Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 75385 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #15 -: Ноември 25, 2013, 09:46:00 am »
Най-просто към твоята схема е добавката на един транзистор. NPN с подходящ ток. Кажи какви мощни транзистори имаш?
« Последна редакция: Ноември 25, 2013, 09:47:53 am от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #16 -: Ноември 25, 2013, 09:48:39 am »
Най-мощни са ми 2N3055 - имам два-три броя.
Виждам добавката ти към схемата - обясни ми какво става там?
Бобината - ориентировъчен брой намотки и диаметър на проводника?
Резистора - какво съпротивление трябва да има?
Имам и мощни диоди - дай пример какъв да сложа?
« Последна редакция: Ноември 25, 2013, 09:51:58 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #17 -: Ноември 25, 2013, 10:45:10 am »
Майсторе публикувам тук една нескопосна схемичка, за да илюстрирам две важни според мен подробности:
 1. Схемата изпълнена по начина по който съм нарисувал има предимството, че управляващата бобина може много точно да се настрои малко наляво или надясно, за да подава импулса в най-подходящия момент.
 2. При това изпълнение в управляващата бобинка може да се постави малка сърцевина, което да усили импулса много и съответно да се опрости изработването на бобинката - "по-дебел проводник с по-малко витки". Даже си мисля, че може да се използва и нещо готово примерно глава от касетофон.

Пропуснах да нарисувам един диод свързан паралелно на транзистора, който ще го предпазва от пренапрежение при свиването на полето в работната намотка и отгоре на всичко през него тези пикове ще предизвикват обратен ток в акумулатора, който ще го зарежда по малко.

Това взе да става интересно, има нещо тука 
« Последна редакция: Ноември 25, 2013, 02:08:50 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #18 -: Ноември 25, 2013, 02:07:19 pm »
3055 става. R5 се определя от тока, който ще комутираш. Смятам, че 4.7К ще свърши работа.
Бобината зависи къде ще се слага и какво ще задвижва. Според мен първо си направи каркаската за бобината за конкретното место, а после взимаш проводник с лакова изолация около 0.2-0.3 и започваш да навиваш до запълване на местото. Накрая като пускаш ръчно за малко 12V за да пробваш дали е достатъчна силата на бобината. Ако не е намаляваш броя намотки (принципно би трябвало да увеличиш диаметъра на проводника) и пак пробваш силата на бобината. И така докато те удовлетвори ефекта или изгори нещо :)
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 09:17:23 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #19 -: Ноември 25, 2013, 02:21:36 pm »
... или изгори нещо :)
Това ме удовлетворява най-много!  ;D ;D ;D
Значи ли, че и трите транзистора трябва да са 3055?
Диодът - става ли 1N4001 до 1N4007 ?
Светодиодите остават ли? - те ще мигат ли последователно един след друг, според честотата на мултивибратора, задавана с двата потенциометъра?
...
Радико, направи схемата докрай - така аз не знам коя бобинка наричаш работна и коя управляваща, и колко намотки имат едната и другата!? Предполагам, че транзистора е от мощните?
На кой извод връзваш диода? На транзистора не си отбелязал емитера, съответно тип: npn или pnp.
Глави от касетофони имам, но като ги гледам какви са миниатюртни - едва ли ще свършат някаква работа.
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 09:16:38 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #20 -: Ноември 25, 2013, 02:43:51 pm »
Транзисторите T1 T2 може да са маломощни някакви.
Диодите стават.
Светодиодите могат да си останат за индикация.
Честотата се настройва с двата тримера, като всеки задава по една част от периода на сигнала. Тоест с единия ще настройваш времето на импулса към бобината, а с другия настройваш колко време ще е паузата до следващия импулс. Конкретните времена зависят и от кондензаторите.
« Последна редакция: Февруари 20, 2014, 11:53:48 am от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #21 -: Ноември 25, 2013, 04:41:07 pm »
Майсторе, щом гвоздея на програмата е регулиране на оборотите, то вече е налице. В подобни схеми и изпълнение (визирам схемата на Радико, тази на Бедини и това което аз посочих) скоростта на въртене се променя чрез захранващото напрежение. Достатъчно е да включиш един регулируем лабораторен изправител и да наблюдаваш резултата.

