Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 798376 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #840 -: Декември 22, 2017, 12:44:42 pm »

Създава се баланс между движещите и  статични магнити.
....а разликата във векторите трябва да задвижи мотора..

Векторе, я ми обясни (на мен, безпросветния), как хем има баланс на силите, хем разлика във векторите, че не вдявам нещо?

То е все едно да кажа, че везната е балансирана, но от едната страна тежи повече?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #841 -: Декември 22, 2017, 02:10:59 pm »
Здравей Атос,
едното е везна, а другото магнит!
Преди да ..... няма да продължа, че току виж пак....
Направете два съвсем елементарни опита.
Вземете два еднакви магнита, залепете ги огледално така, че осите да бъдат точно една срещу друга. Единият магнит да бъде, неподвижен, другият да се завърта на ос и да бъдат перпендикулярни на оста на въртене. Да бъдат с едноименни полюси.
Измерете ъгловия момент.
Втори опит!
Поставете до статичния магнит - втори - със същия размер и полюс.
Поставете въртящият се магнит срещу някой от статичните и го пуснете. Като спре, измерете ъгловия момент.
Сравнете двата момента!
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Декември 23, 2017, 06:35:28 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #842 -: Декември 22, 2017, 02:40:45 pm »
Не разбрах - как хем да ги залепя, хем да въртя единия?
И как се залепят едноименни полюси?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #843 -: Декември 22, 2017, 03:48:05 pm »
Здравей Атос,
Купуваш от битака един стар хард диск от компютър. Разглобяваш го напълно, дори магнита който е вътре в двигателчето, за да не влияе на опитите. След това отново сглобяваш двигателчето. Разрязваш магнитите от хард диска на две части, така че да се образуват 4 еднакви портални магнита. Единият го залепваш  вътре в черупката, като външната страна на магнита да бъде с диаметър 95 мм. Алуминиевата памет е 95 мм, на нея залепваш другият магнит и го монтираш на двигателчето. С пръстените от хард диска регулираш отстоянието между  двата магнита, не трябва да бъде повече от 2 мм. На горната страна на диска занитваш една пластмасова линия, дълга 50 см. , точно на 180 гр от въртящият се магнит от долната страна. Вземаш едно електронно кантарче за готвене, за да се измери ъгловият момент.
Когато поставиш двата магнита в работно положение, ще видиш че въртящият се магнит е спрял точно на 180 гр от статичния магнит. А линията ще бъде точно над оста на статичния магнит. Ъгловият момент ще бъде равен на „0“
Започвай бавно да буташ чрез кантарчето, записвай как на всеки градус се променя  ъгловия момент и с колко.
Когато линията отиде на 180 гр., тогава осите на двата магнита са една срещу друга.
Виж тогава колко килограма е силата когато магнитите са ос срещу ос! Тогава сложи вторият магнит, виж промяната, хубаво и той да е статичен.
След това можем да говорим за везните.
Бъди
Иван
« Последна редакция: Декември 23, 2017, 06:24:46 am от Maistora52 »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #844 -: Декември 23, 2017, 09:01:19 am »

!!!!... НАУКОПОДОБНИ ПРОСТОТИИ.....!!!


Изключително точно изказване (за съжаление..).
Заставам зад всяка твоя дума относно темата Майсторе, защото аз не посмях да го кажа директно на ИванБГ, но беше крайно време някой да го направи след като той постоянно отбягва всякакви отговори на многократно задавани въпроси.
Иван БГ си мери и си записва (от 20 години), и си продължава...


!!!!... НАУКОПОДОБНИ ПРОСТОТИИ.....!!!


