Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 798308 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #615 -: Май 21, 2017, 07:45:19 pm »
Цитат
Ако си представим обаче така посочения конструктивен елемент с постоянни магнити, като транзисторен елемент само вместо управление на ток се управлява магнитен поток то, поне логично, нещата изглеждат възможни
Погледнато с някаква силно повърхностна и мечтателна логика да така е, но при задълбочено разглеждане на нещата се вижда, че аналогията е напълно погрешна. Опитай се да направиш по аналогия чисто електрическа схема на магнитната схема която се опитвате да направите толкова народ безуспешно. понеже го сравняваш с транзисторите, ти виждал ли си или чувал за транзистор направен от електрически проводник, защото магнитопровода е магнитен проводник не е магнитен полупроводник за съжаление. всичките подобни уреди са на принцип който се илюстрира със ле схема от един резистор през който тече ток и вие се опитвате да прекарате през този резистор още един друг ток който с присъствието си да попречи на първия. За жалост и при магнитните потоци в този момент влиза в сила двата закона на Кирхоф и нищо не става. А да не забравя във физиката законите обясняват ЗАЩО нещо НЕ СТАВА.
Не си мисли че нещо не става защото някакъв закон го забранява.
А относно горните смешни клипове разгледай този сайт:
https://lesibg.com/product.php?ProductID=46&gclid=CPr_5fCwgdQCFc7JsgodLOcA9g
Там ще намериш следният цитат:
Цитат
Усилие на задържане – 300 kg;
 Работно напрежение – 12/ 24 VDC;
 Консумация – 500/ 250 mA;
 Безпотенциален релеен изход (COM, NC, NO) за контрол на състоянието на вратата;
 Размери – 250x50x25 mm
Обърни внимание на размерите на устройството. Със същата сила на задържане за повече пари може да се намери и по малко на размер електромагнитче.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #616 -: Май 22, 2017, 01:42:15 pm »
Здравейте,
това е пост в който се повтарям за някои неща, но това е продиктувано единственно и само, за да се уверите че това което публикувам е продиктувано от базата на моите опити в тази област, а не от книгите и законите на "ЧУГУНЕНИТЕ ГЛАВИ", които казват това "ДА" това "НЕ". Дали греша, или НЕ, това си е за МОЯ сметка. Дали го приемате, или НЕ, това си е за ВАША сметка. Това е моята позиция!
Бъдете!!!
Иван

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #617 -: Май 22, 2017, 08:54:53 pm »
Здравей Иван БГ, ето още едно нещо, което ти не можеш да проумееш: "ЧУГУНЕНИТЕ ГЛАВИ" се учат от книгите и обогатяват това познание с опитите си, докато останалите - само от грешките си и за съжаление нищо не обогатяват.
Най-важното качество на един магнит е неговата сила на привличане или отблъскване. Не бих искал да се повтарям, но кажи ми как мериш силата или ъгловият момент. За стенда за измерване на ъгъла на завъртане - ясно той е елементарен, но само ъгъла без силата не дава никаква информация дали тази схема а работоспособна. Не показваш стенд за такова измерване, което ме навежда на мисълта, че то не се прави изобщо.
Показваш графики на "Тест вход, изход", би ли пояснил как си ги направил тези диаграми. Като гледам правите линии и острите ъгли ми приличат на нагласени по две точки - начало и край. Ако си видял графиките които съм публикувал в темата за "взаимодействия между магнити" ще забележиш колко са плавни линиите и колко са малки разликите между "вход и изход" - това е разликата между успеха и неуспеха.
Всички понякога грешим в своите позиции, най-важното е да осъзнаем грешките си навреме...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #618 -: Май 22, 2017, 09:41:13 pm »
Погледнато с някаква силно повърхностна и мечтателна логика да така е, но при задълбочено разглеждане на нещата се вижда, че аналогията е напълно погрешна. Опитай се да направиш по аналогия чисто електрическа схема на магнитната схема която се опитвате да направите толкова народ безуспешно. понеже го сравняваш с транзисторите, ти виждал ли си или чувал за транзистор направен от електрически проводник, защото магнитопровода е магнитен проводник не е магнитен полупроводник за съжаление. всичките подобни уреди са на принцип който се илюстрира със ле схема от един резистор през който тече ток и вие се опитвате да прекарате през този резистор още един друг ток който с присъствието си да попречи на първия. За жалост и при магнитните потоци в този момент влиза в сила двата закона на Кирхоф и нищо не става. А да не забравя във физиката законите обясняват ЗАЩО нещо НЕ СТАВА.
Не си мисли че нещо не става защото някакъв закон го забранява.

Съгласен съм Радико че аналогията между транзистора и превключвача на Флин не дава правилната представа за динамиката на Флин процеса. Моя е грешката, че намесих транзистора, там нещата са различни и по-комплексни, така е. При превключвача на Флин нещата са доста по простички.  Има много схеми на показания търсене с Google който съм дал по-горе така, че се надявам те да са разгледани, за да се има представа от динамиката на силите. Продължавам с това разбиране.

Магнитния поток създаден от последователно свързаните бобини, при превключвача на Флин, може би ще трябва да е по-силен от магнитния поток на постоянните магнити за да може да обърне полето, за това е нужно измерване което не съм правил. Това което е важно е, че времето за това обръщане, и така времето когато ток трябва да протича, е между 10-20% ( въпрос на оптимизация ) от времето при което крайния, подвижен метален, елемент изпитва придърпване от привличащите го магнитни сили да затвори магнитната верига. Тоест, вместо ток да протича 100% от времето както при един електромагнит, за да се получи движение на крайния метален елемент за затваряне на магнитната верига, той протича само за 10%-20% от времето. Когато се правят реални опити с такива установки се забелязва така наречените оптимални положения в системата, който определят точния процент в споменатия диапазон. Разбира се работата  се извършва докато имаме движение на този краен елемент. Не трябва да забравяме, че силата на привличане е най-голяма когато въздушното разстояние е най-малко, тоест ако това се прави само с намотките, без постоянни магнити, ние трябва да поддържаме тока 100% от времето.
   
Мисля сравнително лесно се вижда, че имаме 80% спестяване на времето като ток трябва да протича в системата за да имаме придърпване на крайния елемент.  Поради тази причина си позволих да оприлича динамиката на контролиране на по-голяма сила, с по-малка ( може би грешно виждане от моя страна ). Някак си този контрол ми прилича на лостова система, където времето за работа ( времето за привличането на крайния затварящ метален елемент ) е времето за движение на лоста, натиска на по-дългата страна силата магнитното поле създадено от протичането на тока умножена по краткото време за което протича,  и резултатната сила на по-късата страна е силата на постоянното магнитно поле умножена по времето за което действа.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #619 -: Май 23, 2017, 10:33:51 am »
Ало Bat_Vanko, не се опитвай да обиждаш, а се помъчи да разгледаш публикуваните снимки.
Стенда е направен за магнитни полета които са перпендикулярни на оста на въртене. Не е сложена никаква електроника защото основното свойство на магнита е ПРОСТОТАТА.
На оста е закрепена щанга, която чрез обтегач - с много ситна газова резба- е свързан с кантар. Обтегачът диктува стъпката.
Много си далеч от истината като твърдиш, че взаимодействията между магнитните полета са плавни. Досега на стенда съм сменил три оси, а преди месец се скъсах 4 болта. Мога да публикувам подбитите резби на скрепителните ми болтове. Ако това наричаш плавност, то да знаеш, много си далече от истината.
На диаграмата се виждат съвсем точно диаграмите на сумарните полета а червената крива е получената сила при въртене.
Иван
« Последна редакция: Май 23, 2017, 12:14:22 pm от atos »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #620 -: Май 23, 2017, 01:39:18 pm »
Да не обиждам ли, не аз въведох термина "ЧУГУНЕНИ ГЛАВИ". Нали знаеш поговорката "Каквото повикало - такова се обадило".
Но да се върнем на темата. Всеки инженер знае, че ситната резба няма голяма товароносимост, особено ако има по-големи луфтове. Та не разбирам защо точно такава си избрал. Силата на взаимодействие е пропорционална на втора степен от полето. А то самото не може да се изменя рязко, както и не може да има такава линейност на промяната. Грешката в тези графики (ако са реални) вероятно се дължи на избраният начин на измерване на силата. Ако се използва система с пружина, то при увеличаване на силата се натрупва потенциална енергия, която след обръщане на посоката (равновесната точка на най-малко приближение) се отдава чрез удар. Именно този удар къса резбите, а не действителната сила. Същото се получава и при кантар с тежест, и там има натрупване на потенциална енергия в тежестите. Точно по тази причина съм избрал тензометричен датчик за измерване. В него няма деформация и натрупване на потенциална енергия. Реалното му отдаване е части от микрона плюс хлабините от монтажа.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #621 -: Май 23, 2017, 03:02:35 pm »
Като съм писал "ЧУГУНЕНИ ГЛАВИ", не съм имал предвид някой от форума, а тези които са създали някои от законите, които казват това ДА, това НЕ.
Иван

