Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 75370 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Разработките на CLaNZeRS
« -: Ноември 22, 2013, 11:45:53 am »
Този приятел CLaNZeRS https://www.google.bg/search?q=CLaNZeRS&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:bg:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=KyuPUr--FYTUtAaV1YGQBw  е много работлив и доста "идеен". Всичките му разработки просто бъкат от идеи за репликаторите, а и той самия репликира доста творчески някои известни вече разработки.
За мен специално е много важно да разбера електронната схема на някои от моделите му. В повечето случаи споменава за MOSFET, виждат се и други от елементите. Виждат се и страхотни развъртания на неговите дискове с магнити.
Питам, може ли някой от колегите тук да даде примерна схема със спецификации на елементите на това например: http://www.youtube.com/watch?v=06NesRoLFP8
А после и да даде някои елементарни обяснения, като за "приятел" - как действа, че с Мосфетите нямам никакъв опит.
Гетц, разчитам много и на теб, ти си много печен. В разработката става въпрос за схема, с която подава свръхскоростни импулси към електромагнита. Ако е с MOSFET - какъв е? Може ли да се разработи това с мултивибраторна схема (на четвъртата снимка), която да подава импулсите от 1 до 200 Hz, при напрежение 12 v и консумация от порядъка на 1А? - На мястото на LED диодите ще трябва да се включат два електромагнита. Иска ми се също, може би друга схема, при която същите тези електромагнити да сменяват поляритета си - противоположно един на друг - със същата така управляема честота.
Помагайте, да не изучавам тепърва производството на "топла вода"!
...
Това на втората и третата снимки също е много интересно. Четири намотки тип Родин, 6 магнита и два акумулатора - и фучи като изтребител!
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 12:10:06 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #1 -: Ноември 22, 2013, 01:01:02 pm »
Относно първия клип този с плексигласовия електромотор:
Отляво се вижда едно голямо малко размазано черно нещо, това е радиатора на Мосфета. Мосфета се различава от обикновенния транзистор основно по 2 неща
 1. През управляващият му електрод "гейта отговарящ на базата на обикновенния транзистор"  почти не протича ток. Протича само в началото докато се зареди гейта който има малко свойствата на кондензатор. При постояннотокови или нискочестотни консуматори този ток е пренебрежимо малък. При високи честоти нещата вече не стоят така защото кондензаторът си е кондензатор. По абсолютно същата причина процесорите на компютрите се превръщат от процесори в котлони с повишаване на честотата. В документацията на всеки Мосфет е отбелязан стойността на паразитният капацитет на Гейта. Понеже типично е в пикофаради за настоящата играчка е без значение.
 2. При постепенно увеличаване на напрежението на гейта проводимостта му не се увеличава плавно а при определена граница рязко преминава от напълно запушен в напълно отпушен и обратно, сиреч държи се като електромагнитно реле. Този недостатък "който е удобство в някои случаи" се заобикаля чрез използването на ШИМ "Широчинно Импулсно Модулиране" Писано е за него във форума.
А сега относно моторчето:
Отляво след радиатора се вижда, че е монтиран датчик " на хол предполагам" който отпушва мосфета точно в момента когато магнита подмине много малко бобината и магнитното поле на бобината се отблъсква с това на магнита. Недостатъка е, че полето на магнита се вкопчва в желязната сърцевина през полето на бобината и това пречи на работата Съответно е необходим по сериозен ток достатъчен да преодолее магнита. колкото са по силни магнитите толкова по голям ток е необходим за да работи устройството. НО като се вземе в предвид факта, че повечето ферити не се привличат от постоянен магнит а провеждат магнитно поле нещата започват да стават интересни. Успех на заелите се с експеримент по въпроса, ще помагам с каквото мога.       

