Автор Тема: Акумулатор на топлинна енергия  (Прочетена 76616 пъти)

rpavlov

  • Гост
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #15 -: Ноември 07, 2013, 07:59:04 pm »
Един американец си има 30 тонен камък(скала) в къщата и го ползва като топлинен акумулатор, по скоро според мен прави много инертен процеса на загряване и охлаждане. Ако има минимална топлоизолация почти нищо не може да накара температурата да играе. Общо взето всичко опира до големи маси, независимо дали е вода, скала, сол.
 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #16 -: Ноември 07, 2013, 09:16:31 pm »
rpavlov нещата не опират само до маси едни вещества са ин други ян ако мога така да се изразя с китайската философия например водата е евтина но е много силно ин вещество тоест винаги при нея ще има излишни разходи.Майстора е прав за солта тя е ян вещество двигателното масло също е ян но е скъпо с оглед на необходимите  големи количества.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #17 -: Ноември 07, 2013, 10:33:42 pm »
Къде намесваш тези енергии, тук става дума само за най обикновенна топлина. Единственното неудобство на водата е, че е нерентабилно да се използва за температури над 100 градуса. И както казва GTV има загуби в ентропия, тоест ако имаш един тон вода загрят до 99 градуса и за един ден използваш половината от него, на другият ден няма да имаш половин тон с 20 градуса и половин тон с 99 градуса а ще имаш един тон с 60 градуса. И съответно ефективността започва да пада. проблема се избягва с два резервоара от по един тон, един за горещата вода другия за отработената и постоянно преливаш от единия в другия според нуждите. Ако някой каже:
   -Скъпо е
  Ще кажа един стоманен резервоар 1000 литра излиза 200 лева, със труд и материали. Това е на половината на един евтин панел за топла вода.     

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #18 -: Ноември 07, 2013, 11:55:17 pm »
За водата се е изписало толкова много, че едва ли някой може да го изчете. Учуден съм обаче, че голяма част от колегите тук хал хабер си нямат поне за основните свойства на това природно чудо!

Един прост експеримент: загряваш си котлона до максимум и слагаш една тенджера вода с термометър вътре. Записваш времето за загряване на всеки 10 гр.
Повтаряш експеримента с друг вид течност несъдържаща вода- например нафта.
След като сравниш резултатите сам можеш да си отговориш на въпроса дали водата е най- подходяща.
За по-сигурно остави течностите да истинат като отбелязваш на всеки 20 мин. какво се случва.
Мога да оставя една статия за водата ( не съм я писал аз) , но пък е интересна!
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 12:56:37 am от Чичо НОНЧО »

wanderer

  • Гост
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #19 -: Ноември 08, 2013, 07:35:56 am »
         Здравейте.
    Ако идеята е просто да се създаде топлинен резервоар с прилична ефективност и разумна цена варианта е воден резервоар. Обемът трябва де е до около 3 m3. По-голям е непрактично защото за да е ефективен / в рамките на седмица / той трябва да се топлоизолира. Топлоизолацията трябва да е минимум 30 cm от всяка страна, като трябва да се ползват материали с висок коефициент на топлоизолация - фибран, стиропор, пяна или каменна вата. Мога и с формули да го обясня, но не е това интересното. Интересното е, че като поставите тази топлоизолация обемът на конструкцията нараства х3 за този обем. Иначе казано резервоар съдържащ 3 m3 течност има обем с топлоизолацията минимум около 9 m3, откъдето изниква въпроса къде ще се постави това чудо.
    От друга страна използването на тази топлина за отопление през зимния период е със съмнителна ефективност от гледна точка на това, че като се изразходи тя трябва да се възстанови. което обикновено струва повече от ефекта от топлината. По тази причина в дългосрочен план излиза далеч по-евтино да се топлоизолира помещението/сградата.
    В Германия има конструкции на къщи с воден резервоар в основите. Но те са огромни - 1000+ m3. Такива резервоари в комбинация с термопомпени инсталации и сериозни топлоизолации / по техните стандарти минимума е 10 сm при това каменна вата + тройни стъклопакети - могат да решат въпроса с отоплението.
    Моето мнение е че трябва да отделяме сериозно внимание на топлоизолацията на сградата, в която живеем от гледна точка на това да не допринасяме за глобалното затопляне. А енергиите за които се борим в този форум трябва да се използват основно за съзидателни цели и ...  независимостта ни от монополите.
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 10:45:38 pm от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #20 -: Ноември 08, 2013, 09:45:46 am »
Радико нямах предвид енергии а качества на веществата. Това преведено на научен език означава че молекулите на водата по трудно преминават на по горно ниво на трептене и съответно по лесно слизат надолу, тоест водата се е доказала като вещество подходящо за охладителни системи. Понеже темата е за топлинен акумулатор ни трябва вещество чиито молекули по лесно да преминават на по високо ниво на трептене и съответно по дълго да се задържат на това по високо ниво, тоест по лесно да поемат топлина и по бавно да я отдават. А това за двата резервоара е много добра идея. Поздрави Краси.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #21 -: Ноември 08, 2013, 09:48:33 am »
Радико нямах предвид енергии а качества на веществата. Това преведено на научен език означава че молекулите на водата по трудно преминават на по горно ниво на трептене и съответно по лесно слизат надолу, тоест водата се е доказала като вещество подходящо за охладителни системи. Понеже темата е за топлинен акумулатор ни трябва вещество чиито молекули по лесно да преминават на по високо ниво на трептене и съответно по дълго да се задържат на това по високо ниво, тоест по лесно да поемат топлина и по бавно да я отдават. А това за двата резервоара е много добра идея. Поздрави Краси.

