Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 798087 пъти)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #30 -: Декември 25, 2013, 03:26:38 pm »
Здравейте,
ЧЕСТИТА КОЛЕДА!
Имам едно свое продължение на азиатската мъдрост: Човек остарява, когато остарее духът му и умира, когато МЕЧТИТЕ му вместо та летят, започват да пълзят.
Пожелавам МЕЧТИТЕ ВИ още дълго време да не кацат.
Дълбоко вярвам, че все някой от вас ще уцели миража.
Пожелавам му го от все сърце.
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Декември 25, 2013, 03:47:42 pm от Иван БГ »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #31 -: Декември 25, 2013, 03:33:26 pm »
Честита Коледа,Иван!
Честита Коледа,приятели!  ;)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #32 -: Декември 25, 2013, 04:38:26 pm »
Здравей Вектор,
благодаря ти за пожеланието, да ти е честита и на теб.
Ако не беше се обадил, бях започнал да си мисля, че съм сбъркал заглавието на темата.
Мислех си, вместо "Направи си сам..." не е ли по-добре да се казва "Пиши си сам..." Ха, ха... :P :P :P
Бъди!
Иван

Неактивен plamstav

  • Неактивен
  • Публикации: 8
  • Скайп: plamstav
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #33 -: Декември 25, 2013, 05:49:34 pm »
Честита коледа на всички съфорумци. Нека здравето и успеха Ви съпътстват през цялата година.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #34 -: Декември 25, 2013, 07:48:19 pm »
Здравейте  plamstav.
благодаря Ви за пожеланието. Честита Коледа и на Вас. Желая Ви здраве, ако мислите че има нещо по-хубаво от него, пожелавам Ви и това.
Благодаря и за успеха, но мен лично ме е СТРАХ. Не ме разбирайте погрешно, от самият успех не ме е СТРАХ. СТРАХ ме е от това което го следва! 
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Декември 25, 2013, 07:51:43 pm от Иван БГ »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #35 -: Декември 25, 2013, 11:32:36 pm »
Немаа се плашиш за после, само Фнимавай много щото има една много убава поговорка "Лаком гъз кръв сер..." и те така.
Иначе и аз следя темата с интерес и много се надявам да има успешен край. Винаги съм си мислел какво бих направил ако от някоя трънка изскочи зайчето и все стигам до извод че не е добре да се шуми много, трябва да има много копия на системата по познати, приятели, форуми и така щото има много мен ин блек дето дебнат. Успех на всички и Честита ви Коледа.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #36 -: Декември 26, 2013, 01:39:56 pm »
Здравейте,
не мислете че съм забравил за темата, но празници са и човек трябва малко да разпусне. Утре ще поместя снимките на завършеният стенд. Направих и малко приспособление за форматиране на магнитите, ще го пробвам как работи и тогава ще го публикувам. Иначе форматирането го правя с "Айнщайн", но сега трябва да работя като вас, за да не стане разминаване в качеството и във времето.
А що се отнася до пожеланието Ви г-н ppipilica аз Фнимавам, но какво да се прави, вече пуснах духът от бутилката. От тук нататък мога само да се моля да бъде наистина бутилка, а не кутията на Пандора.
Още веднъж, Весели празници!
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 04:58:52 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #37 -: Декември 27, 2013, 01:46:29 pm »
Здравейте,
мисля че можем да продължим. Празниците свършиха.
Следва 2 част от 1-вата тема, а именно:
-Анализиране на магнитните зависимости, но преди да пристъпим към това, трябва да подготвим самите магнити. Ще ни трябват два комплекта по 5 бр. Ще използваме нео-магнити от хард дискове. В повечето случаи магнитите са двойни, но има единични, ако не намерите ще срежем двойните, казах ви вече за приспособлението. В първата петица магнитите ще бъдат сводести с размери D-80 мм d-(.... ) ще бъде определен от самият магнит който сте избрали и с ъгъл 30 гр. Всички магнити трябва да бъдат абсолютно еднакви.
За целта разчертавате  на самозалепваща се хартия кръг с D-80 мм. разделяте го на сектори от 30 гр. нарязвате го, залепвате ги върху магнитите и всичко излишно го изпилявате. Използвайте шлайфмашина, камъни има в магазините за зъболекарска техника и в Практикер, пилете с вода. Като подготвите магнитите можем да започнем. Снимките са на готовият за работа стенд.
Още веднъж Честита Коледа
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 01:51:45 pm от Иван БГ »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #38 -: Декември 27, 2013, 09:11:51 pm »
 Здравейте!

 ИванБГ, имам един въпрос: На чертежите липсва информация за гърбичките. Направих нещо на око. Ако нямаш забележки да продължавам.


Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #39 -: Декември 28, 2013, 02:38:21 pm »
Здравейте az_skeleta,
много се извинявам, но нещо не мога да отворя прикаченият файл. А що се отнася до чертежите, това за което Вие питате го има. Погледнете  страничните чертежи. Основната окръжност е с R=39.5 мм. а гърбиците, които са на 120 гр. една от друга са с R=42.5 мм. Това означава, че гърбицата е висока 3 мм. Моля да имате предвид, че тези огледални тапи, реално ще представляват "релси" по който ще се търкалят лагерчета с D=10 мм. чиято ос е бутащият магнит. Реално гърбиците дават възможност на статичният магнит да "прескочи - залегналия полицай". Предполагам че може би това ме питате. Простете ми че отговорът е така "на сляпо", но нямам друга възможност.
Бъдете!!!
Иван


« Последна редакция: Декември 28, 2013, 02:43:32 pm от Иван БГ »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #40 -: Декември 28, 2013, 08:30:28 pm »
Здравейте!

Май не иска да отвори чертежа без твърдото тяло. Запомних го като снимка с която се надявам да няма проблем. Това с различните радиуси го видях. Аз обаче имам друго в предвид. Не е даден радиуса на върха на гърбичката както и от къде започва и къде свършва. Отпред от където започва да повдига магнита съм го приел за 20 градуса. Най-високата част съм и дал радиус 3 мм. От 20те градуса към радиуса 3 е права линия. От задната страна към радиуса 39.5 съм го начертал да е радиус 8мм който стига до 10 градуса след ГМТ (ако може да се нарече така).

Обясненията не са ми силна страна, затова дано се отвори чертежа.

  Поздрави!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #41 -: Декември 29, 2013, 03:01:12 pm »
Здравейте az_skeleta,
поздравление за работата Ви и за хубавия въпрос. Точността на този възел гарантира 50% от успеха на проекта. Въпросът е много точен, в интерес на истината този възел съм го оставил малко недовършен "за сигурност един вид" ако се вгледате внимателно ще забележите, че на пръстена където се набиват малките магнитчета, в единият чертеж аз съм показал че има отвори за болтове за свързване с тапите, а в разгърнатият чертеж тези отвори ги няма. А те са много важни колкото и гърбицата, ако не и повече. Но за да ви отговоря съвсем точно аз се нуждая от отговори на следните въпроси:
1/ Какъв вид и размер са магнитите и степен на намагнитване?
2/ Точно ли са изпълнени детайлите до този момент и от какъв материал?
3/ След направата на първият пръстен смятате ли да надграждате?
След като получа отговорите ще разработя възела спрямо вашите данни, за да не стане разминаване.
Още веднъж моите поздравления, много се радвам че отворих темата, имало защо!
Весело посрещане на Нова Година на Вас и на всички от форума.
Бъдете!!!
Иван

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #42 -: Декември 29, 2013, 07:38:04 pm »
Здравейте ИванБГ!

Магнитите са от този сайт:  www. supermagnete.de.
Роторните са Ф5 Н3, статорните са Ф10 Н40. Така ми ги бяхте описали. Всичко ще бъде изпълнено по чертежите, затова исках да изясня този възел. Ще ги направя сигурно на 6ти,защото сме отпуск до тогава. Ротора ще е от алуминий. Резбите щях да ги разположа така че мястото където се засичат двете "V" да е на най-високото място на гърбицата. Самите капаци ще са отстрани ще са от неръждавейка 304. Не можах да намеря 316. А за надграждането все още не знам. Нека тръгне за първо.

Весело посрещане на Новата Година на всички!!!

   Поздрави!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #43 -: Декември 30, 2013, 06:22:38 pm »
Здравей az_skeleta,
поздравление, че и двата вида са от едно място. Точно така е, оста на редиците от 4-те магнита трябва да съвпадне с най-високата точка на гърбицата. Свързващите болтове между пръстена и тапите са по 20гр. от двете страни. Обещавам Ви  че ще имате чертежите на този възел след празниците. Имам още един въпрос. Пръстена от ротора от тръба ли ще го правите, или от плътен алуминий? Защото ако е от плътен материал трябва да има отвор по цялата Н=16 мм. и още 9 отвора, които са нужни за надстройката. Мисля че за сега е това!
Г-н juliang,
чудя се как да Ви отговоря, но понеже знам че съм голяма драка, ще се направя че първият въпрос не съм го чел, но ще Ви напомня само че никъде по никакъв повод не съм споменавал за "моторчета".
- Що се отнася до 2-ри въпрос. Ако се направи нещо работещо само с магнити, то може да бъде само на принципа на "отблъскване". Ако някой по някакъв начин успее да "измами" магнити които да се привличат и НЕЩОТО да се върти, трябва много бързо да го заснеме защото докато го снима НЕЩОТО вече ще се е разпаднало и тогава действително ще са нужни хамстери.
Вижте по-долу монтажната ми маса. Когато настройвам магнитите след всяка стъпка аз измервам силата на влизане и силата на излизане, това става чрез щангата и електронния кантар. След това демонтирам щангата и на оста на въртене присаждам динамо. Симулирам работен процес 1200 об. за 1 час. След това отново измервам. Мислите ли че за толкова години не знам какво става вътре. А преди да ми зададете въпроса за Нютон, прочетете за Ампер.
Весели празници.
Бъдете!!!
Иван
« Последна редакция: Декември 30, 2013, 06:42:29 pm от Иван БГ »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #44 -: Декември 30, 2013, 09:33:43 pm »
Здравей ИванБГ,

материала за пръстена е плътен. В скицата от 3та страница пише че отвора е Ф68. Щом там не е окончателната скица ще чакам последната версия. Всъщност предполагам че 9те отвора ще са Ф6 и ще са разположени така че да съвпадат с тези от страничните капаци.  Ако е така не си играй да ги чертаеш, аз ще си ги изведа.

   Поздрави!