Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 805142 пъти)

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #90 -: Февруари 06, 2014, 02:59:35 pm »
   Здравей отново!

  Тогава ще потърся Ф180.

  По другия проект засега намерих само 12 магнита. Всичките различни. Прилагам снимка, за да кажеш кои стават. И имам следното питане: Как ги отлепяте от ламаринките? Чукнах единия с медното чукало ама е залепен яко и ме хвана шубе да не го счупя.

   Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 06, 2014, 04:12:20 pm от Maistora52 »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #91 -: Февруари 06, 2014, 03:33:43 pm »
Здравеите,

Аз ги отлепвам по този начин.
http://www.youtube.com/watch?v=GQhSy-Kz5DM

Поздрави.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #92 -: Февруари 06, 2014, 04:12:00 pm »
Здравей az_skeleta,
Вие ме учудвате Все повече, казвам го в добрият смисъл на думата. Двата модела имат абсолютно различна концепция за работа. Ако във "V"модел се разчита на това, че всеки магнит в ротора бяга в своя коридор. В повечето клипове виждаме, че една обиколка (360 гр.) се състой от един магнит. При Майстора е с два, аз ви предлагам с три, но могат да се направят с 5,7,9 магнита, защото колкото по-стръмно е "V"толкова оборотите ще са по-големи. Но я ги направете в една линия и вижте какво ще се получи. От друга страна е статичният магнит. Най-добре се получава когато формата е цилиндър и е аксиално намагнитен. В средата плътността на магнитните линии е много по-малка в сравнение с краищата. Затова силата на избутване е по-голяма от силата на влизане. Остава само да се измисли как да се предаде щафетата, образно казано. При другият модел принципа е различен. Тук се разчита на еднаквост на магнитите, за да се получи равновесие и от там ротация. При този модел се гарантира КПД 50%.
За експеримента използвайте 8 и 9.
За модела 10 и 11. Но като ги разрежете стават 4бр.  Разрежете и 7, за да си направите комплектите.
Как ги разлепвате. Изпилявате пъпките, ако има такива до магнитите. Стискате ню-метала на менгеме от към тясната страна на магнита, така че магнита да остане свободен. Вземате макетен нож, пъхвате го между метала и магнита, но точно в средата и със силен и рязък удар с гумен чук се разделят. Понякога се отлепва и никелът, но той така или иначе трябва да се изпили преди да се залепи.
Бъди!!!
Иван


« Последна редакция: Февруари 06, 2014, 04:35:47 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #93 -: Февруари 06, 2014, 04:18:23 pm »
Здравей vsl,
Това Вие  ли го измислихте? Браво! Това е много по-сигурно и важното е че няма брак. Поздравление! Аz_skeleta, ето още един вариант.
Бъди!!!
Иван
« Последна редакция: Февруари 06, 2014, 04:32:41 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #94 -: Февруари 07, 2014, 10:05:31 am »
Здравей Майсторе,
имам предвид това! Ако във "V"модел се разчита на това, че всеки магнит в ротора бяга в своя коридор. В повечето клипове виждаме, че една обиколка (360 гр.) се състой от един магнит. А за стръмно, или право ще ти пусна скица и дано един път ме разбереш!
Бъди!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #95 -: Февруари 07, 2014, 05:50:55 pm »
Здравейте,
след като направите двата стенда и като залепите еднаквите магнити. МАГНИТИТЕ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ЕДНОИМЕННИ дали е N срещу N, или S срещу S няма значение но в никакъв случай N срещу S. Когато избутвате ротора вие можете да усетите с ръцете си, че най голямото съпротивление е в момента когато се срещат ръбовете на магнитите, но колкото повече се доближават осите избутващият въртящ момент намалява. Когато осите са една върху друга, въртящият момент е равен на 0 защото cos е=0. От тук нататък трябва само микрон изместване в ляво и диска тръгва да се върти на ляво или обратното. Двете сили са абсолютно еднакви. Трябва по някакъв начин да избегнем това? А-а  :P това е във втора точка. 
Като какво трябва да се разглежда това взаимодействие и може ли да се сметне тази ситуация?
В случая всеки един магнит представлява два равно противоположни  вектора от 180 градуса. А резултатното поле което се образува от двете полета влияе върху въртящият се диск.
Сметнете векторите и вижте къде ще спре въртящият се диск. Долу е схемата.
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Февруари 07, 2014, 06:07:02 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #96 -: Февруари 08, 2014, 04:25:54 pm »
Здравейте az_skeleta,
най-после намерих време да направя чертежа. Увлякох се с неща дето не ми е работа, но какво да се прави? Човек не може да избяга от мене си. По-долу е оста от която започва монтажа. Разчетете го и ако имате въпроси, аз съм насреща. Да се надявам, че утре ще намеря време за втората ос, за да можете да ги изработите. Понеделник и вторник, вече ви казах предавам обект, но в сряда отново съм на линия.
Вектор и vsl, пробвахте ли магнитите и какъв е резултата? Чакам!
Бъдете!!
Иван
« Последна редакция: Февруари 08, 2014, 04:30:44 pm от Иван БГ »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #97 -: Февруари 08, 2014, 06:08:43 pm »
Здравей, ИванБГ!

  На първо четене имам 2 въпроса:
1. Материала може ли да е алуминий
2. Двуграма колко е?

   Поздрави!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #98 -: Февруари 09, 2014, 01:00:13 pm »
Здравей az_skeleta,
не. От тук нататък всичко трябва да бъде от неръждаема стомана, дори болтовете. Отново AISI 304, или 316. Болтове има в магазина за крепежни елементи на ъгъла нас ул. Раковска и Сливница. А стоманата От "Интер метал", "Ангел Стоилов 96" Ад и складовете на "КЪРА".
Бъди!
Иван 
« Последна редакция: Февруари 09, 2014, 03:06:52 pm от Иван БГ »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #99 -: Февруари 09, 2014, 01:59:26 pm »
Здравейте,
От моя страна не мога все още да дам мнение защото все още не съм сглобил стенда. Наближава крайният срок за предаване на дипломната ми работа. По тази причина съм оставил на заден план двигателя. По същата причина нямам напредък и по темата с електролизата.

Моля ИванБг продължете с развиването на темата. Въпреки че аз изоставам малко, си взимам бележка и записвам на един word всичките стъпки и инструкции.

Поздрави
« Последна редакция: Февруари 09, 2014, 04:23:54 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #100 -: Февруари 09, 2014, 03:26:55 pm »
Здравейте vsl,
ще ви чакаме да ни настигнете. Успех и в това което работите в момента.
Аz_skeleta пускам ви лагерната ос от другият край. В предният чертеж съм изпуснал два размера, сега съм ги поставил. Остава централната шпилка от 16 мм. и 9 шпилки от 6 мм. Купете спирачка от колело комплект със скобата, трябва ми размера и, за да направя чертеж на връзката и с оста. Винаги започвам монтажа от спирачката. Тя е нужна, двигателя трябва да е под контрол, нещо да го държи в покой, за да се настроят статичните магнити. Ако имате въпроси....чакам!
Бъдете!!!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #101 -: Февруари 09, 2014, 05:09:22 pm »
Майсторе,
престани да ме обиждаш! Нито се правя на ощипана мома нито говоря на китайски. Или пак ще искаш да ме издухаш от форума. Аз имам навика да пазя всичко което пиша някъде, или говора някъде. Долу ще ти поместя два поста. Първият е как го бях написал и с молба да не МЕ коригираш. А вторият е след твоята корекция. Какво ще кажеш?
Чувство за мярка е своеобразен талант, който не всеки притежава. Поне аз мисля така! Ти не знам.
Какво съм имал предвид?
Схемата на подреждането в твоите е разработки е следната - виж скицата - едно е коридор, друго е редица, трето е колона. Шейната със статорните магнити има две положения. На всеки 180 градуса  се измества, за да поеме другата колона.
Иван
« Последна редакция: Февруари 10, 2014, 11:47:05 am от Иван БГ »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #102 -: Февруари 09, 2014, 06:34:54 pm »
Здравей,Иван!
Тези дни ми бяха много натоварени,работих дори днес в Неделя.
От вторник съм по свободен и ще отрежа магнитите-макар че мн. ме е страх да не ги прецакам-понеже ще ги режа без стоика(на ръка)..

« Последна редакция: Февруари 09, 2014, 07:40:07 pm от Vector »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #103 -: Февруари 10, 2014, 12:31:40 pm »
Здравей Майсторе,
да ти кажа честно, ако Фуше бе жив щеше да те вземе в екипа си. Двата поста са мой. Първият пост е писан от мен и това е оригинала, на който аз, а не ти съм направил промени. Последната ми редакция е в 12.39:38. Обикновено когато реша, че точно това е окончателният вариант, аз снимам поста за архив. Трябва  да знам точно какво съм писал, а не това което ти си искал да прочетеш. Между 12.39:38 и 13.22:20 аз се върнах отново в темата и виждам, че ти така си моделирал поста, че нямаше нищо от това което съм искал да кажа. Ядосан от това безобразие от твоя страна, въпреки че изрично в ПП ти напомням, че не желая да го редактираш. Тогава написах втория пост. Снимах го на плота, защото се страхувах, че и него ще МОДЕЛИРАШ, но ти като добър ученик на Фуше го остави, за да видят хората какъв гад съм. Не се гордея с този пост, но съм такъв . Като магнита. И престани да ме заплашваш, аз и сам ще си тръгна, но когато си свърша работата.
Иван
ПП Между другото събирам си и епитетите които ми слагаш. За да видят след време внуците, какъв будала е дядо им,   :P това е ей така, :P :P за отмора. :P :P :P Вчера станах дядо за втори път. ;D Имам внучка, даже още не знам името и :'(
« Последна редакция: Февруари 10, 2014, 04:16:08 pm от Иван БГ »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #104 -: Февруари 10, 2014, 09:11:57 pm »
Жива и здрава да ти е :) ...какво по хубаво от това?!
п.п. Мислих че си по млад ..  :o