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #622 -: Май 23, 2017, 03:52:27 pm »
Като съм писал "ЧУГУНЕНИ ГЛАВИ", не съм имал предвид някой от форума, а тези които са създали някои от законите, които казват това ДА, това НЕ.
Иван
Както беше споменато някъде из форума вече ... физичните закони не са като юридическите закони. Физичните закони ОБЯСНЯВАТ нещата, не ги ОГРАНИЧАВАТ.
И едните и другите не са догми, търпят развитие. Някои отпадат, появяват се нови. Но за разлика от юридическите за да отпадне един физичен закон трябва да се докаже (или поне покаже) нещо, което не се вписва в него.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #623 -: Май 23, 2017, 04:08:31 pm »
Допълвам Юлиан - физичните закони не се създават (това не е правно дело), те се ОТКРИВАТ!
Съществували са много преди да се пръкне хомо сапиенс... откакто я има Вселената.
За да "отпадне" някой физичен закон, той трябва да не е бил верен или формулиран правилно в самото начало на откриването си!
« Последна редакция: Януари 10, 2019, 11:52:32 am от atos »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #624 -: Май 25, 2017, 02:34:03 pm »
Здравейте,
мисля че навлизаме малко в терминологията, като всяка една дума може да се тълкува по различен начин.
Да вземем например законът, че - "На всяко действие има и равно и противоположно насочено противодействие." - да така е! Въпросът е как можем да използваме този закон, без да му се противопоставяме и без да се мъчим да го заобиколим. Вие знаете че аз създавам магнитните полета единствено и само с едноименни магнити, където в пълна сила действа този закон. Аз го използвах и може да видите резултатите в поместените схеми за това.
Що се отнася до въртящото се магнитно поле, аз смятам че всяко поле се нарича такова, чиято съвкупност от образуваните магнитни линии се върти в пространството с определена ъглова скорост. Магнитното поле при перманентните магнити е постоянна величина и не може да се превърне  в променлива, но може да се превърне в кръгово магнитно поле, като се осъществи наслагване на магнитните полета кратни на 2, или 4;8;16;32;64;128 и т.н и т.н.
Това значи , че  направлението се определя от сключения ъгъл, и е равен на фазовата разлика п/2 между съставящите векторни полета на всеки магнит, а не на п/3.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Май 25, 2017, 07:37:26 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #625 -: Май 25, 2017, 03:29:23 pm »
Здравей Иван БГ, мисля че все пак би могло да се получи добра дискусия въпреки трудното начало. Като за начало само да кажа, че тука дървени или чугунени глави няма. Има интелигентни хора, които мислят с главите си, и които биха повярвали и в невероятното стига да има достатъчно убедителни факти за това.
Но трябва да започнем от уеднаквяване на понятията, така както са възприети от съвременната наука.
- Въртящо магнитно поле се нарича онова което се върти независимо от самата механична конструкция която го създава. тя може да бъде неподвижна или подвижна, но с различна скорост спрямо полето. По условие се разбира че такова поле не може да бъде създадено от неподвижни (или подвижни) постоянни магнити;
- Ротор е подвижната част на електрическите машини (от rotate - въртя се);
- Статор - неподвижната част (обикновено корпуса) на електрическите машини;
- Диск - машинен детайл, чийто диаметър значително превишава неговата дължина;
- Мембрана - тънка и еластична разделителна повърхност между две среди
« Последна редакция: Май 25, 2017, 07:39:18 pm от Maistora52 »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #626 -: Май 26, 2017, 08:40:52 am »
Цитат
За мен все още е под въпрос основното нещо - ВЪРТИ ЛИ СЕ И КАКЪВ Е РЕЗУЛТАТА ИЗМЕРЕН ВЪВ ВАТОВЕ?
Няма ли "ватове" - значи е някаква "играчка" за забавление. Другото е "рейтинг до небесата"!

