в времето и повече КПД ..Примерно!
 ;)
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 07:11:34 pm от Vector »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #37 -: Ноември 28, 2013, 07:16:58 pm »
И това става !

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #38 -: Ноември 28, 2013, 07:21:13 pm »
Ей, големи майтапчии и сладури сте - искрено ми стана весело!
Значи виждам, че до момента АМА ВЪОБЩЕ НЕ СТЕ В ЧАС!
Пращате ме да се подлъгвам (УЖ) с всякакви глупости, а не разбирате НАЙ-ВАЖНОТО - това което искам и търся МОЖЕ ДА СВЪРШИ ВЪЗМОЖНО НАЙ-ПЕРФЕКТНО ЗАДАНИЕТО...
Не ми обяснявайте как 200 Hz могат или не могат...
Подеветвам и подесетвам - предложете ми простичка схема с транзистори и диоди, с която да подавам 12 волта правотокови импулси КЪМ СОЛЕНОИД с възможност да се управлява ЧЕСТОТАТА НА ИМПУЛСИТЕ ОТ 1 ДО 200 HZ.
Не ми обяснявайте какво може и какво не може да стане  и т.н. с оборотите, с устройството, с природната среда или изобщо с "климата на земята" ...
...Чакам Схема... Хайде да видим с кой ще деля проценти от милиардите!!! 8) 8) 8)
 ;D ;D ;D

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #39 -: Ноември 28, 2013, 07:29:51 pm »
Здравейте,
Прикачил съм практическа схема на мултивибратор за 20В, може да работи за 12В. Схемата е за Майстора, после може да я изтрие.
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 07:41:05 pm от mi68 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #40 -: Ноември 28, 2013, 07:40:19 pm »
Отговор специално за Velektra:
Разбира се, че с електромагнити със стационарни сърцевини би било много по-добре, АКО ИЗОБЩО МОЖЕШЕ ДА СТАНЕ ТОВА КОЕТО ИСКАМ, затова едно НО:
Лично аз ще имам огромни затруднения при физическото изпълнение на конструкция с тях.
Освен това:
1. С тях не мога адекватно да се възползвам от намерения работещ принцип за активиране на магнитите на въртящия се диск.
2. Сами по себе си, електромагнитите са стационарни устройства и както и да ги "курдисваш"  и поставяш около постоянни магнити - резултатът ще е една голяма НУЛА.
3. На електромагнитите трябва не само да подавам импулси, но и да сменям и управлявам поляритета им при това със споменатите по-горе в постовете - честоти.
4. Има и други минуси в употребата на електромагнити...
...
Това, което други колеги предлагат - да се върти съответната джаджа, съм го мислил - НЕ СТАВА!
Продължавам Да Чакам СХЕМА!
...
Ми68, GTV - това което предлагате - не става!
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 07:43:10 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #41 -: Ноември 28, 2013, 07:49:25 pm »
Ето ти я схемата цената на интегралата NE555 е около 20 стотинки.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #42 -: Ноември 28, 2013, 08:00:42 pm »
Не е до стотинките...
Просто трябва да отваряме цял раздел за обучение на такива като мен... Като го гледам на схема този ОУ е едно, като го взема в ръце - идват хиляди въпроси, кой извод за какво служи, кой извод от схемата е съответното краче на интегралчето, ама как да го гледам - хоризонтално или вертикално...
 Разберете бе, момчета, нямам време за губене с неща които не познавам... Направете го вие това, което искам, ще ви го платя в троен размер, ама не ме занимавайте с неща, които не съм ползвал никога...
В Гугъл изображения е пълно с такива схеми, и какво от това, като не ги разбирам... ровил съм там като последния боклукчия ...
...
Обсъждайте в тази тема, ето тези схеми, според изискванията по задание:
Само им сложете на съответното място потенциометрите за регулиране на честотата! - като на първата схема.
Втората (на Бедини) и третата схеми са на практика идентични, само че втората е с мощен 2N3055 npn-транзистор, а третата с pnp руски транзистор. И диодът е обърнат.
Бедини е използвал всъщност най-елементарната схема.
Липсват само потенциометрите...
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 08:24:33 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #43 -: Ноември 28, 2013, 08:20:58 pm »
Майсторе тая простичка схема която искаш не може да бъде проста. Не става въпрос за управление на светодиоди и цветомузика.
По-долу ще ти кажа защо. Ако пак не съм разбрал за какво става въпрос ти се извинявам предварително.
Аз ще решавам същия въпрос. Ще използвам бобини на които ще подавам импулси в права и обратна посока, за да отблъскват постоянни магнити и така да въртят диска. Само, че ще управлявам всичко това с процесор (PIC),  но не за да се правя на велик, а защото се налага.
Има датчик, който отчита кой полюс на постоянния магнит минава край него. Тоя датчик ще е преди електромагнита (бобината). Тъй като датчика е постоянно на едно място то се налага да се включва и изключва бобината (електромагнита) според оборотите на диска. Ти се досещаш, че при различни обороти времето за реакция (включване и изключване на бобината) ще е различно.
А като се развърти диска как ще го спираш (намаляш оборотите)? То не става като се намали честотата на подаваните импусли на бобината. Ако за развъртането му е необходимо на бобината да се подаде импулс когато постоянния магнит е подминал "малко" центъра на бобината (ако ползваме отблъскване), то за намалянето на оборотите на диска ще трябва да се подава импулс на бобината преди постоянния магнит да подмине средата на бобината (срещу него).
На всичко отгоре всичко това зависи и от диаметъра на диска или от броя на постояните магнити и тяхното ъглово разстояние един от друг. За това опитно трябва да установя зависимост и да вкарам данните в паметта на ПИКА във вид на таблица и така да контролирам оборотите.
Та това е накратко.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #44 -: Ноември 28, 2013, 08:29:43 pm »
Най после, нещо в правилна посока !!!