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #2 -: Ноември 22, 2013, 01:08:13 pm »
Казваш за ферити, които не се привличат от магнит - не ми е попадал досега такъв. Имам такива от антени на транзистори - цилиндрични и плоски. Има такива - цилиндрични - и в бобините на трептящите кръгове - за реглаж. Имам и няколко от ТХО - всичко се лепи на магнита.
Иначе е много ценно това, че има такива - дай акъл как да ги търся и/или къде да ги намеря?
Иначе, това което знам за феритите е, че са "магнитно меки" - т.е. не задържат остатъчна магнитност.
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 01:19:08 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #3 -: Ноември 22, 2013, 03:39:26 pm »
Maistora52
Ще ти препоръчам да налепиш за генератор нещо с 555 като на картинката.
А най-лесно можеш да добавиш още един транзистор за алтернативно превключване на следващата картинка.
Честотите на генерациите  зависят от използвания чип 555 и ги има обикновенно в графичен вид в PDF към чипа. Има си и формули на зависимостта на честотата от R и C.
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 03:51:09 pm от valex »

CPU

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #4 -: Ноември 22, 2013, 04:07:09 pm »
Това е модел на безколекторен мотор, и за да се завърти, трябва момента на превключване да се определя от ротора.
Не става с мултивибратор от 1 до 50 Hz. Евентуално може да се измисли с чакащ моновибратор, който се пуска от сензор и изработва тесен импулс.

Има едни стари руски часовници, електромеханични, и там въртенето на маховика е подобно направено, най-простото възможно.


източник: http://www.diagram.com.ua/list/bel-265.shtml
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 08:18:55 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #5 -: Ноември 22, 2013, 04:22:26 pm »
Достатъчни са един мосфет един датчик на хол и един разистор да подпира датчика Импулса ще прекъсне когато магнита се отдалечи достатъчно от датчика тогава ще се е отдалечил достатъчно и предния магнит от бобинката.
Във вида показан на клипа устройството си се саморегулира прекрасно без никакви времеопределящи елементи. За много прецизно изпълнение, А ла Иван може вместо датчик на хол да се използва оптрон тогава вече отиваме на секунди от градуса точност. Синхронизирането на всяка времеконстанта със скоростта на въртене е излишно усложняване което освен до грешки до друго не може да доведе.   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #6 -: Ноември 22, 2013, 04:26:57 pm »
Датчик на хол може да се вземе от кой да е компютърен вентилатор.

CPU

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #7 -: Ноември 22, 2013, 04:42:42 pm »
Тя цялата постановка е един PC вентилатор  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #8 -: Ноември 22, 2013, 04:58:05 pm »
Благодаря CPU
Не исках да го казвам аз че все излизам лошия  неверник дето спира полета на мисълта на гениите  ;D
Но въпреки това въпроса със смяната на желязото с друг материал остава отворен. Изобщо струва ми се, че е време мисловната енергия на колегите да се насочи към по ниско ниво: материали с интересни перспективни свойства вместо хитроумни схеми заобикалящи законите.   

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #9 -: Ноември 22, 2013, 06:39:46 pm »
Разбирам единствено това, което постна CPU
Това е модел на безколекторен мотор, и за да се завърти, трябва момента на превключване да се определя от ротора.
Не става с мултивибратор от 1 до 50 Hz. Евентуално може да се измисли с чакащ моновибратор, който се пуска от сензор и изработва тесен импулс.
Има едни стари руски часовници, електромеханични, и там въртенето на маховика е подобно направено, най-простото възможно.

източник:http://www.diagram.com.ua/list/bel-265.shtml
Освен това, предлагате ми неща дето трябва да ходя до града и да купувам, а имам в изобилие дори налепени на платки готови мултивибратори и прочие - от разни пожароизвестителни инсталации от преди 30 години.
Така че, с купуването - дотук! И с изучаването тепърва на ОУ - 555, интеграли и прочие... за тях нямам и литература, не може ей така да купиш един ОУ и с медитация да отгатнеш кой извод за какво е, за къде е и прочие... Момчета-а-а, като станете и вие на по 60 и кусур години, и някои младоци седнат да ви обясняват "колко лесно е да сглобиш и настроиш изкуствения интелект на робота в къщи" - тогава ще ви питам... Маяковски казва: "... а на руский (паспорт) глядет, как в афишу коза"!!! Когато аз и още двама трима от колегите сме се родили - в България още не съществуваха транзистори и диоди...

