Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 797989 пъти)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #15 -: Декември 16, 2013, 04:41:01 pm »
Здравейте,
помествам фотоси за това което ще ни трябва, за да започнем. Подробности в лични, ако има въпроси питайте. Няма значение къде.
На добър час! Бъдете!
Иван

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #16 -: Декември 17, 2013, 09:01:47 am »
А сигурен ли си  че  "НЕЩОТО" работи? Или пак  както  темата  с  тестатика  ще  се получи?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #17 -: Декември 17, 2013, 02:43:16 pm »
Здравейте prp,
не мога да разбера какво имате предвид като пишете
Или пак  както  темата  с  тестатика  ще  се получи?
Моля да се уточните.
Бъдете!
Иван

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #18 -: Декември 17, 2013, 06:03:28 pm »
Искам да кажа че, едва ли някой ще се хване с такова предизвикателство без да е видял работещ прототип и да е сигурен че работи. Може ли повече информация да ни предоставите за вашето устройство. Предварително благодаря.
« Последна редакция: Февруари 18, 2014, 04:27:11 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #19 -: Декември 18, 2013, 01:29:59 pm »
Здравейте г-н prp,
простете ми, но аз гледам нещата от малко по-друг ъгъл. Аз никого не искам да "хвана". Мисля също така, че участващите в този форум са водени единствено от предизвикателството да научат, или да постигнат нещо ново, или различно от статуквото. И не на последно място, направих запитване дали има желаещи да участват в този, да го наречем гальовно "кръжец на лудите" и чак тогава открих темата. Начало за работа избрах следващия етап на видео клипа който поместих в "Тема за размисъл" а именно:
- Премахване на ексцентрика на въртящият се диск.
След това ще има и други.
-Заменяне на ел. изместването с механично и премахване на изместването.
Аз така виждам нещата, ако смятате че има по-кратък път да имаме "НЕЩОТО" то много Ви моля кажете ми адреса на магазина, за да отида и да си го купя.
Бъдете!
Иван

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #20 -: Декември 18, 2013, 03:58:15 pm »
Здравейте Иван,
Разбрах идеята, но този модел ми изглежда доста по-различен от онзи на клипчето дори нищо общо няма ми се струва та за това попитах дали е реално работещ или сега се заготвя в момента.
Благодаря все пак че споделяш идеите си.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #21 -: Декември 18, 2013, 05:24:36 pm »
Здравейте отново г-н prp,
да така е. Това са два абсолютно различни модела. Чертежите касаят модел при който магнитните полета са успоредни на оста на въртене. Реплика за този вариант изяви желание да направи  един колега от форума  и аз съм длъжен да му помогна. След като вече съм пуснал духът от бутилката няма как, вкарването му обратно става трудно.
А що се отнася до снимките, те касаят друг модел, който ще създаваме стъпка по стъпка. За мен това е верният път. Само така може да се разбере взаимодействието на магнитите, образуващи магнитни полета и техническата характеристика на резултатното поле между тях.
На знам дали съм прав, но времето ще покаже.
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Декември 18, 2013, 05:27:50 pm от Иван БГ »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #22 -: Декември 18, 2013, 06:46:08 pm »
Поразгледах разни клипове из Ю туб и попаднах на нещо, което ми се струва, че се връзва с темата.
http://www.youtube.com/watch?v=DdZdjPxMq3Q

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #23 -: Декември 19, 2013, 02:03:48 pm »
Здравейте,
последни детайли към стенда за настройка и форматиране на магнитите!
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Декември 19, 2013, 02:05:40 pm от Иван БГ »