А това, че не се поддържат постоянни обороти се вижда и на клипа в първия пост, мотора се развърта от 0 об/мин, след това стига 1000 и накрая 2000. Накрая се установява в равновесие, зависещо от товара, загубите и обратно индуцираното едн в работната намотка.
Няма и изявен пусков ток, което ще рече че много малка част от енергията се преобразува в работа. Това се дължи на липсата на магнитна верига, магнитния поток се затваря през въздуха.

По различно ще се държи схемата с мултивибратора, но там е под въпрос дали въобще ще се завърти мотора, каква честота ще му подадеш и по какъв закон ще я променяш, особено за инертни въртящи се тела.


Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #22 -: Ноември 25, 2013, 05:34:47 pm »
Дотук много добре! - като изключим факта, че около мен е бъкано с "регулируеми лабораторни изправители" и направо се чудя къде да ги дяна...  ;D ;D ;D - шегичка! Имам в наличност само 2-3 от обичайните китайски мултицетчета. Другото - в следващия живот!
CPU всичко почти ми се изясни с твоята и на Valex помощ.
Тия дни ще отпочвам голямото запояване и проби с разните ми соленоиди и електромагнитни бобини със и без сърцевини. Ще проверя и как се държат в случая схемите на Бедини с един и два акумулатора.
Всъщност всичко това ми е резервен вариант... Знаете, че основното ми направление в разработките са магнитните двигатели... Исках да им вградя малко "пинизчийски" електронни "номера".
Последната ми конструкция на магнитен двигател е почти готова и ще бъде голям шаш след някой и друг ден. Основно разчитам на чисто механично само-захранване с магнитна тяга. Имам варианти и за механично регулиране на оборотите.
Хич никой и да не си мисли, че показаните дотук мои разработки не работят. Работят и още как. Междувременно съм достигнал до възможно най-унифицираната конструкция на "Бекспейс"-а. Отдавна съм забравил и онова юнашко лашкане и джаскане, дето ми строши най-одумваната и оплювана конструкция. Сега е друго. Да сме живи и здрави, ще видите!
...
Използвам случая, да изразя НАЙ-ГОЛЯМАТА СИ ПРИЗНАТЕЛНОСТ И БЛАГОДАРНОСТ НА PRP ЗА СЪДЕЙСТВИЕТО КОЕТО МИ ОКАЗА В ТРУДЕН МОМЕНТ ОТ СТРОИТЕЛСТВОТО НА ГАРАЖА ТОВА ЛЯТО.
PRP, ще пусна няколко снимки в темата за "Кервана си върви..." да видиш ЧРЕЗ твоята ФУНДАМЕНТАЛНА ПОМОЩ КАКВО СТАНА!
Поздрави!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #23 -: Ноември 27, 2013, 04:46:46 pm »
На това двуминутно клипче е видно всичко, което трябва да направя. НЕ Е ВИДНО САМО УПРАВЛЕНИЕТО, което е някъде отстрани, и за което толкова много въпроси задавам.
От показаната конструкция е видно - има още много в ЮТуб, че оборотите могат да се забавят до почти пълно спиране и да се ускоряват до положение, джунджурията да започне да подскача.
Дайте ми, или ми намерете схема с обикновени транзистори и диоди, с която да осъществя същото управление на оборотите!
Допълвам, че от тази конструкция няма да използвам въртящото се колело. Само соленоида с плунжера и лоста (кобилицата) свързана с плунжера.

http://www.youtube.com/watch?v=fNug03KRKRA&list=PLscSfVWcT7RFwVxdpQD1pqCVYKBqpByRO