Това е интересно! Благодаря!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #22 -: Ноември 08, 2013, 11:09:38 am »
Относно ентропията което ни трябва е на стр.17 на pdf.

Един страничен въпрос към знаещите: На съседа сега му правят отопление с котел на пелети, 2  вакуумни слънчеви колектора и всичко в един акумулиращ съд 300л.  с две серпентини и електрически нагревател. Самия съд ще го използва като бойлер. Има циркулационен кръг на топлата вода в къщата. При тестовете водата в се е затоплила до 60 град. Изключен е котела и цяла нощ е работила само циркулационната помпа. На сутринта температурата е била 30 град. Вижда ми се невъзможно да има такива загуби само от циркулацията на топлата вода.
Някой може ли да коментира?
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 10:58:35 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #23 -: Ноември 08, 2013, 11:54:04 am »
Нормално, като предполагам че има поне две бани и една кухня. Човека е решил да пести от студена вода за сметка на топлата. Това е цената да ти тръгва топлата вода веднага и да не ти замръзва инсталацията през зимата. Наскоро сменях инсталацията на майка ми, разводките от бойлера до душа и батериите на банята и кухнята не бяха на повече от 1,5 метра.

Краси, би ли обяснил за тези нива на трептене? Асоциацията която получавам е с нивата на Ферми, ама като че ли е друга бира. ???
 От анодното отопление съм забелязал че с повишаването на температурата се повишава и проводимоста на водата, а от там и консумацията на ел.енергия. Даже не е линейно а експоненциално. При начална температура на водата около 4 градуса ефективността е около единицата като не уточнявам от коя страна.
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 12:39:13 pm от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #24 -: Ноември 08, 2013, 01:33:59 pm »
Ако може да предложа един вариант на акумулаторен съд.
Идеята е на принципа на хидрофорните съдове, но може да се направи от найлонов/гумен чувал поставен в бидон или от два отделни меки съда или един със изолиращо бутало между топлата и студената част. Основното е че водата влиза в 'топлия съд' само максимално загрятата  от пенела и топлообменика и не по-студена от водата в 'топлия съд'. Така нямаме смесване на топла и студена вода и имаме топла вода с максимална температура до изчерпването на топлата ако не се допълва 'топлия съд' с друга топла вода от панела. Забележете, че имаме общ постоянен обем на двата съда заедно, което е равносилно на един общ пълен съд.
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 01:43:51 pm от valex »

GTV

  • Гост
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #25 -: Ноември 08, 2013, 02:41:21 pm »
  Тъкмо прочетох ПДФ-а и научих че при солените басейни ентропията нараства от дъното към повърхноста. Бих се съгласил, но съм се гмуркал многократно в Черно и Егейско море на различни дълбочини, и не ми се е случвало да се повишава температурата в дълбочина. А както знаем Егейско море е от най солените в света. Не знам, може би пропускам нещо, но ми се иска да е така защото си решавам енергиините проблеми.
  Валекс, идеята ти е супер и ми напомня за хидравличен акумулатор. 8)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #26 -: Ноември 08, 2013, 03:14:22 pm »
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 03:21:42 pm от valex »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #27 -: Ноември 08, 2013, 04:00:50 pm »
 GTV не виждам какво сложно има поне съвременната физика твърди че като загряваш някакво вещество ускоряваш движението на молекулите и атомите. Все пак благодаря за въпроса караш ме да се замисля какво изобщо е това топлина. Поздрави Краси.

GTV

  • Гост
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #28 -: Ноември 08, 2013, 05:00:32 pm »
Аз пък си мислех че свръхпроводимоста се постига при температури близки до абсолютната нула.  :)
 Както и да е. Важното е че в интервала 15-60 градуса проводимоста на водата със съвсем нищожна концентрация на сол се увеличава няколкократно, ако критерия е 1А ток. Не знам дали при водата има връзка между електропроводимостта и топлопроводността както при медта среброто желязото и т.н.? Защото ако има връзка, то с добавянето на сол електропроводимостта се увеличава, оттам и топлопроводноста, от което ентропията в акумулатора е ниска.
 Егати казуса се получи.

 П.П.

http://www.kayelaby.npl.co.uk/general_physics/2_7/2_7_9.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82

http://www.referati.org/elektroprovodimost-na-raztvori-deionizaciq-na-voda/13767/ref/p2

http://engineering-review.bg/engineering-statii.aspx?br=51&rub=540&id=1458

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D0%B6%D0%B0%D1%83%D0%BB-%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D1%86

 ИЗГЛЕЖДА ЧЕ ЕФЕКТА НА ДЖАУЛ-ЛЕНЦ НЕ ДЕЙСТВА ПРИ СОЛЕНИЯ РАЗТВОР НА ВОДАТА.
 Струва ми се че разумното обяснение за проводимоста е тук.
     http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA
« Последна редакция: Ноември 09, 2013, 06:57:16 am от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Акумулатор на топлинна енергия
« Отговор #29 -: Ноември 12, 2013, 03:17:53 pm »