Автор Тема: Просто слънчево отопление за сиромаси.  (Прочетена 32854 пъти)

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Просто слънчево отопление за сиромаси.
« -: Октомври 25, 2013, 10:17:53 am »
Здравейте колеги изобретатели! :) Отдавана се каня да ви покажа "тенекийките" дето ги използвам за да си повиша температурата с някой и друг градус в южните стаи. Та вече повече от 4 години си ползвам едни алуминиеви ламарини сложени от вътрешната страна (откъм стаята) на част от прозорците ми. Едностранно са боядисани с черна температурно-устойчива боя и са обърнати към слънцето.  Захванал съм ги към дървената рамка на дограмата с едни кукички и пружини заради температурните разлики в разширението на листа ламарина, а това е най-простото окачване, което може да им се направи. В зависимост от това колко пряко им грее слънцето температурата им варира, като най високата която съм измервал е около120 градуса. Ако се направят със селективно покритие, както са по-скъпите слънчеви колектори, ще приемат и отдават повече топлина, да, но вече ще станат и по-скъпи. Имам сложени четири ламарини с различна големина на места, на които по принцип не искам да влиза слънце поради наличие на мебели. Ето и снимки за да видите за какво става въпрос.
« Последна редакция: Октомври 25, 2013, 06:17:04 pm от Maistora52 »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #1 -: Октомври 25, 2013, 12:18:05 pm »
Здрасти, nedbmw,

Ейй, най-после да видя нещо реално от доста време насам, щото се е заформила тенденция за сляпо повторение на нещо, измислено все от други хора. Работещо - не работещо, без значение, важното е да хабим мозъчна енергия кое къде е вързано, какъв елемент е на снимката и прочие глупости. Както и да е...важно, че тук виждам нещо просто, надеждно и работещо. Един вид директен преобразувател на слънчева енергия в топлина.

Поздравления за идеята и споделянето...
« Последна редакция: Октомври 25, 2013, 06:18:56 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #2 -: Октомври 25, 2013, 02:56:50 pm »
Става и с щори боядисани едностранно в подходящия десен, примерно лилав. Така през зимните месеци с лилавото навън, а лятото с бялото. Опцията е, че може да се регулира ъгъла на ориентация като същевременно влиза и светлина. Недостатъка е, че не е съвсем сиромашко.
« Последна редакция: Октомври 25, 2013, 06:19:42 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #3 -: Октомври 25, 2013, 03:17:43 pm »
Винаги съм се чудел защо К-стъклата на стъклопакетите лятото не се завъртат на 180 градуса, за да може отразяващото покритие да отразява топлината навън, а зимата обратно да си остава топлината вътре и да влиза отвън.
Някой да е пробвал да обърне стъклопакет с К стъкло?
« Последна редакция: Октомври 25, 2013, 06:21:25 pm от Maistora52 »

koce93

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #4 -: Октомври 25, 2013, 04:10:31 pm »
До колкото виждам от втората снимка бялото на ламарината е навън. Трябва да е черна към слънцето. Аз съм боядисал щора от долната страна с черен мат спрей и зимата завъртам черното навън и щората пари и грее. Направил съм 200 л. варел за външна баня боядисан черен и лятото водата пари. Ако се вижда на снимката отвътре на стъклата с тиксо съм залепил 3 мм. изолация, която се поставя под ламината. Така влиза светлина и стъклата не изстудяват стаята.
« Последна редакция: Октомври 25, 2013, 06:22:36 pm от Maistora52 »

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #5 -: Октомври 25, 2013, 07:45:44 pm »
Здравейте гледам, че темичката ми е възбудила някакъв интерес. Та Koce93 естествено, че черното покритие ми е навън просто на втората снимка съм разкачил горната част на окачването за да снимам от другата страна. Това за щорите ми е било още навремето идея но просто не ми се занимаваше да купувам щори и да ги боядисвам. Те имат въженца и всичко, ще стане една цапотия ако ги пръскам със спрей, пък са и доста гладки и няма да хване боята. Може да се направят черни едностранно от към вдлъбнатата част на дъгата им но трябва отделните елементи да са разглобени, а това може да ми го направи някой който ги сглобява.  Мисля, че когато са малки елементите не могат да развият такава температура, както по големия лист ламарина, защото, ще изстиват по бързо. Моите тенекийки сега края на октомври при пряко греене или около 12 часа през деня се нагряват над 120 градуса.

GTV

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #6 -: Октомври 25, 2013, 10:25:17 pm »
Колега, Добре дошъл. :) Някак си не е морално да го караш сиромашко с BMW.;)  Но пък щом ти изстинват ламелите значи че действа Вторият Закон на Термодинамиката ;D
« Последна редакция: Октомври 25, 2013, 10:28:26 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #7 -: Октомври 25, 2013, 10:41:08 pm »
nedbmw ламелите не изстиват по бързо те по бързо отдават енергията и затоплят стаята. Идеалното отоплително тяло трябва да е по студено от стаята.

koce93

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #8 -: Октомври 26, 2013, 09:50:26 am »
Колега nedbmw не трябва да ги разглобяваш, просто се слагат на пода на един найлон затворени от към вдлъбнатата част и пръскаш със спрея. Този с който ги боядисах е спрей мат за пластмасови брони на кола и е много здрав. Още не се е отлепил вече 2 години. Успех.

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #9 -: Октомври 27, 2013, 07:07:48 pm »
А бе всякак става важното е да се нагрява нещо там до прозореца, ама най важното е да има ясно и слънчево време. :) Кой, както му дойде на акъла така да ги прави.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #10 -: Октомври 27, 2013, 09:06:24 pm »
Нещо не схващам къде е далаверата в цялата работа. През прозореца влиза едно и също количество слънце, дали ще ти топли гърба или ще топли ламарина, която да ти топли гърба, къде е разликата? Сиромах човек жив дявол викат, ама тук не виждам дяволия, или може би по способите на Йогите- Повярваш ли, че  стаята е топла и тя става топла, или поне на тебе ти се струва по-топла. Като са апарат усилващ медитационните способи на тема топло ми е може и да бива, но не знам там Майсторът е компетентен очаквам неговото мнение.     
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 08:36:46 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #11 -: Октомври 27, 2013, 11:56:09 pm »
Радико, Майсторът е редактор но не и тригонометър. Като споменаваше често името Господне може и да почувстваш Божият гняв.
 НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ТИ ВКАРА ПОВЕЧЕ СЛЪНЦЕ И СВЕТЛИНА ОТ СОБСТВЕНИЯТ ПРОЗОРЕЦ ! :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #12 -: Октомври 28, 2013, 07:02:46 am »
Цитат
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ТИ ВКАРА ПОВЕЧЕ СЛЪНЦЕ И СВЕТЛИНА ОТ СОБСТВЕНИЯТ ПРОЗОРЕЦ ! :)

Така де точно това казвам и аз. Обаче при определена подготовка на тялото можеш да си осигуриш така да се каже топлинен комфорт и само с мисъл, доколко това е възможно при нетренирани хора това ми е въпросът в случая защото съм убеден, че увеличаването на топлинният комфорт с това устройство действа и се реализира на психична основа, а не на физическа. Самовнушение батка. Ако някой има друго обяснение да го дава ще ми е интересно. 
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 08:38:01 am от Maistora52 »

koce93

  • Гост
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #13 -: Октомври 28, 2013, 08:22:53 am »
Това е на чисто физическа основа. Дали ща включите електрически радиатор и той ще загрее стаята срещу пари за електроенергия или ще се се греят щорите без пари от слънцето и ще ви загреят стаята на принципа на топлообмен. Използвайте това, което ви дава природата.
« Последна редакция: Октомври 28, 2013, 08:39:14 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Просто слънчево отопление за сиромаси.
« Отговор #14 -: Октомври 28, 2013, 08:54:59 am »
Самовнушението е "Голяма Работа"! И работи! Само че, дори човешкият организъм не е Перпетуум Мобиле - можеш да си внушаваш че си печка, обаче трябва да й слагаш дръвца ОТВЪН... не може да си внушиш едновременно че си и печка, и дръвца... шизофренично е!
Примерът с Великия Йога Жое Клемендоре е страшно показателен в случая:
Действието се развива в Сърбия (бивша СФРЮ): Обзаложили се дали може нашия човек Жое Клемендоре да издържи ЕДИН ЧАС на студ минус 28 градуса само по гащета... без да мърда!!!
Излезнал нашия човек навън на студа и застинал. Минутите минавали ужасно бавно. Нашият човек не мърда. Минал един час, съобщили му, нашият човек излезнал от "унеса си", обгърнали го с одеало, внесли го вътре на топло и... там той умрял!!! - както установила впоследствие експертизата - от ПРЕГРЯВАНЕ - подобно като от Слънчев Удар!
Извод: Нашият човек си е внушавал през цялото време, че е "печка"... слагал дръвца (от резервните депа на организма), слагал... издържал теста... Обаче май е прекалил или не е успял навреме да изключи "нагряването" ... и просто прегрял... "котлето се пробило" и системата отказала да действа...
Вечна му памет на Великия Жое Клемендоре - защото има защо!
Друг е въпросът, че точно сърбите затриха човечеца, с техните облози...
...
Иначе, номера с ламарината, със щорите и прочие също Работят! И то добре! И то безплатно!
Слагайте отвътре на прозорците вариант алуминиеви по-дебелички "щори" (поне 3-5 мм), боядисани с черно мат отвън и наистина ще си докарате допълнително отопление.
Поздрави!