След максимално ускоряване на 1,28 минута от клипа, следва забавяне - 1,40 мин.
Предполагам, че има и регулиране с оптрон - вижда се някакво кабелче да отива там някъде...
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 04:54:23 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #24 -: Ноември 27, 2013, 05:10:06 pm »
Това на клипа се управлява с регулиране на напрежението.
Ползват механични прекъсвачи, което не е добре. По-добре е оптрон да запуска импулс докато се стигне горна или долна мъртва точка. Изключва се бобината и до следващия импулс пуснат от оптрона. Тоест само с едно закъснение на пуска  ще може  да се управляват оборотите.
Ще гледам да начертая нещо примерно.
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 05:22:39 pm от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #25 -: Ноември 27, 2013, 05:32:03 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=jVHHPEcHtbw&list=PLscSfVWcT7RFwVxdpQD1pqCVYKBqpByRO

Този тук, също управлява оборотите и се вижда на преден план мощния транзистор, до него копчето на потенциометъра.

Valex, това което казваш:
... По-добре е оптрон да запуска импулс докато се стигне горна или долна мъртва точка. Изключва се бобината и до следващия импулс пуснат от оптрона. Тоест само с едно закъснение на пуска  ще може  да се управляват оборотите.
Ще гледам да начертая нещо примерно.
подчертано с червеното най ме устройва!
Обаче досега оптрони не съм ползвал, и трябва да обясниш и за тях, имам някакви от един разглобен принтер-скенер (тип Комбо)
Имам май и други оптични - с по два и три крака (??? - Фото-транзистори, резистори и/или диоди), а някои си седят фиксирани на платките...
Трябва да направим нещо сериозно и ПРОСТО.
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 05:47:05 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #26 -: Ноември 27, 2013, 09:12:41 pm »
На този клип е направен със стабилизатор на напрежение който се регулира. Използва се механичен ключ за превключване. Проблема е следния: в този подход няма максимална мощност на бобината при привличането. Ако ти трябва всеки път максимална сила е другия вариант (доста по-сложен):

За да се се прави нещо трябва да се помисли. Принципно коляно-мотовилковия механизъм има много малко КПД. Но ако това е принципа трябва да се помисли:
1. кога силата на бобината е най-голяма в зависимост от разстоянието на котвата? Според мен когато котвата е най-близо до средата на бобината. Но това трябва да се изследва.
2. къде е най-ефектината позиция в градуси на коляно-мотовилковия механизъм. Май-има естествено изследвания за това.
Идеята е да съвпадне максимума на силата на привличане с максимално ефективно преобразуване на мотовилковия механизъм.

Като се определят  условията трябва да се определи по кое време ( в градуси от окръжнистта) трябва да работи бобината и съответно колко време (в градуси). От там вече евентуално може да се изработи примерно диск с отвори (за оптронанта двойка), които да определят кога да работи бобината. Съответно и начин за преместване на ъгъла положението на оптрона за да се получи закъснение на сработването и от там по-късо време на работа на бобината и съответно по-бавни обороти.
Това е един вариант :)
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 09:25:48 pm от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #27 -: Ноември 27, 2013, 09:48:33 pm »
Извинявай Valex, сигурно не ти е направило впечатление - КОЛЯНО-МОТОВИЛКОВАТА ЧАСТ ОТПАДА. Не ми трябва.
Само Соленоида с плунжера и Лоста (кобилицата) вързан за плунжера. НИЩО ДРУГО.
ЧАКАМ ЕЛЕКТРОННАТА СХЕМА  която управлява импулсите към соленоида. Вижда се мощния транзистор - почнете от него!
Нещо много елементарно е, но трябва да го види обучено око, на знаещ и вещ по тези схеми.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #28 -: Ноември 27, 2013, 11:06:28 pm »
Майсторе това дето се вижда на клипа е  интегрален стабилизатор на напрежение има ги в такива корпуси така че схемата пак се управлява по напрежение.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #29 -: Ноември 28, 2013, 01:02:18 pm »
Майсторе проблема ще ти е същия като на онези машинки. Освен ако и ти не искаш да направиш играчка с въртене както правят почти всички :)
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 02:04:00 pm от Maistora52 »