Майсторе, чрез изцяло практически опит и анализ на измервания, Бат Ванко доказва разлика в силите на привличане и отблъскване на постоянните магнити и предложи установка чрез която може да се създаде наличие на постоянен въртящ момент в установка от магнити. Обръщам внимание на термина "въртящ момент", което всъщност не означава въртящо се магнитно поле.
Моите лични виждания по въпроса, ако мога да си позволя такива, са най-вече оптимистични, но пък възникват вторични въпроси.
Каква е себестойността на един проект в съотношение Nm за лв. или направо W за лв. ? (за пример цената на 1W електрическа мощност при фотоволтаиците варира в рамките на 2-4лв. за 1W)
Постоянните магнити поставени в група създаваща този въртящ момент (стационарните и тези на ротора) колко време ще го поддържат ? (време на размагнитване)
И не на последно място има ли допусната техническа грешка при измерванията, която не е забелязана до момента ?

Поздрави.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #627 -: Май 26, 2017, 09:27:20 am »
Няма значение дали има грешка в експериментите или не, но остава открит въпроса за сметка на какво би се получила тази енергия. Ако е на нещо непознато има ли шанс да се разгадае, ако е за сметка на магнитите тогава те биха се размагнители много, много бързо, в рамките на минути.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #628 -: Май 26, 2017, 10:55:20 am »
Моите опити с магнитите се извършват основно на схема "отблъскване", в този случай се получават и сили на привличане но те са с много незначителни стойности и на голямо отстояние. И основното: мери се РАБОТАТА НА СИЛАТА НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ МАГНИТИТЕ. В голяма част от измерванията силата при отдалечаване (приближаване) е до 2 - 3 пъти по-голяма от другата, но за сметка на това действа по-кратко и получената работа почти не се различава от вложената.
Най-добрата ефективност на взаимодействието е съотношение на работа на приближаване към работа на отдалечаване 1.24 до 1.28 при различните опити. Грешката на измерване на силата е +9 грама. Т.е. при поставяне на еталонна тежест в двете посоки силата която везната показва при положителните стойности е с 18 гр по-голяма от отрицателните, при едно зануляване. Дали има и други грешки, няма да се разбере докато не се направят подобни опити и от други съфорумци.
Сравнението със слънчевите панели не е коректно, тяхната ефективност при първите опити не е била по-голяма от 1%, за сравнение с 24 - 28%. От теорията за магнитите е известно, че има граница над която стойност на външно и противоположно на вътрешното на магнита поле, започва постепенно да го размагнитва. Ако не се надхвърля тази граница няма опасност от унищожаване на магнита, но никъде в справичниците не съм срещал конкретна стойност.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #629 -: Май 26, 2017, 11:33:26 am »
Цитат
Ако не се надхвърля тази граница няма опасност от унищожаване на магнита, но никъде в справичниците не съм срещал конкретна стойност.
Дадена е във всички справочници на "Магси" и на "Прамиз" нарича се коерцитивна сила:
https://ru.wikipedia.org/wiki/Коэрцитивная_сила
http://www.znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=8685FF5428FCB1D859D5275E2DE35511?encID=1&article=278720901