Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Акумулатор на топлинна енергия

(1/7) > >>

mzk:
Колеги, вчера имахме кратък разговор с GTV. И двамата сме на мнение, че основният разход за българското домакинство е отоплението. Тъй като съм пряко засегнат от липсата на достатъчно слънчева светлина, а нощта е "проблем" за всички, обсъдихме идеята за акумулатор на топлинната енергия и ви предлагам проста сметка за хипотетичен такъв.

Енергия за загряване на 1г вода с 1 градус: 4.186дЖ, съответно:
1кг вода с 1 градус -> 4186;
хВч * 3600 = 4186 -> 1.1628Вч/кг вода за 1 градус.

Ако загреем 100кг вода с 50 градуса (разлика) получаваме 5.814кВч съхранена енергия.

Съответно например за търсена съхранена енергия -> x*y*1.1628Вч = 5814Вч (x,y->вода,градуси);
За 20кВч (50 градуса разл.) -> 344кг вода.

Разбира се, тук не е включена енергията за помпа например, също така ефективността на топлообменниците и т.н.

Чичо НОНЧО:
Моите уважения, mzk, но ...
Всеизвестен факт е, че водата е най-енергоемкото вещество на планетата. Тоест за загряването и ще е необходимо неоправдано много количество енергия. Според мен акумулатора в никакъв случай не трябва да е именно вода!
Иначе и мен денонощно ме мъчи същият въпрос. Загубите на енергия във вид на топлина, които непрекъснато генерираме са колосални. Вярвам, че най-разумно е преобразуването им в друг вид енергия - например механична!

tobo1:

--- Цитат на: Чичо НОНЧО в Ноември 06, 2013, 11:08:47 am ---Всеизвестен факт е,че водата е най-енергоемкото вещество на планетата.....

--- Край на цитат ---

Това не означава ли добър акумулатор на енергия ?

oneman:
Водата като топлоакумулатор си е много добра.
Това, че се харчи много топлина за загряването е пропорционално на това, че се отделя много топлина при охлаждането й. Тук няма проблем.
Но не може да опаковаме жилището си с водна риза, за да събираме топлото, което сега губим.
Проблем е от къде ще се вземе топлината, която трябва да акумулираме.
Ако разчитаме на слънчева енергия, трябва да се направи добра сметка.
Тук има един много добър инструмент http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

В пасивните къщи проблема се решава чрез сериозна изолация, херметизация и топлообменници на вентилацията.

teofilius:
Механичното акумулиране на енергия може да става с маховик но това означава и механичен източник на енергия.  Акумулирането на топлинна енергия може да става и не само с вода а например загряване на пясък, мраморни плочи и прочее.  Интересно ми е каква ще е сметката при използване на акумулираща печка от време оно.  Спомням, си че тогава нощем я пускахме да се загрява и да акумулира топлина а през деня е изключена от мрежата и излъчва чрез вентилатор от време на време акумулираната през нощта топлина. Идеята, е че нощната електроенергия е два пъти по евтина от дневната.
  Ако изключим дървата, въглищата, слънчевата  и вятърната  енергия, то климатика е най-ефективното отопление на ток. Ефективността и икономичността на отоплението може да стане още по-висока, ако през нощта използваме климатик-топлинна помпа за загряване на вода и отопление през нощта, а през деня използваме само акумулираната във водата топлина.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия