Автор Тема: Просто слънчево отопление за сиромаси.  (Прочетена 32824 пъти)

lazy

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #15 -: Октомври 28, 2013, 10:18:09 am »
   Майсторе, благодаря за информацията,  относно йогата Жое. Аз не знаех за случая. Основния въпрос на Радико и GTV обаче беше за това, че количеството енергия, която влиза през прозореца е едно и също независимо от цвета на ламарината вътре, нито от това има ли въобще ламарина. Още по-неясно е защо ако я има трябва да е 3 - 5 мм. дебела? Благодаря предварително за отговора. Поздрави.

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #16 -: Октомври 28, 2013, 11:02:42 am »
Защо, като си слагате казани за слънчеви бойлери ги боядисвате черни? Нали слънчевата енергия е една и съща, защо не ги правите бели или сребристи?  ;)

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #17 -: Октомври 28, 2013, 11:14:45 am »
Защото черното поглъща светлината. Сребристото и бялото я отразяват. Само че когато светлината преминава през прозорец количеството и е едно и също в стаята. Тука единствено има значение колко ще излезне през прозореца като отразена светлина от стаята. И на мене ми е интересно майстора какво мисли!

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #18 -: Октомври 28, 2013, 11:58:24 am »
Публикувах нещо преди около час, но не го виждам!? Изпращам примерна схема на това как трябва да се използва щората като източник на енергия. Вентилатори от компютърно захранване могат да се използват ако е необходимо. Системата ще работи добре и без вентилатори за сметка на конвекцията, но ефективността ще бъде по - добра с вентилатори.
В предишната си публикация споменах за "Стената на Тромбе', но това изисква повече капиталовложения.
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 02:02:54 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #19 -: Октомври 28, 2013, 02:22:42 pm »
За черното - стана ясно. На всяка цена трябва да е матова повърхността. Блести ли - значи отразява.
И точно тук е тънкостта. Говорим за топлообмен. Многото ленти "щори" от алуминий с дебелина 3-5 мм боядисани отвън с черен мат, поглъщат топлината. При наклон на тези ленти под 45 и повече градуса спрямо вертикала позволява естествена конвекция. При една цяла ал. плоча вече не е същото. Дебелината от 3-5 мм е ориентировъчна, може и повече. Тънките ленти обаче при облак много по-бързо ще отдадат топлината си и ще изстинат и после слънцето отново трябва да наваксва, докато при по-дебелите се разчита на по-голямата им инертност. Вярно - по-бавно ще достигнат еднаква температура с по-тънки такива, но пък имат топлинен "резерв".
При включването на вентилатор трябва да се внимава колко силно вее същият. Пък и с вентилатор всичкото топло отива право нагоре и за средните по височина нива в стаята трябва да се чака докато се затоплят.
Според мен - по-добре е без вентилатор. Но опитът на всеки е най-добрият "учител". Още повече - не забравяйте, че вентилаторът ще издуха нагоре освен топлината и всичкият прах натрупан по "щорите" през нощта... и стаята ще трябва да се проветрява.
Освен това и споменатият по-горе ъгъл на наклона на лентите е различен през различните сезони, заради височината на слънцето над хоризонта. Трябва да може да се наглася този наклон.
Също и широчината на тези ленти (щори) - може да е и 10 см, и да се засенчва горната част на всяка лента от тази над нея... това ще е допълнителен фактор увеличаващ конвекцията.
Пробвайте всякакви варианти и ще видите колко възможности има в това "отопление".

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #20 -: Октомври 28, 2013, 05:40:55 pm »
Варианти има много, като казва Maistora, а за хора, който не харесват това да им е закрит прозореца, може да си направят и външен панел с вкарване на въздуха в стаята има даже такива  да се продават в България, но цените им не са за сиромаси. http://kocan-bg.com/wordpress/?p=76 Аз първо направих ей така на майтап преди пет години една такава импровизирана инсталацийка на моята голяма южна тераса, но трябваше време и работа да се направи, по както трябва, и сега си има някои кусурчета, но въпреки това ми вкарва малко топлина в стаята. Ще снимам и нея някой ден за да видите за какво става въпрос. Та идеята ми е да се направи нещо много по-просто и лесно изпълнимо, макар че простите неща се измислят най-трудно. :)




« Последна редакция: Декември 12, 2014, 01:21:58 pm от atos »

GTV

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #21 -: Октомври 28, 2013, 08:30:48 pm »
Трябва да се знае че абсолютното черно тяло е идеалния поглъщател, но също така и идеалният излъчвател. Тоест, колкото е по-висока температурата на черните ламели, толкова по-големи ще са загубите от инфрачервено излъчване през прозореца. Това е голямата тайна на селективното покритие което обикновено не е черно и е дебело няколко микрона. Така че, трябва да се осигури добър топлообмен на ламелите респективно ламарината, за да са по-ниски загубите. :)
« Последна редакция: Октомври 29, 2013, 07:00:42 am от Maistora52 »

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #22 -: Октомври 28, 2013, 09:46:13 pm »
Прав си колега GTV селективното покритие засега е най добро, но в домашни условия за съжаление не може да си го направиш. То се нанася до колкото ми е известно във вакумна камера, запълнена с хелий. Също така, за да излъчва едно тяло по-малко, трябва повърхността да е идеално гладка или по-точно да е полирана. Чел съм, че полирана повърхност от мед или алуминий излъчва 90% по малко от неполираната. Може да се направи и по добър топлообмен между ламарината, като от задния и край се прикрепят някакви допълнителни ламели за да увеличат площта й, и съответно да намалят температурата, като това ще доведе до по-малко обратното излъчване към стъклото.
« Последна редакция: Октомври 29, 2013, 07:02:33 am от Maistora52 »

koce93

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #23 -: Октомври 29, 2013, 12:27:56 pm »
Ето малко теми за реализиране, ама трябва много бира да изпиете:
http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php?f=30&t=13217&start=0&st=0&sk=t&sd=a
http://energetskaefikasnost.info/kako-da-napravite-solaren-kolektor-od/
http://www.youtube.com/watch?v=BHV1FUT_o9c
Успех.

GTV

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #24 -: Октомври 30, 2013, 10:32:43 am »
Панелите от типа TinCan при стандартно изпълнение са с КПД около 40%. Това е така защото кутийките имат сравнително малка площ на поглъщане и голяма такава на разсейване.Алуминия който отразява инфрачервените лъчи навън, също способства за големите загуби. За да се повдигне КПД-то с 10-15% е нужно да се боядисат кутийките в черно отвътре и да се постави К-стъкло. Скоростта на въздушния поток и дебита през панела също оказва влияние върху КПД. Оптималния дебит на кв.метър въздушен слънчев панел е около 35куб.метра на час, при около 1KW на кв.м. слънчева радиация. Разбира се това е динамична характеристика с оглед оптимална работа на панела. Може да се търси функционална връзка с PV-модул който да захранва вентилатора. Друг вариант за оптимизация е с еквитермично електронно управление.
 Въобще много бачкане и средства. Има по-ефективни решения за сиромаси. ;D
« Последна редакция: Октомври 30, 2013, 05:16:42 pm от Maistora52 »

Hacko

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #25 -: Ноември 12, 2013, 01:25:00 pm »
Здравейте, първо искам да се извиня че съм лаик по тази тема, имам просто едно хрумване. Ако може някой по-компетентен да каже.
Въпроса ми е следният.
Знаем, че инфрачервения спектър Близка инфрачервена    NIR е  от 0.78 - 3  µm /или друга ни трябва, някой да ме поправи/ Може ли да се направи устройство което да генерира тази честота и така да излъчва топлина. Като икономията ще идва от това,че за генериране на честота не се иска толкова много ватове.  Според този сайт: http://www.photonics.byu.edu/fwnomograph.phtml за 3 µm се иска 0.999~ MHz при 0.413~ volts. Което ако е вярно е много малка консумация.
Вие какво мислите?
« Последна редакция: Ноември 12, 2013, 01:29:58 pm от Hacko »

Неактивен MrDeath

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
  • Пол: Мъж
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #26 -: Ноември 18, 2013, 04:44:52 pm »
Здравей Наско,

Попаднах на инфрачервено отоплително фолио, както и на инфрачервен отоплителен кабел.

Дават мощност за фолиото 90 или 180 W/h за квадратен метър. Съответно цената е 21 и 30 лв за линеен метър от първия тип и от втория тип (ширина 50 см). Нямам идея за каква дължина на вълната става дума, но посочената консумация според мен е ниска. Не пускам линкове, за да не правя реклама, но ако има интерес да обсъдим, дали това е поредният скъп боклук на пазара - ще трябва по-голяма конкретика.


@praktik

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #27 -: Ноември 18, 2013, 05:50:36 pm »
Къде продават инфрачервеното отоплително фолио ?

Hacko

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #28 -: Ноември 18, 2013, 09:23:50 pm »
Здравей Наско,

Попаднах на инфрачервено отоплително фолио, както и на инфрачервен отоплителен кабел.

Дават мощност за фолиото 90 или 180 W/h за квадратен метър. Съответно цената е 21 и 30 лв за линеен метър от първия тип и от втория тип (ширина 50 см). Нямам идея за каква дължина на вълната става дума, но посочената консумация според мен е ниска. Не пускам линкове, за да не правя реклама, но ако има интерес да обсъдим, дали това е поредният скъп боклук на пазара - ще трябва по-голяма конкретика.
Здрасти MrDeath, аз от това фолио се вдъхнових. Само не мога да разбера защо е такава консумацията? На какъв принцип работи? Явно не е на честота.

rpavlov

  • Гост