На един полуграмотен самозванец.
(Дано ме опровергае, ама едва ли.)
« Последна редакция: Декември 23, 2017, 09:25:43 am от tobo1 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #845 -: Декември 23, 2017, 03:06:50 pm »
Здравейте,
след като прочетох задълбоченият анализ на Майстора за темата която започнах, разбрах че с всичките тези сложнотии от градуси, директриси, вектори, даже с тези копланарни вектори, сектори, интервали, миниинтервали и прочие НАУКОПОДОБНИ ПРОСТОТИИ....за форума темата е пълен провал
Не ми остава нищо друго, освен да се самоизключа!
Напускам форума!
Весела коледа на всички! Бъдете здрави!
Бог да е с Вас във всяко започнато от Вас позитивно начинание!
Иван

П.П. Атос, моля да бъдат изтрити всчките мои постове във форума!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #846 -: Декември 23, 2017, 06:59:31 pm »
Здравейте,
Споделянето на опит е присъщо на живата природа, даже и отрицателен и предлагам натрупания опит от темата да се запази, независимо от оставката на Иван БГ.
Основната идея е нелинейни (изкривени) полета от асиметрични магнити, нищо ново, но механизма остава да го довършим ние от форума. Все пак има работеща конструкция Диск на Сърл.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #847 -: Декември 23, 2017, 07:54:39 pm »
Всеки трябва да е отговорен за това което е казал/писал трябва да има записване/рекорд за това.
Както е казал народа "Казана дума хвърлен камък". Делата са определящи за това което ние правим, но думите придават сияние на това наше определение. Хубавото на Интернет е че всичко написано остава (докато няма проблем с информационния носител, ЕМП или някой не го изтрие, но с изтриването и проблем с един информационен носител, разпръснатите софтуерни системи като hashgraph и blockchain, ще направят явленията малко вероятни) и така може да проследим историята на коментарите.

В САЩ, преди 150-на години когато кажеш нещо и не си държиш на думата, контрагента който е приел думата като чиста монета има право да извади оръжието и хладнокръвно да застреля този които прави предава умислено заблуждаващи твърдения, като това е основно практикувано в така наречения "Див" Запад.

Не казвам че на страниците на тази тема е така, но все пак човек трябва да бъде отговорен както за делата така и за изказванията си.  Ако няма ясно и пълно разбиране от концепцията на материала то това трябва да е ясно от коментарите а не да се използват завоалирани изказвания, и след това да се правят, с извинение за израза, свободни съчинения по темата и да се хвърлят малко разбрани и или неразбрани термини, които допринасят темата да придобие по-скоро усещането на научно фантастичен роман отколкото на нещо свързано с реалността.

Не мисля че трябва да го кажа, но ако не е ясно от коментара ми, в синхрон съм с коментара на Атос.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #848 -: Декември 25, 2017, 10:54:43 am »
Не разбрах защо точно като работя по темата и споделям в форума ,майстора се включи с неговата критика...
Предвид желанието на Иван -да бъдат изтрити мненията му,то смятам че не е коректно да споделям повече снимки и резултати от репликата по магнитната турбина!

Честита коледа!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #849 -: Декември 25, 2017, 12:19:33 pm »
Нищо от темата няма да се трие!
Каквото е трябвало, изтривано е о'време.
Не може, винаги, когато някой се нацупи за нещо, да му се заличават поголовно коментарите, незряло е!
Представете си, ако се триеше всичко всеки път, когато е подложено на критика?

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #850 -: Декември 25, 2017, 03:11:16 pm »
Не разбрах защо точно като работя по темата и споделям в форума

..... смятам че не е коректно да споделям повече снимки и резултати от репликата по магнитната турбина!
Имах една позната, която втвърдяваше почти всичко. Ако трябва ще я издиря, едва ли някава смола ще и се опре.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #851 -: Декември 25, 2017, 04:47:30 pm »
"Разбира се, има големи библиотеки из цялата страна - и във всяка от тях - по правило - би трябвало да има албум със колекция от съответните издания - били те книги, списания, вестници или справочници!"

Maistora52 малкия формат на списанието излизаше до 1970 година. След това мина на формат А4, но в него не е написано нищо за СЕ. Поне в притежаваните от мен всичките подвързани броеве от 1970-1990 - та година. Също така и в Руските "Моделист конструктор", "Радио" и Българското "Радио и телевизия" за същите години.

Атанасов_Хасково

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #852 -: Декември 25, 2017, 04:57:00 pm »
Привет Майсторе,
Ето тук твърдят, че имат преснимани всички издания на МК: https://www.sandacite.bg/%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80-100-%D0%BF%D1%8A%D0%BB/

Дано списанието да е това.

Директен линк за сваляне: https://drive.google.com/uc?export=download&id=0Bw941VGG9TjcWXhKdHhjMkljQ1U

Аз пък като малък обичах да чета "Наука и техника за младежта", за което бяхме абонирани тогава. Това е едно от списанията, което ме запали по науката като цяло.
Имат пълен архив и на него: https://www.sandacite.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0-%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D1%82%D0%B0/

Весели празници на всички!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #853 -: Декември 26, 2017, 08:21:23 am »
Здравейте,
Магнитната турбина като замисъл е правилна но като изпълнение не става.
Разгледах и съпоставих НЛО култове за колело в колело и задвижвани от живак, както Сърл генератора, магнитна турбина и еднополюсна (униполярна) машина.

Материята има три величини (свойства). Ако едновременно се бутнат две величини третата мърда, ако се бута една величина то имаме разсейване/загуби.
Да преговорим свойствата на материята-заряд, маса и спин. Тези величини вървят заедно и са проявени в различна степен. Най-непозната е величината спин, отговаря на въртенето, механичната енергия, загряване /охлаждане, информацията или квантовата (времевата) свързаност /едноименни спинове се привличат и синхронизират/ между частите. За това имаме НЛО тип колело в колело, LL-резонанс тип Тесла, където двете бобини са свързани серийно.

Да се върнем към магнитната турбина. При завъртане на турбината възниква Лоренцова сила, векторно произведение. Тази сила поражда ЕДН и електронен ток познати като еднополюсен генератор (униполярка). Да изчислим напрежението V по ф-лата:
                                                       V=0,5.w.B.(b^2 - a^2),       
където w-ъглова скорост (честота); В-магнитна индукция;  b-външен радиус; а-вътрешен радиус.
Какво ни учи формулата? Напрежението/токът/ зависи нелинейно от радиуса. При Сърл имаме три реда ролки и голяма разлика между вътрешен и външен радиус (диаметър). Напрежението на униполярния генератор е ниско но при големи мощности тока е хиляди ампери. Този ток при генератора на Сърл предизвиква йонизация на въздуха и той започва да свети, като генератора започва да охлажда въздуха и да дърпа температура (спин) от околната среда.

В генератора на Сърл радиалния ток създава положителна обратна връзка ПОВ и ролките се ускоряват като се дига ъгловата скорост (оборотите) съответно напрежението/тока по горната формула.

От изложеното Магнината турбина добива следния вид. Три стоманени лагера с подходящи размери влизат един в друг. В центъра на лагера се поставя болт и се затяга с гайка , това е въртящия се вал, а опашката се слага в патронник  на бормашина.
Стартирането на турбината става с бормашината, с външена батерия АА 1,5В или  палачинков неодимов магнит залепен за главата на болта. Външната черупка на лагерната конструкция е неподвижна и се свързва с дебел проводник към вала да се даде електрическа верига.

Конструкцията на тази турбина съдържа три стоманени лагера, една бормашина, болт и гайка, палачинков стандартен магнит и проводник.   
 
« Последна редакция: Декември 26, 2017, 08:48:36 am от mi68 »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #854 -: Декември 26, 2017, 03:13:24 pm »

Материята има три величини (свойства). Ако едновременно се бутнат две величини третата мърда, ако се бута една величина то имаме разсейване/загуби.
Хм, що ли са ми толкова познати тези толкова свойствени величини на материята. Винаги съм усещал загубите и разсейването, когато съм бутал само една величина(свойство).