Неактивен plamstav

  • Неактивен
  • Публикации: 8
  • Скайп: plamstav
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #24 -: Декември 19, 2013, 06:32:54 pm »
Здравейте. Има ли значение размерите на диска и материала от който е направен?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #25 -: Декември 20, 2013, 12:54:22 pm »
Здравейте,
кратко обяснение към проекта, който ви предлагам за създаване на реплика. Всъщност това е следващата стъпка на видео-клипа който пуснах в "Тема за размисъл".
Цел: Да се премахне ексцентрика на въртящият диск!
Етапи:
1. Създаване на стенд за анализиране на магнитните зависимости.
2. Форматиране на магнитите участващи в проекта.
3. Изработване на мембраната (ротора) и поставяне на форматираните магнити.
4. Изработване на шейната.
5. Изработване на буталото (статора) и поставяне на форматираните магнити.
Екстри: Възможност да се поставят бубини за добиване на ток.
1 етап. Стенда се състой от две плоскости горна и долна. Долната плоскост съм я направил от гетинакс с D=300мм; h=8, но може да бъде и от ламиниран паркет, твърда пластмаса или алуминиева ламарина. Горната плоскост трябва да бъде прозрачна, аз съм я направил от плексиглас, вие може да я направите и от друг материал, но той не трябва да реагира на магнит и размерите трябва да бъдат огледални с долната.
- Диаметъра на централният отвор трябва да се съобрази с двигателчето което се използва. Двигателите трябва да бъдат еднакви и от хард диск. Има 4 отвора, който свързват двете плоскости. Връзката става чрез месингови, или алуминиеви шпилки 6 мм. Гайките трябва да бъдат от същия материал. На долната плоскост между отворите на шпилките съм поставил залепващи тапи, за да не се пързаля стенда.
Ако има въпроси насреща съм.
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #26 -: Декември 21, 2013, 12:30:00 pm »
Здравейте,
продължавам.
1 етап: a) Купувате един транспортир 360 гр. с Д=115мм. Правите в центъра отвор от 25 мм. Поставяте на плоската страна бяла залепваща хартия за по-голяма видимост, слагате го между два тънки диска (0.85 - 1) мм. от хард диск и ги занитвате. Нитовете да са от мед, месинг или алуминий. Може и поп нитове, но трябва да се махне желязната главичка.
Този, да го наречем "мастар" се поставя на двигателчето на долната плоскост.
Бъдете!
Иван
 
« Последна редакция: Декември 22, 2013, 04:20:47 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #27 -: Декември 22, 2013, 09:45:14 am »
Здравейте,
1 етап б) Разчертавате на самозалепваща се хартия окръжност с Д=95мм. два сектора от 30 градуса ориентирани по диагонала 0-360 и 180, залепвате го на диск и го монтирате на долната плоскост, като секторите да съвпаднат съвсем точно с градусите от мастараИзрязвате клинчета от коркова тапа и ги набивате под мастара за да не се върти.
в) Разчертавате на самозалепваща се хартия 2 бр. окръжности с Д=95мм. с 3 сектора от 30 градуса ориентирани по 0-360, 120 и 240 гр, залепвате ги от двете страни  на диск като секторите да съвпаднат огледално, може и на два диска, но при монтажа на двигателчето на горната прозрачна плоскост трите сектора отново трябва да съвпаднат съвсем точно. С това стенда е готов. Следва втора част на 1 етап, анализиране ма магнитните зависимости.
Бъдете!
Иван

П.П. Предложих този стенд защото се прави лесно и струва по-евтино. Той е реплика на стенда който публикувам по-долу. Той гарантира абсолютна точност, универсален е и като се присъди лагерна черупка, става за всички модели.
« Последна редакция: Декември 22, 2013, 04:23:01 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #28 -: Декември 23, 2013, 06:51:22 pm »
Здравейте,
1 етап г) При събирането на двата диска сложете върху центъра на двигателчетата  монета от 1ст. и ги притеснете. Измерете разстоянието между двете плоскости (при мен се получи 25 мм.) отрежете 4 месингови тръбички и ги нанижете в болтовете. Така когато правим експериментите ще имаме едни и същи условия.
Пожелавам ви Весела Коледа!
Бъдете на Бъдни вечер.
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #29 -: Декември 24, 2013, 02:59:13 pm »
Здравейте,
при центровката на двата диска трябва да имате предвид следното:
1/ вече писах, че на статичният диск оста на секторите трябва да бъде срещу 0=360 гр. респективно 180 гр. Секторите кръщаваме А и B
2/ трябва да знаете че въртящият диск ще се върти на стъпки. Съберете двата диска и завъртете въртящия няколко пъти. Той ще спира на различни места, но винаги ще бъде кратен на един и същ градус. При моето двигателче стъпката бе 15 гр. Центровайте статичният диск така че оста 0-360 гр. да съвпадне с оста на един от трите сектора и го кръстете  A другите са B и C. Това е необходимо при тестването, наименованията трябва да са еднакви  за да не става объркване. Мисля че за сега това е достатъчно. Започвам с магнитите, но първо нека прекараме празника пък тогава.
Весела Коледа
Бъдете на Бъдни вечер
Иван
« Последна редакция: Декември 24, 2013, 03:18:03 pm от Иван БГ »