Следват въпроси:
CPU, обясни ми малко повече тази схема, която даваш. Първо спецификация на елементите, двете бобинки - брой на намотките и фи на проводника, вкл. на колко волта ще е захранването. Виждам и че бобинките са без сърцевини. Какво става там?
Магнита на "махалото" е май  точно един от тези, които съм наредил на моя диск. Какво ще стане, когато тези магнити са 12 броя?
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 06:56:28 pm от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #10 -: Ноември 22, 2013, 07:30:29 pm »
Тази схема засилва магнита, който минава покрай бобинките, без значение дали се върти или се движи като махало. Посоката на движение и броя на магнитите са без значение.
Оригиналът е направн за часовник, на всяко преминаване на махалото (баланса) му се придава леко засилване, което да преодолее загубите и да се клати постоянно. Ако се поставят повече магнити, подредени на въртящ се диск, ще се получи мотор.
Захранването е 1.5 волта, най-прост руски германиев пнп транзистор  и диод. С една батерия изкарва години.

Двете бобини са съосни, даже могат да са разположени една в друга. Без сърцевина, това влошава малко някои показатели като специфична мощност, но това не е определящо в случая.
Л1 е възбуждаща намотка, която отпушва транзистора, Л2 е "работна", тя взаимодейства с магнита и го привлича, и поема основния ток, и следва да е с по-дебел проводник. Л1 може да с фи 0,1мм, примерно 40-50 навивки, за Л2 аз бих опитал с 200 - 300 навивки , диам. 0,2-0,3,  това за захранване 1,5 волта .
Началата и краищата са описани в линка който съм дал като източник, но там няма информация за навивките.
Има тънки моменти, но това е винаги, когато схемата е проста- усложняват се настройките. Може да се разработи и за по-високо напрежение, трябва да се внимава да не се превишат някои гранични параметри на транзистора.
Между двете бобини има индуктивна връзка, т.е. те си взаимодействат и като гледам, получава се положителна обратна връзка, нещо като блокинг генератор, само дето липсва елемента който се насища (сърцевината).

има и други варианти
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 08:04:24 pm от CPU »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #11 -: Ноември 23, 2013, 08:11:42 am »
Благодаря CPU! Много добре ми обясняваш.
Дотук не ми е ясно едно:
Бобините се явяват консуматори. Те искат ТОК (ампераж).
Със схемите ние променяме амплитуда и честота, евентуално импулсите.
Искам и КАК да свържа съответната схема с тези бобини - БЕЗ РЕЛЕТА - като хем трябва да запазим елементите на схемата от прегряване и изгаряне, хем да подадем необходимия ТОК на бобините, за да сработят и да вършат работа мно-о-о-го продължително време?
В първия пост на темата споменавам минимум 1 ампер консумация. Дали просто не трябва да се използват елементи, които да издържат на съответния ТОК (включително и обратен), или има и други начини?
...
Моля колегите да пишат само по темата... че само за часове я "опикахте" с "теории" !!! >:( >:( >:(
... които трябваше да бъдат преместени в съответния раздел...
ТУК СЕ РАЗИСКВАТ САМО ПРАКТИЧЕСКИ ВЪПРОСИ!
...
Линка  http://www.diagram.com.ua/list/bel-265.shtml наистина е много ценен!
« Последна редакция: Ноември 23, 2013, 08:22:12 am от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #12 -: Ноември 24, 2013, 12:31:00 pm »
На въпроса за тока: най-общо по-високо захранващо напрежение ще осигури и по-голям ток в работната бобина (Л2). Оразмеряваш я като залагаш плътност на тока в проводника примерно 10А/см2.
При Л1 нещата не се променят, тъй като там  е нужно да се осигури само базовия ток,  примерно 1/100 от работния.
Транзистора също трябва да издържа необходимия ток и напрежение.

Това, че бобините нямат сърцевина, не означава че нямаме магнитна верига. Конструкцията трябва да прилича на мотор с кух ротор, където работната намотка е поместена изцяло във въздушната междина на затворена магнитна верига, състояща се от индуктор (пост. магнит) и полюсни накрайници въртящи се с магнита.

От толкова проста схема не може да се очаква постигането на големи токове, има само един транзистор, а и работи еднополярно, т.е. може само да дърпа или само да отблъсква магнита. За да се направи хем да дърпа а след това и да отблъсква магнита, е необходимо да се използват 2 транзистора в мостова схема (полумост) и т.н. но и аз май се отплеснах,
не ми е ясна целта на такова устройство, аз го оприличавам на резен от мотор  :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #13 -: Ноември 24, 2013, 07:09:28 pm »
Maistora52
Ако искаш нещо конкретно напиши какво искаш да направиш и с какви материали разполагаш. Включително и какви готови модули имаш.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #14 -: Ноември 25, 2013, 07:47:13 am »
От доста време вече - от 5-6 месеца - умувам, споделям и питам, включително и тук във Форума, с каква най-елементарна схема да свържа две бобини, с които да управлявам честотата (оборотите) на въртене на диск с магнити.
1. Бобините могат да бъдат изпълнени в два варианта - като линейни соленоиди (с движеща се котва, плунжер) и като стационарни електромагнити (без движещи се части).
2. Честотата на въртене на диска искам да се регулира в обхвата от 1 до 200 HZ -  т.е. от 1 до 200 оборота в секунда или от 60 до 12 000 оборота в минута.
Регулирането трябва да е плавно - това е като "педала за газ" при ДВГ.
...
Приятел, който е в Канада и се занимава с електрониката за роботостроене ме посъветва да се спра на схема "мултивибратор". И това, след като му казах, че обмислям схема "блокинг-генератор". - и то след като Той видя на живо при мен у дома моята механична конструкция с магнитния диск. Очите му блеснаха и ... сигурно той сам вече разработва такава конструкция - там, в Канада!!! ::) ::) ::)
...
Такива схеми за иницииране и въздействие върху въртенето на диск  с магнити има предостатъчно в ЮТуб. Има и с двата варианта бобини - електромагнит (соленоид) с котва, и без котва - само неподвижна сърцевина. Има такива разработени още през 19 век. Всички те обаче само въртят диска с магнити, без да въздействат на оборотите му.
Новото, което аз добавям към вече известното (и показаното) е специфичната подредба на магнитите върху диска, с която добивам много по-висок въртящ момент.
Моята разработка е ориентирана към управление оборотите на тежък вал, с голям инерционен импулс, и общо взето бавно-оборотна. Тези 200 Hz няма да се достигат, просто ми е нужен "резерв".
Така идваме до самата схема. Дали ще е мулти-вибратор, моно-вибратор, блокинг-генератор, разни тригери или нещо друго, ВИЕ ЩЕ МЕ ПОСЪВЕТВАТЕ И ЩЕ КАЖЕТЕ.
Лично аз мога да изпълня добре схема САМО с обикновени транзистори, диоди, вкл. ценерови, резистори и кондензатори. Всичко останало ми е МЪГЛА! - не ме занимавайте с MOSFET-и, интеграли, операционни усилватели и прочие, защото не ги разбирам и ги нямам.
Отново прикачвам тук схемата на мултивибратор от първия пост, защото с нея може да се регулира честотата на присветване на светодиодите.
ДА, но светодиодите имат нищожна консумация и схемата може да издържи. А аз искам да подам 12 волта на бобините (или соленоидите) които имат висок ток на консумация - примерно 1 А.
Трябва да се помисли и върху всичко останало свързано с този 1 А - че от това ще се загряват и бобините и т.н. Не на последно, а на ПЪРВО място е фактора КОНСУМАЦИЯ, която трябва да е минимална. И "баба знае" да направи схема с висока консумация.
Твърде сходна според моите изисквания е и схемата на Бедини - ще ви я кача и нея тук, за справка, защото съм уверен, че с нея може да се направи самозаряд на акумулаторната батерия - ако е една по схема, или пък две, също по негова, на Бедини, схема. ПРИ НЕЯ ОБАЧЕ НЯМАМЕ РЕГУЛИРАНЕ НА ОБОРОТИТЕ.
Точно това е "гвоздеят на програмата" - регулирането на честотата (оборотите)!
Ваш ред е обични мои приятели и Гении! - ЧАКАМ САМО ПРАКТИЧЕСКИ МНЕНИЯ, СХЕМИ, ПРЕДЛОЖЕНИЯ И СЪВЕТИ.
ВРЕМЕТО НА ТЕОРИИТЕ СВЪРШИ!
« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 12:06:15 pm от Maistora52 »